Sari la conținut
bbh_blocked_dnftl
  • GTC-banner-728.jpg.5cc46ba09a7dd8e0286229917ccf417d.jpg

  • GTC-banner-300.jpg.0de16ddb1a65d423b7281e32d9bd2e76.jpg

Procedura de schimbare a suspensiei pneumatice


LucaG

Postări Recomandate

Va salut,

 

Datorita lui SierraFerry care mi-a sugerat un site britanic pentru piese foarte ok d.p.d.v al raportului calitate/pret, acum a venit momentul de a schimba toata suspensia. (pernele +amortizorul)

 

Vreau sa ma ocup personal de asta intrucat nu mi se pare rentabil sa platesc manopera la un service care ar demonta niste suruburi timp de cateva ore.

 

Inainte de a face asta, as vrea sa ma sfatuiesc cu voi, ce trebuie sa am in vedere - ce sa fac- ce sa nu fac?

 

Am citit pe internet ca pernele trebuie ''deflated'' scoasa presiunea din ele cu ajutorului unui tool, eu nu-l am dar ma gandesc ca as putea anula suspensia punand masina pe low height acces mode?

 

La ce trebuie sa am grija cand voi incepe procedura? E safe ? sau recomandati sa dau banii la un service?

 

Multumesc!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Procedura de schimbare a suspensie pneumatice

 

Eu personal la RRS nu am facut dar am facut la al meu(pe cand nu avem tester) si am umblat ta un P38, eu zic ca daca esti iscusit nu sunt probleme, deconecteaza bateria CONFORM PROCEDURII inainte apoi ridica din cric caroseria astfel incat perna sa nu mai aiba prresiune asupra ei si pune un suport, in momentul ala poti scoate furtunasul din perna, doar o sa sufle un pic mai tare la inceput ca si cand scoti ventilul dintr-o roata, atat(eu am bagat un cutit in perna inainte ca si asa urma sa le arunc la gunoi)...bateria fiind deconectata memoria calculatorului ar trebui sa pastreze calibrarea. Bafta

NU RASPUND USERILOR CU PROFIL INCOMPLET LA MASINA(model, an, motor, transmisie), NU RASPUND PE PM LA PROBLEME TEHNICE SAU DE INTERES GENERAL

 

Discovery Td5 ES , "00. manual, ECU tunat, intercooler marit...merge de rupe 🙂

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Procedura de schimbare a suspensie pneumatice

 

Perfect!

 

Ma gandeam ca va trebui sa dau 400-500 de lei si pentru calibrare...

 

Asa voi face, numai bine!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Accesul pe Forum Club4x4 este conditionat de respectarea Regulamentului - Termeni de Utilizare