Sari la conținut
bbh_blocked_dnftl
  • GTC-banner-728.jpg.5cc46ba09a7dd8e0286229917ccf417d.jpg

  • GTC-banner-300.jpg.0de16ddb1a65d423b7281e32d9bd2e76.jpg

Sfat achizitie Suzuki - Samurai, Jimny sau Vitara ?


lyo

Postări Recomandate

Salutare tuturor !!! Am nevoie de sfaturi competente pt achizitia unui suzuki!

Ma intereseaza ca o a doua masina pt drumuri mai proaste,zapada iesiri la padure ,dealuri etc.

mentionez ca sunt posesorul unui nissan xtrail din 2008 pe care il conduc zilnic.

Nu prea stiu ce m-ar avantaja mai mult -SAMURAI,JIMNI sau VItara.

Astept sfaturile voastre ! Multam mult !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 57
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

Top autori în acest subiect

Imagini postate

Re: Sfat achizitie suzuki

 

banuiesc ca ai facut efortul sa citesti pe forum despre ambele modele.

pana acum din ce ai citit , care ar fi avantajele unuia sau altuia in cazul tau?

fa-ne o lista sa vedem ce ai retinut

si o dezbatem impreuna

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Sfat achizitie suzuki

 

Da,asa e am citit despre toate 3 tipurile de masini si nu stiu care ar fi alegerea mai buna .

Dupa cum spuneam doresc sa o folosesc ca o a doua masina,pt iesiri pe campuri,pescuit si bineinteles zapada!!!!

As dori ceva nu foarte scump si usor de intretinut.,cu un consum bun si piese relativ acceptabile .V-am spus ca mai am un NISSAN de 2 ani si ma rupe la revizii.Pe de alta parte nu ma lasa inima sa-l bag pe drumuri foarte proaste si prin noroaie...Acestea fiind spuse voi ce-mi recomandati ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Sfat achizitie suzuki

 

Eu ca prima alegere m as duce pe jimny, a doua o vitara(consuma mai mult) si 3 samurai. Daca vrei un raport confort/off road bun, cel mai ok din cele 3 este vitara. Ca si consum jimny este cel mai econom(cel putin in comparatie cu vitara). Pentru padure/pescuit sunt super ok. Cat pentru zapada pe drum sincer nici una nu este atat de "confortabila" pt ca sunt part time adaica 50/50 raport fata/spate si au un comportament foarte "interesant" la viteza, respectiv puternic subvirator in curbe. Pt asta mai bine un full time 4wd. In fine, pt ce vrei tu eu as oscila intre vitara/jimny.:2dr

0763651150 / suzukivitararo@yahoo.com

http://www.suzuki-vitara.ro / http://www.market4x4.ro

Kituri Suspensie Si BodyLift

Suzuki Vitara, Jimny, Daihatsu Feroza, Mitsubishi Pajero, L200, Opel Frontera

Scuturi Protectie

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Sfat achizitie suzuki

 

Am inteles ca vitara consuma mai mult si e si mai slabuta in off road.

Sincer ma intereseaza foarte tare si aspectul cu zapada deoarece locuiesc intr-o zona mai retrasa la vreo 15 km de oras si anul asta a fost nasol de tot cu circulatia prin troiene....noroc ca nissanul si-a facut treaba !!!!

La jimni ma gandesc sa nu fie cam instabil datorita formei ....cu toate ca imi place mult modelul,fiind si mai nou...

Din ce am citit pe aici SAMURAIUL ar fi cel mai bun in off road...Pe zapada cum se comporta ?

De piese si consumabile ce stiti? La ce model sunt cele mai accesibile ?

Dar consumul de carburant ?

Multam mult celor care mi-au si imi vor raspunde la nelamuriri !!!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Sfat achizitie suzuki

 

ca si intretinere cel mai bine iesi cu samuraiul ,daca e un model pe injectie nici no sa prea ai mare lucru de facut pt intretinerea lui

este si cel mai fiabil dintre cele 3

incaltat cum trebuie si cu un sofer cu capul setat la conditiile de afara, o sa te descurci cu el si pe zapada si pe noroaie

este insa cel mai putin confortabil dintre cele 3 ,insa fiind a doua masina pt tine ,cred ca no sa te deranjeze scuturatul.

daca vrei o masina strict de folosit cu care sa nu iti bati capul, samuraiul este castigatorul

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator soso-bum

Re: Sfat achizitie suzuki

 

vitara e cel mai bun compromis intre strada si offroad

confort,consum,intretinere

despre consum consuma la fel ca jimny

sau nesemnificativ peste jimny,testat cu un vecin care are jimny

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Sfat achizitie suzuki

 

am fost si sunt posesor a zeci de vitare,samuraiuri,jimny.o masina buna ,oricare dintre ele,iti consuma in jur de 7.la offroad,cu 10 litri de benzina,mergi cu oricare intre 2 si 3 ore.parce intr-adevar,jimny mi se pare ca consuma cel mai putin.oricum,daca masina e foarte buna,diferentele de consum sunt insesizabile....am acum o vitara cu 50.000 km din 95,si ,sincer,i-am umplut rezervorul acum 2 luni.(cca40 l)am cu ea cam 400 km pe coclauri,dar facuti in circa12-13 ore,si mai am benzuna de mers la o tura.vitara monopunct consuma daca e buna si ea foarte putin.alea 16 valve cred ca iau cu 1,5-2 litri mai mult.nu iti recomand samuraiul decat daca vrei offroad mai extrem.pentru ce vrei tu iti recomand o vitara monopunct,foarte fiabile,si gasesti piese second mai pe nimic.daca iti iei jimni,poate ar trebui o inaltare(in primul rand)barele se mai sparg in teren si te costa mult una (la vitara la second e 30-40 euro!)si nu prea se sparg,ce nu sunt plastic asa casant.cu un kit de inaltare,faci ce vrei si cu vitara,si la una buna,2-3 ani nu ii faci nimic.bafta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Sfat achizitie suzuki

 

Pe unde mergi cu X-trail-ul mergi garantat si cu vitara...diferenta fiind aceea ca de vitara nu ti-e mila...:wink:

In locul tau nu mi-as lua jimny pentru ca este o masina destul de buna si nu as baga-o unde nu bag x-trail-ul...costuri mai mari: piese, el.de caroserie.

Samuraiul este in special pentru teren...unde poate face multe :grin:, dar in regim de off-road consuma catre 20 chiar si peste...

Vitara, iti gasesti la un pret acceptabil, consum destul de mic, si este mai confortabila...din cate am citit cel mai bine ti se potriveste vitara...

Daca presimti ca o sa te prinda virusul offroad-ului, ia-ti samurai direct:h5

Suzuki Samurai 1.3

Yes, we can't !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Sfat achizitie suzuki

 

Pentru ce vrei tu vitara e "the king", dar cel mai bine, incearca le pe toate 3, daca ai posibilitatea. Si aia care ti place mai mult... In orice caz hai sa fim seriosi, cine naiba isi ia un 4x4 pt off road si se mai gandeste si la consum , crede ma ca suzuki-le astea mici nu stiu ce este ala consum:ha: . Sti tu, nu poti avea tot,,,, si consum si off road si confort...., daca totusi mai cauti asteapta poate scot astia de la toyota un land cruiser hybrid:ypu. In orice caz, nu te lasa influentat de noi, poate suntem subiectivi, du te si incearca le si ia ti ce crezi tu ca ti se potriveste mai bine, adica vitara:wink:

0763651150 / suzukivitararo@yahoo.com

http://www.suzuki-vitara.ro / http://www.market4x4.ro

Kituri Suspensie Si BodyLift

Suzuki Vitara, Jimny, Daihatsu Feroza, Mitsubishi Pajero, L200, Opel Frontera

Scuturi Protectie

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Sfat achizitie suzuki

 

La jimni ma gandesc sa nu fie cam instabil datorita formei ....cu toate ca imi place mult modelul,fiind si mai nou...

Din ce am citit pe aici SAMURAIUL ar fi cel mai bun in off road...Pe zapada cum se comporta ?

De piese si consumabile ce stiti? La ce model sunt cele mai accesibile ?

Dar consumul de carburant ?

 

Eu as merge pe Samurai pe elicoidale. E cel mai potent in off-road.

 

Masinile de off-road nu stralucesc in on-road. Valabil pentru orice marca/model. Aia de la Asociatia consumatorilor din US s-au straduit mult sa rastoarne un Samurai. Intreaga poveste aici: http://en.wikipedia.org/wiki/Suzuki_Jimny#Consumers_Union_and_the_Suzuki_Samurai_Lawsuit

Pune-i cauciucuri de iarna si vara MT-uri si o sa ai o surpriza foarte placuta.

Piesele la Samurai sint accesibile si ieftine. Consumul de carburant pare a fi o idee mai mare decit la Jimny.

Suzuki Jimny 1.3i 2004

 

"There is nothing wrong with the planet... people are f*cked" - George Carlin Saving the planet

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Sfat achizitie suzuki

 

Multumesc mult pt sfaturi !

Dupa ce am citit postarile anterioare si mesajele voastre am tras concluzia ca cel mai potrivit pt mine ar fi ori o vitara ori un samurai.Acum ramane de vazut ce gasesc mai convenabil raportat pret calitate.

Am inteles ca la Samurai ar fi bine sa fie pe elicoidale ,motor pe injectie .

Ar ma fi! niste intrebari : care-i varianta mai buna ? VAN,prelata sau HARDTOP ?iCam din ce an de fabricatie ar trebui sa fie pt a avea cat mai putine probleme ?

 

La vitara am inteles ca sunt mai economice cele monopunct.Aici care ar fi mai fiabile ,cele cu prelata sau cele compacte?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Sfat achizitie suzuki

 

Multumesc mult pt sfaturi !

Dupa ce am citit postarile anterioare si mesajele voastre am tras concluzia ca cel mai potrivit pt mine ar fi ori o vitara ori un samurai.Acum ramane de vazut ce gasesc mai convenabil raportat pret calitate.

Am inteles ca la Samurai ar fi bine sa fie pe elicoidale ,motor pe injectie .

Ar ma fi! niste intrebari : care-i varianta mai buna ? VAN,prelata sau HARDTOP ?iCam din ce an de fabricatie ar trebui sa fie pt a avea cat mai putine probleme ?

 

La vitara am inteles ca sunt mai economice cele monopunct.Aici care ar fi mai fiabile ,cele cu prelata sau cele compacte?

 

Raspunsul la aceste intrebari ti-le vei da singur doar daca .. ...sapi, doar daca sapi, doar daca sapi...!

Opiniile noastre sunt incarcate de subiectivism! Cred eu.:x

Toyota LJ 70

Transsylvania Off Road Club

www.helpdani.eu

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Sfat achizitie suzuki

 

Sunt constient ca sunt niste pareri subiective.....dar cate putin de la fie care (ma refer la sfturi) imi pot face o parere.Mai ales ca voi sunteti in masura sa stiti toate neajunsurile de care v-ati lovit mult mai bine decat mine care sunt novice in ce priveste SUZUKI.

Asa ca orice parere e bine venita !!!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Sfat achizitie suzuki

 

Eu as merge pe Samurai pe elicoidale. E cel mai potent in off-road.

 

Piesele la Samurai sint accesibile si ieftine.

 

Aici sunt doua pareri care se bat cap in cap.

1 Intradevar Samurai-ul pe elicoidale este mult mai misto (pt ca nu scutura asha de rau)

2 Dar cele de la punctul 1 se bat cap in cap cu piesele ieftine.

Adica: Consumabilele probabil ca sunt la fel ca la cel pe arcuri cu foi. Dar in momentul in care ajungi la partea de suspensie si transmisie, se schimba foaia.

 

Este a doua oara cand pun citatul asta pe forum in 2 zile :bleah

 

SJ-ul 80 este un hibrid,i se mai zice si Jimny 1,nu e nici Samurai si nici Jimny :grin:

 

Puntile sunt late cat alea de Sam(alea de Jimny sunt mai late) dar au planetare de Jimny(adica de alea nasoale,mai subtiri)

Fuzetele sunt intalnite doar la acest model,diferea si fata de Samy,seamana cu alea de Jimny dar nu sunt la fel!!

Diferentialul in schimb e de Jimny.

Suspensia pe fata difera de cea de Jimny,are amortizorul prin arc,amortizorul in partea de jos are taler pentru arc dar in partea superioara talerul e pe sasiu,deci nu e coilover!!

 

Si datorita faptului ca e asa speciala suspensia nici nu gasesti vre-un kit de inaltare,noi am gasit in Austrailia la un singur producator si ne-a costat transportul cat suspensia :ha:

 

Am facut doua astfel de 80-uri,le gasiti in topicurile mai vechi de pe forum:

 

-Dedicatie pentru Ghita

-Gandalf un proiect frumos.

 

Cu respect :wink:

Viata e scurta si plina de KKT

Samurai 2002

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Sfat achizitie suzuki

 

Eu zic,ca indiferent care este(Jimny, Vitara sau Samurai) sa fie Van.Asta daca te referi ca sa fie inchis cu tabla,dintr-o bucata.De ce?

Mai bine izolat fonic si termic decit celelalte doua variante.

Soft-topul se deterioreaza/disturge/taie mai usor.

Nu ai probleme cu motatul in cazul fenomenelor meteo nefavoraile.

Vanul cred ca este si mai sigur in caz de rasturnare.

Editat de PYZ
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Sfat achizitie suzuki

 

jimny, sau .... samurai, ba nu , jimny,..... sau samurai, ba nu ......

jimny, ca la ce ai zis ca vrei sa faci cu el.......da, clar jimny....

(oi fi io subiectiv?)

 

 

 

hai mai baieti, ca daca isi ia samurai, ori se apuca de treaba , ori il vinde peste 5-6 luni, deci ..... JIMNY

si Patrol, dar inca nu pe deplin functional :grin:
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Sfat achizitie suzuki

 

Aici sunt doua pareri care se bat cap in cap.

2 Dar cele de la punctul 1 se bat cap in cap cu piesele ieftine.

Adica: Consumabilele probabil ca sunt la fel ca la cel pe arcuri cu foi. Dar in momentul in care ajungi la partea de suspensie si transmisie, se schimba foaia.

 

 

Nu te contrazic, dar eu nu stiu masina de teren sau de sosea care sa aiba piesele ieftine la transimisie. Excludem garnituri de protectie, burdufe, etc. Vorbim de piese metalice.

Suzuki Jimny 1.3i 2004

 

"There is nothing wrong with the planet... people are f*cked" - George Carlin Saving the planet

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Sfat achizitie suzuki

 

Problema, din cate am inteles de la Tzuparu, este ca nu prea se gasesc pt SJ 80, iar cand gasesti te usuca la pret.

Cand imi cautam masina, am gasit si eu un SJ 80 pe la Covasna, dar m-am gandit ca daca este sa pice ceva (o piesa care nu se potriveste de la modele mai vechi) am pus-o.

Si cum de ce ti-e frica de aia nu scapi, la Sami-ul meu, caut de vre-o 4 luni un cap de bara de la bieleta de directie pe care nu-l aduce nimeni, ba mai mult la Radacini mi-au cerut 1000 (o mie) de euro pe el :ha:

Bafta :h5

Viata e scurta si plina de KKT

Samurai 2002

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Sfat achizitie suzuki

 

Multumesc mult pt sfaturi !

Dupa ce am citit postarile anterioare si mesajele voastre am tras concluzia ca cel mai potrivit pt mine ar fi ori o vitara ori un samurai.Acum ramane de vazut ce gasesc mai convenabil raportat pret calitate.

Am inteles ca la Samurai ar fi bine sa fie pe elicoidale ,motor pe injectie .

Ar ma fi! niste intrebari : care-i varianta mai buna ? VAN,prelata sau HARDTOP ?iCam din ce an de fabricatie ar trebui sa fie pt a avea cat mai putine probleme ?

 

La vitara am inteles ca sunt mai economice cele monopunct.Aici care ar fi mai fiabile ,cele cu prelata sau cele compacte?

sal. parere mea este ca o vitara van este cea mai buna alegere. si eu sunt hotarat pt o vitara si am sa optez tot pt un van dupa ce le-am condus pe toate trei modelele , vanul mi se pare cel mai inchegat si in el este cel mai "liniste" ,iar din cate am citit pe forum ar fi cu problemele cele mai mici la rugina fata de restul, parca citisem ca sunt facute prin japan

ON ROAD: PEUGEOT 307

OFF ROAD:momentan in asteptare

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Sfat achizitie suzuki

 

Aici sunt doua pareri care se bat cap in cap.

1 Intradevar Samurai-ul pe elicoidale este mult mai misto (pt ca nu scutura asha de rau)

2 Dar cele de la punctul 1 se bat cap in cap cu piesele ieftine.

Adica: Consumabilele probabil ca sunt la fel ca la cel pe arcuri cu foi. Dar in momentul in care ajungi la partea de suspensie si transmisie, se schimba foaia.

 

Este a doua oara cand pun citatul asta pe forum in 2 zile :bleah

 

Sa inteleg ca SAMURAI pe elicoidale e tot una cu SJ ? Ca deja am intrat in ceata:hl

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri


×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Accesul pe Forum Club4x4 este conditionat de respectarea Regulamentului - Termeni de Utilizare