Sari la conținut
bbh_blocked_dnftl
  • GTC-banner-728.jpg.5cc46ba09a7dd8e0286229917ccf417d.jpg

  • GTC-banner-300.jpg.0de16ddb1a65d423b7281e32d9bd2e76.jpg

Feroza noua, Hera pe numele ei, si probleme...


Bogdan_Hera

Postări Recomandate

Salutare si bine v-am gasit.

Sambata am cumparat-o pe Hera, o Feroza de prin 91.

Pentru mine a fost dragoste la prima vedere. Am vazut anuntul tipului, l-am sunat, m-am dus la el si... am plecat cu Hera.

Am ajuns acasa si am intrat cu ea in teren. Mi-a placut. Prima data cand am intrat in teren cu un 4x4.

Insa dupa ce a trecut adrenalina, am inceput sa-i si vad defectele. Bine, pe unul l-am vazut de pe drum.

Ar mai fi de spus ca habar nu am de mecanica. Insa acum multa vreme am avut Dacie, daca asta ajuta cu ceva :)

Sa incep cu inceputul:

 

1. Am ramas fara apa la motor. Dupa vreo 200 kilometri, in care s-a mers cu viteza destul de mare (chiar si 130 km/h), a "sarit" dintr-o data temperatura la apa. Am oprit, am pus vreun litru de apa (nu aveam mai multa) si am continuat drumul spre casa. Inca vreo 15 km. Acasa a "inghitit" pe nerasuflate aproape 4 litri de apa.

Ulterior am intrat putin in teren. Am observat la opriri ca avea vasul de expansiune plin (are si un supraplin) si dupa ce opream motorul, tragea inapoi toata apa si ramanea "pe uscat". Am completat. De cateva ori.

Habar nu am de unde sa incep, insa am prins unele idei de pe forum.

 

2. Din marsalier si din 5 iese greu. Din 1-4 intra si iese fara probleme, insa cand scot din marsalier si din 5, iese undeva intr-o "zona gri" si trebuie sa mestec bine pana dau de punctul mort. La fel, nu am habar de unde sa incep, insa cred ca trebuie sa caut un mecanic.

 

3. Miroase a benzina. Cand am luat-o si in probe, si cat m-am mai foit pe langa ea, nu a mirosit. Insa i-am facut plinul si a inceput sa miroasa. Dupa aceea... miroase si in habitaclu, si langa ea. Nu am ajuns cu ea pe rampa (inca) dar m-am uitat si nu curge (sau nu am vazut eu). La fel, am prins niste idei pe forum.

 

4. Nu merge indicatorul de benzina. Asta insa banuiesc ca se rezolva... cu alta sonda de benzina.

 

5. Ambreiajul "tine" foarte sus. In marsalier trebuie sa iau de tot piciorul de pe ambreiaj ca sa miste. Oare se poate regla?

 

6. O conducta de frana (dreapta spate) s-a rupt. Nu am gasit mecanic la vanzator, insa am bercut noi acolo o improvizatie, dar tot simt nevoia sa ma pun in partea sigura. Asa ca ma bate gandul sa schimb complet conductele de frana. Are careva idee de unde sa fac rost si de unde sa cumpar o mantocaraie d'aia de bercuit? Banuiesc faptul ca, dupa cum sunt asezate, or sa tot sara si or sa se tot rupa prin padure si noroaie.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Feroza noua, Hera pe numele ei, si probleme...

 

Si inca ceva. Aveti idee prin zona Curtea de Arges- Ramnicu- Valcea de un mecanic de Feroza si, poate, dezmembrari pe unde sa pot face rost de diverse?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Feroza noua, Hera pe numele ei, si probleme...

 

Incearca sa reglezi cursa cablului de ambreaj, sub capota in partea dreapta langa vasul de lichid pt. parbriz, e o siguranta care o muti pe cablu.

"If you see someone repairing a Daihatsu, call 112. Daihatsu don't have problems "
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Feroza noua, Hera pe numele ei, si probleme...

 

Apa dispare mai mult ca sigur deoarece ai garnitura de chiulasa arsa.Nu mai merge cu ea asa.Cauta un mecanic sa-ti faca o constatare pana nu e prea tarziu.

La sistemul de franare au pus alti colegi conducte de cupru de la Dedeman.Trusa de bercuit conducte gasesti pe internet la diferiti comercianti.

 

Cristian

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Feroza noua, Hera pe numele ei, si probleme...

 

La problemele pe care le-ai semnalat ai dat cam mult, mai ales ca e si cu volanul pe dreapta, macar e inmatriculata?

"If you see someone repairing a Daihatsu, call 112. Daihatsu don't have problems "
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Feroza noua, Hera pe numele ei, si probleme...

 

Inmatriculata.

 

Habar nu am daca am dat mult sau putin, insa, dupa cum spuneam, a fost dragoste la prima vedere.

 

Cunosc sentimentul , cu rabdare si ceva banuti o pui la punct, a mea spre exemplu am luato intr-o stare tehnica destul de buna, foarte putina rugina si deja am cheltuit peste 1500 euro, si inca nu am reusit sa-i pun un troliu (urmeaza).

In legatura cu indicatorul de benzina, si la mine nu functioneaza, trebuie schimbat plutitorul din rezervor, si pentru asta trebuie demontat rezervorul, daca te apuci ar fi bine sa reconditionezi rezervorul, eventual sa-i schimbi si conductele de alimentare cu unele de cupru.

"If you see someone repairing a Daihatsu, call 112. Daihatsu don't have problems "
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Feroza noua, Hera pe numele ei, si probleme...

 

Rasfoieste sectiunea Daihatsu de pe forum, vei gasi foarte multe rezolvari , pe care sa le aplici de unul singur. In felul asta vei economisi ceva banuti si timp.

Editat de jineas
"If you see someone repairing a Daihatsu, call 112. Daihatsu don't have problems "
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Feroza noua, Hera pe numele ei, si probleme...

 

Da, am vazut.

Insa m-am speriat oleaca cu garnitura de chiulasa...

Probabil cu aia trebuie sa incep. Apoi cutia. Apoi... restul.

 

1800 e ieftin, insa daca aduni banii necesari sa o pui p elinia de plutire, nu prea mai e ieftin. Eu unul as prefera sa iau una buna cu 3000, dar probabil atrage in prima instanta pretul mic.

 

Rezolva rapid cu garnitura, altfel o sa coste mai mult si o sa fie mai complicat de reparat motorul. Verifica si radiatorul, vascocuplajul. Cutia mai bine iei una sh decat sa o repari, cred ca iesi mai ieftin. Iar rezervorul, vezi poate merge pus de Dacie.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Feroza noua, Hera pe numele ei, si probleme...

 

Apropo, ca ma pregatesc sa comand garnitura de chiulasa.

Ceva recomandat?

Ceva de care sa ma feresc?

Am vazut pe online de pe la 40 lei pana pe la vreo 200 lei. Sunt convins ca nu fac aceeasi treaba, insa nu am absolut deloc experienta cu asa ceva.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Feroza noua, Hera pe numele ei, si probleme...

 

Nu o sa ai nevoie doar de acea garnitura.Daca ai mecanic bun ,sa-i faca si un test de compresie pentru ca tot desfaci motorul si poate ai nevoie si de segmentare.Iti trebuie garnituri pentru capac si galerii.Duci chiulasa la planat , schimbi semeringurile de supape .

 

Cristian

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Feroza noua, Hera pe numele ei, si probleme...

 

M-ati nenorocit!!!

 

Pe cuvant, vroiam sa o schimb eu...

Deci, am nevoie de mecanic si de un nene care planeaza chiulase (cum se numeste? de ce scule are nevoie?).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Feroza noua, Hera pe numele ei, si probleme...

 

M-ati nenorocit!!!

 

Pe cuvant, vroiam sa o schimb eu...

Deci, am nevoie de mecanic si de un nene care planeaza chiulase (cum se numeste? de ce scule are nevoie?).

 

Eu sunt uluit de faptul ca sunt atatia oameni care nu intreaba inainte sa cumpere ci intreaba abia dupa. :))

Tu credeai ca te costa 50 de lei sa repari motorul?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Feroza noua, Hera pe numele ei, si probleme...

 

Deci, am nevoie de un nene care planeaza chiulase (cum se numeste? de ce scule are nevoie?).

 

se numeste planator.

iar ca scule, o pila este suficient. da sa fie daia buna, diamantata.

3x Suzuki Jimny

1x Suzuki Samurai

Dacia DoubleCab 4x4

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Feroza noua, Hera pe numele ei, si probleme...

 

:)) O pila asa mai mare, arata ca o masina unealta si costa cateva mii de euro

 

Odata cu o astfel de masina cumperi si un curs de mecanica, la care o sa tot dai examene.

:cl Ignis 4x4
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Feroza noua, Hera pe numele ei, si probleme...

 

:)) O pila asa mai mare, arata ca o masina unealta si costa cateva mii de euro

 

Odata cu o astfel de masina cumperi si un curs de mecanica, la care o sa tot dai examene.

Asa pare.

insa nu ma sperie, din contra, as putea spune. Si asa nu ma prea pricepeam eu la mecanica, este o scoala buna ;)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Feroza noua, Hera pe numele ei, si probleme...

 

Bogdan, sfatul meu e la fel cu cel al colegilor. Decat sa te pui sa desfaci motorul sa schimbi garnitura si dupa aia sa constati ca iarasi nu merge bine, mai bine faci o treaba buna din start. Iti scutesti o groaza de nervi si bani. Orice mecanic bun stie sa masoare o compresie si sa iti spuna in ce stare iti sunt segmentii sau daca mai ai vreun joc care trebuie corectat/reparat. Asta cu mancatul apei nu e prea buna,mai ales daca ti-a ajuns in ulei si nu mai ai avut ungere buna.

 

Stii cum e: dai un ban, dar stii ca nu il mai ai :grin:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Accesul pe Forum Club4x4 este conditionat de respectarea Regulamentului - Termeni de Utilizare