Sari la conținut
bbh_blocked_dnftl
  • GTC-banner-728.jpg.5cc46ba09a7dd8e0286229917ccf417d.jpg

  • GTC-banner-300.jpg.0de16ddb1a65d423b7281e32d9bd2e76.jpg

Sfaturi echipare Jimny


adi_1

Postări Recomandate

Re: Sfaturi echipare Jimny

 

Eeeeeee. Asa poveste de la posesor patit,mai rar. Si cu chef de impartasit.

ca sa parafrazez: I still jotem mai mult acu' te dreak... :old

 

Am bifat rugina multa , bugetul incerc sa fie cat mai subtire...daca nu ma incadrez vira la Vitara.inca as vrea Jimnilica .parca puntile alea mici x 2 imi dau mai multa incredere...

 

rugina si bugetul sunt doua chestii care pun in umbra rau Jimny.

restul sunt chestii de bun simt si necesitate de la posesor la posesor. inca 2000E in 2 ani la o masina buna fara necesitati majore, pentru diverse upgrade offroad ar fi bine sa fie disponibili ,ma gandesc poate chiar necesari....

eu ma gandeam sincer la un 5000 intins pe cei doi ani inclusiv achizitia.

Mai nou, tind sa-ti dau dreptate cu sumele.

 

mutumesc pentru lamuriri.

Dacă de întelepţi o povaţă este apreciată, de proşti e ca o jignire considerată.

Dream It, Do It, Live It....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Sfaturi echipare Jimny

 

Salut, eu am achizitionat acum 2 ani un Jimny 99' fara gram de rugina si in stare perfecta la partea mecanica, bineanteles stock ,la 3000 euro ,de la un samsar din Mures, l-am tinut doar 18 luni si inafara de revizie masina nu a avut nici cea mai mica problema.(mint iarna la temperaturi sub zero facea probleme releul de semnalizare,dar l-am rezolvat DIY, si probleme la o balama de la haion rezolvata cu 50 ron). Am vandut-o de prost ce sunt ..., acum am o feroza care din pct de vedere mecanic este 10+, putina rugina, dar ma gandesc serios din nou la un jimny dupa 2008 chiar nou. Cand am luat jimny, nu aveam deloc experienta in achizitionarea de masini asa mai speciale si am vazut-o pe olx, mi-a placut si am trimis un omulet cu platforma sa o ia, cred ca am fost eu cu coditza de masina era STAS!!!

Morala este ca gasesti si jimny la 3000 euro in stare ok.

"If you see someone repairing a Daihatsu, call 112. Daihatsu don't have problems "
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Sfaturi echipare Jimny

 

Si eu sunt multumit de achizitia masinii mele. Desi am abuzat-o a rezistat destul de bine. Cu putina grija in exploatare se putea merge doar cu reviziile ca si costuri de mententanta/reparatii. Rugina nu prea este, cel putin nu ceva care sa fie o problema.

 

Dar, ca sa revin la topicul initial, poate cineva sa imi spuna la cat sa ma astept ca si costuri pentru montarea unui blocant ARB. Inteleg ca este vorba de costul blocantului, cel al compresorului, dar nu stiu ce mai trebuie in afara de aceste piese si nu stiu la cat sa ma astept ca manopera. Daca poate cineva sa ma ajute sa imi fac o idee despre costul estimat pentru aceasta operatiune ar fi excelent.

 

Inca o data, va multumesc tuturor care au contribuit, desi o parte dintre informatii le cunosteam, este foarte de ajutor aceasta discutie pentru mine, si e posibil sa ajute si pe alti posesori de Jimny.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Sfaturi echipare Jimny

 

poate cineva sa imi spuna la cat sa ma astept ca si costuri pentru montarea unui blocant ARB. Inteleg ca este vorba de costul blocantului, cel al compresorului, dar nu stiu ce mai trebuie in afara de aceste piese si nu stiu la cat sa ma astept ca manopera.

 

Blocantul ARB pentru puntea spate Jimny are codul RD208, costa intre 800-1000 euro, in functie de cheful de reduceri al vanzatorului.

Vine la pachet cu instalatia electrica si instalatia pneumatica, mai putin compresorul.

 

Compresorul ARB costa intre 150-200 euro, modelul doar pentru actionarea blocantului.

Se poate folosi orice alt compresor de debit redus, care face presiunea de 6bar.

Eu de ex. folosesc un compresor dintr-un kit de pana. Merge perfect si nu sughita.

 

Manopera de montaj este de 100-150 euro pentru montajul blocantului in grup sau 200-300 euro toata lucrarea.

3x Suzuki Jimny

1x Suzuki Samurai

Dacia DoubleCab 4x4

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Sfaturi echipare Jimny

 

Multumesc foarte mult. Un raspuns mai bun si mai complet decat speram ca voi primi.

Ramane sa ma joc cu ea anul asta pe teren, si spre toamna o sa stiu daca am nevoie de aceasta investitie sau nu. Incep sa pun si bani de-o parte.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Accesul pe Forum Club4x4 este conditionat de respectarea Regulamentului - Termeni de Utilizare