Sari la conținut
bbh_blocked_dnftl
  • GTC-banner-728.jpg.5cc46ba09a7dd8e0286229917ccf417d.jpg

  • GTC-banner-300.jpg.0de16ddb1a65d423b7281e32d9bd2e76.jpg

Sonda oxigen lambda


shelx

Postări Recomandate

Salutare la Jimnyca al meu (2003 m13) am martorul de check engine aprins in bord, cred ca si consuma mai mult. Au fost momente in care daca am mers foarte tare, martorul s-a stins. Am fost si eu ca baiatu la o diagnoza la Suzuki Autonet. Servicii de toata jena preturi disperat de mare. Mi-au spus ca modelul este prea vechi si ca nu au diagnoza si ca au folosit o diagnoza mai noua care i-ar fi spus ca "are amestec nici asa nici asa ..." si ca e recomandat sa schimb sonda. Piesa pe original e ~190euro fara tva ...

 

Intrebarea mea e ... ce sonda sa cumpar? pe net am vazut diferite preturi, diferite mufe ... el are acum una relativ noua dar probabil e una multimarca s-au altceva ... cu fire lipite pe acolo...

 

Imi poate recomada cineva un model un pret si un link pentru?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Sonda oxigen lambda

 

exista si pe la 250-300 lei bosch, care sunt verificate in practica.

 

cu un osciloscop sau cu un tester poti sa vezi ca sonda oscileaza intre 0 si 1, dar ca si valorile sunt corecte, este imposibil de verificat de noi.

 

daca nu te grabesti, cauta-ma saptamana viitoare.

3x Suzuki Jimny

1x Suzuki Samurai

Dacia DoubleCab 4x4

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Sonda oxigen lambda

 

Salutare la Jimnyca al meu (2003 m13) am martorul de check engine aprins in bord, cred ca si consuma mai mult. Au fost momente in care daca am mers foarte tare, martorul s-a stins. Am fost si eu ca baiatu la o diagnoza la Suzuki Autonet. Servicii de toata jena preturi disperat de mare. Mi-au spus ca modelul este prea vechi si ca nu au diagnoza si ca au folosit o diagnoza mai noua care i-ar fi spus ca "are amestec nici asa nici asa ..." si ca e recomandat sa schimb sonda. Piesa pe original e ~190euro fara tva ...

 

Intrebarea mea e ... ce sonda sa cumpar? pe net am vazut diferite preturi, diferite mufe ... el are acum una relativ noua dar probabil e una multimarca s-au altceva ... cu fire lipite pe acolo...

 

Imi poate recomada cineva un model un pret si un link pentru?

 

Tocmai ne-ai dat niste vesti proste despre Autonet.

Vechiul motor M13 (ala fara VVT) se diagnosticheaza fix cu aceleasi scule ca si motorul curent M13 (ala cu VVT). La G13, intr-adevar sint necesare scule dedicate.

 

Si daca tot le-ai dat o gramada de bani nu ti-au dat si o foaie de diagnostic sau toata diagnosticarea s-a facut "pe gura"? Eu unul tot asa ii si plateam. Daca nu pot sa diagnosticheze, atunci nu vad de ce iau bani.

 

In fine... mergi la orice mecanic care poate pune o diagnoza pe motorul tau si spune-ne aici ce coduri a citit. Nu te apuca sa cumperi nici o piesa dupa sfaturi date "dupa ureche".

Suzuki Jimny 1.3i 2004

 

"There is nothing wrong with the planet... people are f*cked" - George Carlin Saving the planet

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Sonda oxigen lambda

 

Eu am avut probleme cu sonda aceea a2a, de pe toba intermediara, si n-a vrut sa plece de pe masina decat cu tot cu toba intermediara. Sper sa nu ai si tu problema asta. Cu tester daca nu gasesti am eu unul care sigur merge pe jimny. Ma poti contacta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Sonda oxigen lambda

 

Am rezolvat cu un DENSO pentru jimny dar care avea alta mufa. Cu ceva ajustari am reusit sa o fac. Martorul s-a stins, masina merge mai bine si parca si consuma mai putin. Multumesc pentru ajutor.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Accesul pe Forum Club4x4 este conditionat de respectarea Regulamentului - Termeni de Utilizare