Sari la conținut
bbh_blocked_dnftl
  • GTC-banner-728.jpg.5cc46ba09a7dd8e0286229917ccf417d.jpg

  • GTC-banner-300.jpg.0de16ddb1a65d423b7281e32d9bd2e76.jpg

caseta directie


cucuci

Postări Recomandate

O cunostinta (are 60 ani, incerc sa il ajut daca pot) are un Freelander din 1999 in 4 usi, motor 2.0 diesel la care ii curge caseta de directie. Nu are joc, doar curge uleiul (mai tare daca masina e inclinata pe partea dreapta). Intrebarea mea ar fi daca merita reconditionata caseta (inlocuite ceva simeringuri sau ceva pe acolo) sau merita luata alta second?

Reconditionarea costa 450 lei (la ceva firma din Marghita Jud. Bihor care zice-se ca e destul de buna), second am vazut pe olx pe la 200 euro. Ma mir totusi ca mecanicul la care a fost i-a cerut 450 lei manopera pe dat jos caseta si pus la loc ulterior. E asa de complicat la Freelander sau e pretul umflat?

 

Mersi de pareri.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: caseta directie

 

Daca aia cu reconditionatul au reputatie buna si dau garantie eu as merge pe varianta asta... SH e prea mult 200 Euro, pe ebay se dau cu max 50 Euro dar sunt rare cele pt volan stanga, aftermarket am vazut cu 200 Euro noua dar era pt RHD... pretul manoperei nu pot sa-l evaluez

NU RASPUND USERILOR CU PROFIL INCOMPLET LA MASINA(model, an, motor, transmisie), NU RASPUND PE PM LA PROBLEME TEHNICE SAU DE INTERES GENERAL

 

Discovery Td5 ES , "00. manual, ECU tunat, intercooler marit...merge de rupe 🙂

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 lună mai târziu...

Re: caseta directie

 

Buna seara!poate sa-mi spuna cineva cat ulei intra in instalatia de servodirectie la TD4?mi se vireaza foarte greu si as vrea sa incerc (sa incep) cu schimbarea uleiului.

Multumesc!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: caseta directie

 

Buna seara!poate sa-mi spuna cineva cat ulei intra in instalatia de servodirectie la TD4?mi se vireaza foarte greu si as vrea sa incerc (sa incep) cu schimbarea uleiului.

Multumesc!

 

Salut. Un litru ajunge. Ia ulei de transmisie automata ca e mai ieftin.(e acelasi ulei)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: caseta directie

 

Numai sa fie Dexron III

NU RASPUND USERILOR CU PROFIL INCOMPLET LA MASINA(model, an, motor, transmisie), NU RASPUND PE PM LA PROBLEME TEHNICE SAU DE INTERES GENERAL

 

Discovery Td5 ES , "00. manual, ECU tunat, intercooler marit...merge de rupe 🙂

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: caseta directie

 

Extrage lichidul din rezervor cu o pompa sau seringa mare, prelungeste furtunul de retur(care e mai sus) cu o bucata de furtun in asa fel incat sa-l poti directiona intr-un recipient, pune un dop la rezervor in gaura de retur, scoti releul principal(R4), umpli rezervorul, rogi pe cineva sa dea la automat in timp ce tu torni lichidul fara sa lasi sa se goleasca rezervorul si cand e pe golite bidonul de 1l te opresti si te misti cu talent sa scoti dopul si sa reconectezi returul apoi completezi cu lichid daca e nevoie, pui releul inapoi si gata.

Editat de sierrafery

NU RASPUND USERILOR CU PROFIL INCOMPLET LA MASINA(model, an, motor, transmisie), NU RASPUND PE PM LA PROBLEME TEHNICE SAU DE INTERES GENERAL

 

Discovery Td5 ES , "00. manual, ECU tunat, intercooler marit...merge de rupe 🙂

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: caseta directie

 

Buna seara!poate sa-mi spuna cineva cat ulei intra in instalatia de servodirectie la TD4?mi se vireaza foarte greu si as vrea sa incerc (sa incep) cu schimbarea uleiului.

Multumesc!

 

Daca in timp ce virezi accelerezi nu se misca mai usor directia? Intreb deoarece poate si cureaua accesorie ar merita schimbata ! Pe de alta parte stiu ca este o problema destul de comuna la freelander faza cu directia care se misca greoi astfel ca sunt curios daca schimbarea lichidului ar fi solutia !

Land Rover freelander td4 2001 :n1 " I've rather push my Landy ,than drive your cruiser ":old
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Accesul pe Forum Club4x4 este conditionat de respectarea Regulamentului - Termeni de Utilizare