Sari la conținut
bbh_blocked_dnftl
  • GTC-banner-728.jpg.5cc46ba09a7dd8e0286229917ccf417d.jpg

  • GTC-banner-300.jpg.0de16ddb1a65d423b7281e32d9bd2e76.jpg

Modificarea unui auto din autoturism in autoutilitara


ozo

Postări Recomandate

Buna

pentru masinile care sunt inmatriculate in Ro si care au motoare destul de mari care ne'' saracesc '' la impozit , doresc sa deschid un topic cu pasii necesari pentru modificarea acestora in ''utilitare'' .

Competenta o are RAR , care pe baza unor documente si a unor modificari constructive ale masini , modifica CIV .

Documentele necesare transformarii se poate obtine de la dealerul care pune in vanzare masina ( eu pentru Nissan am obtinut de la Renault -Nissan). Acest document certifica ca autovehicolul se preteaza a fi modificat in autoutilitatra . Daca este intr-o limba straina acesta trebuie tradus si legalizat.

Dupa aceia trebuie luat legatura cu o firma care este agreata de RAR pentru modificari de caroserie .Aceasta firma va trebui sa faca modificarea ( in cele mai multe cazuri monteaza un paravan metalic , si ceva gratare pe la geamuri ) .In Arad asta se face la un pret decent la Astra bus .

Cu aceste modificari si documente se prezinta masina la RAR unde se achita o taxa de Modificare CIV si omologare .

Costurile pentru omologare si modificare CIV cred ca ajung undeva pe la 500-600 ron max , iar modificarile undeva pe la 500 euro.

Documentul de la Renault -Nissan m-a costat max 400 ro si o sticla de palinca.

Cam astia ar fi pasii principali pentru a face modificarile .

Pentru informatii folositi PM si voi fi bucuros sa va dau detalii suplimentare .

 

o seara buna

Vremurile e grele.

oamenii e nervosi, are arme ,trage

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Modificarea unui auto din autoturism in autoutilitatea

 

Sa-ti dea Dumnezeu sanatate ca te-ai gandit sa deschizi topicul asta!!:h5

Mmmmm... NISSAN!

 

"Nu este nicio rusine sa te nasti prost. Rusine e sa mori prost." Marin Sorescu

 

- Off Road Club Sibiu -

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Modificarea unui auto din autoturism in autoutilitatea

 

Preturile pe care le-am dat au fost cele pe care le-am platit.

Firme de carosari sunt cam peste tot.Preturile difera de la o firma la alta.

Practic trebuie documentul care sa ateste ca modificarile au fost facute de un atelier agreat .

Singurul dezavantaj este acela ca am pierdut locurile din spate de la masina .

Oricum nu ma intereseaza pentru ca suportii de la scaune au ramas si se pot monta usor(scaunele)

Referitor la parvanul metalic , acesta a fost montat numai pentru a face pozele in momentul omologarii, dupa care a fost dat jos.

Posibilitati exista , legea permite aceste modificari.

Vremurile e grele.

oamenii e nervosi, are arme ,trage

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Modificarea unui auto din autoturism in autoutilitara

 

Modificarea a fost facuta la un Y61 , motor 3 litri diesel.

Vremurile e grele.

oamenii e nervosi, are arme ,trage

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Modificarea unui auto din autoturism in autoutilitara

 

Modificarea a fost facuta la un Y61 , motor 3 litri diesel.

 

Salut! Ai facut modificarea la Y61 SWB sau LWB? Ma intereseaza daca e posibil sa fac un Y61 LWB autoutilitara cu 5 locuri, adica sa inchid doar randul 3 de scaune (6-7).

Club Sportiv x3m

Valcea

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Modificarea unui auto din autoturism in autoutilitara

 

Modificarea a fost facuta la un LWB, si s-au ''pierdut '' ultimele doua locuri 6,7.

Vremurile e grele.

oamenii e nervosi, are arme ,trage

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Modificarea unui auto din autoturism in autoutilitara

 

Excelenta treaba !

In concluzie : inchid geamurile din spate ale masinii (cele pentru locurile 6-7), montez un gratar (provizoriu) intre bancheta masinii ( locurile 3,4,5) si bancheta locurilor 6,7 , scot actele de la reprezentanta Toyota si merg la RAR pt. modificarea CIV.

In final : am o autoutilitara cu doar 5 locuri (in loc de 7) si cu geamurile inchise in spate.

 

Am inteles bine ?!

Numai bine !
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Modificarea unui auto din autoturism in autoutilitara

 

Excelenta treaba !

In concluzie : inchid geamurile din spate ale masinii (cele pentru locurile 6-7), montez un gratar (provizoriu) intre bancheta masinii ( locurile 3,4,5) si bancheta locurilor 6,7 , scot actele de la reprezentanta Toyota si merg la RAR pt. modificarea CIV.

In final : am o autoutilitara cu doar 5 locuri (in loc de 7) si cu geamurile inchise in spate.

 

Am inteles bine ?!

 

Din ce mai stiu, ordinea ar fi cam asa :

1-avize/confirmarea de la producator ca masina s-a produs si in varianta autoutilitara

2-efectuarea modificarilor doar la un carosier autorizat RAR

3-vizita la RAR pentru constatare si definitivarea documentelor

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Modificarea unui auto din autoturism in autoutilitara

 

S-a mai discutat tema asta ... uite aici link

http://forum.club4x4.ro/showthread.php?48934-impozit-la-masina-mai-mic-Cum&highlight=autoutilitara

 

Si uite si descrierea operatiunii

descriere operatiune transformare autoutilitara

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Modificarea unui auto din autoturism in autoutilitara

 

 

In plus fata de cum ai procedat tu este papirusul cerut de RAR cum ca producatorul e de acord cu modificarea masinii.

ozo: masina este inmatriculata pe firma sau persoana fizica. Un coleg spunea mai devreme ca nu merg modificate doar cele inmatriculate pe societate.

Multumesc

don't worry, be happy
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Modificarea unui auto din autoturism in autoutilitara

 

Documentul care certifica ca masina se poate modifica in autoutilitara este dat de dealer.Am spus asta cand am scris deschis post.

Modificarile trebuiesc facute de un service agreat de RAR .

Nu conteaza daca masina este pe firma sau persoana fizica .

Masina mea este pe pf si nu a contat acest lucru.

Am deschis acest post nu pentru a leza pe cineva , ci pentru a da un sfat celor care stiu ce inseamna un impozit mare.

In cazul meu 2400 ron pe an inseamna ceva .

o zi buna

Vremurile e grele.

oamenii e nervosi, are arme ,trage

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Modificarea unui auto din autoturism in autoutilitara

 

Orice lucru care ma scuteste sa dau bani la stat e bine venit.

In cazul meu e vorba de o suma considerabila. Merita cheltuiala pentru tranformare.

 

Ma apuc de treaba.

Mersi !

Numai bine !
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Modificarea unui auto din autoturism in autoutilitara

 

@ozo...ai multa dreptate in ceea ce spui si cred ca ai si avut noroc... mai jos iti prezint un caz similar la RAR in bucuresti in luna decembrie 2011

 

a. Documentul care certifica ca masina se poate modifica in autoutilitara este dat de REPREZENTANTA... ATENTIE !!! ...NU este valabila cea data de un Dealer al marcii respective !!! ... cel mult un dealer poate lua legatura cu firma mama ( reprezentanta sau fabricantul ) care sa ii remita acest document !!!

 

b. Modificarile trebuiesc facute de un service "CAROSIER pe MARCA" autorizat RAR ... ei au o lunga lista si aici am intampinat urmatoarea problema.... daca nu este autorizat RAR pe marca NISSAN ( de ex ) si este multimarca...nu accepta astia de aici modificarea !!!

 

- restul este exact cum ai scris si tu...

 

Eu am intampinat aceasta problema cu un Jeep Wrangler ...unde:

 

1- NU exista reprezentanta in Romania ( doar un Dealer palid si care nu misca nimic - AutoItalia );

2- Nu exista Carosier de JEEP autorizat RAR !

 

... in schimb am aflat alta chestiune mai interesanta... se poate face insa conversia din autoturism 4x4 in autoutilitara grup electrogen N1 cu suprastructura deschisa... si aici nu mai este nevoie de avizul fabricantului, doar de un proiect si executie facut de un CAROSIER Multimarca autorizat RAR ! :) , ... urmeaza sa va povestesc si cum se va finaliza povestea....

 

 

... si taxa la un Jeep cu motor de 4 litrii este de numai vreo 6380 RON / an :al

Editat de worldscape

Jeep Wrangler YJ - 1989 - 2.5" Lift

Jeep Wrangler TJ - Sahara Limited Edition 2001 - 4" Lift

Jeep Wrangler TJ - Rubicon Express - Custom Made 1997 - 6" Lift

 

 

http://www.ClubJeepRomania.ro

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 luni mai târziu...

Re: Modificarea unui auto din autoturism in autoutilitara

 

O intrebare in legatura (sper) cu acest topic:

 

Daca am un Patrol cu 5 usi, inmatriculat ca autoutilitara, cu 2 locuri in cartea masinii, si vreau sa-i montez o bancheta in spate, care sunt pasii de urmat (dpdv legal), asta in cazul in care (repet, dpdv legal) se poate face asa ceva, fara a pierde certificarea ca autoutilitara?

Si daca o montez pur si simplu si ma opreste un domn politist mai ager la ochi si minte si observa discrepanata talon-realitate, care sunt consecintele legale?

Multumesc.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Modificarea unui auto din autoturism in autoutilitara

 

[... in schimb am aflat alta chestiune mai interesanta... se poate face insa conversia din autoturism 4x4 in autoutilitara grup electrogen N1 cu suprastructura deschisa... si aici nu mai este nevoie de avizul fabricantului, doar de un proiect si executie facut de un CAROSIER Multimarca autorizat RAR ! :) , ... urmeaza sa va povestesc si cum se va finaliza povestea....]

 

Situatia de care spui este vehicul special N1 caroserie Sg electro. Vei avea nevoie de accept si in acest caz. Asta daca totul se face perfect legal.

 

O seara buna.

EX-NISSAN :tk
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Modificarea unui auto din autoturism in autoutilitara

 

O intrebare in legatura (sper) cu acest topic:

 

[...]

Si daca o montez pur si simplu si ma opreste un domn politist mai ager la ochi si minte si observa discrepanata talon-realitate, care sunt consecintele legale?

Multumesc.

 

Politia rutiera nu are competenta de a constata modificarile de acest gen, in schimb daca pici intr-un filtru cu RAR se schimba situatia.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Accesul pe Forum Club4x4 este conditionat de respectarea Regulamentului - Termeni de Utilizare