Sari la conținut
bbh_blocked_dnftl
  • GTC-banner-728.jpg.5cc46ba09a7dd8e0286229917ccf417d.jpg

  • GTC-banner-300.jpg.0de16ddb1a65d423b7281e32d9bd2e76.jpg

Marime anvelope Jeep GC 2.7 CRD


szabo laszlo

Postări Recomandate

Buna ziua.Imi poate spune cineva daca se pot pune anvelope mai mari pe Jeep GC WG stoc decit originalul?

Momentan am 235/65/17. As vrea sa pun MT-uri si mai mari daca permite,dar fara sa frece.

Multumesc

Littlesoky
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Marime anvelope Jeep GC 2.7 CRD

 

Fara sa frece deloc:

 

225/75/16

245/70/16

235/70/16

235/65/17

 

Orice cauciuc cu un diametru exterior de 29.5" incape cu suspensia stock fara sa frece. In rest, daca treci la 30.5" (245 / 75 / 16, 245 / 70 / 17)sigur trebuie sa tai putin din bara fata.

 

Cu flanse de 40mm si 245/70/16 AT sau cu 235/65/17 MT resapate a trebuit sa tai putin din bara fata, dar nu se vede absolut deloc cand te uiti la masina.

'02 WG CRD - EGR delete

'94 MX5 NA8 - Low, fast and stupid.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Marime anvelope Jeep GC 2.7 CRD

 

255/65/17 sunt 30.1", fara flanse cred ca un MT incape fara sa frece undeva.

 

Poate n-am cautat bine, dar singurul MT pe dimensiunea respectiva este Maxxis Bighorn, am avut pe XJ, mi-au placut, dar compozitia e moale, deci nu tine multi km pe asfalt.

'02 WG CRD - EGR delete

'94 MX5 NA8 - Low, fast and stupid.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Marime anvelope Jeep GC 2.7 CRD

 

@Flow salut.Nu -mi trimiti citeva poze cum arata masina ta? Si pe Facebook daca e mai ok...Szabo Laszlo pe Face...poza de profil est unul cu motorul pe o roata :)

Mersi

Littlesoky
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Marime anvelope Jeep GC 2.7 CRD

 

Confirm si eu 255/60/17 profil de strada erau gumele de vara.

Nu atinge niciodata pe strada, bagata in boscheti putin atinge la flexari dar lejer de tot,in 2 ani de gume a frecat plasticul din bara cat sa se vada.

Depinde si de starea suspensiei originale.Aceleasi gume atingeau in draci cu arcurile si amortizoarele obosite....

dupa schimb,arcuri bune si amortizoare noi, impecabil...dar cred ca dupa suspensia stock imbunatatita am castigat 2-3 cm in inaltime....

 

 

Pentru MT nu cred ca-i ok, difera de la producator la producator inaltimea reala.

Dacă de întelepţi o povaţă este apreciată, de proşti e ca o jignire considerată.

Dream It, Do It, Live It....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Marime anvelope Jeep GC 2.7 CRD

 

Foloseste cineva anvelope de37"....40"... 45" pt GC? (sau orice alt model)

cu ce motor ..janta si cum se comporta?

Editat de Yoghi

Am in curte un englez si un american

:F

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Marime anvelope Jeep GC 2.7 CRD

 

Foloseste cineva anvelope de37"....40"... 45" pt GC? (sau orice alt model)

cu ce motor ..janta si cum se comporta?

 

Ai glume in program ? 😂

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Marime anvelope Jeep GC 2.7 CRD

 

Nu colegu dar

Eu mergeam smecher cu masina mea suprainaltata si a trecut pe linga mine val-vartej un Suzuki Gimi cu niste roti uriase . Mai nene ..mari rau ,cred ca erau de37..40 sunt invidios tare si gandeam ca daca duce motorul de suzuki (cat o fi el de mare) merg si pe Jeep

 

Deci aveti careva ....cumva?

Editat de Yoghi

Am in curte un englez si un american

:F

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Marime anvelope Jeep GC 2.7 CRD

 

Nu colegu dar

Eu mergeam smecher cu masina mea suprainaltata si a trecut pe linga mine val-vartej un Suzuki Gimi cu niste roti uriase . Mai nene ..mari rau ,cred ca erau de37..40 sunt invidios tare si gandeam ca daca duce motorul de suzuki (cat o fi el de mare) merg si pe Jeep

 

Deci aveti careva ....cumva?

 

Am in garaj 40-uri si crede-ma ca Suzuki nu se vede de dupa ele . Ala poate are 35-uri si pe aia ti se par imense

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Marime anvelope Jeep GC 2.7 CRD

 

L-am vazut iar azi .. in aceeasi zona dar pe contrasens si la fel de repede mergea. Deci motorul avea putere sa invarta rotile alea.

O singura corectura. Este un Samurai.

 

Mi am facut drum pe acolo , cand plec si vin acasa. cu prima ocazie intorc peste linia continua si tot ma duc dupa el.

 

Ai zis ca sunt in garaj roti pe 40" ...ce greutate au? ce latime?

Am in curte un englez si un american

:F

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 săptămâni mai târziu...
  • 2 săptămâni mai târziu...
  • 2 săptămâni mai târziu...

Re: Marime anvelope Jeep GC 2.7 CRD

 

Am in garaj 40-uri si crede-ma ca Suzuki nu se vede de dupa ele . Ala poate are 35-uri si pe aia ti se par imenseAline...ziceai ceva de o reducere la ironman de 5...trimiti si mie o oferta in pm te rog?...cum fac sa iau legatura cu Doctorul ?...ca i-am trimis msg acum 3 saptamani...stii cv de el?
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 an mai târziu...

Re: Marime anvelope Jeep GC 2.7 CRD

 

Salut

 

In primul rand am achizitionat un GC 2.7 din 2002 avand cauciucuri de vara 235/65/17

Ca sa nu deschid un topic nou daca tot e discutia asta aici am doua intrebari :

 

1.Vreau sa il incalt cu AT Bf Goodrich dar la ei exista ori 225/65/17 ori 245/65/17 , intrebarea este daca 245 merge la varianta stock ?

 

2.Ce variante de cauciucuri All Terrain exista pentru BF Goodrich , mai ieftine si de calitate apropiata.

 

Multumesc anticipat

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Marime anvelope Jeep GC 2.7 CRD

 

Nu colegu dar

Eu mergeam smecher cu masina mea suprainaltata si a trecut pe linga mine val-vartej un Suzuki Gimi cu niste roti uriase . Mai nene ..mari rau ,cred ca erau de37..40 sunt invidios tare si gandeam ca daca duce motorul de suzuki (cat o fi el de mare) merg si pe Jeep

 

Deci aveti careva ....cumva?

 

Jimny nu duce nici 31". Acela cu siguranta are modificari.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Marime anvelope Jeep GC 2.7 CRD

 

General Grabber AT2 sau AT3. AT2 se gaseste in 245 70 16 si AT3 se gaseste in 235 65 17, fix dimensiunea din talon :)

 

Am inteles...

Voi cauta dimensiunea din talon pentru General Grabbler sau varianta BF de 245/65/17 ( pentru care colegul de mai sus spunea ca nu are probleme ) si apoi voi compara preturile si voi decide.

 

Multumesc frumos

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Marime anvelope Jeep GC 2.7 CRD

 

Am inteles...

Voi cauta dimensiunea din talon pentru General Grabbler sau varianta BF de 245/65/17 ( pentru care colegul de mai sus spunea ca nu are probleme ) si apoi voi compara preturile si voi decide.

 

Multumesc frumos

 

astazi o sa schimb si eu cauciucurile stock de 235/65/17 cu unele de 265/65/17

Grand Cherokee 2003 2.7crd
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Accesul pe Forum Club4x4 este conditionat de respectarea Regulamentului - Termeni de Utilizare