GTC Auto Shop
Pagina 1 din 3 123 UltimaUltima
Afisez rezultatele 1 la 10 din 30

Data Inscriere
    Jun 2016
    Varsta
    27
    Masina
    Suzuki Jimny 1.3

Implicit Sfaturi echipare Jimny

Va salut.
    Intrucat am rezolvat aproape toate problemele masinii (jimny 2002 g13bb) indraznesc sa imi aleg o urmatoare investitie in masinuta.
    Fac offroad moderat, nimic periculos insa uneori intalnesc noroi si noroi + teren putin inclinat. Am pus ceva cauciucuri AT cu track cat mai agresiv, crosscontact de la Continental, AT-uri totusi pentru ca merg si pe autostrada.
    Pe viitor as vrea sa iau de ambele, dar acum trebuie sa aleg pe care o bifez prima, dintre:

-troliu, ceva usor dar care sa se descurce totusi cu masina, ascuns in bara.

-diferential cu blocant, si aici intervine o discutie mai mare.. merita si sh sa iau? Unde imi trebuie mai mult, pe fata sau pe spate? Noi cred ca sunt totusi prea scumpe pentru vechimea masinii mele..

Sfaturi in pentru a imi ajuta decizia ar fi binevenite.

Implicit Re: Sfat achizitie pt. Jimny

Daca vrei sa treci la "the next level", atunci ia MT-uri. AT-urile oricit de agresive ar fi (si ale tale nu sint) sint tot AT-uri. Daca nu ai aderenta, atunci degeaba ai restul. Orice inmultit cu zero tot zero face.

Dupa MT-uri eu as pune asa:
    - blocant spate. As sta deoparte de tot ce inseamna auto-blocant ori auto-deblocant, etc. Ambele afecteaza comportamentul on-road. ARB e foarte ok dar scump, se mai gasesc si LSD-uri si cam asta e tot.
    SH-urile in principiu le-as scoate din discutie.
    - troliu. Tine cont ca pot fi situatii in care un troliu e doar balast pe masina, in sensul ca nu il poti folosi: fie nu ai de ce sa il legi, fie esti prea departe de un punct de sustinere.
    Suzuki Jimny 1.3i 2004

"There is nothing wrong with the planet... people are f*cked" - George Carlin Saving the planet

Data Inscriere
    Jul 2010
    Varsta
    43
    Masina
    Suzuki Samurai

Citat Postat original de adi_1 Vizualizare Mesaj
    Fac offroad moderat, nimic periculos insa uneori intalnesc noroi si noroi + teren putin inclinat. Am pus ceva cauciucuri AT cu track cat mai agresiv, crosscontact de la Continental, AT-uri totusi pentru ca merg si pe autostrada.
    Si AT-urile si MT-urile sunt niste glume de cauciucuri de offroad.
    Pentru offroad la campie cu MT-urile o mai scoti la capat, dar la prima panta uda sunt la fel de inutile ca si AT-urile.

Logica incepatorului este ca el nu face ofroad "extrem" si nu-i trebuiesc caciucuri dedicate, cumpara AT-uri.
    Dupa foarte putin timp o sa observe ca a dat banii degeaba pe niste cauciucuri la fel de utile ca cele stoc.
    In continuare nu face offroad extrem si cumpara MT-uri ca astea sunt pentru noroi, nu?. Alta teapa pe care o afla pe buzunarul lui.

In loc sa-si ia anvelope de teren, cumpara troliu, care costa cat un set de anvelope.
    Dupa ceva timp si foarte multi bani "investiti" in masina, tot la simex-uri ajunge.

Este optiunea ta daca inveti din experienta ta sau a altora.

-troliu, ceva usor dar care sa se descurce totusi cu masina, ascuns in bara.
    daca ai anvelope de teren si putere la roata, in 99% din situatii nu ai nevoie de troliu.
    este util sa te asiguri cand esti in kkt.

-diferential cu blocant, si aici intervine o discutie mai mare.. merita si sh sa iau? Unde imi trebuie mai mult, pe fata sau pe spate?
    blocantul se monteaza in diferentialul spate.
    nu ai ce cauta cu blocant in diferentialul fata fara planetare HD.
    si se monteaza ultimul, cad ai epuizat toate optiunile de upgrade si te plictisesti cu banii.

un auto deblocant nou, montat corect, intr-un carrier japonez si intr-o carcasa de punte dreapta, nu influenteaza comportamnetul onroad.
    unul montat prost sau in carcasa stramba, are personalitate si se comporta impredictibil.

singurul blocant pe care l-as cumpara SH este cel ARB original, pentru care exista disponibile orice piese de schimb.
    daca are un pret de 50-60% din pretul de nou.
    exista si posibilitatea de a-l cumpara din Europa, la preturi fara TVA.

un LSD nou costa cat un ARB, iar pentru offroad-ul romanesc este aproape inutil.
    Last edited by minitehnicusro; 19th April 2017 at 10:35.
    Suzuki Samurai
    Suzuki Jimny
    Dacia DoubleCab 4x4

Data Inscriere
    Jun 2016
    Varsta
    27
    Masina
    Suzuki Jimny 1.3

Totusi, nu as vrea sa schimb cauciucuri cand ajung in teren, care ar fi cea mai buna solutie de cauciucuri pe care le pot rula si pe autostrada, la viteze de autostrada?
    Au fost situatii cand pe pante de 10-15 grade pe drum de pamant nu a vrut sa urce din cauza noroiului cu cauciucuri de strada. Cele pe care le am acum se descurca mai bine in noroi. Se simte totusi pe drum o diferenta la handeling, si la franare, mai ales la viteze mari. De aceea m-ar tenta blocant. Dar trebuie sa verific costurile intai. Inteleg ca va trebui sa fac cumva un sacrificiu intre comportamentul offroad si cel onroad dar as vrea sa fie cat mai putin afectat comportamentul pe drumuri asfaltate.

Totusi, nu as vrea sa schimb cauciucuri cand ajung in teren, care ar fi cea mai buna solutie de cauciucuri pe care le pot rula si pe autostrada, la viteze de autostrada?
    Jimny oricum nu are cum sa mearga la viteze de autostrada, nici macar cu gumele stock. Gindeste-te ca teoretic cu Jimny nu poti fi amendat pe autostrada Excludem varianta cu ploaie si limita de viteza 80.

Ce povestesti in partea a doua se intimpla pentru ca se incarcau gumele si nu descarcau, deveneau un soi de slick-uri.
    Suzuki Jimny 1.3i 2004

"There is nothing wrong with the planet... people are f*cked" - George Carlin Saving the planet

Data Inscriere
    Jul 2009
    Masina
    Veche

Salut!

Am Jimny echipat cu BFG AT. In filmuletul de mai jos, masina mea este cea filmata (cea din fata), iar urcarea este filmata pe 31 dec. 2016 la cabana Ciucas. Ca teren, pana la minutul 1.22 am urcat in 4x2. Presiune 0.8 - 1 bar in anvelope. Apoi am cuplat 4x4 redus pentru ca pe ultima rampa se dadau copii cu schiurile si se facuse gheata. Apoi din cateva incercari am urcat pana la releu. Singurele urme de auto gasite de la cabana in sus au fost ale unui Duster cu senile.

Aici este o urcare pe zapada si pamant inghetat. Am urcat eu cu AT-uri, un Jimny cu copii simex si un samurai cu simex. Un al 3-lea jimny cu copii simex nu a putut urca. Urcarea incepe la minutul 6:47

Am urmatoarea configuratie: motor 1.6, suspensie +2" , autodeblocant spate si BFG A/T 225 x 75 R16. Masina este "daily driver" pentru sotie in Bucuresti.

Intr-un filmulet mai vechi aveam MT-uri Dynapro 215x75 R15, motor de 1.3, suspensie +2" si fara blocant (se vede la inceput cum trage doar dreapta) si cam asta am facut:
    Filmarea e facuta dintr-un Pajero scurt 2.8 cu copii simex si blocant.

Pentru padure si noroi, am Simex pe care urmeaza sa le pun cand o sa am +4" suspensie si reductii schimbate.

Las la latitudinea ta sa iti dai seama de ce ai nevoie. Dar, daca iti place off-road-ul, intaresc cele spuse de Minitehnicus: Simex sau copii simex. Oricum tot aici ajungi. Insa si bugetul alocat trebuie sa fie pe masura nivelului de off-road pe care doresti sa il abordezi. Atat pentru modificari cat si pentru reparatii si intretinere.
    Last edited by Astral; 21st April 2017 at 14:09.
    Nemo me impune lacessit !

Data Inscriere
    Jun 2016
    Varsta
    27
    Masina
    Suzuki Jimny 1.3

Citat Postat original de unde Vizualizare Mesaj
    Jimny oricum nu are cum sa mearga la viteze de autostrada, nici macar cu gumele stock. Gindeste-te ca teoretic cu Jimny nu poti fi amendat pe autostrada Excludem varianta cu ploaie si limita de viteza 80.

Ce povestesti in partea a doua se intimpla pentru ca se incarcau gumele si nu descarcau, deveneau un soi de slick-uri.
    La vale am prins si 149 kmph (km gps, ca la bord indica cam 160 la ora.) pe autostrada. Cu vant din spate poti lua amenda. Dar, asta am facut-o pe autostrada noua fara denivelari si cu gume de strada normale. Care, exact cum spui tu nu descarcau deci erau degeaba pe noroi. pe de alta parte cu astea noi nu mai ma simt in siguranta nici la 130..

Data Inscriere
    Jan 2008
    Varsta
    37
    Masina
    Nu am , merg pe jos ...

tot citesc pe aici si ma minunez...
    Vreau Jimny, m-am apucat de strans diverse, cautat si informat bine....

venind dupa niste ani de iesit,cu pauze si intermitente, niste etape de campionat vechi si prafuite si cu experienta a 2-3 masini preparate ,muncite, intretinute si vandute ulterior in gaura,binenteles .... cand vad niste sfaturi de la Mini, si posesori ce ies, investesc si se bucura de rabla, gen Koais le iau automat de bune,trecand si prin filtrul propriu.I-am dat exemplu pe cei doi ca pe astia-i cunosc si apreciez ca amici :)))

Ca sa inteleaga oricine nu stie, nu poate sau nu vrea.... nu exista jimny sa mearga cu simex pe autostrada cu 140...se dezintegreaza si in caz de accident te aduna cu forasul.....oricine nu crede si vrea sa ma contrazica,poate sa si incerce....
    noua moda de siguranta si limitare de bun simt spune ca pt strada si ieseli limitate ca numar si ferocitate ca masina sa arate cat mai stradal. asta si experienta mea de 10 ani in fenomen ... suspensie+roti(ideal 2 randuri), in primul rand , reductii,blocant,troliu in al doilea rand. astea toate ii pot da masinii o tenta de offroader iscusit dar NU se vad pe dinafara si nu bat la ochi ,RAR, Politie... in plus soferul trebuie sa stie cu volanul el face 50% din treaba.
    bara fer , portbagaj ARB(o prostie la jimny),taieturi, inaltari de 10 cm,rollcage scot masina din standardul de normal si te duc in alta directie si investitie.Fiecare o stie pe a proprie ca bugert si dorinte , dar eu personal nu recomand.chestie de moft.

pt starada si ieseli ,bara plastic + troliu , suspensie +2' si niste roti, reductii, blocant si nu se vede nimic chiar si pentru un cunoscator, dar masina depaseste puterile orcarui incepator, garantat..... chiar si a unuia destul de experimentat.
    pentru show in noroi, concurs si sa moara gagici si vecini lista devine deschisa la orice, limitat doar de buget....si daca ai buget, ce dreak cauti la jimny, mergi frate direct la Toyota, Nissan,jeep.....este mai ieftin sa gandesti direct mare, daca ai bugetul.... un rubicon bate orice la cum arata, investitie,si impresionat fete....bugetul de 3-4 suzuki

altfel , noi sa fim sanatosi si sper ca am fost inteles bine, vroiam doar sa ajut....
    Dacă de Óntelepţi o povaţă este apreciată, de proşti e ca o jignire considerată.
    Dream It, Do It, Live It....

Data Inscriere
    Jan 2010
    Varsta
    41
    Masina
    JKUR & Jimny

Din expereinta de proprietar de doua jimnyuri....primul de dat in padure, vandut intre timp si al doilea "fata mare" inca:
    Daca vrei distractie cu masina in padure ..."simex" is the only way pentru jimny. Altfel esti fiul ploii. Motorasul de 1.3 nu e tocmai potent si nici rapoartele nu sunt wow.
    Daca bugetul si logistica iti permit doau randuri de roti, e perfect...cele de strada + (copii) simex.
    Daca nu iti incap 205/70/15 insa turbo model "special track" o inalti 2".
    Eu in configuratia asta + 1 sufa m-am distrat muuulte weekenduri in muntii patriei.
    Daca te plictisesti de sufa sau prietenii incep sa iti bata obrazul sau sa nu mai iasa cu tine ii pui troliu cu fir sintetic, troliul ascuns in bara.
    Dupa ce te dai o vreme asa si ajungi la concluzia ca vrei si mai mult urmeaza cutie de transfer de samurai sj si blocant ARB...nu stiu ordinea ca nu am ajuns acolo. O sa intelegi tu singur ca iti e mai de folos.
    Oricum "vazand si facand" este abordarea corecta. Vezi cu cine iesi, pe unde iesi, cand iesi si apoi intelegi singur de ce ai nevoie.
    Last edited by georgei23; 21st April 2017 at 12:26.

Implicit Re: Sfaturi echipare Jimny

Incearca anvelope MT
    Cu Simex optezi definitiv pt off road si pe asfalt va fi chin
    Daca ai drumuri lungi si dese on road atunci Simex nu prea...
    Si o sufa in portbagaj e buna
    LJ70, Jimny, ex IMS M461

Pagina 1 din 3 123 UltimaUltima

Sprijina si tu forumul Club4x4 daca il consideri util.Multumim!