GTC Auto Shop
Pagina 2 din 2 PrimulPrimul 12
Afisez rezultatele 11 la 16 din 16

Data Inscriere
    Dec 2012
    Masina
    Honda CR-V 2.0 150 CP

Implicit Re: Caut informatii despre Grand Vitara dupa 2005

Citat Postat original de nickhope Vizualizare Mesaj
    Lamuriti-ma totusi, va rog, care sunt avantajele unui 4x4 permanent ? Atunci cand ai nevoie, da, dar permanent ? La prima vedere asta inseamna uzura inutila la mai multe componente si un consum mai mare de combustibil.
    Iti spun eu una: siguranta mai mare pe drum cu zapada! Si apoi e o placere cand pleci din intersectie in coasta pe ud si sa traga toate rotile.
    Last edited by rdk84; 20th June 2017 at 05:27.

Data Inscriere
    Oct 2016
    Varsta
    36
    Masina
    Vokswagen Golf MK3 Break, 1.8 - 8v, 55kw

Citat Postat original de nickhope Vizualizare Mesaj
    Lamuriti-ma totusi, va rog, care sunt avantajele unui 4x4 permanent ? Atunci cand ai nevoie, da, dar permanent ? La prima vedere asta inseamna uzura inutila la mai multe componente si un consum mai mare de combustibil.
    Intr-adevar un 4x4 permanent implica uzura mai mare a unor componente si consum mai mare(decat aceeasi masina cu tractiune spate)
    Principalul avantaj al unui sistem 4x4 permanent, este ca se poate rula in teren mixt (asfalt, zapad, noroi) oricand si la orice viteza, sistemul permanent variind automat distributia momentului catre cele doua punti in functie de necesitati. Fata de sistemul clasic in care cutia de transfer imparte momentul fie catre una din punti(spate sau fata) fie egal 50% - 50% intre cele doua punti ( caz in care rularea pe suprafete mixte ne fiind recomandata, iar viteza de croaziera diminuandu-se considerabil). Un sistem 4x4 nepermanent care poate rula si la viteze mari este sistemul SuperSelect de la Mitsubishi care are un diferential central, pe langa cutie de transfer si reductor.

Data Inscriere
    Jul 2010
    Varsta
    43
    Masina
    Suzuki Samurai

Citat Postat original de iGeox Vizualizare Mesaj
    Un sistem 4x4 nepermanent care poate rula si la viteze mari este sistemul SuperSelect de la Mitsubishi care are un diferential central, pe langa cutie de transfer si reductor.
    Desi Mitsubishi a inventat apa calda prin sistemul SuperSelect, cutia de transfer de GrandVitara (dupa 2005) are aceeasi constructie, cu diferential central (intre axa fata si cea spate) blocabil.

Exista si unele versiuni de motorizari care nu au diferential central ci un LSD, dar majoritatea sunt cu diferential.
    Last edited by minitehnicusro; 20th June 2017 at 14:39.
    Suzuki Samurai
    Suzuki Jimny
    Dacia DoubleCab 4x4

Data Inscriere
    Oct 2016
    Varsta
    36
    Masina
    Vokswagen Golf MK3 Break, 1.8 - 8v, 55kw

Citat Postat original de minitehnicusro Vizualizare Mesaj
    Desi Mitsubishi a inventat apa calda prin sistemul SuperSelect, cutia de transfer de GrandVitara (dupa 2005) are aceeasi constructie, cu diferential central (intre axa fata si cea spate) blocabil.

Exista si unele versiuni de motorizari care nu au diferential central ci un LSD, dar majoritatea sunt cu diferential.
    Masini cu diferential central sunt multe(in principiu toate care au 16 permanent), am dat doar un exemplu foarte cunoscut si sincer nici nu stiu cine a inventat sistemul asta variabil (daca nu ma insel audi quatro)
    Din cate stiu eu si LSD tot un diferential este si daca este intercalat intre cutia de transfer si cele 2 punti eu zic ca tot central s-ar numi. Daca nu ar fi dif central atunci cum se face transferul catre cele 2 punti variabil? Adica LSD-ul ala unde e instalat si cum lucreaza? Sper sa nu va suparati, intreb pentru a intelege.

Data Inscriere
    Jul 2010
    Varsta
    43
    Masina
    Suzuki Samurai

Nu m-am exprimat stiintific.
    "LSD-ul" este de fapt un vasco cuplaj, nu are mecanism diferential propriuzis.

Este acelsi VCU ca la SuperSelect, VW Syncro, Freelander si toate sistemele 4x4 de strada de la Suzuki.

In cazul cutiei de transfer de GrandVitara MK2, VCU este un modul identic dimensional cu diferentialul central, fabrica monteaza ori modulul cu diferential ori VCU dupa cum cere piata.
    Suzuki Samurai
    Suzuki Jimny
    Dacia DoubleCab 4x4

Data Inscriere
    Dec 2012
    Masina
    Honda CR-V 2.0 150 CP

Citat Postat original de minitehnicusro Vizualizare Mesaj
    In cazul cutiei de transfer de GrandVitara MK2, VCU este un modul identic dimensional cu diferentialul central, fabrica monteaza ori modulul cu diferential ori VCU dupa cum cere piata.
    Ai idee cum se pot deosebi? Chiar ma intereseaza subiectul.

Pagina 2 din 2 PrimulPrimul 12

Sprijina si tu forumul Club4x4 daca il consideri util.Multumim!