Sari la conținut
bbh_blocked_dnftl
  • GTC-banner-728.jpg.5cc46ba09a7dd8e0286229917ccf417d.jpg

  • GTC-banner-300.jpg.0de16ddb1a65d423b7281e32d9bd2e76.jpg

Y60 - Probleme aerisitor etrier frana


vargoneti

Postări Recomandate

Salutare , mi s-a blocat etrierul de curand , miros tare , janta incinsa etc. Am reusit azi sa scot pistonasu , plin de rugina. L-am curatat si am pus tot inapoi.

Problema este ca aerisitorul numai tine presiune , cand calc frana , scuipa lichid afara , oricat de mult il bag , il scot , tot nu tine presiune si da tot lichidul afara , care ar putea fi problema ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Y60 - Probleme aerisitor etrier frana

 

La o revizie de etrier ar trebui inlocuite toate elementele de cauciuc (costurile sunt mici), inclusiv pistonul daca are grad de uzura sau e ruginit (intepenit sau seminitepenit). Culisantele se curata f bine (de obicei ala de jos se blocheaza). Aerisitorul poate fi blocat sau infundat partial. Se gaseste ca si piesa separata sau se ia impreuna cu kitul de reparatie al etrierului.

 

De ce se intampla asta: masina se namoleste bine si nu se spala cu saptamanile sau se spala doar la suprafata pe partile de sub dansa ramanand halci mai de namol. Namolul din Romania in general este acid, mananca tot ce este cauciuc. O mica fisura in burduful de protectie, in burduful de la culisant si s-a terminat cu smecheria.

consiliere - diagnoza - evaluare - recovery

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Y60 - Probleme aerisitor etrier frana

 

Curata bine piesele , fara compromisuri . Are ceva mizerie sau e rugina sub aerisitor .

 

Daca ai pus pistonul vechi , corodat ,oricat de bine e lustruit peste rugina , va fi munca in zadar . Se gaseste fara probleme si kit de reparatie complet ( piston ,oring patrat, burduf protectie , aerisitor , capac aerisitor , burdufe pt culisante , vaselina pentru montaj ) la un pret chiar rezonabil , accesibil la orice magazin de piese auto .

... sa fim corecti pana la capat !

Nu cere nimeni sa fii impecabil si un fel de varf de gama , doar corect e destul !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Y60 - Probleme aerisitor etrier frana

 

Ca o completare la ceea ce a spus cos: curata foarte bine buzele pe care intra siguranta de la burduful pistonului. Eu folosesc o perie de bormasina metalica. Ptr ca in mai toate cazurile rugina adunata sub acea buza nu o poti scoate cu subelnita subtire.

consiliere - diagnoza - evaluare - recovery

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Y60 - Probleme aerisitor etrier frana

 

Special pentru asta mi-am facut mai multe razuitoare mici , majoritatea din surubelnite de buna calitate , cotite , ascutite , cum a fost nevoie , dupa forma si latimea canalului ce trebuie curatat . Peria radiala mica e o scula de baza , cum zice mai sus . Tot asa , am alezoare de 10 si 12 mm pentru locasurile culisantelor dar mai demult foloseam cu mult succes burghie de diametrul potrivit .

 

Si ca sa n-am vorbe si nici regrete , de fiecare data cand pistonul e ciupit de rugina , il inlocuiesc . Inlocuiesc de asemenea tot ce nu mai e sigur pentru viitor ca sa dorm linistit ... Uneori e mai scump pe moment , dar chiar si asa e mai ieftin si muncesti doar o data si bine .

... sa fim corecti pana la capat !

Nu cere nimeni sa fii impecabil si un fel de varf de gama , doar corect e destul !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Y60 - Probleme aerisitor etrier frana

 

Salutare

 

Nu cred ca este o luna de cand am facut si eu aceeasi operatiune.

Colegul meu de offroad e si mecanic si am mers la el cu butucul spate incins la rosu cu fum care iesea din el.

Omul s-a uitat la etrieri si mi-a dat veste buna....ca iarasi e blocat pistonasul de la etrieri si din cauza aceea mi-a incalzit la rosu butucul

Eu am schimbat tot asa anul trecut cu chit complet pistonasele pe spate si garniturile dar se pare ca erau de slaba calitate si au ruginit groaznic in 13 luni

Am cumparat din nou chitul de reparatie de la UNIX si le-am pus la loc ...acum merge superb nu mai incalzeste nu umezeste si lucreaza franele bine.

Recomand chitul de reparatie de la UNIX. (ps nu am comision de la ei )

:fh Ceea ce nu te omoara te face mai puternic! :bc

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Y60 - Probleme aerisitor etrier frana

 

Unix doar vinde piese nu fabrica - nu prea e mare reclama ... Kitul de reparatie e facut de Autofren, Seinsa ...

Ceva n-a fost in regula la montarea de acum o luna sau ceva a spat burduful de protectie .

 

E nevoie de doua secunde de atentie la montarea burdufului de protectie la piston altfel nu se pozitioneaza corect si se smulge la prima franare si nu mai protejeaza nimic .

Editat de cos

... sa fim corecti pana la capat !

Nu cere nimeni sa fii impecabil si un fel de varf de gama , doar corect e destul !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Accesul pe Forum Club4x4 este conditionat de respectarea Regulamentului - Termeni de Utilizare