GTC Auto Shop
Pagina 3 din 3 PrimulPrimul 123
Afisez rezultatele 21 la 23 din 23

Discutie: Patrolica Ruginica

Data Inscriere
    Oct 2016
    Varsta
    46
    Masina
    terrano

Implicit Re: Patrolica Ruginica

Click image for larger version. 

Name:	DSC01513.JPG 
Views:	15 
Size:	741.3 KB 
ID:	281663Click image for larger version. 

Name:	DSC01518.JPG 
Views:	13 
Size:	724.4 KB 
ID:	281664Click image for larger version. 

Name:	DSC01520.JPG 
Views:	13 
Size:	819.3 KB 
ID:	281665Click image for larger version. 

Name:	DSC01516.JPG 
Views:	14 
Size:	507.2 KB 
ID:	281666
    Attached Thumbnails Attached Thumbnails Click image for larger version. 

Name:	DSC01511.JPG‎ 
Views:	14 
Size:	557.1 KB 
ID:	281662  

Data Inscriere
    Feb 2009
    Varsta
    44

Si eu am incercat marea cu degetul si de fiecare data am reusit doar sa ma conving ca nu pot decat sa pregatesc temeinic piesele - caroserie , sasiu , punti , diverse - si cu ele pregatite ( caroseria pe brancarda de 1metru inaltime , sasiul pe rotisor , puntile pe tripozi , filetele mansonate cu cate un capat de furtun/cep de lemn etc etc seria acoperita cu o placuta sudata ) am chemat autoplatforma si le-am dus frumusel la sablare cu nisip la o turnatorie . Platit ce e de platit la transport dus/intors si la sablare si vazut de treaba mai departe , acum vezi si de ce .

Sigur , la piese relativ mici ar fi super sa am o instalatie de sablare proprie dar chiar si asa ... am pus etrierii si alte alea in galeti si le-am dus si pe ele la sablat , pare aiurea si in pierdere de bani si timp ... dar nu ...

Masticul rezista la sablare , trebuie curatat cu rabdare , de multe ori sub mastic este rugina . Preferata mea e dalta de 14 mm , care multe locasuri de broasca in usile de lemn a scobit dar acum face treaba buna la curat masticul , uneori ajutata cu un ciocan de cauciuc . cu felxul te grabesti dar cam fugi spre inapoi ...

Inhibitorul care nu are cu ce reactiona ( ex tabla curata , sablata ) se usuca pe piesa ca un lac de calitate inferioara si nu protejeaza in continuare , fiind doar muci uscati fara sa reactioneze - valabil la Chelade si Kelfos , la Fertan nu-mi mai aduc aminte acum . La sablarea cu nisip ramane pe piesa o oarecare salinitate dar nu suficient pentru a rectiona cu convertorul de rugina , imi imaginez ca la sablarea cu sfere metalice ramane si mai putina contaminare pe suprafata , deci si mai putin cu ce poate reactiona convertorul , deci aplicarea lui poate fi o risipa de resurse - daca zici ca Fertan pare sa reactioneze si cu metalul proaspat sablat e imbucurator ... dar nu sa se usuce si sa ramana un film negru/brun cum e fertanul ci un strat ( de convertor de rugina ) care a rectionat .
    ... sa fim corecti pana la capat !
    Nu cere nimeni sa fii impecabil si un fel de varf de gama , doar corect e destul !

Data Inscriere
    Oct 2016
    Varsta
    46
    Masina
    terrano

[QUOTE=cos;1096107]Si eu am incercat marea cu degetul

O sa incerc sa il pun astazi in cateva locuri si dupa ce ma intorc din vacanta o sa vad cum arata, mai ales daca face priza pe metal curat, ca nu vreau sa imi cada toate straturile de vopsea care le aplic.

Acum 2 saptamani incerc sa uit de toate si sa enjoy vacanta,

Ben

Pagina 3 din 3 PrimulPrimul 123

Sprijina si tu forumul Club4x4 daca il consideri util.Multumim!