Sari la conținut
bbh_blocked_dnftl
  • GTC-banner-728.jpg.5cc46ba09a7dd8e0286229917ccf417d.jpg

  • GTC-banner-300.jpg.0de16ddb1a65d423b7281e32d9bd2e76.jpg

Calculator online pentru noua taxa de timbru auto


Max

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 115
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

Top autori în acest subiect

Imagini postate

Re: Primul calculator online pentru noua taxa de timbru auto

 

in urma cu ceva vreme am facut calcule peste calcule si imi dadea o suma,am sfarsit prin a agonisi sa pot sa platesc taxa,noul timbru de care vuieste tara ,am zis ca poate ii mai lesne ,oricum o iau ,o invart,o despic ,o adun ,in cazul nostru nu s-a schimbat cu nimic .aprox.aceeasi cota .

nu stiu ,imi scapa ceva s-au ma scap pe ei si pe timbrul lor

 

daihatsu rocky an fab.1991, motor 2800.utilitara in actele de provenienta,euro 1 teoretic ,maine ii tai toba jos.

1120euro taxa de timbru.....

amintirile cele mai frumoase le am din........vise.
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Primul calculator online pentru noua taxa de timbru auto

 

in urma cu ceva vreme am facut calcule peste calcule si imi dadea o suma,am sfarsit prin a agonisi sa pot sa platesc taxa,noul timbru de care vuieste tara ,am zis ca poate ii mai lesne ,oricum o iau ,o invart,o despic ,o adun ,in cazul nostru nu s-a schimbat cu nimic .aprox.aceeasi cota .

nu stiu ,imi scapa ceva s-au ma scap pe ei si pe timbrul lor

 

daihatsu rocky an fab.1991, motor 2800.utilitara in actele de provenienta,euro 1 teoretic ,maine ii tai toba jos.

1120euro taxa de timbru.....

Asta daca ai noroc sa fie euro 1 dar nu cred.

Acelasi calcul l-am facut si eu patrol,autoutilitata,motor 2,8,an 1994,euro zero(verificat personal la RAR)si mi-a dat taxa undeva pe la 2500 E.Concluzia este ca raman in continuare pe BG si de 2500 E imi platesc taxele pe 6 ani.

Fiecare zi trebuie trăită ca și cum ar fi ultima..

Off-road Alyon Team

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Primul calculator online pentru noua taxa de timbru auto

 

in urma cu ceva vreme am facut calcule peste calcule si imi dadea o suma,am sfarsit prin a agonisi sa pot sa platesc taxa,noul timbru de care vuieste tara ,am zis ca poate ii mai lesne ,oricum o iau ,o invart,o despic ,o adun ,in cazul nostru nu s-a schimbat cu nimic .aprox.aceeasi cota .

nu stiu ,imi scapa ceva s-au ma scap pe ei si pe timbrul lor

 

daihatsu rocky an fab.1991, motor 2800.utilitara in actele de provenienta,euro 1 teoretic ,maine ii tai toba jos.

1120euro taxa de timbru.....

 

Asa e si la Patrol cu euro 1 :( ... eu ma multumesc ca nu s-a marit :f2

Madi - 0768 295 083 - Piese Nissan Patrol Y60 & Accesorii Offroad -

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Primul calculator online pentru noua taxa de timbru auto

 

Jigodiile au reusit sa gaseasca o metoda prin care nu ies imediat oamenii in strada sa blocheze intersectiile cu niste " valori " de cateva miliarde de euro :wink:. Ei nu impoziteaza ( vorba vine ) proprietarul , care se simte oarecum scutit de plata unei taxe , impoziteaza urmatorul proprietar care vrea sa cumpere masina. In realitate, valoare masinii de piata va scadea exact cu valoarea taxei de timbru si proprietarul va avea de pierdut. Ieri am umblat prin doua targuri auto si cuvantul de ordine era " dezmembrare " . Acest lucru va bloca pe termen foarte lung tranzactiile cu masini S-H , pentru ca potentialii cumparatori vor cauta in special masini cu Timbru platit anterior de vreun fraier. Cum taxa se plateste o singura data, la urmatoarele transcrieri nu va mai fi cazul. Parca vad in targuri anunturi cat tot parbrizul " Vand masina cu taxa de timbru platita de fraierul dinaintea voastra ".

Din pacate , principiul " Poluatorul plateste este violat la propriu , ajungandu-se la niste aberatii crunte incare masini cu poluare cat Roman Diesel-ul nu platesc nimic , pe cand o masina cu euro 4 plateste o taxa egala cu valoare ei de piata.

Incep sa ii regret pe comunisti.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Primul calculator online pentru noua taxa de timbru auto

 

La Patrol de 2.8, vechime peste 15 ani non-eur sau eur 1, taxa e de 1260-1380 eur. tot nu e bine sa trecem pe placute romanesti.:uameni

Dincolo e mai ieftin !!! cu banii astia platesc cam 4-5 ani la vecini.

HURT ME WITH THE TRUTH

DON`T CONFORT ME WITH A LIE.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Primul calculator online pentru noua taxa de timbru auto

 

eu cred ca astia care pun la cale legea au si ei ceva tractorase de offroad mai vechi si incearca sa nu rupa fundul buzunarului de la piept cand platesc taxa de timbru. viata e frumoasa, gandurile creative

HURT ME WITH THE TRUTH

DON`T CONFORT ME WITH A LIE.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Primul calculator online pentru noua taxa de timbru auto

 

in bucuresti sector 6 nissan patrol 3.0 2150 la fel ca anul trecut

 

Suma reprezinta taxa de timbru sau impozitul ?

 

Scuze, nu citisem penultima postare.

Editat de pitonul
Rubicon 2.8
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

se pare ca domnul oprescu vrea sa majoreze impozitele din acest an ca,cica primaria are buget prea mic. dar avem bani sa finantam oltchim cu 3 000 000 de euro nu ca nu a facut o fapta buna salvind o echipa de handbal de la faliment , normal ar fi daca nu ai nu dai

 

cu timbrul de mediu se pare ca cei de la dacia forteaza mina guvernului cu suprataxarea auto e3 si e4 caci ei au trecut la euro 5 si decit sa aduca romanu un wv sau bmw audi euro 3 sau 4 de afara mai bine isi ia o dacie ca de e mai buna decit cele nemtesti .

Editat de Astral
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Primul calculator online pentru noua taxa de timbru auto

 

Am cumparat un L200 din 2006. Azi de la finante, doamna de la ghiseu spune ca taxa de prima inmatriculare este vreo 3000 euro... este posibil ca doamna respectiva sa nu fi fost atenta si sa fi omis ca este autoutilitara!?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Primul calculator online pentru noua taxa de timbru auto

 

Este posibil. Totusi , te rog sa ne informezi si pe noi cu privire de desfasurarea inmatricularii / transcrierii ...pentru ca si eu sunt in situatia sa achizitionez un pick-up si daca astea sunt taxele , mai bine imi tai o mana decat sa dau banii astia la guvern. Desi eram un inamic al ideii de inmatriculare in Bulgaria ... se pare ca este singura optiune rezonabila.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Primul calculator online pentru noua taxa de timbru auto

 

Primul proprietar al masinii a fost o firma de leasing. Ea a fost returnata la aceasta firma prin operatiunea buy back pt alta masina. Acum astia de la finante nu au spus nimic concret, nici ca a fost platita taxa de prima inmatriculare nici invers. Nici ei nu stiu exact.... Asa ca a fost depusa o cerere pentru a primi o decizie finala in ceea ce ma priveste cu plata acestei taxe pentru masjna. Merge tare greu treaba cu institutiile statului. Pana una alta, am bagat masina in service pentru diverse, tot nu pot circula cu ea. Voi reveni cu rezultatul. Seara buna!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Primul calculator online pentru noua taxa de timbru auto

 

Am cumparat un L200 din 2006. Azi de la finante, doamna de la ghiseu spune ca taxa de prima inmatriculare este vreo 3000 euro... este posibil ca doamna respectiva sa nu fi fost atenta si sa fi omis ca este autoutilitara!?

Tocmai , pentru ca este autoutilitara taxa este de 3000 euro.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Calculator online pentru noua taxa de timbru auto

 

astia s idioti ? cand mama d4354lui dau drumul in monitorul oficial sa stim ce platim?

eu vreau un patrol de 2,8 din 99 ,omul e gata sa l aduca si nu stiu cat cer handicapati la fisc !

VIATA-I GREA DAR TRECE !!!:ypu
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Calculator online pentru noua taxa de timbru auto

 

astia s idioti ? cand mama d4354lui dau drumul in monitorul oficial sa stim ce platim?

eu vreau un patrol de 2,8 din 99 autoutilitara ,omul e gata sa l aduca si nu stiu cat cer handicapatii la fisc !

Editat de teo pes
VIATA-I GREA DAR TRECE !!!:ypu
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Calculator online pentru noua taxa de timbru auto

 

Cei care v-ati bucurat sa nu o mai faceti.

 

Rovana Plumb cretina noastra ministra a schimbat din nou regulile. Principala chestie a fost ca a dublat taxele pentru masinile diesel INDIFERENT DACA AU FILTRU DE PARTICULE SAU NU. Aberant

 

Articol preluat de pe 4tuning.ro

 

Timbru de Mediu dublu pentru masinile diesel!

 

Timbrul de Mediu 2013 a ajuns la forma finala! Iata aici noua lege care vine insa cu multe surprize fata de propunerea initiala care suna chiar bine, fata de taxa auto actuala. Cea mai mare surpriza NEPLACUTA pentru soferi este in cazul masinilor pe motorina, mai ales Euro 3, Euro 4 si Euro 5 care vor avea de platit sume duble fata de cele pe benzina, rezultand astfel taxe mult mai mari ca in prezent. Aceasta modificare din lege nu vine singura: masinile dotate cu filtru de particule nu sunt considerate a fi mai putin poluante!

 

 

In formula noua de calcul a timbrului de mediu 2013 care va intra in vigoare luna viitoare intra de acum si un nou factor: tipul de carburant. Conform ministrului mediului, Rovana Plumb, masinile pe motorina emana si alt fel de noxe poluante, in afara de CO2. Fapt care duce la taxe mai mari.

 

Insa, pana acum, taxa auto in general a tinut cont de motoarele diesel echipate cu filtru de particule. Pentru ca asa e normal: o masina diesel fara filtru polueaza mai mult, o masina diesel cu filtru polueaza mai putin. Dar noul timbru de mediu nu tine cont de filtrul de particule!

 

De exemplu, una dintre cele mai vandabile si dorite masini de pe piata este in continuare Volkswagen Golf IV. De altfel, sunt foarte multe astfel de masini in parcul auto national, fiind masini fiabile si bune, dar totodata accesibile.

 

Volkswagen Golf fabricat in 2003 - Euro 3, taxa finala va fi de 384 Euro pentru motorizarea de 1.4 benzina.

 

Volkswagen Golf fabricat in 2003 - Euro 3, taxa finala va fi de 2497 Euro pentru motorizarea de 1.9 motorina.

 

Volkswagen Golf fabricat in 2005 - Euro 4, taxa finala va fi de 792 Euro pentru motorizarea de 1.9 motorina.

 

Dacia Logan fabricat in 2006 - Euro 4, taxa finala va fi de 1376 Euro pentru motorizarea 1.5 dCi

 

Dacia Logan fabricat in 2006 - Euro 4, taxa finala va fi de 660 Euro pentru motorizarea 1.4 benzina

 

Daca pana acum, taxa auto tinea cont de masinile mai noi, special fabricate pentru a polua mai putin, datorita filtrului de particule, noul Timbru de Mediu este facut extrem de prost, punand in aceeasi oala atat masinile diesel vechi, fara filtru, cat si cele noi, dotate cu asa ceva. Este o scapare sau o greseala uriasa din partea celor care au redactat legea.

 

Concluzia este ca cei care vor dori sa cumpere si sa inscrie pe numele lor o masina din categoria Euro 3 sau Euro 4, cu motorizare diesel, vor avea foarte mult de platit. In continuare, autoturismele non-Euro, Euro 1 si Euro 2 vor avea cele mai mici taxe.

 

Taxarea suplimentara pentru masinile diesel, fara a tine cont de filtrul de particule, se adauga rationamentului ilogic de a taxa putin masinile vechi, dupa discernamantul fara argumente cum ca sunt la finalul ciclului de viata si vor polua mai putin. Asta inseamna ca o masina Euro 5 care este mult mai nou, asadar va circula mult mai mult timp si va polua indelung, ar trebui sa aiba taxe si mai mari. Dar nu este asa deloc. Numai masinile din categoria mijlocie, adica E3 si E4 sunt persecutate si platesc cele mai mari taxe. De ce? Nimeni nu stie.

 

Proiectul de lege va fi adoptat saptamana viitoare, iar noul Timbru de Mediu va intra in vigoare din martie 2013.

 

 

 

Aici e textul integral al legii referitoare la timbrul de mediu 2013

 

PARLAMENTUL ROMÂNIEI - SENAT CAMERA DEPUTAŢILOR

Lege pentru modificarea şi completarea Legii nr. 9/2012 privind taxa pentru emisiile poluante provenite de la autovehicule Parlamentul României adoptă prezenta lege

Art. I. Legea nr. 9/2012 privind taxa pentru emisiile poluante provenite de la autovehicule, publicată în Monitorul Oficial al României, Partea I, nr. 17 din 10 ianuarie 2012 se modifică și se completează după cum urmează:

1. Titlul legii se modifică şi va avea următorul cuprins :

“Lege privind timbrul de mediu pentru autovehicule”

2. Alineatul (1) al articolului 1 se modifică şi va avea următorul cuprins:

„(1) Prezenta lege stabileşte cadrul legal privind instituirea timbrului de mediu pentru autovehicule denumit in continuare timbru de mediu”

3. Articolul 6 se modifică şi va avea următorul cuprins:

“Art. 6 - (1) Timbrul de mediu se calculează pe baza elementelor prevăzute la anexele nr. 1- 6, după cum urmează: a) pentru autovehiculele din categoria M1 cărora le corespund norma de poluare Euro 5, timbrul de mediu se calculează după formula: Suma de plată = [(A x B x(100 - C)]/100, unde:

 

A = valoarea combinată a emisiilor de CO2, exprimată în grame/km menționate in Cartea de Identitate a Vehiculului; B = valoarea emisiilor poluante, exprimată în Euro/1 gram CO2, prevăzută în anexa nr. 1; C = cota de reducere a timbrului prevăzuta in coloana nr 2 din Anexa nr 3. b) pentru autovehiculele din categoria M1 cărora le corespund normele de poluare Euro 4 si Euro 3, timbrul de mediu se calculează după formula: Suma de plată = [(A x B x(100 - C)]/100, unde: A = valoarea combinată a emisiilor de CO2, exprimată în grame/km menționate in Cartea de Identitate a Vehiculului; B = valoarea emisiilor poluante, exprimată în Euro/1 gram CO2, prevăzută în anexa nr. 1 pentru autovehiculele echipate cu notor pe benzină si prevăzută în anexa nr. 2 pentru autovehiculele echipate cu motor diesel; C = cota de reducere a timbrului prevăzuta in coloana nr 2 din Anexa nr 3. c) pentru autovehiculele din categoria M1 cărora le corespund normele de poluare non-Euro, Euro 1 sau Euro 2 după formula: Suma de plată = [E x D x (100 -C)]/100, unde: C = cota de reducere a timbrului prevăzuta în coloana nr 2 din Anexa nr 3; D = cilindreea – capacitatea cilindrică; E = valoarea prevăzută în coloana nr. 3 din anexa nr. 4 pentru autovehiculele echipate cu notor pe benzină si valoarea prevăzută în coloana nr. 4 din anexa nr. 4 pentru autovehiculele echipate cu motor pe motorină ; d) formula prevăzută la lit. c) se aplică şi pentru autovehiculele din categoriile M2, M3, N1, N2 şi N3, pentru care timbrul de mediu este prevăzută în coloana nr. 2 din anexa nr. 5; (2) Norma de poluare Euro şi valoarea emisiei de CO2, la care se face referire la alin. (1), sunt cele menţionate de Regia Autonomă "Registrul Auto Român" în cartea de identitate a vehiculului, în conformitate cu prevederile normelor metodologice de aplicare a prezentei legi. (3) Timbrul de mediu pentru autovehiculele cărora le corespunde norma de poluare Euro 6, se va determina pe baza formulei prevăzute la alin. (1) litera a) , odată cu intrarea în vigoare a normei Euro 6 pentru înmatricularea, vânzarea şi introducerea în circulaţie a vehiculelor noi, conform Regulamentului (CE) nr. 715/2007 al Parlamentului European şi al Consiliului din 20 iunie 2007 privind omologarea de tip a autovehiculelor în ceea ce priveşte emisiile provenind de la vehiculele uşoare pentru pasageri şi de la vehiculele uşoare comerciale (Euro 5 şi Euro 6) şi privind accesul la informaţiile referitoare la repararea şi întreţinerea vehiculelor; (4)Pentru autovehiculele care fac parte din categoria celor hibride şi electrice timbrul de mediu nu se datorează.

 

(5) Cota de reducere a timbrului de mediu, prevăzută în anexa nr. 3, este stabilită în funcţie de vechimea autovehiculului. (6)Cu ocazia calculului timbrului de mediu pot fi acordate reduceri suplimentare faţă de cota de reducere prevăzută în anexa nr. 3, în funcţie de abaterile de la situaţia standard a elementului/ elementelor care a/au stat la baza stabilirii cotei fixe, dacă persoana care solicită înmatricularea sau, după caz, prima transcriere a dreptului de proprietate asupra unui autovehicul rulat declară pe propria răspundere că rulajul mediu anual real al autovehiculului în cauză este mai mare decât rulajul mediu anual considerat standard pentru categoria respectivă de autovehicule, potrivit normelor metodologice de aplicare a prezentei legi. În acest caz, calculul timbrului de mediu se face pe baza cotei de reducere rezultate din cota prevăzută în anexa nr. 3, majorată cu cota de reducere suplimentară prevăzută în anexa nr. 6. Atunci când noua cotă de reducere este mai mare de 90%, se aplică cota de reducere de 90%. (7)Suma reprezentând timbrul de mediu ce urmează a fi plătită, calculată potrivit prevederilor alin. (1), poate fi ajustată şi atunci când persoana care solicită înmatricularea sau, după caz, prima transcriere a dreptului de proprietate asupra unui autovehicul rulat face dovada, pe baza expertizei tehnice efectuate de Regia Autonomă "Registrul Auto Român", că deprecierea autovehiculului rulat este mai mare, potrivit normelor metodologice de aplicare a prezentei legi. (8) Vechimea autovehiculului se calculează în funcţie de data primei înmatriculării a acestuia. (9) Atunci când persoana care solicită înmatricularea sau prima transcriere a dreptului de proprietate asupra autovehiculului nu poate face dovada datei înmatriculării autovehiculului, timbrul de mediu se calculează în funcţie de anul de fabricaţie.

4. Alineatele (1) şi (5) ale articolului 7 se modifică şi vor avea următorul cuprins:

“(1) Contribuabilului care a plătit timbrul de mediu i se restituie valoarea reziduală a acestuia conform alin. (3), în cazul în care un autovehicul pentru care s-a plătit, în România, taxa pe poluare pentru autovehicule, definită la art. 2 lit. k), taxa pentru emisiile poluante provenite de la autovehicule sau timbrul de mediu prevăzut de prezenta lege este ulterior scos din parcul auto naţional. ………………………………………………………………………………………….. (5) În situaţia în care valoarea reziduală a timbrului de mediu, calculată conform prezentului articol, este mai mare decât taxa/timbrul de mediu achitate la momentul înmatriculării autovehiculului în România, se restituie valoarea reziduală în limita taxei/timbrului de mediu achitate.”

5. La alineatul (1) al articolului 8, după litera d) se introduc două noi litere, lit. e) şi f), cu următorul cuprins:

“e) dobândite prin moştenire, în cazul în care aceasta a intervenit în intervalul de 2 ani de la data deschiderii succesiunii;

 

f) dobândite prin partaj. “

6. Alineatul (2) al articolului 8 se abrogă.

7. Alineatele (1) şi (2) ale articolului 9 se modifică şi vor avea următorul cuprins: „(1) Suma reprezentând timbrul de mediu poate fi contestată atunci când persoana care urmează să înmatriculeze sau să transcrie dreptul de proprietate asupra unui autovehicul rulat poate face dovada că autovehiculul său s-a depreciat într-o măsură mai mare decât cea indicată de grila prevăzută în anexa nr. 3. (2) Evaluarea nivelului de depreciere se va face pe baza elementelor avute în vedere la stabilirea cotei de reducere prevăzute la art. 6 alin. (6).”

8. După articolul 11 se introduce doua noi articole, cu următorul cuprins:

“Art. 111 - Serviciile publice comunitare regim permise de conducere şi înmatriculari vehicule din subordinea institutiei prefectului eliberează şi aplică pe Cartea de Identitate a Vehiculului la primirea dovezii de plată a timbrului de mediu un autocolant.

Art. 112 – Autocolantul se pune la dispozitia Serviciilor publice comunitare regim permise de conducere şi înmatriculari vehicule de Administratia Fondului pentru Mediu."

9. După alineatul (1) al articolului 14 se introduce un nou alineat, alineatul (2), şi va avea următorul cuprins:

”(2) Modelul autocolantului, prevăzut la art. 111, care atestă plata timbrului de mediu si modalitatea de distribuire se stabileşte prin normele metodologice, prevăzute la alin. (1) ”

Art. II - Anexele nr. 1- 5 din lege se modifică şi se înlocuiesc cu anexele nr. 1- 6 la prezenta lege.

Art. III - În termen de 30 de zile de la data intrarii în vigoare prezentei legi în Monitorul Oficial al României, Partea I, se modifică şi se completează Hotărârea Guvernului nr. 9/2012 pentru aprobarea normelor metodologice de aplicare a Legii nr. 9/2012 privind taxa pentru emisiile poluante provenite de la autovehicule.

Art. IV - În tot cuprinsul legii, sintagma “taxa pentru emisiile poluante provenite de la autovehicule definit ca taxă” se înlocuieşte prin sintagma “timbrul de mediu”.

Art. V - Legea nr. 9/2012 privind taxa pentru emisiile poluante provenite de la autovehicule, publicată în Monitorul Oficial al României, Partea I, nr. 17 din 10 ianuarie 2012, cu modificările şi completările aduse prin prezenta lege, se va republica în Monitorul Oficial al României, Partea I, dându-se textelor o nouă numerotare.

Art. VI – (1) Începând cu data intrării în vigoare a prezentei legi, obligaţia de plată a timbrului de mediu intervine şi cu ocazia primei transcrieri a dreptului de proprietate, în România, în situaţia autovehiculelor pentru care s-a dispus de către instanţe restituirea sau înmatricularea fără plata taxei speciale pentru autoturisme şi autovehicule, conform Legii nr. 571/2003, cu modificările şi completările ulterioare, taxei pe poluare pentru autovehicule sau taxei pentru emisiile poluante provenite de la autovehicule, cu ocazia primei transcrieri a dreptului de proprietate,.

(2) Începând cu data intrării în vigoare a prezentei legi, obligaţia de plată a timbrului de mediu intervine şi cu ocazia primei transcrieri a dreptului de proprietate, în România, asupra unui autovehicul rulat şi pentru care nu a fost achitată taxa pentru emisiile poluante provenite de la autovehicule şi care nu face parte din categoria autovehiculelor exceptate sau scutite de la plata acestor taxe, potrivit reglementărilor legale în vigoare la momentul înmatriculării.”

Art. VII - (1) În cazul în care taxa pentru emisiile poluante provenite de la autovehicule achitată de către contribuabili începând cu 13 ianuarie 2012 până la data intrării în vigoare a prezentei legi, este mai mare decât timbrul de mediu rezultat din aplicarea prezentelor prevederi privind timbrul de mediu, calculat în lei la cursul de schimb valutar aplicabil la momentul înmatriculării în România, se pot restitui sumele reprezentând diferenţa de taxă plătită, numai către titularul obligaţiei de plată, pe baza procedurii stabilite prin normele metodologice de aplicare a prezentei ordonanţe. Calculul diferenţei de restituit se face pe baza formulei de calcul din prezenta ordonanţă, în care se utilizează elementele avute în vedere la momentul înmatriculării autovehiculului în România.

(2) Sumele prevăzute la alin. (1) se restituie la cererea contribuabilului, adresată organului fiscal competent, în conformitate cu prevederile Ordonanţei Guvernului nr. 92/2003, republicată, cu modificările şi completările ulterioare.

(3) Taxa rezultată ca diferenţă dintre suma achitată de contribuabil cu titlu de taxă pentru emisiile poluante provenite de la autovehicule şi cuantumul rezultat din aplicarea timbrului de mediu se restituie în termenul de prescripţie prevăzut de legea fiscală, pe baza procedurii stabilite în normele metodologice de aplicare a prezentei legi.

Art. VIII - Procedurile administrative si judiciare aflate în desfăşurare la data intrării în vigoare a prezentei legi se vor derula în conformitate cu reglementările în vigoare la data declanşării acestora.

 

Art. IX - Prezenta lege fost adoptată cu respectarea procedurii prevăzută de Directiva 98/34/CE a Parlamentului European şi a Consiliului din 22 iunie 1998, de stabilire a unei proceduri pentru furnizarea de informaţii în domeniul standardelor şi reglementărilor tehnice, publicată în Jurnalul Oficial al Comunităţilor Europene L 204 din 21 iulie 1998, modificată prin Directiva 98/48/CE a Parlamentului European şi a Consiliului din 20 iulie 1998, publicată în Jurnalul Oficial al Comunităţilor Europene L 217 din 5 august 1998.

Această lege a fost adoptată de Parlamentul României, cu respectarea prevederilor art. 75 şi ale art. 76 alin. (2) din Constituţia României, republicată.

Preşedintele Senatului Preşedintele Deputaţilor

George Crin Laurenţiu ANTONESCU Valeriu Ştefan ZGONEA

 

http://www.4tuning.ro/images/timbrul-de-mediu-2013-textul-legii/timbrul-de-mediu-2013-textul-legii-9d2e5146c1998dd5fb-550-0-1-95-1.jpg

 

http://www.4tuning.ro/images/timbrul-de-mediu-2013-textul-legii/timbrul-de-mediu-2013-textul-legii-35d32146c19d867a92-550-0-1-95-1.jpg

 

http://www.4tuning.ro/images/timbrul-de-mediu-2013-textul-legii/timbrul-de-mediu-2013-textul-legii-794b9146c19e85478e-550-0-1-95-1.jpg

 

http://www.4tuning.ro/images/timbrul-de-mediu-2013-textul-legii/timbrul-de-mediu-2013-textul-legii-8a89e146c19a897a4f-550-0-1-95-1.jpg

 

http://www.4tuning.ro/images/timbrul-de-mediu-2013-textul-legii/timbrul-de-mediu-2013-textul-legii-3b8c9146c19b875b99-550-0-1-95-1.jpg

Editat de Max
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Calculator online pentru noua taxa de timbru auto

 

Max, atat autorii articolului cat si tu, ati uitat "iepurele" scos din palaria lui copy-paste Ponta (acum doua zile intr-o declaratie televizata): aceasta nu va fi o lege, va fi Ordonanta de Urgenta a Guvernului (motivatia fiind urgentarea aplicarii, prin evitarea provedurilor greoaie si "cronofage" ale Parlamentului). :uameni

Poate ne vor spune juristii de pe forum ce avantaje (sau dezavantaje) are chestia asta in vederea contestarii acestor idiotenii.

 

L.E.:http://www.mediafax.ro/economic/timbrul-de-mediu-auto-va-fi-avizat-de-guvern-in-sedinta-de-saptamana-viitoare-cat-vor-plati-soferii-romani-10560232

Editat de teddybear

It's not a "Jeep thing" it's the real thing ....LAND ROVER ! icona%20(200).gif

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Calculator online pentru noua taxa de timbru auto

 

Max, atat autorii articolului cat si tu, ati uitat "iepurele" scos din palaria lui copy-paste Ponta (acum doua zile intr-o declaratie televizata): aceasta nu va fi o lege, va fi Ordonanta de Urgenta a Guvernului (motivatia fiind urgentarea aplicarii, prin evitarea provedurilor greoaie si "cronofage" ale Parlamentului). :uameni

...

 

 

Tot un drac. Tot noi fraierii ramane sa platim indiferent ca e lege sau ordonanta.

 

Apropo, la microbusul Toyota pe care asteptam sa il inmatriculez, conform calculelor actuale, as avea de platit o taxa de peste 22.000 de euro.

Deci? Traiasca.... alte tari!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Calculator online pentru noua taxa de timbru auto

 

Poate ne vor spune juristii de pe forum ce avantaje (sau dezavantaje) are chestia asta in vederea contestarii acestor idiotenii.

 

Niciunul. Nu e lege organica, poate fi data ca OUG.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Calculator online pentru noua taxa de timbru auto

 

Bine macar ca la autoutilitare nu se modifica. Sau cel putin asa am inteles din articolul de la Mediafax. Oricum e o mare porcarie ,

cred ca Fordul care l-am inmatriculat, bineinteles inainte de 2007, va ramane mostenire la nepoti.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri


×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Accesul pe Forum Club4x4 este conditionat de respectarea Regulamentului - Termeni de Utilizare