Sari la conținut
bbh_blocked_dnftl
  • GTC-banner-728.jpg.5cc46ba09a7dd8e0286229917ccf417d.jpg

  • GTC-banner-300.jpg.0de16ddb1a65d423b7281e32d9bd2e76.jpg

Cooper Discoverer A/TW


mufasa

Postări Recomandate

Am rascolit netul ca sa aflu care ar fi cea mai buna optiune de gume AT DE IARNA, majoritar on-road si ocazional off-road. M-am oprit la cele din titlu. Pe locul 2 at fi Duratracurile, dar sunt mai slabe in performantele on-road, balansand in schimb cu un comportament mai bun off-road. As zice ca pe locul 3 ar fi Grabber AT3.

Dupa cum vedeti am acordat un mare credit "fulgului de nea" (toate il au), plecand de la premisa ca daca il au nu-l au degeaba (anvelopa este gandita pro zapada, dar si compozitia este aleasa sa ramana in parametri la temperaturi mai joase decat M+S).

 

Toate bune si frumoase, dar modelul asta nu exista la noi, ba nici pe Cooper Tires uk nu apare.

Stie cineva sa-mi spuna de unde le pot obtine in termeni rezonabili (cu ultima remarca vreau sa exclud sfaturile "amabile" de genul sa ma duc pana in State cu 2 valize mari ... ) ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Cooper Discoverer A/TW

 

Cooper ATW n-o sa gasesti niciunde in Europa fiindca nu sunt omologate in EU, eventual Cooper AT3 sau ST Maxx care sa fie si AT si cat de cat de iarna (dar nu au fulg ). Sau de iarna ai Cooper Discoverer M+S , mai ok pe asfalt si zapada, mai slabe in teren.

 

Poate te uiti si in ograda la Nokian au un model AT de iarna (cu fulg si tot ce trebuie) interesant.

 

Pe la rusi sunt apreciate Yokohama Geolander I/T (Ice / Traction) .

Editat de l_stoian79

"Explore.Dream.Discover."-Mark Twain

cele mai bune lucruri din viata mea: http://picasaweb.google.com/olivia.iris.stoian :n1

"my precioussssss" :jp1: http://picasaweb.google.com/stoian.l.m :bannana

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Cooper Discoverer A/TW

 

Cooper ATW n-o sa gasesti niciunde in Europa fiindca nu sunt omologate in EU, eventual Cooper AT3 sau ST Maxx care sa fie si AT si cat de cat de iarna (dar nu au fulg ). Sau de iarna ai Cooper Discoverer M+S , mai ok pe asfalt si zapada, mai slabe in teren.

 

Poate te uiti si in ograda la Nokian au un model AT de iarna (cu fulg si tot ce trebuie) interesant.

 

Pe la rusi sunt apreciate Yokohama Geolander I/T (Ice / Traction) .

Poti sa dezvolti putin chestia cu omologarea te rog. Sa nu caut aiurea si sa mi le scot din cap (si-a bagat Murphy coada si-n anvelope, ce-ti place nu gasesti).

 

Geolander I/T si Nokianul sunt cam de iarna, eu vreau ceva sa mearga si cat de cat muddy, asa ca o sa caut Duratracuri daca ATWurile. In particular am avut un set de Geolander ATS care nu mi-au placut deloc, asa ca nu voi evita pe viitor Yokohama.

 

Dar cu Duratracurile este alta problema, la dimensiunile de care as avea nevoie (sunt flexibil, nu ma cramponez doar pe ce e in talon), sunt doar LTuri si nu as vrea tinand cont ca o sa ma "bucur" doar de dezavantajele lor ca avantajele nu le voi exploata.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Cooper Discoverer A/TW

 

Aruncati in ochi si la clasa de franare pe umed, nici un AT nu are A si doar unul sau doua au B, cred ca se stie deja cine are B.

AT3 are clasa E, din punctul meu de vedere ca mergi cu AT sau MT este cam acelasi drac pe asfalt, sa zicem ca difera zhomotul dar in teren se mai schimba treaba.

Editat de Caphonne

Dacia Duster 4x4

Daihatsu Feroza ''Facocerul gurmand'' 1.6 16V.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Cooper Discoverer A/TW

 

Cooper Discoverer S/T Maxx are B, si crede-ma, sunt incredibile pe asfalt ud, zapada fleasca, franeaza de la 80-100km/h de nu-ti vine sa crezi. Testate in peste 1 an de utilizare, pe masina de 2T. Intr-adevar, AT3 sunt date cu rating mai slab, dar numai cele P, cele LT au tot B la ud. Nu stiu care este explicatia, dar asta este. Dincolo de astea, bazat si pe experienta personala, eu raman la parerea ca un AT de calitate este foarte potrivit pentru o masina 4x4, pentru o utilizare pe toata durata anului, atunci cand nu ai buget si nici spatiu de depozitare pentru 3 seturi de roti diferite: vara, iarna, noroi grav.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Cooper Discoverer A/TW

 

Aruncati in ochi si la clasa de franare pe umed, nici un AT nu are A si doar unul sau doua au B, cred ca se stie deja cine are B.

AT3 are clasa E, din punctul meu de vedere ca mergi cu AT sau MT este cam acelasi drac pe asfalt, sa zicem ca difera zhomotul dar in teren se mai schimba treaba.

Ce ATuri au B ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Cooper Discoverer A/TW

 

Cooper Discoverer S/T Maxx are B, si crede-ma, sunt incredibile pe asfalt ud, zapada fleasca, franeaza de la 80-100km/h de nu-ti vine sa crezi. Testate in peste 1 an de utilizare, pe masina de 2T. Intr-adevar, AT3 sunt date cu rating mai slab, dar numai cele P, cele LT au tot B la ud. Nu stiu care este explicatia, dar asta este. Dincolo de astea, bazat si pe experienta personala, eu raman la parerea ca un AT de calitate este foarte potrivit pentru o masina 4x4, pentru o utilizare pe toata durata anului, atunci cand nu ai buget si nici spatiu de depozitare pentru 3 seturi de roti diferite: vara, iarna, noroi grav.

Eu le vreau doar pentru iarna, am de vara, iar vara nu merg in noroaie. De aia vroiam cu fulg sa fie mai moi, dar se pare ca-i complicat. Daca renunt la fulg S/T Maxx castiga detasat, mai ales ca-mi dai si tu referinte foarte bune. Pe asfalt uscat la frig cum sunt ? E OK sau se fac bocna ?

Apoi trebuie sa trec la LTuri, cu masina de 3t sa zicem ca merge, dar nu exista la noi LT285/55R20 cat as pune eu pe masina. Stii un dealer serios la care se pot comanda (am vazut ca nici modelul asta nu este pe siteurile Cooper europene).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Cooper Discoverer A/TW

 

Pai zi asa, ca vrei strict de iarna, si nu AT-uri, ca ne induci in eroare. In cazul asta, ti-as recomanda Dunlop Grandtrek SJ6, sunt date de producator ca fiind "de iarna si offroad", au fulg, etc. Le-am avut pe primul Pinin, si sunt fenomenale, pe orice fel de zapada si gheata, inclusiv in teren cu zapada mare + urcari abrupte.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Cooper Discoverer A/TW

 

Pai zi asa, ca vrei strict de iarna, si nu AT-uri, ca ne induci in eroare. In cazul asta, ti-as recomanda Dunlop Grandtrek SJ6, sunt date de producator ca fiind "de iarna si offroad", au fulg, etc. Le-am avut pe primul Pinin, si sunt fenomenale, pe orice fel de zapada si gheata, inclusiv in teren cu zapada mare + urcari abrupte.

Ai inteles prima data bine. As vrea ATuri de iarna :banana. Adica ATuri cu fulg de nea, daca tot s-au inventat. Misto recomandarea, exact Grandtrek SJ6 am acum ca gume de iarna pe setul 2 de jenti :grin:, dar vreau sa renunt la ele si sa pun ATuri ca sa pot sa merg din Octombrie pana in Martie, adica atat iarna, temperaturi scazute, zapada, etc., dar si cat de cat in noroaie.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Cooper Discoverer A/TW

 

Eu zic ca te strofoci degeaba... Daca te fericeste vizual fulgul vietii, go for it, cum zice turcu'... Numai ca am avut AT cu fulg (BFG) si m-au dezamagit, si am avut si AT fara fulg (S/T Maxx) care m-au incantat, pe acelasi model de masina. Eu zic sa-ti cumperi anvelope bune, nu un insemn marcat pe o guma. Legal, este foarte ok si doar cu inscriptia M+S, nu ai nevoie de fulg.

Iar daca tot vrei si noroaie, mai gandeste-te la S/T Maxx... chiar daca se gasesc doar LT. Sau o sa-ti rugineasca masina de tot, pana vei gasi tu gumele alea "perfecte"... :grin:

Editat de Optimus
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Cooper Discoverer A/TW

 

Eu zic ca te strofoci degeaba... Daca te fericeste vizual fulgul vietii, go for it, cum zice turcu'... Numai ca am avut AT cu fulg (BFG) si m-au dezamagit, si am avut si AT fara fulg (S/T Maxx) care m-au incantat, pe aceasi model de masina. Eu zic sa-ti cumperi anvelope bune, nu un insemn marcat pe o guma. Legal, este foarte ok si doar cu inscriptia M+S, nu ai nevoie de fulg.

Iar daca tot vrei si noroaie, mai gandeste-te la S/T Maxx... chiar daca se gasesc doar LT. Sau o sa-ti rugineasca masina de tot, pana vei gasi tu gumele alea "perfecte"... :grin:

Ai dreptate, si pe mine ma omoara cateodata perfectionistul din mine. Numai ca pana in Octombrie mai e, de aia imi permit sa le rasucesc pe toate partile. Oricum nu stau pana atunci ...

Multumesc !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Cooper Discoverer A/TW

 

Ce ATuri au B ?

 

Am zis sa nu fiu offtopic, AT-urile cu clasa B la franare pe umed sunt BFG AT KO2 cu marginea raNforsata, profil interesant, toata lumea stie de ele.

Editat de Astral
raNforsat....cu N, nu cu m

Dacia Duster 4x4

Daihatsu Feroza ''Facocerul gurmand'' 1.6 16V.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Accesul pe Forum Club4x4 este conditionat de respectarea Regulamentului - Termeni de Utilizare