Sari la conținut
bbh_blocked_dnftl
  • GTC-banner-728.jpg.5cc46ba09a7dd8e0286229917ccf417d.jpg

  • GTC-banner-300.jpg.0de16ddb1a65d423b7281e32d9bd2e76.jpg

Palpaie becul la ulei


perca_felician

Postări Recomandate

Salutare.Am o toyota bj 70,motor 3b si azi a inceput sa palpaie becul la ulei. Mentionez ca am facut scimbul de ulei cu mobil delvac 10w-40 in urma cu vreo 7-8 luni si am parcurs 6000km in offroad,nivelul de ulei este la jumate pe joja,acolo l-am lasat la schimb.Banuiesc ca a scazut calitatea uleiului,altfel nu imi explic asta de aceea va cer voua sfatul,multumesc
toyota bj 70
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Palpaie becul la ulei

 

Dupa mintea mea ar cam trebui sa schimbi uleiul ala ... si vezi dupa aia ce se intampla.

NADS Fitted

Pentru mine, disputa stiinta vs religie s-a incheiat atunci cand pe biserica a aparut paratraznetul.

Cel mai bun sex oral mi-l ofera gura lumii.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Palpaie becul la ulei

 

Inainte de a schimba uleiul verifica senzorul de presiune.

Loveste-l usor cu coada de la surubelnita si vezi daca nu se stinge si aprinde becul in ritmul loviturilor pe care le aplici. Verifica si cablurile sau contactele de la papuci.

Am patit in urma cu 10-12 ani la o Skoda 120 acest lucru, am schimbat ulei nou nout de pomana plus doua filtre de ulei si a durat ceva pana m-am prins.

Dupa ce am schimbat sonda totul a fost ok.

S. Maugham: „Psihologia proletarului este următoarea: cu cei mari este slugarnic, celor mici li se pişă în cap.“
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Palpaie becul la ulei

 

Cred ca acel senzor nu depisteaza calitatea ci cantitatea uleiului. Nu stiu ce ii face bine 3B-ului, dar colegii m-au sfatuit sa alimentez motorul (tot de generatie veche) doar cu mineral 15w-40.

don't worry, be happy
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Palpaie becul la ulei

 

faza cu calitatea am patit-o la mondeo unde am uitat sa verific schimbul de ulei si cand a inceput sa palpaie becul am verificat nivelul si era ok apoi carnetelul masini si am constatat ca aveam facuti 29000km cu acel ulei,am schimbat uleiul si a fost ok,referitor la tipul de ulei am inteles ca toyota mai echipeaza si azi utilaje cu acest motor si cred ca de aceea cand am cautat un ulei compatibil pe masina un progra mi-a oferit mobil delvac,ulei folosit de camioane

toyota bj 70
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Palpaie becul la ulei

 

palpaie cand e motorul cald...sau cand e rece?

 

avand in vedere ca motorul 3B nu se gaseste pe toate drumurile...probeaza presiunea uleiului direct cu un manometru....sa fi sigur daca ai sau nu presiune

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Palpaie becul la ulei

 

scoti sonda de ulei existenta pe motor si montezi acolo manometrul.....

 

ar trebui sa ai minim 0.7 atm/600-700rpm

 

nu stiu exact la cat e reglata sonda sa semnalizeze...dar minim 0.7 ar trebui sa gasesti acolo cu uleiul proaspat schimbat....foloseste uleiul recomandat de aia cu ochii oblici....uleiurile astea moderne cu cifre mici nu sunt recomandate la motoare de peste 25 ani vechime

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Palpaie becul la ulei

 

Salut daca poti sa spui ce an de fabricatie este ...te ajut eu cu date tehnice...oricum consider ca cel mai indicat este sa pui manometru presiune ulei ...apoi sti care este problema (pompa de ulei sau senzorul)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Palpaie becul la ulei

 

15w-40......20w-40

 

fa schimbul de ulei...masoara presiunea...si dupa asta vezi ce ai de facut...ai scapat cu un schimb de ulei sau e treaba mai nasoala: pompa ulei...cuzineti uzati....etc

 

sa speram ca e doar uleiul de vina

 

ps....dupa ce vand Jeep-ul imi caut o BJ 73 cu motor ca al tau :grin:

 

urasc electronica ...prefer o masina old school

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Palpaie becul la ulei

 

Senzorul respectiv citeste presiunea uleiului. Nu cantitatea si nici calitatea.

Se mai decalibreaza si senzorii aia.

 

Ai aici tabel cu ce tip de ulei sa pui.

Eu recomand un semi-sintetic 10W40

 

 

ulei3B.thumb.jpg.fc34774f36c379b86f85bdbc9bf34662.jpg

 

Aici ai presiunea uleiului.

 

presiune_ulei3B.jpg.01a930b532cf32081f9a9aed96f712ef.jpg

Editat de Max
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Palpaie becul la ulei

 

nu folosesc castrol deloc,la nici o masina,maine fac testul de presiune ca azi am fost plecat dar printre altele,uleiul urca in rampa bine si bulbul de ulei are 2 fire iar unul balanganea pe acolo si eu nu mi-am dat seama ca trebuie sa aiba 2 fire,am vazut unul bine intepenit si am zis ca e ok,oricum ca sa fiu linistit maine fac testul de presiune,revin cu amanunte

toyota bj 70
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Accesul pe Forum Club4x4 este conditionat de respectarea Regulamentului - Termeni de Utilizare