Sari la conținut
bbh_blocked_dnftl
  • GTC-banner-728.jpg.5cc46ba09a7dd8e0286229917ccf417d.jpg

  • GTC-banner-300.jpg.0de16ddb1a65d423b7281e32d9bd2e76.jpg

Piese care se strica la Jimny si ar fi bine sa le avem cu noi de rezerva


omoroka

Postări Recomandate

Dragii mei,

 

pe modelul discutiei cu piesele de samurai care se strica cel mai des in teren (http://forum.club4x4.ro/showthread.php?93527-Piese-care-se-strica-la-Samurai-si-ar-fi-bine-sa-le-avem-cu-noi-de-rezerva), va rog sa-mi spuneti care sunt piese le Jimny care ar fi indicat sa le avem de rezerva in masinile noastre.

 

Fiind un relativ proaspat posesor de Jimny, ma bazez pe experientele traite de voi in teren la volanul acestei masini.

Va salut !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Piese care se strica la Jimny si ar fi bine sa le avem cu noi de rezerva

 

In cei 4 ani de offroad cu Jimny, în teren s-au dus următoarele piese:

1. Suport reductor din aluminiu (partea scută)

2. Sistemul vacuumatic.

Deci, consider util pentru Jimny sa ai ca piese de rezervă MRL-uri manuale pentru cei ce au sistemul cu vacuum și acel suport de aluminiu scurt ce susține reductorul. În rest, talpă și benzină! :j:h5

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Piese care se strica la Jimny si ar fi bine sa le avem cu noi de rezerva

 

Deci, consider util pentru Jimny sa ai ca piese de rezervă MRL-uri manuale pentru cei ce au sistemul cu vacuum și acel suport de aluminiu scurt ce susține reductorul.

 

Eu consider mai util sa ai la tine o tubulara E10 lunga sa poti desface MRL-uril vacuumatice si sa le pui manual in ce pozitie vrei.

 

Si decat sa porti dupa tine suporti reductor de rezerva, pui de la inceput unii HD si aia nu se mai rup niciodata.

Editat de minitehnicusro

3x Suzuki Jimny

1x Suzuki Samurai

Dacia DoubleCab 4x4

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Piese care se strica la Jimny si ar fi bine sa le avem cu noi de rezerva

 

Eu consider mai util sa ai la tine o tubulara E10 lunga sa poti desface MRL-uril vacuumatice si sa le pui manual in ce pozitie vrei.

 

Si decat sa porti dupa tine suporti reductor de rezerva, pui de la inceput unii HD si aia nu se mai rup niciodata.

 

Păi nu mai bine îți cumperi un Patrol sau o Toyota?:2830912117::id:ga:ga

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Piese care se strica la Jimny si ar fi bine sa le avem cu noi de rezerva

 

Păi nu mai bine îți cumperi un Patrol sau o Toyota?:2830912117::id:ga:ga

 

Nu.

Si Toyota se strica.

Si Patrolul.

 

Iar cand se strica astea, e deranj mare.

3x Suzuki Jimny

1x Suzuki Samurai

Dacia DoubleCab 4x4

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Piese care se strica la Jimny si ar fi bine sa le avem cu noi de rezerva

 

Deci, consider util pentru Jimny sa ai ca piese de rezervă MRL-uri manuale pentru cei ce au sistemul cu vacuum

 

Asa cum a zis si minitehnicus, poti sa desfaci MRL-urile automate si sa le pui in pozitia cuplat (cu canelurile inspre interiorul masinii, daca nu gresesc).

 

Intrebare intrebatoare: se strica des suportul ala de aluminiu de la reductor? Stiu ca se poate slabi de la corziune, dar chiar asa?

 

On: senzorii de la arbore, respectiv axa cu came (daca e cazul). Se schimba si (relativ) usor.

Later edit: un set de bujii, un set de chei din cele mai uzuale, becuri (incepind cu alea H4).

Editat de unde

Suzuki Jimny 1.3i 2004

 

"There is nothing wrong with the planet... people are f*cked" - George Carlin Saving the planet

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Piese care se strica la Jimny si ar fi bine sa le avem cu noi de rezerva

 

Si Toyota se strica.

Si Patrolul.

 

Iar cand se strica astea, e deranj mare.

 

Da... mai ales la Toyota e deranj mare. Ce-i drept nu se strica toata ziua, dar si cind se strica... cel putin eu unul nu-mi permit. Altfel, poate mi-as lua.

Suzuki Jimny 1.3i 2004

 

"There is nothing wrong with the planet... people are f*cked" - George Carlin Saving the planet

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Piese care se strica la Jimny si ar fi bine sa le avem cu noi de rezerva

 

Asa cum a zis si minitehnicus, poti sa desfaci MRL-urile automate si sa le pui in pozitia cuplat (cu canelurile inspre interiorul masinii, daca nu gresesc).

 

Intrebare intrebatoare: se strica des suportul ala de aluminiu de la reductor? Stiu ca se poate slabi de la corziune, dar chiar asa?

 

On: senzorii de la arbore, respectiv axa cu came (daca e cazul). Se schimba si (relativ) usor.

Later edit: un set de bujii, un set de chei din cele mai uzuale, becuri (incepind cu alea H4).

 

Da, eu l-am rupt la prima iesire si a fost o iesire soft. Deci, da, chiar asa. Merita schimbat direct, inainte sa iesi in teren, cu varianta recomandata de minitehnicus

Sustin senzorul de la axa cu came! Atentie mare cand il comandati, chiar daca sunteti 100% siguri ca e ce trebuie, comparati-l cu ce aveti pe masina. Eu sunt patit.

Sustin si bujiile si tubulara lunga pentru MRL-uri.

 

As adauga si o canistra de benzina, suruburi si piulite M8 si M10

Nemo me impune lacessit !
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Piese care se strica la Jimny si ar fi bine sa le avem cu noi de rezerva

 

Da, eu l-am rupt la prima iesire si a fost o iesire soft. Deci, da, chiar asa. Merita schimbat direct, inainte sa iesi in teren, cu varianta recomandata de minitehnicus

Sustin senzorul de la axa cu came! Atentie mare cand il comandati, chiar daca sunteti 100% siguri ca e ce trebuie, comparati-l cu ce aveti pe masina. Eu sunt patit.

Sustin si bujiile si tubulara lunga pentru MRL-uri.

 

As adauga si o canistra de benzina, suruburi si piulite M8 si M10

 

Senzorul ala de la axa cu came il are doar G13BB sau si M13A?

Va salut !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Piese care se strica la Jimny si ar fi bine sa le avem cu noi de rezerva

 

Senzorul ala de la axa cu came il are doar G13BB sau si M13A?

 

Toate motoarele cu injectie au senzori de turatie si in functie de model au unul sau doi.

In manul, senzorii sunt denumiti CMP (la axa cu came) si CKP (la vilbrochen).

 

 

Jimny japonez cu motor G13BB 1998-2000 are CMP pe axa cu came, este in spatele motorului, unde la G13BA este deco-ul.

Are codul 33220-50G02 si costa in jur de 425 lei original sau echivalent J5638008 la pretul de 200 lei

 

Jimny spaniol cu motor G13BB 1998-2005 (SN413Q1 si SN413Q2) are in plus CKP pe vilbrochen in fata, sub pompa de ulei.

Are codul 33220-70E00 si costa in jur de 425 lei original sau echivalent J5668000 la pretul de 250 lei.

 

De obicei moare cel de la axa cu came pe la 120000-150000km.

 

 

Jimny japonez cu motor M13A fara VVT 2000-2005 are CMP in fata, sus pe axa de evacuare

Are codul 33220-76G11 si costa 425 lei original sau J5638002 la pretul de 250lei.

Are si CKP in fata pe lateral in zona alternatorului.

Are codul 33220-80G00 si costa 400lei original sau echivalent J5668003 la pretul de 200lei.

 

Jimny japonez cu motor M13 cu VVT 2005-

CMP are codul 33220-76G11 si costa 425 original sau echivalent J5638002 la pretul de 250lei.

CKP are codul 33220-50M20 si costa 425 oroginal.

 

Jimny spaniol cu motor M13 fara VVT (SN413Q3) are:

CMP 33220-50G02

CKP 33220-80G00

 

Jimny spaniol cu motor M13 cu VVT (SN413Q4) are:

CMP 33220-63J10

CKP 33220-63J00

  • Like 1

3x Suzuki Jimny

1x Suzuki Samurai

Dacia DoubleCab 4x4

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Piese care se strica la Jimny si ar fi bine sa le avem cu noi de rezerva

 

Nu.

Si Toyota se strica.

Si Patrolul.

 

Iar cand se strica astea, e deranj mare.

 

Corect !

Incearca sa te bucuri de fiecare moment, este mai tarziu decat crezi!
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 săptămâni mai târziu...

Re: Piese care se strica la Jimny si ar fi bine sa le avem cu noi de rezerva

 

Astea-s toate piesele care se strica la Jimny? Daca da, inseamna ca am cumparat o masina foarte fiabila... uraaa!!!

Va salut !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Piese care se strica la Jimny si ar fi bine sa le avem cu noi de rezerva

 

Acum ti-ai dat seama? :wink:

Suzuki Jimny 1.3i 2004

 

"There is nothing wrong with the planet... people are f*cked" - George Carlin Saving the planet

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Piese care se strica la Jimny si ar fi bine sa le avem cu noi de rezerva

 

Acum ti-ai dat seama? :wink:

 

Proprietarii de Jimny menajeaza masinile, nu merg la offroad cot la cot cu Samuraiele.

Baga un Jimny la offroad nu la plimbare si ai sa vezi cum incepe sa cada.

3x Suzuki Jimny

1x Suzuki Samurai

Dacia DoubleCab 4x4

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Piese care se strica la Jimny si ar fi bine sa le avem cu noi de rezerva

 

Dupa ce a trebuit sa schimb rulmentii conici de la pivoti (in urma unor actiuni mai hotarate pe pietre la munte), mi s-a spus ca la Jimny rulmentii de la pivoti sunt considerati "consumabile" !

Incearca sa te bucuri de fiecare moment, este mai tarziu decat crezi!
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Piese care se strica la Jimny si ar fi bine sa le avem cu noi de rezerva

 

Dupa ce a trebuit sa schimb rulmentii conici de la pivoti (in urma unor actiuni mai hotarate pe pietre la munte), mi s-a spus ca la Jimny rulmentii de la pivoti sunt considerati "consumabile" !

 

La masinile de strada, pivotii, bucsele si capetele de bara nu sunt consumabile?

3x Suzuki Jimny

1x Suzuki Samurai

Dacia DoubleCab 4x4

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Piese care se strica la Jimny si ar fi bine sa le avem cu noi de rezerva

 

Eu nu am menajat deloc masina, dar deloc. Desi au cedat chestii pe la ea in timp, nimic care sa ma faca sa cred ca e o masina lipsita de fiabilitate. Si sunt absolut sigur ca majoritatea posesorilor de jimny au grija mult mai multa de masina lor decat am eu. Asa ca nu e cazul sa vorbim de masinile acestea ca si cum ar fi firave. Rezista la tot felul de abuzuri.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Piese care se strica la Jimny si ar fi bine sa le avem cu noi de rezerva

 

Dupa ce a trebuit sa schimb rulmentii conici de la pivoti (in urma unor actiuni mai hotarate pe pietre la munte), mi s-a spus ca la Jimny rulmentii de la pivoti sunt considerati "consumabile" !

 

Asta e la orice masina :grin:

Rulmentii aia incep sa cada mai repede daca:

- ai roti mai mari

- ai roti iesite in afara (ET-ul 0 nu e deloc intimplator)

Suzuki Jimny 1.3i 2004

 

"There is nothing wrong with the planet... people are f*cked" - George Carlin Saving the planet

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Piese care se strica la Jimny si ar fi bine sa le avem cu noi de rezerva

 

Asta e la orice masina :grin:

Rulmentii aia incep sa cada mai repede daca:

- ai roti mai mari

- ai roti iesite in afara (ET-ul 0 nu e deloc intimplator)

 

Daca vrei sa faci offroad cu Jimny ai nevoie de MT-uri de minim 195/80R15 sau 215/75R15 montate pe jante normale de Jimny de 5,5x15" cu ET de 0, iar un SL de +50mm este obligatoriu

Discutia ar fi daca sa-i pui sau nu si niste flanse, dar in configuratia asta se cam impun flanse distantoare ca sa-i maresti stabilitatea in teren, dar si pentru design (!) (eu am montat de 28mm).

Iar ca sa nu-ti atinga anvelopele in overfendere datorita flanselor distantoare in faza de flexari maxime (mai ales la simexuri de 195/80), cu ajutorul superprofesionist al lui minitehnicus am montat si niste limitatoare suplimentare la cursa suspensiilor , iar pana acuma a fost totul OK (multumesc minitehnicus !)

Editat de stanley
Incearca sa te bucuri de fiecare moment, este mai tarziu decat crezi!
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Piese care se strica la Jimny si ar fi bine sa le avem cu noi de rezerva

 

Va propun sa fim on-topic, e foarte important pe acest topic.

 

Daca initiatorul poate sa isi editeze primul post si sa treaca acolo piesele care au fost discutate aici, ar fi si mai bine. Daca nu, atunci poate ne ajuta un moderator.

Suzuki Jimny 1.3i 2004

 

"There is nothing wrong with the planet... people are f*cked" - George Carlin Saving the planet

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Piese care se strica la Jimny si ar fi bine sa le avem cu noi de rezerva

 

Va propun sa fim on-topic, e foarte important pe acest topic.

 

Daca initiatorul poate sa isi editeze primul post si sa treaca acolo piesele care au fost discutate aici, ar fi si mai bine. Daca nu, atunci poate ne ajuta un moderator.

 

As vrea sa sumarizez lista in prima mea postare insa nu am drepturi de editare asa cum am avut la discutia similara de la Samuraie. Daca mi se da acces o fac cu placere.

Va salut !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Piese care se strica la Jimny si ar fi bine sa le avem cu noi de rezerva

 

Nu stiu cum sa dau report la postul meu anterior, dar poate ne ajuta un moderator.

Suzuki Jimny 1.3i 2004

 

"There is nothing wrong with the planet... people are f*cked" - George Carlin Saving the planet

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Accesul pe Forum Club4x4 este conditionat de respectarea Regulamentului - Termeni de Utilizare