Sari la conținut
bbh_blocked_dnftl
  • GTC-banner-728.jpg.5cc46ba09a7dd8e0286229917ccf417d.jpg

  • GTC-banner-300.jpg.0de16ddb1a65d423b7281e32d9bd2e76.jpg

volanta masa simpla versus volanta masa dubla


Patroo

Postări Recomandate

Salutare! Nu stiu daca s-a mai tratat acest topic, ma gandesc ca probabil da dar functia de cautare de pe forum nu pare sa functioneze cum trebuie la mine si cautand manual prin posturi nu am gasit nimic concludent asa ca m-am decis sa deschid eu unul:

Nelamurirea pe care o am consta in faptul ca nu am inteles exact care anume este procedura de conversie de la masa dubla la masa simpla (in ce consta si ce anume se schimba); mentionez ca sunt fericitul...posesor al unui y61 din 2000 zd30..cel de 158 cp. Din cate am inteles pe acest model volanta este bimasica si sunt curios in ce ar consta exact conversia si care ar fi diferentele importante intre cele doua in afara evident de pret.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: volanta masa simpla versus volanta masa dubla

 

ok dar se poate monta cea cu masa simpla in locul celei cu masa dubla fara nici o problema? Eu am schimbat cutia de transfer si trebuie schimbat si ambreiajul deci e demontat tot acolo.din ce inteleg trebuie un disc si o placa de presiune diferite ceea ce nu ar fi o problema dat fiind ca oricum trebuie schimbate cele vechi.acum nelamurirea mea este daca se potriveste cea simpla direct, daca e doar o chestiune de inlocuire sau trebuie facut altceva...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: volanta masa simpla versus volanta masa dubla

 

Conversia este simpla, solutia se cheama Xtreme Outback.

Exista si set complet volanta-disc-placa-rulment.

Aiureli cu viteza maxima bla bla.

Diferenta o vei simti la subturare, apar vibratii.

In rest, totul normal.

Cînd te-ai nascut, tu ai plîns, iar altii s-au bucurat. Traieste-ti viata astfel încît, cînd vei muri, toti sa plînga, iar tu sa zîmbesti.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: volanta masa simpla versus volanta masa dubla

 

multumesc pentru raspuns giorgel

totusi varianta de la xtreme outback e undeva la 8000 ron daca nu ma insel.

o volanta provenita din dezmembrari nu si-ar face treaba?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: volanta masa simpla versus volanta masa dubla

 

multumesc Luigi!

Am pus aceasta intrebare deoarece mecanicul cu care lucrez mi-a spus ca nu exista nici un fel de posibilitate de a monta cu masa simpla daca eu am dubla pe masina si totusi din ce ma documentasem mie imi suna altfel.De aceea m-am gandit sa intreb niste oameni mai priceputi aici,sa ma lamuresc si eu caci interesul omului in cauza se extinde si la vanzarea pieselor nu numai la manopera si de aici se poate deduce ...cat despre xtreme outback nici nu poate fi vorba la el. pretul a fost 6500 pe volanta(original) si undeva la 1100 pe kit ambreiaj (ceva de la Jakoparts daca nu ma insel).

Nu ma dau banii afara din casa si evident caut solutia cea mai putin costisitoare dar si de bun augur...acum daca nu voi gasi nimic SH care sa merite investitia ma gandesc totusi ca intre 7600 si 8000 pe xtreme nu e mare scofala si din ce am inteles nici nu se compara calitatea.

 

 

Offtopic: poate sunt aici mecanici care se vor simti lezati ii rog sa ma ierte cu siguranta nu li se adreseaza dar simt nevoia sa o spun din toti rarunchii legat de experientele mele personale; toti sunt buni,aproape cei mai buni, toti se contrazic unii pe altii si totul nu e decat un teatru ieftin menit sa "mulga" un neavenit de cat mai mult de parca acolo se opreste lumea...dar chiar si asa cu mulsul cand e vorba de facut treaba marlania romaneasca e la loc de cinste.cand e una nu e alta si la final tot tu beneficiarul final esti "bou-vagon" pentru simplu fapt ca desi ai sapca nu ai avut tenisi chinezesti

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: volanta masa simpla versus volanta masa dubla

 

Prietene.....mai sunat, te-am lămurit...sau așa am avut impresia... In fond ...fiecare se distrează cum dorește pe banii lui.... Am montat zeci de kituri de ambreiaj cu zeci de volante transformate din masa dubla in masa simpla...si consider ca am o minima experiența in Nissan ca sa pot da sfaturi....corecte. Eu zic sa cumperi o volanta originala, cu un kit de ambreiaj original si poți dormi liniștit ca ai făcut o investiție beton.....si din 2500 EUR scapi....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: volanta masa simpla versus volanta masa dubla

 

multumesc Luigi!

Am pus aceasta intrebare deoarece mecanicul cu care lucrez mi-a spus ca nu exista nici un fel de posibilitate de a monta cu masa simpla daca eu am dubla pe masina si totusi din ce ma documentasem mie imi suna altfel.De aceea m-am gandit sa intreb niste oameni mai priceputi aici,sa ma lamuresc si eu caci interesul omului in cauza se extinde si la vanzarea pieselor nu numai la manopera si de aici se poate deduce ...cat despre xtreme outback nici nu poate fi vorba la el. pretul a fost 6500 pe volanta(original) si undeva la 1100 pe kit ambreiaj (ceva de la Jakoparts daca nu ma insel).

Nu ma dau banii afara din casa si evident caut solutia cea mai putin costisitoare dar si de bun augur...acum daca nu voi gasi nimic SH care sa merite investitia ma gandesc totusi ca intre 7600 si 8000 pe xtreme nu e mare scofala si din ce am inteles nici nu se compara calitatea.

 

 

Offtopic: poate sunt aici mecanici care se vor simti lezati ii rog sa ma ierte cu siguranta nu li se adreseaza dar simt nevoia sa o spun din toti rarunchii legat de experientele mele personale; toti sunt buni,aproape cei mai buni, toti se contrazic unii pe altii si totul nu e decat un teatru ieftin menit sa "mulga" un neavenit de cat mai mult de parca acolo se opreste lumea...dar chiar si asa cu mulsul cand e vorba de facut treaba marlania romaneasca e la loc de cinste.cand e una nu e alta si la final tot tu beneficiarul final esti "bou-vagon" pentru simplu fapt ca desi ai sapca nu ai avut tenisi chinezesti

 

Cred ca ai procedat f corect, o volanta cu dubla masa te tine 100.000 km in conditii de exploatare normala a masinii. Are avantajul ca protejeaza atat motorul cat si cutia de viteze de socuri si suprasarcini. Asta e motivul pt care a fost "inventata" .Si conducerea e ceva mai agreabila.

Kiturile HD sunt dedicate pasionatilor de offroad, masinilor care numai asta fac sau ...celor ce s-au saturat sa tot schimbe volante (SH sau nu ) din diverse motive, incluzand talpa de tractorist de la bocanc.

As putea sa te critic un pic in ceea ce priveste calitatea kitului de ambreiaj , la asa cheltuiala si lucrare , masina merita inca 100E pt un kit serios , original Nissan sau ceva cu pedigree , AISIN sau EXEDY..., dar e bine si asa.

Spor in toate sa ai

ing. Luigi PIRSU

www.nissan4x4.ro

service si tunning NISSAN

Facebook PAGE: NISSAN4x4 SERVICE

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: volanta masa simpla versus volanta masa dubla

 

simplu iti pot raspunde si personal nu am citit prea mult ce au scris ceilalti colegi ai mei dar, am asa ceva, si am facut si niste teste de genul :)

volanta simpla sau rigida cum i se spune este doar un "inmagazinator" de energie, care daca e in stare buna, adica nu e dezechilibrata sau fisurata se comporta bine si are fiabilitate mare

volanta masa dubla e o "finete" adusa primei variante pe motive de confort si zgomot

comfort pentru ca ,cuplarile si decuplarile se fac cu mult mai putine socuri, socuri care sunt preluate de cele doua arcuri spirale asezate pe cate o semicircumferinta jucand rol de amortizare cam cum fac arcurile care le ai pe discurile de ambreiajde la volanta simpla

Zgomot pentru ca filtreaza aciclismul motorului chiar si in conditiile in care ambreiajul e cuplat sau decuplat, eliminand acel zgomot de "dantura lovita" nu stiu daca m-am exprimat foarte clar dar incerc pe cat posibil

daca vrei ca masina sa o folosesti in offroad si sa te distrezi cu ea pune rigida si nu ai treaba, poti sa dai in ea ca nu te lasa,

daca vrei offroad cu dublamasa sar putea sa te coste :) ca nu te mai tine 100 de mii sar putea sa te tina pe la vreo 30 d emii de km si volanta nu e prea ieftina

un exemplu la un Duster ai volanta dubla iar un kit de ambreiaj cu volanta cu tot te duce la 1000 de euro iar discul e cam 800 lei :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: volanta masa simpla versus volanta masa dubla

 

Nelamurirea cu care am ramas totusi este IN CE CONSTA CONVERSIA DE LA MASA DUBLA LA MASA SIMPLA. Pur si simplu inlocuiesc volanta veche bimasica cu una single si kitul ambreiaj aferent sau mai necesita si alte modificari sau interventii?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Accesul pe Forum Club4x4 este conditionat de respectarea Regulamentului - Termeni de Utilizare