GTC Auto Shop
Pagina 2 din 2 PrimulPrimul 12
Afisez rezultatele 11 la 17 din 17

Data Inscriere
    Jun 2016
    Varsta
    27
    Masina
    Suzuki Jimny 1.3

Implicit Re: Sfaturi echipare Jimny

Va multumesc tuturor pentru sfaturi.
    Cum se descurca niste anvelope MT de calitate la viteze de 100-130? Si banuiesc ca sunt potrivite pentru iarna, conform legislatiei din romania. Sufa o am deja in portbagaj.
    Deoarece nu e practic sa am simexuri de schimb in cazul meu, dupa cauciucuri MT m-as indrepta catre un troliu. Apoi daca va fi nevoie blocant.
    Problema mea nu este ca nu as iesi din majoritatea situatiilor, ca se descurca bine chiar si acum. Dar nu vreau sa ajung undeva si sa imi fac probleme daca incepe o ploaie/ninsoare si se face noroi/zapada mai maricica si apar probleme pe portiuni care inainte de ploaie/zapada erau lejere.

Data Inscriere
    May 2010
    Varsta
    39
    Masina
    Suzuki Jimny. BMW 320d

eu am pe jimny kumho road venture 215.75.15 se descurca bine merge si asfalt 140 merge si noroi,zapada unde nu face fata punem troliu.

Citat Postat original de adi_1 Vizualizare Mesaj
    Cum se descurca niste anvelope MT de calitate la viteze de 100-130? Si banuiesc ca sunt potrivite pentru iarna, conform legislatiei din romania.
    Ai inceput prost, mai ales ca tot tu ai mai atins subiectul asta in alt thread.
    Niste MT-uri de oricare fel la 100 la ora deja fac ca un avion in decolare, la 130 ai vreo 5000 de ture si consum de V8. Nu vrem sa iti ascundem ceva si nici sa te dezamagim, dar cu MT-uri, stai la 80, daca mai vrei sa ai vreo pretentie in caz de evenimente neprevazute (frina de urgenta, etc.) si nu vrei sa te vedem pe la stirile de la ora 5.
    Simex-urile pe asfalt se comporta (foarte) prost si se tocesc repede.

Daca sint acceptate de legislatia din Romanistan, depinde de la caz la caz. Eu am Maxxis Trepador si au "M+S" pe ele. Problema e ca la frinare se comporta foarte prost. La demaraj sint chiar decente, dar nu aia te intereseaza. Cum am zis si cu alte ocazii: cel mai bun cauciuc de iarna... e un cauciuc de iarna. Nu cred ca are sens sa re-inventam roata.

Ordinea corecta a echiparii e intii blocant spate si apoi troliu. Si asta s-a mai discutat.
    Suzuki Jimny 1.3i 2004

"There is nothing wrong with the planet... people are f*cked" - George Carlin Saving the planet

Data Inscriere
    Jul 2009
    Masina
    Veche

Unde... nu sunt de acord cu tine.
    Am mers 1 an cu MT 215 75 15 si am condus cu viteza de pana la 130km/h. Nu am auzit nici un avion. Zgomotul motorul oricum acoperea tot.
    Merg constant cu viteze intre 90 -110 si nu m-a deranjat nicodata zgomotul anvelopelor. Un MT bun, de generatie noua, nu va produce un zgomot excesiv. Lafel, in ceea ce priveste franarea si comportamentul pe suprafete umede, nu am observat diferente notabile. Influenta mai mare ar fi greutatea data de anvelopele mai grele, troliu si praguri. Dar o anvelopa MT de buna calitate, la presiunea potrivita si echilibrate se vor comporta excelent...pentru un MT.
    Nemo me impune lacessit !

Data Inscriere
    Jun 2016
    Varsta
    27
    Masina
    Suzuki Jimny 1.3

Am inceput sa ma uit si de preturi pentru blocant. Nu e atat de mare pretul piesei pe cum ma asteptam. La cat sa ma astept ca si cost al manoperei la o montare de diferential blocabil pe jimny?

Citat Postat original de koais Vizualizare Mesaj
    Unde... nu sunt de acord cu tine.
    Am mers 1 an cu MT 215 75 15 si am condus cu viteza de pana la 130km/h. Nu am auzit nici un avion. Zgomotul motorul oricum acoperea tot.
    Merg constant cu viteze intre 90 -110 si nu m-a deranjat nicodata zgomotul anvelopelor.
    Nu stiu ce MT-uri ai tu, dar ale mele (Maxxis Trepador 205/70R15) se simt deja de la 50-60 la ora. Da, la 110 cred ca ai putin peste 4000, deci motorul "toarce"
    Suzuki Jimny 1.3i 2004

"There is nothing wrong with the planet... people are f*cked" - George Carlin Saving the planet

Data Inscriere
    Jul 2009
    Masina
    Veche

Hankook Dynapro 215 75 15

Click image for larger version. 

Name:	hankook_rt_03.jpg 
Views:	0 
Size:	30.1 KB 
ID:	278064
    Nemo me impune lacessit !

Pagina 2 din 2 PrimulPrimul 12

Sprijina si tu forumul Club4x4 daca il consideri util.Multumim!