Sari la conținut
bbh_blocked_dnftl
  • GTC-banner-728.jpg.5cc46ba09a7dd8e0286229917ccf417d.jpg

  • GTC-banner-300.jpg.0de16ddb1a65d423b7281e32d9bd2e76.jpg

Timonerie blocare diferential central Discovery 2


grigsilviu

Postări Recomandate

Re: Timonerie blocare diferential central Discovery 2

 

Felicitari pentru lucrare...vad si admir masina aproape zilnic... cand trec pe langa service...dar mereu sunt pe fuga si nu opresc. O sa fac in asa fel sa vin sa stam la povesti si vad live modificarile aduse

vitara - an 1995 - motor1.6L - 16V cutie automata - de padure

toyoya rav 4 - an 2005 - motor d4d - cutie manuala - de strada

SE FURA IN DRACI....DAR NIMIC NU LIPSESTE...TOTUL SE FACE REPEDE...DAR NIMIC NU-I GATA

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Timonerie blocare diferential central Discovery 2

 

Sa modifici si stickerul cu blokant central si mansonul manerului.

http://www.discovery2.co.uk/d2cdl.html

 

Multumesc mult, cunosc foarte bine linkul, dar din pacate psihicul meu nu ma lasat sa dau atata banet pe ceva ce probabil voi folosi 1 data de an.

Cel mai ieftin am gasit maneta in Polonia vreo 750 lei, dar tot foarte scump.

 

Multumesc oricum.

Silviu Grigore

Tel.: 0760.654.468 / Gratis nu exista, ieftin nu rezista :wink:

E-mail: grigsilviu@gmail.com

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Timonerie blocare diferential central Discovery 2

 

Felicitari pentru lucrare...vad si admir masina aproape zilnic... cand trec pe langa service...dar mereu sunt pe fuga si nu opresc. O sa fac in asa fel sa vin sa stam la povesti si vad live modificarile aduse

 

Cu mare drag oricand cu placere.:wink:

Silviu Grigore

Tel.: 0760.654.468 / Gratis nu exista, ieftin nu rezista :wink:

E-mail: grigsilviu@gmail.com

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Timonerie blocare diferential central Discovery 2

 

Super tare!

Merge usor cand blochezi sau trebuie sa ai ceva forta?

 

Functioneaza cu 2 degete merge foarte usor si fara efort.

Silviu Grigore

Tel.: 0760.654.468 / Gratis nu exista, ieftin nu rezista :wink:

E-mail: grigsilviu@gmail.com

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Timonerie blocare diferential central Discovery 2

 

Buna ziua, cum imi dau seama daca masina mea ( cea din semnatura) are diferential blocabil ? Sa stiu daca ma inscriu si eu pe lista de asteptare ptr montarea acelei manete :D. Multumesc

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Timonerie blocare diferential central Discovery 2

 

Cea din profil nu stim din ce an este si asta e important, raspunsul e la postarea #22...cu conditia sa nu fie dintr-un an intermediar sau cu cutia de transfer alta decat cea originala... mai multe dupa ce completezi profilul cu ceea ce trebuie:wink:

Editat de sierrafery

NU RASPUND USERILOR CU PROFIL INCOMPLET LA MASINA(model, an, motor, transmisie), NU RASPUND PE PM LA PROBLEME TEHNICE SAU DE INTERES GENERAL

 

Discovery Td5 ES , "00. manual, ECU tunat, intercooler marit...merge de rupe 🙂

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Timonerie blocare diferential central Discovery 2

 

Imi cer scuze, nu mi'am dat seama ca nu am completat anul in semnatura. Masina este din 2001 si are totul original( cutie ). Am updatat si profilul :). Multumesc

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Timonerie blocare diferential central Discovery 2

 

Bineinteles ca e din an intermediar:grin: ... in cazul asta trebuie sa faci un pic de gimnastica(asta ca sa nu demontezi consola centrala) si sa pipai cu mana pe partea de sus dreapta fata a cutiei de transfer sa vezi daca are "spigot"ul pt CDL, e ca in poza aproape de cardanul fata, daca nu e atunci iti dai seama, daca e acolo poti face orice improvizatie ingenioasa sa poti sa'l blochezi din masina, daca e vreo problema urgenta cu vreun cardan se poate bloca cu o cheie de 10 de dedesubt, demonta cardanul si mers cu un cardan(dar nu mult si nu repede

1251114751_Difflockspigot.jpg.76fdb184a90fd1c121766e782df6cc8b.jpg

Editat de Astral

NU RASPUND USERILOR CU PROFIL INCOMPLET LA MASINA(model, an, motor, transmisie), NU RASPUND PE PM LA PROBLEME TEHNICE SAU DE INTERES GENERAL

 

Discovery Td5 ES , "00. manual, ECU tunat, intercooler marit...merge de rupe 🙂

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 săptămâni mai târziu...

Re: Timonerie blocare diferential central Discovery 2

 

A folosit multa lume dintre cei care sunt dispusi sa plateasca asa un pret exagerat pentru ceva atat de simplu.:wink:

NU RASPUND USERILOR CU PROFIL INCOMPLET LA MASINA(model, an, motor, transmisie), NU RASPUND PE PM LA PROBLEME TEHNICE SAU DE INTERES GENERAL

 

Discovery Td5 ES , "00. manual, ECU tunat, intercooler marit...merge de rupe 🙂

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Timonerie blocare diferential central Discovery 2

 

Acum am gasit pe alt forum o chestie ingenioasa, valva e de la sistem EGR Eu 3(aia de pe aer), omul a refolosit-o, suportul e o bucata dintr-un profil L din ala gaurit si pt comanda vacumatica a folosit modulatorul EGR existent pe care l-a comandat printr-un intrerupator auxiliar... zice ca l-a testat in teren si merge cu investitie practic zero ... toata povestea aici http://www.thed2boysclub.co.uk/viewtopic.php?f=17&t=54810 (doar utilizatori cu cont o pot vedea)

600822356_EGRvacuumcontrol.jpg.ade4de84dea442c25454bc37be451679.jpg

Editat de sierrafery

NU RASPUND USERILOR CU PROFIL INCOMPLET LA MASINA(model, an, motor, transmisie), NU RASPUND PE PM LA PROBLEME TEHNICE SAU DE INTERES GENERAL

 

Discovery Td5 ES , "00. manual, ECU tunat, intercooler marit...merge de rupe 🙂

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Timonerie blocare diferential central Discovery 2

 

foarte ingenios..dar sistemul pe care il ai si tu si la facut si Silviu ( sistem mecanic) , mie unul mi se pare mult mai trainic

vitara - an 1995 - motor1.6L - 16V cutie automata - de padure

toyoya rav 4 - an 2005 - motor d4d - cutie manuala - de strada

SE FURA IN DRACI....DAR NIMIC NU LIPSESTE...TOTUL SE FACE REPEDE...DAR NIMIC NU-I GATA

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Timonerie blocare diferential central Discovery 2

 

Binenteles... ce-i in mana nu-i minciuna:wink:, ca siguranta a functionarii o chestie tip "sovietic" e totdeauna mai trainica :grin:

NU RASPUND USERILOR CU PROFIL INCOMPLET LA MASINA(model, an, motor, transmisie), NU RASPUND PE PM LA PROBLEME TEHNICE SAU DE INTERES GENERAL

 

Discovery Td5 ES , "00. manual, ECU tunat, intercooler marit...merge de rupe 🙂

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Accesul pe Forum Club4x4 este conditionat de respectarea Regulamentului - Termeni de Utilizare