Sari la conținut
bbh_blocked_dnftl
  • GTC-banner-728.jpg.5cc46ba09a7dd8e0286229917ccf417d.jpg

  • GTC-banner-300.jpg.0de16ddb1a65d423b7281e32d9bd2e76.jpg

ITP in RO la masinile inmatriculate in alte tari membre UE


RA4Gklasse

Postări Recomandate

Re: ITP in RO la masinile inmatriculate in alte tari membre UE

 

e valabil doar pe teritoriul Romaniei.

 

Sa zicem ca este doar pe teritoriul Romaniei valabil.....

 

Eu nu inteleg dece doar la noi....la ce imi foloseste daca e doar ptr romania atata timp cat legal nu ai voie sa circuli cu alte numere la noi in tara decat o perioada X de timp? Asta inseamna ca ei te ajuta sa stai "ilegal" cat mai mult in ro cu masina....dar totusi legal pe starda!

 

Daca chiar vreau sa plec inapoi cu masina in tara ei de origine ce fac daca "ITP"-ul este valabil doar in ro?

 

De curiozitate am sa intreb aici in Irlanda daca pot face ITP (NCT) la masina mea de Ro care o am cu mine....imi expira in ianuarie :grin:

Nissan Patrol Y61 3.0 auto *gamedog*

"A journey of a thousand miles begins with a broken fan belt and a flat tire." :dr2

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: ITP in RO la masinile inmatriculate in alte tari membre UE

 

e valabil doar pe teritoriul Romaniei.

 

Nu cred, din 2 motive:

1 - primul motiv e cel logic, mai ales ca, faptul ca, sa zicem pt aceeasi masina cu numere de Ro, adica singura diferenta niste hartii degeaba, daca ACEEASI institutie, RAR-ul sau mai mult un service oarecare de cartier acceptat cica de acest RAR iti pune aceasta stampila poti merge in orice tzara UE si ba mai mult, 90 de zile si in state non-UE !!!

2 - in al doilea rand si anume motivul tehnc, si enume nu scrie pe talon unde iti pune ITP-ul ca nu e voie decat pe teitoriul unei tzari....practic avand valoare la fel ca si cel facut pe masina cu numere de Ro...

Editat de RA4Gklasse
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: ITP in RO la masinile inmatriculate in alte tari membre UE

 

Se pare ca e valabil in tarile cu care Romania are semnate tratate in acest sens. Dar unde e o lista cu aceste tari, nu stiu.

 

Eu cred ca treaba asta cu ITP-ul facut la noi e un paravan pentru depistarea celor cu masini inmatriculate in BG si care au contract de vanzare - cumparare cu bulgarul. Dupa ce te duci la RAR, ei fac cerere la notariat in BG, obtin copie dupa contractul tau si-ti baga masina la fisc. "Smecherii" o sa spuna ca fac ei un contract v-c antedatat si scapa, dar ramana dovada de la RAR, cu cine a prezentat masina la inspectie... si astfel platesti amenda ca n-ai declarat masina la fisc in 30 de zile (cum zice legea) si mai platesti si impozit din urma plus penalitati...

 

In aceste conditii, mai merita sa faci ITP in RO?

Scump si prost am tot vazut. Ieftin si bun NU EXISTA! :grin:

Prahova 4x4

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: ITP in RO la masinile inmatriculate in alte tari membre UE

 

Nu cred, din 2 motive:

1 - primul motiv e cel logic, mai ales ca, faptul ca, sa zicem pt aceeasi masina cu numere de Ro, adica singura diferenta niste hartii degeaba, daca ACEEASI institutie, RAR-ul sau mai mult un service oarecare de cartier acceptat cica de acest RAR iti pune aceasta stampila poti merge in orice tzara UE si ba mai mult, 90 de zile si in state non-UE !!!

2 - in al doilea rand si anume motivul tehnc, si enume nu scrie pe talon unde iti pune ITP-ul ca nu e voie decat pe teitoriul unei tzari....practic avand valoare la fel ca si cel facut pe masina cu numere de Ro...

 

e valabil DOAR pe teritoriul Romaniei...ce crezi tu e una iar ce fac ,,ei,, e alta.cel mai bine ar fi sa-i intrebi ,si atunci vei stii sigur..

Land Rover Discovery 2 TD5 , Manual an 2000
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: ITP in RO la masinile inmatriculate in alte tari membre UE

 

Se pare ca e valabil in tarile cu care Romania are semnate tratate in acest sens. Dar unde e o lista cu aceste tari, nu stiu.

 

Eu cred ca treaba asta cu ITP-ul facut la noi e un paravan pentru depistarea celor cu masini inmatriculate in BG si care au contract de vanzare - cumparare cu bulgarul. Dupa ce te duci la RAR, ei fac cerere la notariat in BG, obtin copie dupa contractul tau si-ti baga masina la fisc. "Smecherii" o sa spuna ca fac ei un contract v-c antedatat si scapa, dar ramana dovada de la RAR, cu cine a prezentat masina la inspectie... si astfel platesti amenda ca n-ai declarat masina la fisc in 30 de zile (cum zice legea) si mai platesti si impozit din urma plus penalitati...

 

In aceste conditii, mai merita sa faci ITP in RO?

 

pt. unii merita.

Land Rover Discovery 2 TD5 , Manual an 2000
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: ITP in RO la masinile inmatriculate in alte tari membre UE

 

Se pare ca e valabil in tarile cu care Romania are semnate tratate in acest sens. Dar unde e o lista cu aceste tari, nu stiu.

 

Eu cred ca treaba asta cu ITP-ul facut la noi e un paravan pentru depistarea celor cu masini inmatriculate in BG si care au contract de vanzare - cumparare cu bulgarul. Dupa ce te duci la RAR, ei fac cerere la notariat in BG, obtin copie dupa contractul tau si-ti baga masina la fisc. "Smecherii" o sa spuna ca fac ei un contract v-c antedatat si scapa, dar ramana dovada de la RAR, cu cine a prezentat masina la inspectie... si astfel platesti amenda ca n-ai declarat masina la fisc in 30 de zile (cum zice legea) si mai platesti si impozit din urma plus penalitati...

 

In aceste conditii, mai merita sa faci ITP in RO?

 

Ce prostii spui.....oricum nu le da idei, cum sa te taxeze aici pt ceva care detii in alta tzara si deja PLATESTI impozit acolo??!

Oricum la cat tot incearca sa ne traga cu tot felul de minciuni de acte si hartii degeaba ca sa nu mai vb de legi tampite si prost aplicate o sa ajungem la un razboi cum nu a mai fost niciodata din cauza asta, si nu mai e mult pana acolo, se vede deja de la o posta ce se intampla pe buna dreptate in lagarul asta numit pompos Uniune Europeana!!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: ITP in RO la masinile inmatriculate in alte tari membre UE

 

e valabil DOAR pe teritoriul Romaniei...ce crezi tu e una iar ce fac ,,ei,, e alta.cel mai bine ar fi sa-i intrebi ,si atunci vei stii sigur..

 

Credeam ca stii sigur, ca pe povesti....ca te cred demonstreaza-mi :P ......de unde sa stie de ex militianu frantuz sau austriac chestia asta.....hai mai, atunci ar trebui la granita fiecare tzara sa aiba o statie ITP pt tzara respectiva, si daca mergi din UK pana in BG sa faci vo 8 ITP-uri nu??!!!!! .....deci pana nu imi arata cineva cum arata o astfel de stampila cu ITP pt numere straine nu cred nimic!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: ITP in RO la masinile inmatriculate in alte tari membre UE

 

Ce prostii spui.....oricum nu le da idei, cum sa te taxeze aici pt ceva care detii in alta tzara si deja PLATESTI impozit acolo??!

Oricum la cat tot incearca sa ne traga cu tot felul de minciuni de acte si hartii degeaba ca sa nu mai vb de legi tampite si prost aplicate o sa ajungem la un razboi cum nu a mai fost niciodata din cauza asta, si nu mai e mult pana acolo, se vede deja de la o posta ce se intampla pe buna dreptate in lagarul asta numit pompos Uniune Europeana!!!

 

Tu chiar crezi ca masinile inmatriculate in BG si au contract de v-c la notariat sunt declarate la fisc? :ha:

 

Mai am una: din multele masini care circula cu numere de UK pe la noi cate zici tu ca nu sunt "radiate" de mult de la DVLA?

 

Si mai am, dar eu spun prostii... e prima data cand esti taxat in Romania de doua sau mai multe ori pentru acelasi lucru?

Scump si prost am tot vazut. Ieftin si bun NU EXISTA! :grin:

Prahova 4x4

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: ITP in RO la masinile inmatriculate in alte tari membre UE

 

Ar trebui sa fie valabil in UE, nu cred ca se specifica undeva pe "ITP" ca e doar ptr Romania!

 

Deci conform '' Acordului privind adoptarea de conditii uniforme pentru inspectiile tehnice periodice ale vehiculelor rutiere si recunoasterea reciproca a acestor inspectii, incheiat la Viena la 13 noiembrie 1997 '' legea zice asa ....

“Organismele sau instituţiile desemnate de către o parte contractantă pot să efectueze inspecţii

tehnice periodice în conformitate cu acest acord, în numele altei părţi contractante, cu condiţia ca

partea contractantă în care este înmatriculat vehiculul şi partea contractantă unde trebuie să se

efectueze inspecţiile să fi convenit în acest sens. Certificatul eliberat în virtutea art. 12 trebuie să

conţină o referire clară la acordul dintre părţile contractante implicate.”

Deci, Romania poate sa faca itp recunoscut de celelalte state daca statul in care este inmatriculat vehicolul isi da acordul, mai mult acest lucru trebuie specificat pe cartonasul de itp. Ce fac ei acum este doar o gaselnita sa mai incaseze bani sau poate urmaresc alte scopuri ....:bx

Editat de petit
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: ITP in RO la masinile inmatriculate in alte tari membre UE

 

pe mine m-au controlat de doua ori la nadlag si romanii si ungurii,s-au dus glont la abtipildu care reprezinta ca ai revizia,perforate pe luna si anu pana cand ai revizia valabila,la intrare aveam revizia valabila inca 2 saptamani si vamesu prost s-a uitat si apoi a fugit repede la un coleg sa-l intrebe ceva( a avut o expresie si o iesire de parca un copil o vede pe vecina-sa in p**** goala) la iesirea din tara se stie ... control fomistii de vamesi unguri ala cere actele,permisu si talonu acum nu stiu ce drk talon voia ca eu aveam si remorca si el era cu ochii pe remorca,am intis actele si s-a razgandit nu le-a mai vrut apoi a fugit si asta sa vada abtipildru cu revizia s-a uitat si mi-a dat drumu,acum nu stiu ce sa mai cred ptr. ca eu am stat 3 saptamani in tara si revizia expirase de o saptamana si depasisem luna marcata pe abtipildru si poate ma repet dar in austria mai ai voie sa circuli legal cu masina chiar daca ti-a expirat revizia timp de 3luni

Editat de Astral
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: ITP in RO la masinile inmatriculate in alte tari membre UE

 

Tu chiar crezi ca masinile inmatriculate in BG si au contract de v-c la notariat sunt declarate la fisc? :ha:

 

Mai am una: din multele masini care circula cu numere de UK pe la noi cate zici tu ca nu sunt "radiate" de mult de la DVLA?

 

Si mai am, dar eu spun prostii... e prima data cand esti taxat in Romania de doua sau mai multe ori pentru acelasi lucru?

 

La fiscul bulgar DA, crede-ma ca sunt, pt ca una e sa platesti vo 80 sau 120E impozit si alta sa platesti 200 sau 500, iar chestia cu dubla impunere va putea fi numai atunci cand te vor controla in trafic de fiscal, altfel crezi ca ala de sa spunem cum ai zis tu ca nu il declara la fiscul Bg, crezi ca e asa de patriot prost sa il declare la cel roman?? Pai nu asta era si scopul inmatricularii pe BG ca sa scapi de impozitul ticalos??!!!!!

 

Bun si care e treaba, ca la englezi din cate am vazut la altii care UMBLA cu astfel de masini prin TOATA Europa se radiaza doar pt teritoriul UK asa ca, in rest daca ai la ele asigurare si ITP si taxele de autostrada/vigneta de drum specifice tzarii prin care trecei esti perfect legal :P

 

Pe mine niciodata, si nu o sa ma impoziteze mai ales dublu niciodata pt ca nu platesc, impozitul pe masina, adica pe posesie e defapt ILEGAL!!! si la fel ca si unele amenzi(cu 78 prin oras, de centura, de faruri) prin care nu s-a pus efectuv in pericol siguranta circulatiei sunt lovite de nulitate in instanta, CREDE-MA, am rezolvat asa cateva :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: ITP in RO la masinile inmatriculate in alte tari membre UE

 

... impozitul pe masina, adica pe posesie e defapt ILEGAL!!! si la fel ca si unele amenzi(cu 78 prin oras, de centura, de faruri) prin care nu s-a pus efectuv in pericol siguranta circulatiei sunt lovite de nulitate in instanta, CREDE-MA, am rezolvat asa cateva :)

 

mai mai mai... tu de fapt faci istorie in drept... fara impozite, fara amenzi...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: ITP in RO la masinile inmatriculate in alte tari membre UE

 

salut ,eu am o statie itp si un mic service auto ,ieri am avut un control de la rar la care a participat si unul din directorii de la ei , am discutat si de itp la masinile inmatriculate in alta tara si pot adeverii ce au discutat colegii mai sus adica se poate face itp doar la rar ,masina pt inspectare se supune legilor romanesti (care ,probabil sant asemanatoare cu cele de afara) durata itp 2 ani autoturisme ,1 an autoutilitare Itp ul este valabil doar in tara iar masina trebuie sa aiba asigurare valabila .Cam asta e....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: ITP in RO la masinile inmatriculate in alte tari membre UE

 

Sunt taaaare curios cum pot sa te verifice de ex in Austria daca ITP-ul masinii de UK e facut in UK sau la noi, si in plus mi se pare o idiotenie birocratica fara margini, practic un abuz, daca singura diferenta e ca nu e inmatriculata masina in tzara de origine a respectivului RAR...deci singura diferenta ca avem numai niste hartii degeaba in plus sau in minus!!!...adica la un junghi de masina inmatriculata la noi la care iei Itp-ul cum stim cu totii nu e problema sa mergi si sa risti cand iti sare roata sa omori pe neamtz, dar daca ai masina de germania sau UK cu cu Itp la RAR romanesc e de porc?! ......apoi clar astia-s pe invers!!! Daca domiciliul stabil al proprietarului e UK cum e si logic si legal, si faci Itp cand esti la noi sau la nemti, pai nu mai poti veni acasa prin Franta de ex??!!!!!!! .....idiotenie de UE!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: ITP in RO la masinile inmatriculate in alte tari membre UE

 

itp ul il primesti cu stampila rar ului asa ca nu e nevoie de prea mare verificare ca sa se stie unde a fost facut si cred ca il primesti pe cartonas galben iar motivul pt care nu e valabil afara este ca rar ul nu poate accesa baza de date a Germaniei (de ex) asa ca ei certifica masina doar tehnic ori la cele de la noi faptul ca treci itp spune ca masina nu ar avea probleme cu actele ....oricum e o idiotenie ,se spera sa se rezolve de la anul treaba dar intre timp rar ul imi trimite circulara ca la masinile care au SRS trebuie sa verific eticheta de pe centura iar daca in seria de pe ea nu apare litere P autovehicolul nu poate lua itp Va zic asta ca sa vedeti ce ii framanta pe ei......

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: ITP in RO la masinile inmatriculate in alte tari membre UE

 

itp ul il primesti cu stampila rar ului asa ca nu e nevoie de prea mare verificare ca sa se stie unde a fost facut si cred ca il primesti pe cartonas galben iar motivul pt care nu e valabil afara este ca rar ul nu poate accesa baza de date a Germaniei (de ex) asa ca ei certifica masina doar tehnic ori la cele de la noi faptul ca treci itp spune ca masina nu ar avea probleme cu actele ....oricum e o idiotenie ,se spera sa se rezolve de la anul treaba dar intre timp rar ul imi trimite circulara ca la masinile care au SRS trebuie sa verific eticheta de pe centura iar daca in seria de pe ea nu apare litere P autovehicolul nu poate lua itp Va zic asta ca sa vedeti ce ii framanta pe ei......

 

Multumesc pe lamuririle profesionale pe care ni le-ai impartasit, si speram sa se reglementeze in curand legislatia astfel incat situatia sa nu fie asa de idioata, pe sistem romanesc, si anume daca nu putem verifica punem interzis si am rezolvat. Cat despre masurile de siguranta SRS si prin airbag si centura mai bine s-ar axa pe alte chestii de preventie a accidentelor...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: ITP in RO la masinile inmatriculate in alte tari membre UE

 

salut ,eu am o statie itp si un mic service auto ,ieri am avut un control de la rar la care a participat si unul din directorii de la ei , am discutat si de itp la masinile inmatriculate in alta tara si pot adeverii ce au discutat colegii mai sus adica se poate face itp doar la rar ,masina pt inspectare se supune legilor romanesti (care ,probabil sant asemanatoare cu cele de afara) durata itp 2 ani autoturisme ,1 an autoutilitare Itp ul este valabil doar in tara iar masina trebuie sa aiba asigurare valabila .Cam asta e....

 

Ciudati mai sunt legiuitorii nostrii; cum sa ai asigurare valida cand nu ai itp. La orice asigurator daca mergi si intrebi iti va spune ca asigurarea nu e valida cand nu ai itp iar in caz de accident ei nu vor plati pagubele. As vrea sa vad o asigurare nemteasca despagubind o polita a unei masini fara tuv dar cu itp romanesc , cand ei nu despagubesc nici cand nu ai roti de iarna :no1

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 luni mai târziu...
  • 2 săptămâni mai târziu...

Re: ITP in RO la masinile inmatriculate in alte tari membre UE

 

Eu am fost in primavara lui 2012 cu Toyota mea la RAR in Tm (inmatriculata in Spania). A costat undeva peste 200 de lei (nu mai imi aduc aminte exact cat).

Au verificat seriile, au verificat daca masina nu e furata si mi-au facut noxele. Mi-au dat stickerul de verificare pe un carton galben pe care mi l-au capsat de permisul de circulatie al masinii. A trebuit sa am la mine ambele acte ale masinii (permisul de circulatie si cartea de identitate).

Verificarea tehnica e valabila doar pe teritoriul Romaniei.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Accesul pe Forum Club4x4 este conditionat de respectarea Regulamentului - Termeni de Utilizare