Sari la conținut
bbh_blocked_dnftl
  • GTC-banner-728.jpg.5cc46ba09a7dd8e0286229917ccf417d.jpg

  • GTC-banner-300.jpg.0de16ddb1a65d423b7281e32d9bd2e76.jpg

Sfaturi echipare Jimny


adi_1

Postări Recomandate

Va salut.

Intrucat am rezolvat aproape toate problemele masinii (jimny 2002 g13bb) indraznesc sa imi aleg o urmatoare investitie in masinuta.

Fac offroad moderat, nimic periculos insa uneori intalnesc noroi si noroi + teren putin inclinat. Am pus ceva cauciucuri AT cu track cat mai agresiv, crosscontact de la Continental, AT-uri totusi pentru ca merg si pe autostrada.

Pe viitor as vrea sa iau de ambele, dar acum trebuie sa aleg pe care o bifez prima, dintre:

 

-troliu, ceva usor dar care sa se descurce totusi cu masina, ascuns in bara.

 

-diferential cu blocant, si aici intervine o discutie mai mare.. merita si sh sa iau? Unde imi trebuie mai mult, pe fata sau pe spate? Noi cred ca sunt totusi prea scumpe pentru vechimea masinii mele..

 

Sfaturi in pentru a imi ajuta decizia ar fi binevenite.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Sfat achizitie pt. Jimny

 

Daca vrei sa treci la "the next level", atunci ia MT-uri. AT-urile oricit de agresive ar fi (si ale tale nu sint) sint tot AT-uri. Daca nu ai aderenta, atunci degeaba ai restul. Orice inmultit cu zero tot zero face.

 

Dupa MT-uri eu as pune asa:

- blocant spate. As sta deoparte de tot ce inseamna auto-blocant ori auto-deblocant, etc. Ambele afecteaza comportamentul on-road. ARB e foarte ok dar scump, se mai gasesc si LSD-uri si cam asta e tot.

SH-urile in principiu le-as scoate din discutie.

- troliu. Tine cont ca pot fi situatii in care un troliu e doar balast pe masina, in sensul ca nu il poti folosi: fie nu ai de ce sa il legi, fie esti prea departe de un punct de sustinere.

Suzuki Jimny 1.3i 2004

 

"There is nothing wrong with the planet... people are f*cked" - George Carlin Saving the planet

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Sfat achizitie pt. Jimny

 

Fac offroad moderat, nimic periculos insa uneori intalnesc noroi si noroi + teren putin inclinat. Am pus ceva cauciucuri AT cu track cat mai agresiv, crosscontact de la Continental, AT-uri totusi pentru ca merg si pe autostrada.

 

Si AT-urile si MT-urile sunt niste glume de cauciucuri de offroad.

Pentru offroad la campie cu MT-urile o mai scoti la capat, dar la prima panta uda sunt la fel de inutile ca si AT-urile.

 

Logica incepatorului este ca el nu face ofroad "extrem" si nu-i trebuiesc caciucuri dedicate, cumpara AT-uri.

Dupa foarte putin timp o sa observe ca a dat banii degeaba pe niste cauciucuri la fel de utile ca cele stoc.

In continuare nu face offroad extrem si cumpara MT-uri ca astea sunt pentru noroi, nu?. Alta teapa pe care o afla pe buzunarul lui.

 

In loc sa-si ia anvelope de teren, cumpara troliu, care costa cat un set de anvelope.

Dupa ceva timp si foarte multi bani "investiti" in masina, tot la simex-uri ajunge.

 

Este optiunea ta daca inveti din experienta ta sau a altora.

 

 

-troliu, ceva usor dar care sa se descurce totusi cu masina, ascuns in bara.

daca ai anvelope de teren si putere la roata, in 99% din situatii nu ai nevoie de troliu.

este util sa te asiguri cand esti in kkt.

 

 

-diferential cu blocant, si aici intervine o discutie mai mare.. merita si sh sa iau? Unde imi trebuie mai mult, pe fata sau pe spate?

blocantul se monteaza in diferentialul spate.

nu ai ce cauta cu blocant in diferentialul fata fara planetare HD.

si se monteaza ultimul, cad ai epuizat toate optiunile de upgrade si te plictisesti cu banii.

 

un auto deblocant nou, montat corect, intr-un carrier japonez si intr-o carcasa de punte dreapta, nu influenteaza comportamnetul onroad.

unul montat prost sau in carcasa stramba, are personalitate si se comporta impredictibil.

 

singurul blocant pe care l-as cumpara SH este cel ARB original, pentru care exista disponibile orice piese de schimb.

daca are un pret de 50-60% din pretul de nou.

exista si posibilitatea de a-l cumpara din Europa, la preturi fara TVA.

 

un LSD nou costa cat un ARB, iar pentru offroad-ul romanesc este aproape inutil.

Editat de minitehnicusro

3x Suzuki Jimny

1x Suzuki Samurai

Dacia DoubleCab 4x4

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Sfat achizitie pt. Jimny

 

Totusi, nu as vrea sa schimb cauciucuri cand ajung in teren, care ar fi cea mai buna solutie de cauciucuri pe care le pot rula si pe autostrada, la viteze de autostrada?

Au fost situatii cand pe pante de 10-15 grade pe drum de pamant nu a vrut sa urce din cauza noroiului cu cauciucuri de strada. Cele pe care le am acum se descurca mai bine in noroi. Se simte totusi pe drum o diferenta la handeling, si la franare, mai ales la viteze mari. De aceea m-ar tenta blocant. Dar trebuie sa verific costurile intai. Inteleg ca va trebui sa fac cumva un sacrificiu intre comportamentul offroad si cel onroad dar as vrea sa fie cat mai putin afectat comportamentul pe drumuri asfaltate.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Sfat achizitie pt. Jimny

 

Totusi, nu as vrea sa schimb cauciucuri cand ajung in teren, care ar fi cea mai buna solutie de cauciucuri pe care le pot rula si pe autostrada, la viteze de autostrada?

 

Jimny oricum nu are cum sa mearga la viteze de autostrada, nici macar cu gumele stock. Gindeste-te ca teoretic cu Jimny nu poti fi amendat pe autostrada :grin: Excludem varianta cu ploaie si limita de viteza 80.

 

Ce povestesti in partea a doua se intimpla pentru ca se incarcau gumele si nu descarcau, deveneau un soi de slick-uri.

Suzuki Jimny 1.3i 2004

 

"There is nothing wrong with the planet... people are f*cked" - George Carlin Saving the planet

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Sfat achizitie pt. Jimny

 

Salut!

 

Am Jimny echipat cu BFG AT. In filmuletul de mai jos, masina mea este cea filmata (cea din fata), iar urcarea este filmata pe 31 dec. 2016 la cabana Ciucas. Ca teren, pana la minutul 1.22 am urcat in 4x2. Presiune 0.8 - 1 bar in anvelope. Apoi am cuplat 4x4 redus pentru ca pe ultima rampa se dadau copii cu schiurile si se facuse gheata. Apoi din cateva incercari am urcat pana la releu. Singurele urme de auto gasite de la cabana in sus au fost ale unui Duster cu senile.

 

 

Aici este o urcare pe zapada si pamant inghetat. Am urcat eu cu AT-uri, un Jimny cu copii simex si un samurai cu simex. Un al 3-lea jimny cu copii simex nu a putut urca. Urcarea incepe la minutul 6:47

 

 

Am urmatoarea configuratie: motor 1.6, suspensie +2" , autodeblocant spate si BFG A/T 225 x 75 R16. Masina este "daily driver" pentru sotie in Bucuresti.

 

Intr-un filmulet mai vechi aveam MT-uri Dynapro 215x75 R15, motor de 1.3, suspensie +2" si fara blocant (se vede la inceput cum trage doar dreapta) si cam asta am facut:

Filmarea e facuta dintr-un Pajero scurt 2.8 cu copii simex si blocant.

 

 

Pentru padure si noroi, am Simex pe care urmeaza sa le pun cand o sa am +4" suspensie si reductii schimbate.

 

Las la latitudinea ta sa iti dai seama de ce ai nevoie. Dar, daca iti place off-road-ul, intaresc cele spuse de Minitehnicus: Simex sau copii simex. Oricum tot aici ajungi. Insa si bugetul alocat trebuie sa fie pe masura nivelului de off-road pe care doresti sa il abordezi. Atat pentru modificari cat si pentru reparatii si intretinere.

Editat de Astral
Nemo me impune lacessit !
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Sfat achizitie pt. Jimny

 

Jimny oricum nu are cum sa mearga la viteze de autostrada, nici macar cu gumele stock. Gindeste-te ca teoretic cu Jimny nu poti fi amendat pe autostrada :grin: Excludem varianta cu ploaie si limita de viteza 80.

 

Ce povestesti in partea a doua se intimpla pentru ca se incarcau gumele si nu descarcau, deveneau un soi de slick-uri.

 

La vale am prins si 149 kmph (km gps, ca la bord indica cam 160 la ora.) pe autostrada. Cu vant din spate poti lua amenda. Dar, asta am facut-o pe autostrada noua fara denivelari si cu gume de strada normale. Care, exact cum spui tu nu descarcau deci erau degeaba pe noroi. pe de alta parte cu astea noi nu mai ma simt in siguranta nici la 130..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Sfat achizitie pt. Jimny

 

tot citesc pe aici si ma minunez...

Vreau Jimny, m-am apucat de strans diverse, cautat si informat bine....

 

venind dupa niste ani de iesit,cu pauze si intermitente, niste etape de campionat vechi si prafuite si cu experienta a 2-3 masini preparate ,muncite, intretinute si vandute ulterior in gaura,binenteles .... cand vad niste sfaturi de la Mini, si posesori ce ies, investesc si se bucura de rabla, gen Koais le iau automat de bune,trecand si prin filtrul propriu.I-am dat exemplu pe cei doi ca pe astia-i cunosc si apreciez ca amici :)))

 

Ca sa inteleaga oricine nu stie, nu poate sau nu vrea.... nu exista jimny sa mearga cu simex pe autostrada cu 140...se dezintegreaza si in caz de accident te aduna cu forasul.....oricine nu crede si vrea sa ma contrazica,poate sa si incerce....

noua moda de siguranta si limitare de bun simt spune ca pt strada si ieseli limitate ca numar si ferocitate ca masina sa arate cat mai stradal. asta si experienta mea de 10 ani in fenomen ... suspensie+roti(ideal 2 randuri), in primul rand , reductii,blocant,troliu in al doilea rand. astea toate ii pot da masinii o tenta de offroader iscusit dar NU se vad pe dinafara si nu bat la ochi ,RAR, Politie... in plus soferul trebuie sa stie cu volanul el face 50% din treaba.

bara fer :grin:, portbagaj ARB(o prostie la jimny),taieturi, inaltari de 10 cm,rollcage scot masina din standardul de normal si te duc in alta directie si investitie.Fiecare o stie pe a proprie ca bugert si dorinte , dar eu personal nu recomand.chestie de moft.

 

pt starada si ieseli ,bara plastic + troliu , suspensie +2' si niste roti, reductii, blocant si nu se vede nimic chiar si pentru un cunoscator, dar masina depaseste puterile orcarui incepator, garantat..... chiar si a unuia destul de experimentat.

pentru show in noroi, concurs si sa moara gagici si vecini lista devine deschisa la orice, limitat doar de buget....si daca ai buget, ce dreak cauti la jimny, mergi frate direct la Toyota, Nissan,jeep.....este mai ieftin sa gandesti direct mare, daca ai bugetul.... un rubicon bate orice la cum arata, investitie,si impresionat fete....bugetul de 3-4 suzuki

 

altfel , noi sa fim sanatosi si sper ca am fost inteles bine, vroiam doar sa ajut....

Dacă de întelepţi o povaţă este apreciată, de proşti e ca o jignire considerată.

Dream It, Do It, Live It....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Sfat achizitie pt. Jimny

 

Din expereinta de proprietar de doua jimnyuri....primul de dat in padure, vandut intre timp si al doilea "fata mare" inca:

Daca vrei distractie cu masina in padure ..."simex" is the only way pentru jimny. Altfel esti fiul ploii. Motorasul de 1.3 nu e tocmai potent si nici rapoartele nu sunt wow.

Daca bugetul si logistica iti permit doau randuri de roti, e perfect...cele de strada + (copii) simex.

Daca nu iti incap 205/70/15 insa turbo model "special track" o inalti 2".

Eu in configuratia asta + 1 sufa m-am distrat muuulte weekenduri in muntii patriei.

Daca te plictisesti de sufa sau prietenii incep sa iti bata obrazul sau sa nu mai iasa cu tine ii pui troliu cu fir sintetic, troliul ascuns in bara.

Dupa ce te dai o vreme asa si ajungi la concluzia ca vrei si mai mult urmeaza cutie de transfer de samurai sj si blocant ARB...nu stiu ordinea ca nu am ajuns acolo. O sa intelegi tu singur ca iti e mai de folos.

Oricum "vazand si facand" este abordarea corecta. Vezi cu cine iesi, pe unde iesi, cand iesi si apoi intelegi singur de ce ai nevoie.

Editat de georgei23
  • Like 1
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Sfaturi echipare Jimny

 

Va multumesc tuturor pentru sfaturi.

Cum se descurca niste anvelope MT de calitate la viteze de 100-130? Si banuiesc ca sunt potrivite pentru iarna, conform legislatiei din romania. Sufa o am deja in portbagaj.

Deoarece nu e practic sa am simexuri de schimb in cazul meu, dupa cauciucuri MT m-as indrepta catre un troliu. Apoi daca va fi nevoie blocant.

Problema mea nu este ca nu as iesi din majoritatea situatiilor, ca se descurca bine chiar si acum. Dar nu vreau sa ajung undeva si sa imi fac probleme daca incepe o ploaie/ninsoare si se face noroi/zapada mai maricica si apar probleme pe portiuni care inainte de ploaie/zapada erau lejere.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Sfaturi echipare Jimny

 

Cum se descurca niste anvelope MT de calitate la viteze de 100-130? Si banuiesc ca sunt potrivite pentru iarna, conform legislatiei din romania.

 

Ai inceput prost, mai ales ca tot tu ai mai atins subiectul asta in alt thread.

Niste MT-uri de oricare fel la 100 la ora deja fac ca un avion in decolare, la 130 ai vreo 5000 de ture si consum de V8. Nu vrem sa iti ascundem ceva si nici sa te dezamagim, dar cu MT-uri, stai la 80, daca mai vrei sa ai vreo pretentie in caz de evenimente neprevazute (frina de urgenta, etc.) si nu vrei sa te vedem pe la stirile de la ora 5.

Simex-urile pe asfalt se comporta (foarte) prost si se tocesc repede.

 

Daca sint acceptate de legislatia din Romanistan, depinde de la caz la caz. Eu am Maxxis Trepador si au "M+S" pe ele. Problema e ca la frinare se comporta foarte prost. La demaraj sint chiar decente, dar nu aia te intereseaza. Cum am zis si cu alte ocazii: cel mai bun cauciuc de iarna... e un cauciuc de iarna. Nu cred ca are sens sa re-inventam roata.

 

Ordinea corecta a echiparii e intii blocant spate si apoi troliu. Si asta s-a mai discutat.

Suzuki Jimny 1.3i 2004

 

"There is nothing wrong with the planet... people are f*cked" - George Carlin Saving the planet

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Sfaturi echipare Jimny

 

Unde... nu sunt de acord cu tine.

Am mers 1 an cu MT 215 75 15 si am condus cu viteza de pana la 130km/h. Nu am auzit nici un avion. Zgomotul motorul oricum acoperea tot.

Merg constant cu viteze intre 90 -110 si nu m-a deranjat nicodata zgomotul anvelopelor. Un MT bun, de generatie noua, nu va produce un zgomot excesiv. Lafel, in ceea ce priveste franarea si comportamentul pe suprafete umede, nu am observat diferente notabile. Influenta mai mare ar fi greutatea data de anvelopele mai grele, troliu si praguri. Dar o anvelopa MT de buna calitate, la presiunea potrivita si echilibrate se vor comporta excelent...pentru un MT.

Nemo me impune lacessit !
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Sfaturi echipare Jimny

 

Am inceput sa ma uit si de preturi pentru blocant. Nu e atat de mare pretul piesei pe cum ma asteptam. La cat sa ma astept ca si cost al manoperei la o montare de diferential blocabil pe jimny?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Sfaturi echipare Jimny

 

Unde... nu sunt de acord cu tine.

Am mers 1 an cu MT 215 75 15 si am condus cu viteza de pana la 130km/h. Nu am auzit nici un avion. Zgomotul motorul oricum acoperea tot.

Merg constant cu viteze intre 90 -110 si nu m-a deranjat nicodata zgomotul anvelopelor.

 

Nu stiu ce MT-uri ai tu, dar ale mele (Maxxis Trepador 205/70R15) se simt deja de la 50-60 la ora. Da, la 110 cred ca ai putin peste 4000, deci motorul "toarce" :grin:

Suzuki Jimny 1.3i 2004

 

"There is nothing wrong with the planet... people are f*cked" - George Carlin Saving the planet

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Sfaturi echipare Jimny

 

La 80-90 km/h merg cu MT-uri resapate pe asfalt uscat si fara sa ma doara capul de zgomot, cu unele bune ''noi si de firma'' treaba sigur se schimba in bine, poate zgomotul si uruiala vin din alta parte.

Dacia Duster 4x4

Daihatsu Feroza ''Facocerul gurmand'' 1.6 16V.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Sfaturi echipare Jimny

 

Scuze, ca intervin in discutie, ca neposesor de Jimny.

Folosesc, pe un LC J7, MT-uri Bfgoodrich KM2, cand circul pe autostrada ajung la 110-120 km/h, iar zgomotul este cat se poate de decent.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Sfaturi echipare Jimny

 

@all nimeni nu vede situatia de ansamblu,fiecare se rezuma la el,la masina lui,si la ce are el....

Am mers nu BFG MT de la samurai pana la GC din 2004.....

realitatea este ca unele fac mai putin zgomot.realitatea este ca Jimny numai insonoririzat nu este....daca cobori din ML, jimny este o cutie care rezoneaza toata.

dupa gust si situatie,masina fiecaruia este cea mai buna.

 

@koais - merge pe autostrada DAR, ce faci in cazul unui accident ,cand intri intr-un tir din spate la 130? cati sunteti pregatiti de asta, cati au experimentat o explozie la 130km?h pe simex resapat? am fost pe strada aia....si era mitsu.

 

deci hai sa iesim din bula proprie si sa gandim la modul general.Soferul la mitsu este un mic magician al volanului,am scapat, dar senzatie este nasoala......

 

In rest, vorbim vorbe, fiecare din experienta proprie.

Koais are un motor mai potent, nu? ilcompari cu ala standard pe care l-ai schimbat la mers?:grin: sa ne raportam la adevar.

poate masina ta este super si a mea stau bucsile sa cada la prima groapa-le mai comparam la mers cu 130? sau motorul lui X in punga, nu ajunge la 100, de unde 120 pe niste gume mai mari?

 

Era un topic super interesant de urmarit.lasati dreak gumele si viteza, fiecare cu isi asterne asa doarme.

Se poate cu MT si viteza daca-ti asumi chestii. la resapate, la fel, doar ca-ti asumi mai mult.cu cat iti asumi mai mult, poati avea noroc porcesc, noroc simplu sau ghinion. Cand o faci fara sa intelegi nimic ,doar de moft, se cheama prostie.Si cand esti prost, nu-ti este greu tie, le este greu celorlalti,spune o vorba din batrani....

 

sa revenim la echipari si la variatiuni.

 

Nu a spus nimeni daca este ok OME, varinata custom local (Sibiu parca la 1200 lei), sau varianta Ironman (am auzit prin targ ca-i cam rigida si cauzeaza grav la confort)- asta in ideea la o rabla de 3500E din 2001, suspensia-i macar 50% dusa...si trebuie sa intre si rotile alea acolo.

 

Nu a spus nimeni daca exista varianta LEGALA de a avea rotile de 215 trecute in carte. si cum se face asta pas cu pas.Exista acte de la Importator, baza de date la RAR,cum?

 

vorbim vorbe.eu pot sa merg cu 100 cu ATV-ul cu niste caramele meg MT....am un amic pe care l-a spulberat unul cu masina la 125 km/h, copil ,ia intors in fata...

 

sa iesim din cercul asta vicios , va rog mult, oferiti si alte informatii. cu un chit de 10 cm intra si 31.cum mergi sau cat investesti sa mergi maibine este discutia.si cati au facut-o,sunt multumiti, caiti isi permit si vor asta, este alta discutiea...

 

LE nu am editat greselile gramaticale, imi cer scuze acum, dar le las asa.SUnt din graba.

Editat de RZV

Dacă de întelepţi o povaţă este apreciată, de proşti e ca o jignire considerată.

Dream It, Do It, Live It....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Sfaturi echipare Jimny

 

Se poate cu MT si viteza daca-ti asumi chestii. la resapate, la fel, doar ca-ti asumi mai mult.cu cat iti asumi mai mult, poati avea noroc porcesc, noroc simplu sau ghinion. Cand o faci fara sa intelegi nimic ,doar de moft, se cheama prostie.Si cand esti prost, nu-ti este greu tie, le este greu celorlalti,spune o vorba din batrani....

 

Bine punctat :br

 

Si da, am uitat cit de bine NU e antifonat Jimny, de se aud si pietricele care sar din roti si lovesc in caroserie.

Suzuki Jimny 1.3i 2004

 

"There is nothing wrong with the planet... people are f*cked" - George Carlin Saving the planet

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Sfaturi echipare Jimny

 

@all nimeni nu vede situatia de ansamblu,fiecare se rezuma la el,la masina lui,si la ce are el....

Am mers nu BFG MT de la samurai pana la GC din 2004.....

 

Ai avut Jimny? ai avut Jimny modificat? Ai avut pe Jimny-ul tau alte anvelope? Ce dimensiuni si profil? Daca nu, de ce iti dai cu parerea?

 

@koais - merge pe autostrada DAR, ce faci in cazul unui accident ,cand intri intr-un tir din spate la 130? cati sunteti pregatiti de asta, cati au experimentat o explozie la 130km?h pe simex resapat? am fost pe strada aia....si era mitsu.

 

deci hai sa iesim din bula proprie si sa gandim la modul general.Soferul la mitsu este un mic magician al volanului,am scapat, dar senzatie este nasoala......

 

In rest, vorbim vorbe, fiecare din experienta proprie.

 

Doar din experienta proprie de masina intretinuta, in mintile ei si cu modificari de care sunt constient de care efecte pot vorbi. Fiecare asimileaza informatiile si actioneaza din prisma propriei evaluari, suntem direct si singuri raspunzatori de faptele noastre. In plus, nu am spus nimanui ce trebuie sa faca/modifice la masina lui. Mi-am impartasit experienta

 

 

 

Koais are un motor mai potent, nu? ilcompari cu ala standard pe care l-ai schimbat la mers?:grin: sa ne raportam la adevar.

poate masina ta este super si a mea stau bucsile sa cada la prima groapa-le mai comparam la mers cu 130? sau motorul lui X in punga, nu ajunge la 100, de unde 120 pe niste gume mai mari?

 

Iar nu citesti tot si iti dai cu parerea aiurea. 215 aveam cu motorul de 1.3 si atingeam 130 pe autostrada. Nu m-am simtit niciodata in pericol.

Anvelopele nu erau resapate, presiunea era cea corecta, iar indicele de viteza era superior vitezei de rulare. Cu motorul actual folosesc 225 80 16 .

 

Era un topic super interesant de urmarit.lasati dreak gumele si viteza, fiecare cu isi asterne asa doarme.

Se poate cu MT si viteza daca-ti asumi chestii. la resapate, la fel, doar ca-ti asumi mai mult.cu cat iti asumi mai mult, poati avea noroc porcesc, noroc simplu sau ghinion. Cand o faci fara sa intelegi nimic ,doar de moft, se cheama prostie.Si cand esti prost, nu-ti este greu tie, le este greu celorlalti,spune o vorba din batrani....

 

sa revenim la echipari si la variatiuni.

 

Nu a spus nimeni daca este ok OME, varinata custom local (Sibiu parca la 1200 lei), sau varianta Ironman (am auzit prin targ ca-i cam rigida si cauzeaza grav la confort)- asta in ideea la o rabla de 3500E din 2001, suspensia-i macar 50% dusa...si trebuie sa intre si rotile alea acolo.

 

OME nu am avut, de sibiu nici nu stiam pana acum, de Ironman pot spune ca sunt relativ rigide, ruginesc repede si arcurile se lasa repede.

Dar mai bine lasam omul sa vorbeasca si sa intrebe, iar nor raspundem punctual.

 

Nu a spus nimeni daca exista varianta LEGALA de a avea rotile de 215 trecute in carte. si cum se face asta pas cu pas.Exista acte de la Importator, baza de date la RAR,cum?

 

Nu a intrebat nimeni. Intrebi tu?

 

vorbim vorbe.eu pot sa merg cu 100 cu ATV-ul cu niste caramele meg MT....am un amic pe care l-a spulberat unul cu masina la 125 km/h, copil ,ia intors in fata...

 

Fiecare face ce si cat il duce capul. Legea selectiei naturale cateodata functioneaza

 

sa iesim din cercul asta vicios , va rog mult, oferiti si alte informatii. cu un chit de 10 cm intra si 31.cum mergi sau cat investesti sa mergi maibine este discutia.si cati au facut-o,sunt multumiti, caiti isi permit si vor asta, este alta discutiea...

 

Iar vorbesti din carti de tarot. Cu "chit de 10 cm" nu iti intra 31".

 

LE nu am editat greselile gramaticale, imi cer scuze acum, dar le las asa.SUnt din graba.

 

4 caractere

Editat de koais
Nemo me impune lacessit !
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Sfaturi echipare Jimny

 

Bre ... eu te stiam nene destupat.ma bag ca vreau jimny . daca te simti muscat de cur, sa stii ca-i in capul tau si atat.

In plus, credeam ca faptul ca ne cunoastem putin, ca am profitat de cele 2-3 intalniri in timp, ne face sa spunem lucrurilor pe nume,nu sa dai raspunsurile alea.

 

In cazul in care vrei sa imparti ceva cunostinte, pune mana si da detalii.aici te rog chiar frumos. si da, am gasit dar nu-mi place, ce-mi place este prea scump, asa ca stau cu 80% din suma disponibila si astept sa moara baba din DE si iau rabla mearsa la piata...aia care vreau eu, motiv pentru care ma informez.

 

daca tu crezi ca mersul cu MT se discuta doar pt jimny, ia la recitit postul, inceputul,linistit, la o bere si cu capul limpede.Poate ai altceva pe cap si vrei sa refutezi :ha: la mine .

Nu am avut , am mers destul.vrei poze? sau ma crezi pe cuvant? eram putin acru...215 , decapotabil, caramele crapate, Grecia 40C.... 9 zile.am mers doar decapotat si cu muci,altfel nu stateai in masina.

De zdranganit,de curent si de caramele....suspensia aproape ca nu mai era.....15E/zi..... senzatie ,mai vreau unul.motiv pt care imi pierd timpul pe aici...

Altele am mai avut,sa nu ne masuram cardanul ca nu este cazul.suficient de multe cu MT, destule personale, altele doar pt etape,campionat prostii din astea pt masurat cardane in lungime , grosime sau tarie.... poti sa incerci, nu ma intereseaza sa fiu cel mai bun.poti fi tu cel mai cunoscator daca vrei sau cel mai cum iti doresti.Dar m-am simtit luat la pulan gratis.

 

revenind, cum treci rotile in talon?

 

care suspensie de unde si de ce?

 

sa stie tot tugulanul ca eu personal as putea sa ajung la diversi sa ma informez,dar credeam ca tu trecand pe acolo ai chef de impartasit nu de muit...

 

pupici

Dacă de întelepţi o povaţă este apreciată, de proşti e ca o jignire considerată.

Dream It, Do It, Live It....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Sfaturi echipare Jimny

 

Fratiwere, ai scos capul la strumelang la mine, nu puteam sa nu il frig cu bricheta. Asa, de bro-love. :banana Hai stil jotem! :wink:

 

La noi in tara gasesti foarte greu informatii si alea putine despre modificari corecte la Jimny, pentru ca exista, pe zi ce trece, mai putine platforme de discutii tehnice. Majoritatea nu impartasesc informatii utile deoarece incearca sa le valorifice. Dar eu muncesc 12 ore pe zi in cu totul alt domeniu si nu am timp de biznis. Modificarile mi le documentez temeinic, dupa care apelez la oameni priceputi/sau nu pentru implementare. Tepele service-urilor sunt intrecute la numar doar de modificarile facute dupa ureche, repede si eftin.

Eu am vorbit si vorbesc mult, ma documentez masiv pe site-urile din Australia si UK. Sunt oameni foarte deschisi si chiar daca cu asta se ocupa, te ajuta cu sfaturi si experienta. Minitehnicus mi-a sugerat forumurile din Rusia. Nu stiu chilirica si nu prea ma descurc cu google translate sa inteleg, dar din putinul pe care l-am dibuit, gasesc foarte multe asemanari cu cele din tarile anglofone.

Pentru piese, am luat din state, ca doar stii ca ti-am adus si tie, sau UK. Din Romania vreau foarte mult sa cumpar, dar preturile sunt prohibitive. Nu prea ai de unde sa alegi furnizorii si ei profita de asta.

 

Dupa mai mute incercari pe propria piele cu reusite si esuari, as putea sa recomand urmatoarele imbunatatiri si as putea sa dau cateva sfaturi in ceea ce priveste achizitia unui Jimny SH:

 

1. Cumperi Jimny: De preferat benzina. In ordine trebuie sa te uiti la Rugina, motor, transmisie. Rugina e pacatoasa rau, rau de tot. Cauta una fara. Daca ar fi sa cumpar un Jimny acum m-as duce in sudul Italiei sau chiar pana in Spania sa il cumpar. Numai sa fie fara rugina. Daca are, nu scapi de ea, oricat de multi bani ai baga in ea. Merita sa pierzi 1000 de eur, nuami sa o iei fara rugina. In momentul de fata, nu exista un Jimny bun fara 5000 de eur. Mai jos te va costa 3000 eur sa o aduci de la 3.5 la 5000 de eur ca si valoare.

 

2. Prima imbunatatire, fara a considera ce vrei sa faci cu ea, off-road sau oras, este un upgrade la motor. Motorul de 1.3 e bun, usor, aluminiu, f greu de stricat... pana incerci 1.6. Ideal este sa ii pui 1.8 de liana, cum fac australienii. Cuplu cat cuprinde si fiabilitate. Dar nu gasesti si te costa 3k sa il cumperi si aduci de acolo. Tu decizi. Apoi nu gasesti piese de schimb, pentru ca M18A nu s-a vandut in Europa. Mai popular este M16A, G16A, de pe Vitara, Liana, Baleno, Swift si altele. In functie de ECU, vezi ce motor se potriveste. Eu aveam M13A non vvt, s-a potrivit de pe liana din acelasi an. Il gasesti greu, mai mult pe e-bay din UK, dar il gasesti. Se potriveste la fix, intr-o zi faci schimbul. E aproape plug&play. Pana si locatiile de montaj sunt prevazute pe caroseria de Jimny. Asta pentru ca M16A s-a montat pe un nr. limitat de Jimny un AU. Pentru ca a existat M16A pe Jimny undeva pe glob, pana si la RAR-ul nostru retardat ti-l poate omologa pe bune. Dar ai nevoie de o ambitie prosteasca, documente, proiect, extrem de multa rabdare si ca si costuri te ajunge undeva la 3k eur doar omologarea. Eu astept zile mai bune sa il omologhez.

Avantaje: Cuplu la turatie joasa, consum redus cu 10-15% si flexibilitate. Admisia si evacuarea au ramas de 1.3. Poate voi schimba admisia in viitor, dar... e ultima pe lista, diferenta ne fiind notabila cred. Este dealtfel singura modificare dupa care am doar impresii bune. Altii am vazut ca au marit evacuarea dupa serpisori... Irelevant sa se auda "tare" daca nu si trage mai tare.

 

De aici trecem la modificari destinate off-road-ului:

 

3. Anvelope 215x75x15 merg pe Jimny cu suspensia stock. AT sau MT, nu copii simex. Pe jantele stock, care sunt ET +5, fara flanse, doar cu un mic retus din bara fata, in functie de model. Subliniez suspensie stock, nu suspensie stock lasata. Anvelope de dimensiuni mai mari se pot omologa prin procedee romanesti. Eu astept sa ma stabilesc la niste marimi si mi le voi trece in carte. Pentru orice marime mai mare, trebuie inaltare si decupare. Nu se poate doar inaltare. Ca exemplu, la +2" ironman, si 215x75x15 cu 30mm flanse, am taiat bin bara fata, overfendere, praguri si bara spate.

 

4. Suspensie: cel mai popular si cu modificari minime este kitul de 2". Mai exista de 1" si 1.5". Kit-ul poate veni de la un brand sau facut din combinatii. Australienii pun arcurile de jimny din fata in spate, arcuri de GV in fata si cauta amortizoare pana gasesc ceva ce se potriveste. Este varianta de buget. Functioneaza dar nu este comfortabila pe sosea si cam instabila. Daca arcurile sunt noi, te duci la un lift de 3.5" si iti trebuie sa mai modifici si altele. Posibil sa ai nevoie de ceva flanse la arcurile spate si prelungitoare la amortizoare. Bucsi cu unghi de corectie, Panhard reglabil, flanse la cardane, alte furtune de frana sau repozitionare si altele. Tot ce trece de 2" e cu cantec. De aici o gramada de riscuri/consecinte printre care si "death wabble". La 2" tot 215 o sa ii pui, dar poti sa o mai latesti un pic cu jante modificate sau flanse.

Mai exista body-lift sau flanse la arcuri si prelungitoare la amortizoare. Eu nu le agreez si este doar o parere personala. Dpmdv, daca ai list, dar nu ai si flex, esti mall crawler si riscul de a o pune pe o parte in teren creste.

 

Tips: ansamblul anvelopa+janta la acelasi diametru R15 vs R16, va fi mai usor in cazul jantelor pe 16"

 

5. Anvelope: AT sau MT, in functie de preferinta. Eu sunt extrem de multumit ce BFG AT KO2 pt strada, zapada si offroad usor. Motorul si transmisia stock va duce maxim anvelope de 215x75x15 cu un efort decent. Mai sus urci panta cu a 3-a. Si aici ma refer pe asfalt. Mai sus trebuie schimbate rapoartele. Se pot pune rapoarte de vvt la non-vvt, cutie de trasfer de automata la manuala, CT de samurai cu tot felul de rapoarte, dar cu modificari si buget semnificative. Nu repet deoarece exita un topic cu o discutie foarte detailata data de Minitehnicus. Se gaseste usor la o cautare. Un upgrade la sistemul de franare este recomandat din acest punct in sus. Pentru noroi Simex sau resapate in functie de buget si inaltare. Anvelope mai mari de 215 necesita si un suport de roata de rezerva fixat in sasiu cu balama. Altfel iti vor cadea balamalele si se va stramba tabla.

 

6. Blocant: ARB e tata lor. Bun, fiabil, elegant il pui cand vrei, gasesti piese de schimb si costa cat un Jimny SH de UK. Merita banii, daca ii ai. Eu nu am avut, am mers pe autodeblocant Lockright. Eu cred ca este un compromis bun. Mai exista si copii ARB, blocante pemanente sau blocante cu actionare electrica. Nu stiu cum sunt si nu ma intereseaza. Daca o sa crape ce am, strang bani si imi iau ARB.

 

7. Troliu: Cu cat mai usor, cu atat mai bine, neaparat cablu sintetic. Alegeti-va o firma ce se aduce in Romania si la care exista piese deschimb pe piata. Dc as avea buget mi-as lua warn. Dar nu am, asa ca Jimny are o chinezarie. Se intelege bine cu ea vad.

 

8. Bari metalice fata-spate, praguri metalice. Toate prinse in sasiu cu ajutorul fixatorilor cu suruburi, nu sudura. Fiecare dintre ele trebuie sa poata suporta high-lift-ului. Toate sunt ilegale, atrag atentia autoritatilor, ingreuneaza masina si nu pot fi omologate.

 

9. Snorkel: Jimny este o masina cu motor preponderent pe benzina, benzina si apa nu sunt prieteni buni. Am snorkel pt ca asa am luat-o. Eu nu mi-as pune si nu as intra in apa. Cu sau fara, nu e bine sa il bagi in apa.

 

10. Accesorii safari gen portbagaj, cort, umbrar, canistre, suport canistre, suport roate de rezerva, s.a.m.d.

 

Jimny este o masina usoara si trebuie pastrata ca atare. Orice modificare ii aduce un aport de greutate ce trebuie suplinit altfel. Nu uitati de upgrade la sistemul de franare. Este o masina care vine cu saboti pe spate.

Jimny este o masina usoara ceea ce implica o tabla f subtire, netratata temeinic. Cu un sasiu usor, din tabla subtire, netratat temeinic. Toate modificarile trebuie sa tina cont de aceste aspecte. Riscul de a stramba sasiul doar pentru ca punctul de acorare nu a fost alex corespunzator sau ramforsat e mare.

 

Cred ca mai sunt multe de zis, dar e 1 noapte si nu mai pot. Nb!

Nemo me impune lacessit !
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Accesul pe Forum Club4x4 este conditionat de respectarea Regulamentului - Termeni de Utilizare