Sari la conținut
bbh_blocked_dnftl
  • GTC-banner-728.jpg.5cc46ba09a7dd8e0286229917ccf417d.jpg

  • GTC-banner-300.jpg.0de16ddb1a65d423b7281e32d9bd2e76.jpg

Creionare trasee prin judetele Brasov - Covasna


capilnar

Postări Recomandate

Am descoperit acest site de curand si observ ca sunt multi doritori de iesiri pentru o zi sau doua , dar toti asteapta un organizator ceva sau pe cineva care sa le spuna pe unde sa mearga . Este de inteles pana la urma ca n-o sa ma apuc sa rulez pe primul drum de piatra ce-mi iese in cale

Asa ca mi-am intins niste antene si ieri am facut primul :grin: meu drum de off road moderat

M-am intalnit cu padurarul ce pazeste zona Budilei ( cam 20 km de Brasov ) si am facut un traseu de 18 km in care am avut de toate . Pante scurte de 45 de grade ( spannn ... cu reductorul in a doua murea motorul ) m-am innoroiat si am ramas suspendat = tractare ( dar si el s-a innamolit odata si l-am tras eu ) , coborari abrupte pe noroi .... mda , placut , am trecut un vad si mi-a fugit spatele proptindu-se de un pom etc

Per ansamblu a fost super fain , cu multa adrenalina si asa incep sa-mi cunosc limitele masinii .

Urmeaza sa gasesc un drum care sa ne duca de la Budila la Vama Buzaului , Sita Buzaului sau Intorsura Buzaului , nu stiu , in jurul muntelui Ciucas ( cred )

Am sa incerc sa ies cateva ore cam in fiecare weekend , pana reusec sa definitivez un trase mai lung , macar 50-70 km , sa merite deranjul

Daca sunt doritori sa vina cu mine , sunt bineveniti , cu rugamintea de a avea masina echipata macar cu cauciucuri MT in stare buna si masina destul de inalta

Troliu si ale accesorii sunt binevenite . Daca ne adunam 4-5 masini , putem face un miel la cabana padurarului , asa de control ...

Cand termin cu asta ma ocup de gasirea unui traseu in zona Poiana Marului , Zarnesti , Bran -Moieciu . Practic intre Piatra Craiului si Bucegi . Am si vorbit deja si am ghid :hl

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Creionare trasee prin judetele Brasov - Covasna

 

daca te-ai intalnit cu Dani de pe valea Popii e bine :grin:

 

din valea Popii poti ajung in Predelus...unde a fost unitatea militara si de acolo sa mergi prin Vama spre Pasul Boncuta sau sa te intorci pe drum lejer prin valea Dalghiului si valea Zizinului un drum super usor

 

in zona Bran e un pic mai dificil din cauza VIP-urilor cu proprietati prin zona ...dar poti merge pe valea Glajeriei...iesi in Sohodol...cobori in Bran...pe DN pana in Moieciu...de acolo faci dreapta spre Pestera...si unde vezi indicator Valea cu Calea...faci dreapta si ai o urcare faina pana in Magura...si de acolo...alegi sa mergi unde vrei...spre Pestera sau in Zarnesti...

 

pe zona P Marului sunt multe trasee....in toate directiile

Editat de Marius C alias Turagmes
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Creionare trasee prin judetele Brasov - Covasna

 

Practic eu mi-am luat masina sa merg la vanatoare , dar este pacat s-o las juma de an sa rugineasca , asa ca i-am gasit o noua utilitate - Romania offroad

Din toamna , sunt membru vanator la grupa din Poiana Marului iar acolo sunt proprietari de fond niste baieti din zona . Mi-au promis ca o sa ne dam cu masinile sa-mi arate locurile . Ei urca saptamanal la hranitoare si sararii . Cine stie , poate in prima zi facem spre Covasna , dormim undeva in Poiana iar a doua zi , trasee spre Piatra Craiului sau Bucegi . Nu conteaza important este sa iesim .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Creionare trasee prin judetele Brasov - Covasna

 

urca pe valea Strambei si poti ajunge la Bucium...sau la Plaiul Foii...:grin:

in zona valea Strambei am facut o intalnire faina in 2011....daca nu ma insel sunt o gramada de poze puse de mine aici pe forum din zona....

din aprilie si pana in octombrie 2011 am avut impreuna cu Zoli Unimog cam trei iesiri pe sapt in zona aceea ptr cautare de trasee si un pic de distractie :grin:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Creionare trasee prin judetele Brasov - Covasna

 

Practic eu mi-am luat masina sa merg la vanatoare , dar este pacat s-o las juma de an sa rugineasca , asa ca i-am gasit o noua utilitate - Romania offroad

Din toamna , sunt membru vanator la grupa din Poiana Marului iar acolo sunt proprietari de fond niste baieti din zona . Mi-au promis ca o sa ne dam cu masinile sa-mi arate locurile . Ei urca saptamanal la hranitoare si sararii . Cine stie , poate in prima zi facem spre Covasna , dormim undeva in Poiana iar a doua zi , trasee spre Piatra Craiului sau Bucegi . Nu conteaza. Important este sa iesim .

Editat de capilnar
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Creionare trasee prin judetele Brasov - Covasna

 

Salut.

 

Nu stiu daca o sa gsesti fix ce cauti tu, dar o potentiala sursa de trasee e si https://www.wikiloc.com/. Am vazut ca mai apar pe acolo chestii noi... am mai pus si eu pe unde am fost (mai prin nordul tarii).

Pacat ca nu multa lume isi inregistreaza traseul ca sa-l puna undeva, sa afle si altii.

 

Aviz amatorilor.

 

PS: Mie-mi place wikiloc ca are integrare cu GoogleEarth... si acolo se vad fain traseele.

 

Dupa Indicatiile lui Marius, mie mi-au iesit cele de mai jos. La al treilea nu m-am prins unde se unesc (cu rosu sunt trasee de pe Wikiloc, cu albastru ce am trasat eu)

1.thumb.jpg.52aa3e60aad305ef0e2812ab3ef08730.jpg2.thumb.jpg.fe67dafb42d8380acbb7ac1bc8688685.jpg3.thumb.jpg.d85cc0c0a508d55fa799928fac31eb1b.jpg

 

Astea ar fi "traseele"

By Marius C.kmz

Editat de cristianhaulica

Suzuki Grand Vitara 2.0 16valve 1998

0745-009633

cristianhaulica@yahoo.com

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Creionare trasee prin judetele Brasov - Covasna

 

Exact de asta ar fi frumos sa salveze colegii traseele.

Pe harta sau din satelit vezi cel mult drumurile forestiere bine definite. Nu prea poti vedea traseele interesante, unde e de fapt distractia. :ang

Suzuki Grand Vitara 2.0 16valve 1998

0745-009633

cristianhaulica@yahoo.com

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Creionare trasee prin judetele Brasov - Covasna

 

pe traseul cu bucium, ai multe variante sa intri pe traseul pe culme ce tine paralel cumva din zarnesti, poiana marului, sinca noua.

poti urca si de mai incoace de stramba, pe trasee mai usoare sau mai grele din drumul cu asfalt. spre exemplu usurel de pe undeva dupa poiana marului spre varful meridian (o poiana de fapt care te scoate in drumul de culme). spre exemplu de aici in stanga cum te duci spre Sinca https://www.google.ro/maps/place/Poiana+M%C4%83rului+507160/@45.63385,25.2845935,16.75z/data=!4m5!3m4!1s0x40b34c02ebd65eeb:0x9b22f66417b6214b!8m2!3d45.6049511!4d25.3075907

poiana e undeva pe aici https://www.google.ro/maps/place/Poiana+M%C4%83rului+507160/@45.6439699,25.2307933,3137m/data=!3m1!1e3!4m5!3m4!1s0x40b34c02ebd65eeb:0x9b22f66417b6214b!8m2!3d45.6049511!4d25.3075907

cel in clar din poiana ce duce in "jos" merge spre Zarnesti. cel mai "subtire" duce spre sinca/bucium/stramba...

sau mai incolo spre Sinca ai late urcari.

mai e unul care te scoate la o pensiune, mai greut un pic chiar dintr-o curba ac de par la asfalt pe unde se taie lemne inainte binisor sa ajungi in poiana marului. si la aceeasi pensiune altul mai usor. si tot asa.

sau din plaiul foii o iei pe forestierul barsa fierului (pe dreapta cum te duci spre plaiul foii) si de acolo ai niste urcari scurte in drumul de culme.

despartirea spre bucium e undeva spre stanga cand vii dinspre zarnesti, treci de poiana mentionata pe drumul de culme sau dreapta daca vii dinspre stramba/sinca. si drumul asta se bifurca spre stanga sa te duca in plaiul foii. e marcaj cu banda galbena daca tin minte.

aveam si eu ceva poze de prin zona, nu mai stiu pe unde puse pe forum. track-uri nu am ca eu nu merg dupa track.

 

ps. am dubii ca urci cu masina din avatar pe anumite trasee din zona, mai ales daca e ud. si vezi ca treci prin fond de vanatoare, si sunt paznici cu arma. sunt ok daca nu te apuci sa faci pe nebunul prin zona.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Creionare trasee prin judetele Brasov - Covasna

 

Nu eu ma duc acolo (momentan), ci capilnar. Nu stiu ce masina are el.

Eu doar colectionez trasee... fot future use. :wink:

 

Asta e ce mi-a iesit dupa ultima descriere. Nu am gasit legatura spre Bucium (linia visinie)

Interesanta zona.

 

3.thumb.jpg.e3a5c1d886f3e83facab8295c12d3339.jpg

Suzuki Grand Vitara 2.0 16valve 1998

0745-009633

cristianhaulica@yahoo.com

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Accesul pe Forum Club4x4 este conditionat de respectarea Regulamentului - Termeni de Utilizare