Sari la conținut
bbh_blocked_dnftl
  • GTC-banner-728.jpg.5cc46ba09a7dd8e0286229917ccf417d.jpg

  • GTC-banner-300.jpg.0de16ddb1a65d423b7281e32d9bd2e76.jpg

Feroza noua, Hera pe numele ei, si probleme...


Bogdan_Hera

Postări Recomandate

Re: Feroza noua, Hera pe numele ei, si probleme...

 

Bogdan, sfatul meu e la fel cu cel al colegilor. Decat sa te pui sa desfaci motorul sa schimbi garnitura si dupa aia sa constati ca iarasi nu merge bine, mai bine faci o treaba buna din start. Iti scutesti o groaza de nervi si bani. Orice mecanic bun stie sa masoare o compresie si sa iti spuna in ce stare iti sunt segmentii sau daca mai ai vreun joc care trebuie corectat/reparat. Asta cu mancatul apei nu e prea buna,mai ales daca ti-a ajuns in ulei si nu mai ai avut ungere buna.

 

Stii cum e: dai un ban, dar stii ca nu il mai ai :grin:

 

Salutare,

Momentan am plecat de langa animal. Chestii de serviciu.

Insa ma intorc eu...

 

Apa in ulei nu a ajuns. Am mers peste 200 km, am mers putin si off-road... nu s-a miscat nivelul la ulei.

La fel, uleiul pare in regula.

 

Ma mai gandesc pana atunci.

 

Apropo... nu mai stiu pe unde am citit ca posibilul responsabil sa fie busonul de la radiator. Al meu este distrus.

Incep cu busonul. Il schimb.

Daca face la fel, trec la pasul urmator.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 săptămâni mai târziu...

Re: Feroza noua, Hera pe numele ei, si probleme...

 

Boooonnn...

Dupa nopti de truda, chinuri si suspine (vorba poietului! sic!) am reusit sa rezolv o buna parte din probleme.

1. Apa am rezolvat-o simplu. Schimbat busonul de la radiator. Nu o mai da afara.

2. Aveam un tampon de la cutie nenorocit. L-am schimbat. Acum este mult mai umana la schimbarea din marsalier si din 5. Nu este perfecta, insa este MULT mai OK. Posibil mai departe sa fie sincroanele, insa mi-e frica sa umblu in cutie. Si nu am nici scule.

3. Mirosul de benzina l-am rezolvat. Am schimbat rezervorul. Am pus unul de Matiz (singurul pe care l-am gasit si s-a potrivit acolo). Am o problema insa. Pompa de benzina de la Matiz (aia din rezervor) nu prea face fata. In probe a trebuit sa dau pe greu in niste locuri unde inainte de interventie treceam pe usor. M-am descurcat, insa... e de perspectiva sa gasesc o solutie.

4. Am rezolvat oarecum si indicatorul de benzina. Am legat direct sonda de la rezervorul de Matiz la indicatoare. Acum... indica. Oarecum. Cu plinul facut imi arata pe jumatate. Cu jumatate de rezervor abia a miscat acul. Dar indica ceva. Astept sa golesc iar rezervorul sa vad cum se manifesta.

5. Am schimbat ambreajul.

6. Am luat la mana tot sistemul de frane. Schimbat pistoanele pe fata, schimbat placutele pe fata, rezolvat cu tamburii pe spae (iar niste pistoane intepenite), bercuit conducte unde a fost cazul, etc. Acum am frane pe toate 4 rotile. Insa pedala este moale. Nu am reusit sa o fac sa fie mai tare. O sa-i mai acord timp... intr-un viitor.

 

Suplimentar fata de asta, am schimbat un cap de planetara (dreapta fata), am schimbat distributia, am schimbat filtrele, ulei motor, verificat si completat uleiurile in cutie si grupuri, schimbat rulment dreapta spate.

 

In afara de rezervor, pe care l-am luat SH, restul pieselor au fost noi.

Una peste alta, am bagat vreo 2500 lei in piese si vreo 400 lei in manopera (am fost si pe la mecanic, oricata buna vointa as avea, sunt chestii pe care nu le pot rezolva chiar asa, fara experienta :D

 

 

Am scos-o ieri in teren. Ceva asfalt si ceva drum forestier plus ceva padure, off-road (la propriu, nu era nici un drum, nici poteca). Si cateva sute de metri pe prundis si nisip de rau.

Se comporta putin mai bine decat m-am asteptat la o masina de calibrul ei si de vechimea ei.

Cu exceptia faptului ca nu mai are puterea pe care o avea inainte de schimbarea pompei de benzina, sunt extrem de multumit.

Si, desi am urcat panta pe argila umeda, de peste 40 de grade, lunga, 4x4 pe greu a facut fata.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Feroza noua, Hera pe numele ei, si probleme...

 

Acum, o sa incep sa lucrez putin la confort.

Probabil primul lucru pe care o sa-l fac sunt chederele la usi.

Are careva idee unde pot gasi chedere compatibile?

Multumesc!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Feroza noua, Hera pe numele ei, si probleme...

 

Boooonnn...

Dupa nopti de truda, chinuri si suspine (vorba poietului! sic!) am reusit sa rezolv o buna parte din probleme.

1. Apa am rezolvat-o simplu. Schimbat busonul de la radiator. Nu o mai da afara.

2. Aveam un tampon de la cutie nenorocit. L-am schimbat. Acum este mult mai umana la schimbarea din marsalier si din 5. Nu este perfecta, insa este MULT mai OK. Posibil mai departe sa fie sincroanele, insa mi-e frica sa umblu in cutie. Si nu am nici scule.

3. Mirosul de benzina l-am rezolvat. Am schimbat rezervorul. Am pus unul de Matiz (singurul pe care l-am gasit si s-a potrivit acolo). Am o problema insa. Pompa de benzina de la Matiz (aia din rezervor) nu prea face fata. In probe a trebuit sa dau pe greu in niste locuri unde inainte de interventie treceam pe usor. M-am descurcat, insa... e de perspectiva sa gasesc o solutie.

4. Am rezolvat oarecum si indicatorul de benzina. Am legat direct sonda de la rezervorul de Matiz la indicatoare. Acum... indica. Oarecum. Cu plinul facut imi arata pe jumatate. Cu jumatate de rezervor abia a miscat acul. Dar indica ceva. Astept sa golesc iar rezervorul sa vad cum se manifesta.

5. Am schimbat ambreajul.

6. Am luat la mana tot sistemul de frane. Schimbat pistoanele pe fata, schimbat placutele pe fata, rezolvat cu tamburii pe spae (iar niste pistoane intepenite), bercuit conducte unde a fost cazul, etc. Acum am frane pe toate 4 rotile. Insa pedala este moale. Nu am reusit sa o fac sa fie mai tare. O sa-i mai acord timp... intr-un viitor.

 

Suplimentar fata de asta, am schimbat un cap de planetara (dreapta fata), am schimbat distributia, am schimbat filtrele, ulei motor, verificat si completat uleiurile in cutie si grupuri, schimbat rulment dreapta spate.

 

In afara de rezervor, pe care l-am luat SH, restul pieselor au fost noi.

Una peste alta, am bagat vreo 2500 lei in piese si vreo 400 lei in manopera (am fost si pe la mecanic, oricata buna vointa as avea, sunt chestii pe care nu le pot rezolva chiar asa, fara experienta :D

 

 

Am scos-o ieri in teren. Ceva asfalt si ceva drum forestier plus ceva padure, off-road (la propriu, nu era nici un drum, nici poteca). Si cateva sute de metri pe prundis si nisip de rau.

Se comporta putin mai bine decat m-am asteptat la o masina de calibrul ei si de vechimea ei.

Cu exceptia faptului ca nu mai are puterea pe care o avea inainte de schimbarea pompei de benzina, sunt extrem de multumit.

Si, desi am urcat panta pe argila umeda, de peste 40 de grade, lunga, 4x4 pe greu a facut fata.

 

Panta de 40 de grade nu o urci nici cu funicularul. :)))

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Feroza noua, Hera pe numele ei, si probleme...

 

Panta de 40 de grade nu o urci nici cu funicularul. :)))

 

Asa o fi. Posibil sa ma fi pacalit.

Insa mie asa mi s-a parut ca ar fi, cam de jumate de unghi drept.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 săptămâni mai târziu...

Re: Feroza noua, Hera pe numele ei, si probleme...

 

Sa va mai povestesc din patanii...

Acum vreo 10 zile zic sa urc spre Negoiu.

M-am bagat pe valea Topologului, trec de Salatruc in sus si cand sa fac dreapta dupa cabana Iedul, iese abur de la motor.

O opresc pe dreapta, dau tot poporul jos din masina si ridic capota. Furtunul de la radiator era spart, si pe acolo tasnea lichid de racire.

Astept sa se opreasca si sa se raceasca.

Din fericire, s-a spart chiar pe buza tevii in care se prinde (nu la radiator, la celalalt capat). Am putut sa-l indes mai bine pe teava aia, sa treaca piscatura de marginea tevii si am pus un manson sub colier.

Pentru a putea lucra mai usor am dat jos teava de aer ce intra in filtrul de aer (intrarea) si teava dintre filtrul de aer si motor.

Si am pus cativa litri d eapa pe galerie, sa se raceasca. Am atins de cateva ori cu mana de galerie cand lucram, asa ca a fost o miscare inspirata.

Am umplut apoi radiatorul cu apa (dupa experientele vechi, am mereu un bidon de 5 litri de apa in portbagaj).

Am urcat spre Negoiu, m-am intors, etc... Carpeala a tinut aproape o saptamana.

Furtunul l-am inlocuit cu unul de dacie (un furtun de radiator ce are vreo 3 cm diametru la un cap si vreo 4.5 la celalalt) pe care l-am taiat cat am avut nevoie, de la capul mai gros.

 

 

Inca o patanie. Am pe undeva pe la prima bucata de toba (imediat dupa prinderea de galerie) o gaurica. Face urat rau si intra fum in habitat. Nu am gasit sudura, asa ca ce-mi zic "hai sa pun poxilina".

Zis si facut. Pun poxilina, astept vreo jumatate de ora sa se intareasca, apoi o iau din loc.

Proasta decizie.

Cum s-a incins toba, cum a inceput bai nene sa iasa fum. Urat fum, inecacios si aiurea.

Deci... poxilina nu rezista pusa pe toba :) Arde.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Feroza noua, Hera pe numele ei, si probleme...

 

Bine ca ne-ai spus ca si eu aveam un por mic, poate cu silicon rosu, cu poxilina am lipit stutul ala de la gatul radiatorului care duce in vasul de expansiune.

Dacia Duster 4x4

Daihatsu Feroza ''Facocerul gurmand'' 1.6 16V.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 săptămâni mai târziu...

Re: Feroza noua, Hera pe numele ei, si probleme...

 

Sa va mai povestesc ce am mai facut. Am terminat inmatricularea. 2 luni a durat in Arges...

 

Am facut drumul asta

https://goo.gl/maps/rnNoCpf2QKG2

Drum usor, de soft offroad. Cu o masina mai inalta merge fara probleme, insa nu este confortabil. Gropi multe, iar Feroza mea nu este cea mai confortabila masina. Insa este un drum superb.

 

Am mai facut drumul asta.

https://goo.gl/maps/YM21FUGr7tn

Cu mentiunea ca se mai poate merge inca vreo ora pe drum, pana la confluenta dintre Topolog si Izvorul Scarii, apoi inca vreo 10 minute pe Izvorul Scarii, pana la o stana. Acolo se termina drumul.

Google inca nu l-a pus pe harta. Insa drumul exista si este abordabil. Soft offroad (am mers cu 4X2), iar la confluenta dintre Topolog si Izvorul Scarii am gasit un Duster si un Clio (dar ala cu Clio cred ca a lovit-o pe dedesupt de cateva ori).

 

Apoi am bagat si drumul asta

https://goo.gl/maps/EVdfpVo9VyC2

Am intrat in tunelul Plostina, pe ceea ce ar fi trebuit sa fie calea ferata Valcele- Ramnicu Valcea, si am iesit pe la Tutana. Apoi am iesit pe drumeaguri catre Curtea de Arges.

Tunelul este abordabil doar in 4x4. La intrarea in tunel este o viroaga facuta de paraie, abordabila, apoi primii 200 metri sunt inundati, circa 40- 50 cm de apa, apoi piatra de terasament de cale ferata. Multa si marunta, am cuplat 4x4 sa trec.

tunel.thumb.jpg.292a20bb92025be8c71ae1b3b06c5a3b.jpg

 

Masinuta s-a comportat ireprosabil. Insa sunt semne ca trebuie sa intru la partea mecanica pe fata dreapta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 luni mai târziu...

Re: Feroza noua, Hera pe numele ei, si probleme...

 

Sambata mi-am furat-o.

Am prins o creanga intre puntea spate si caroserie si mi-am rupt, cred, returul de benzina. Sambata viitoare o urc pe rampa sa vad exact.

Insa, pana atunci, aveti idee daca exista scuturi metalice pentru spate?

Daca da, unde?

Vreau sa acopere cat mai bine conducte, cabluri si rezervor.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Feroza noua, Hera pe numele ei, si probleme...

 

Salut, eu am scutul spate facut de cineva din Bucuresti, dar mi l-a facut odata cu multe altele, la inceput cand am reparat masina, are si masina un scut pentru rezervor original dar nu stiu daca il mai gasesti in stare buna.

Dacia Duster 4x4

Daihatsu Feroza ''Facocerul gurmand'' 1.6 16V.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 săptămâni mai târziu...

Re: Feroza noua, Hera pe numele ei, si probleme...

 

Am incercat sa pun inapoi scutul pe care il avea la rezervor cand am luat-o. Nu merge peste rezervorul de matiz. La vara o sa incerc sa fac unul. Abia invat sa sudez.

Am rezolvat si cu returul de benzina. Din fericire, a fost doar smuls un furtun dintr-o conducta. Un colier si s-a rezolvat.

Am reusit de i-am bagat antigel pana vine inghetul. Am dat drumul din radiator la toata apa (a curs vreo jumatate de ora) apoi am umplut. 4 litri in cap mi-au intrat. Am mers destul si am verificat. Nu a fost nevoie sa completez.

 

In rest... Am urcat iar spre Valea Topologului.

https://www.google.ro/maps/dir/45.4397908,24.5145513/45.3403239,24.509425/@45.3922193,24.4714357,19541m/am=t/data=!3m1!1e3?hl=en

 

A... mi s-a rupt toba. In mers. prima parte a tobei, saxofonul cum era la Dacie, s-a rupt fix din chestia aia care face legatura cu motorul. 2 soricei de plastic sa tina toba si MULT ZGOMOT pana am ajuns acasa. Din cate imi dau seama, acolo este un punct slab. Se vad inca vreo 2-3 suduri date acolo. O sa vad cum o rezolv. Daca se poate rezolva. Daca nu... mergem la cumparat sau manufacturat toba noua.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Feroza noua, Hera pe numele ei, si probleme...

 

Din păcate da, soția me e însărcinată și nu are ce cauta în feroza mea! Din păcate e un minus la Feroza aceasta rigiditate, probabil cu arcuri noi și nu de la Millner cum am eu, și cu ceva încărcătură în spate posibil sa devina ceva mai confortabila.

"If you see someone repairing a Daihatsu, call 112. Daihatsu don't have problems "
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Accesul pe Forum Club4x4 este conditionat de respectarea Regulamentului - Termeni de Utilizare