GTC Auto Shop
Afisez rezultatele 1 la 3 din 3

Discutie: Rugina Sasiu

Data Inscriere
    Jun 2015
    Varsta
    26

Implicit Rugina Sasiu

Salutare baieti, am si eu un Pajero scurt din 1996, problema este ca am rugina si fisuri pe el. Nu vreau sa schimb sasiul, ma gandesc sa curat toata rugina, sa incarc partile curate si sa ii fac cateva intarituri pe tot. Nu va ganditi ca este terminat, sun fisuri de 2-3 cm, si rare. Dar sunt. Cu rugina ma descurc, dar vreun sfat cum sa procedez la intarituri? M-am gandit sa sudez de sus pana jos, pe toate laturile, bucati de fier-beton. Dar iar ma da inapoi faptul ca aparatul de sudura lucreaza asupra fierului si il inmoaie. Idei? Multumesc

Data Inscriere
    May 2008
    Masina
    Tricicleta 4x4

Implicit Re: Rugina Sasiu

Adaugare profil de cornier pe colturi sau "U" pe partea superioara si inferioara, acoperind cat mai mult din sasiu in zona fisurii (>10 cm). Il ingreunezi putin, este de munca, dar macar va fi "strasnic". Trebuie dezbracat sasiul la piele, apoi curatat de vopsea si rugina, dupa care incepe debitarea pieselor, ca pe puzle. Sudura daca o faci cu un Mig cu argon, nu e mare dauna. Am facut aceeasi lucrare la un sasiu de autoutilitara care cara mini-excavator de 3,5 tone. Pana acum nu s-a rupt si are un an. Dez-avantajul ar fi ca devine prea rigid in locurile unde il ingrosi

Daca zudezi exact pe fisura ca solutie definitiva, nu va tine prea mult, doar pana la prima ondulare.
    Daca optezi sa schimbi sasiul, vezi ca ai seria pe el si va trebui cumva sa o "muti" pe celalalt sasiu, ceea ce implica iarasi taiere/sudare + pericol legislativ in caz de... stii tu
    Last edited by Astral; 9th August 2017 at 23:29.
    OMU'e inainte de toate!

Vanzator Autorizat
    Data Inscriere
    Sep 2011
    Varsta
    38
    Masina
    wrangler yj...patrol y60 lung...pajero 2 scurt....

Implicit Re: Rugina Sasiu

Citat Postat original de Bobo 291 Vizualizare Mesaj
    Salutare baieti, am si eu un Pajero scurt din 1996, problema este ca am rugina si fisuri pe el. Nu vreau sa schimb sasiul, ma gandesc sa curat toata rugina, sa incarc partile curate si sa ii fac cateva intarituri pe tot. Nu va ganditi ca este terminat, sun fisuri de 2-3 cm, si rare. Dar sunt. Cu rugina ma descurc, dar vreun sfat cum sa procedez la intarituri? M-am gandit sa sudez de sus pana jos, pe toate laturile, bucati de fier-beton. Dar iar ma da inapoi faptul ca aparatul de sudura lucreaza asupra fierului si il inmoaie. Idei? Multumesc
    cum sa sudezi bosss fier beton pe sasiu....daca ar vedea japonezu....ar daca cu bomba atomica direct pe capitala......pe bune.....se fac lucrari profi pe la garajele noastre de nu se vede si nici nu s a vazut......peace...
    pregatim masina ta pentru off road

To view links or images in signatures your post count must be 10 or greater. You currently have 0 posts.

To view links or images in signatures your post count must be 10 or greater. You currently have 0 posts.

dezmembrari pajero mk2.
    0730678039

Sprijina si tu forumul Club4x4 daca il consideri util.Multumim!