Sari la conținut
bbh_blocked_dnftl
  • GTC-banner-728.jpg.5cc46ba09a7dd8e0286229917ccf417d.jpg

  • GTC-banner-300.jpg.0de16ddb1a65d423b7281e32d9bd2e76.jpg

Modificare autoutilitara


offroad_g

Postări Recomandate

Stie cineva daca exista un service in Romania , care are licenta de modificari structurale pentru J8 ?

Daca da, este usor sa facem HDJ-urile aututilitare mixte, adica impozit anual de 700 RON:tk

Land Rover Discovery 2 , 2004automat,TD5 pentru plimbare

BMW 1200 GS LC Adventure pentru ture

Land Rover Defender 110 , 1999, TD5 pentru alte ture

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Modificare autoutilitara

 

:grin: cam tirziu.....si daca-i tirziu este si ff scump.... spor.

Stiu ca un coleg cu LandRover este in posesia unei documentatii zdrobitoare si ceva munca asiduua in acelasi scop.....poate va ajuta cu ceva idei....

Cindva, mergea treaba unsa....cine a fost pe faza....

Dacă de întelepţi o povaţă este apreciată, de proşti e ca o jignire considerată.

Dream It, Do It, Live It....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Modificare autoutilitara

 

:grin: cam tirziu.....si daca-i tirziu este si ff scump.... spor.

Stiu ca un coleg cu LandRover este in posesia unei documentatii zdrobitoare si ceva munca asiduua in acelasi scop.....poate va ajuta cu ceva idei....

Cindva, mergea treaba unsa....cine a fost pe faza....

 

 

Esti criptic.....esti profund.....esti complex si abstract........:ha:

Ii dai o informatie utila, pertinenta si inteligibila omului sau zgudui aiurea ? :ha:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Modificare autoutilitara

 

Conform "directivei RAR " modificarile se pot face numai la reprezentanta marci masini.

Eu am fost la Redac sa o transform in autoutilitara iar dansi foarte ameabili mi-au spus cum, eu le-am spus asa fara banchete (7 locuri) spate doar cu cinci locuri iar dansi au spus ca nu se poate gabaritul masini este prea mic.

Daca vreau la 4 locuri se poate.

Eu = cat?

Ei = 2800 euro.

Eu = pa

Ei = la revedere.

NISSAN PATROL GR 2.8/1992 LUNG

Învaţă din greşelile altora, viaţa e prea scurtă pentru a le face tu însuţi pe toate.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Modificare autoutilitara

 

Stie cineva daca exista un service in Romania , care are licenta de modificari structurale pentru J8 ?

Daca da, este usor sa facem HDJ-urile aututilitare mixte, adica impozit anual de 700 RON:tk

 

Cauta-ma. Poate gasim o solutie si pt tine. :wink:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Modificare autoutilitara

 

Bah Astral....uite raspuns la Dan....deci stiu eu ceva..

Ce stiu este de la un coleg....nu pot sa decit sa=l provoc pe om , daca nu vrea sau nu poate, nu o sa spun eu ce si cum....

La mine a fost asa....cit? xxx sute.... cind este gata? cind o aduci?.....si gata!

Asta era acum 3-4 ani..... Alte vremuri....

 

Si acum... sunt minim 3 topicuri pe acceasi tema...sigur gasesti ceva info acolo. Suna la Toyota... sigur au dat /facut ceva acte pt firmele diverse care aveau 80 si le-au facut autoutilitare....

Pina si Adras la Buc facea transformarea in autoutilitara pt masinile de la Vodafone pe care le scotea la vinzare de la ei....

Informatie este, dar nu da nimeni pe forum, sa fim seriosi....sunt minim 3(trei proprietari de asa ceva aici,care tin pt ei)...:grin:

 

CUm era cu X6 de la Pitesti facut autoutilitara?!?:ha: intreb ca eu nu am avut acces la net citeva zile,dar am auzit ceva discutii....

Dacă de întelepţi o povaţă este apreciată, de proşti e ca o jignire considerată.

Dream It, Do It, Live It....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Modificare autoutilitara

 

Eu am incercat lucrul acesta si credetima ca am ceva relatii pe aici, "sa mancat covrigul din iulie" Singurele firme care pot sa faca aceste modificari sunt servisurile de reprezentanta amarci.

Servisurile care au fost acreditate pana acum ca cea de la Pitesti care apartinea de RAR nu mai au voie sa faca modificari de caroserie decat la urmatoarele:

- auto politie

- auto salvare

- auto pompieri

- auto frigorifice

- auto carosate

Cum este a mea din autoturism 7 locuri in autospeciala numai reprezentanta firmei producatoare cu acordul producatorului.

STATUL II PROST:PS

NISSAN PATROL GR 2.8/1992 LUNG

Învaţă din greşelile altora, viaţa e prea scurtă pentru a le face tu însuţi pe toate.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 luni mai târziu...

Re: Modificare autoutilitara

 

Cauta-ma. Poate gasim o solutie si pt tine. :wink:

 

Mai ai solutie pentru transformare ? Si pe mine m-ar interesa .

Inca nu am transcris-o pe mine tocmai din acest motiv (al unei eventuale transformari).

Daca vreo posibilitate anuntama.

 

Mersi !

Numai bine !
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Modificare autoutilitara

 

Mai ai solutie pentru transformare ? Si pe mine m-ar interesa .

Inca nu am transcris-o pe mine tocmai din acest motiv (al unei eventuale transformari).

Daca vreo posibilitate anuntama.

 

Mersi !

 

 

Din pacate nu se mai poate face usor treaba. S-au stricat treburile ca sa zic asa.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Modificare autoutilitara

 

Cyborgul2000 - ce ai facut tu nu este valabil de mult. Decind am vorbit cu tine la telefon.

Eu sunt cel de care vorbeste RZV si problema inca nu s-a rezolvat din septembrie anul trecut. Nu vreau sa vorbesc mult despre aceasta problema pentru ca este urmarita. Detalii pot da numai telefonic si dupa ce se rezolva.

Momentan nu se face nimic. Nicaieri in Romania.

Land Rover Discovery 2 V8 Automatic -Thor

Land Rover Discovery 2 Td5 Manual - Phoenix

www.lroc.ro

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Modificare autoutilitara

 

Solutie sa scapi de impozit = BG ... Altele sunt deja vise! Si nici sansa de a plati ptr o masina inmatriculata in Ro cu motor mare si sa platesti putin nu cred ca o om mai avea vreodata.

consiliere - diagnoza - evaluare - recovery

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Modificare autoutilitara

 

Solutie sa scapi de impozit = BG ... Altele sunt deja vise! Si nici sansa de a plati ptr o masina inmatriculata in Ro cu motor mare si sa platesti putin nu cred ca o om mai avea vreodata.

 

Asta daca nu avem norocul sa avem o masina furata de pe undeva si sa descoperim doar la bulgari cum e exemplul de pe forum.:uameni

Daihatsu Feroza, adio pietre la rinichi.
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 an mai târziu...

Re: Modificare autoutilitara

 

Yonutz, cat platesti pentru HDJ-ul tau la bulgari?

mai este "cumva", "vreodata" necesara vre-o vizita le bulgari - itp, alte inspectii ...?

 

cu stima,

Mircea

take care of your "yota" and your "yota" will take care of you ....

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Modificare autoutilitara

 

Imi permit sa-ti raspund eu in locul lui Yonutz, am 2 masini inmatriculate la Bulgari(si amandoua vandute:ha:) . In fiecare an trebuie sa-i vizitezi pentru inspectia tehnica si sa-ti reinnoiesti asigurarea/plata impozitului.Nu e dificil pentru cei aproape de granita cu Bulgaria .

RAV 4 Model Luxury 2018.
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Modificare autoutilitara

 

Imi permit sa-ti raspund eu in locul lui Yonutz, am 2 masini inmatriculate la Bulgari(si amandoua vandute:ha:) . In fiecare an trebuie sa-i vizitezi pentru inspectia tehnica si sa-ti reinnoiesti asigurarea/plata impozitului.Nu e dificil pentru cei aproape de granita cu Bulgaria .

 

mersi fain, dar de la Tm pana la Ruse (de ex.) sunt ceva kilometrii ...

Nu este vre-o posibilitate de a nu merge anual la bulgari ?

 

Mersi fain,

Mircea

take care of your "yota" and your "yota" will take care of you ....

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 săptămâni mai târziu...

Re: Modificare autoutilitara

 

Daca masina mea este in Brief Wohnmobil, are 2 locuri si un pat in spate,care sunt sansele sa o transform in autoutilitara? ...sau e deja considerata ca atare?

Cine stie rog sa-mi raspunda!Rog frumos .

 

Asta e masina:http://suchen.mobile.de/auto-inserat/toyota-land-cruiser-fzj-80-fzj80-expedition-%C3%A4hnl-hdj80-hzj80-wiesbaden/167130596.html?lang=de&pageNumber=1&__lp=1&scopeId=C&sortOption.sortBy=price.consumerGrossEuro&makeModelVariant1.makeId=24100&makeModelVariant1.modelId=19&makeModelVariant1.searchInFreetext=false&makeModelVariant2.searchInFreetext=false&makeModelVariant3.searchInFreetext=false&minFirstRegistrationDate=1995-01-01&maxFirstRegistrationDate=1995-12-31&negativeFeatures=EXPORT&categories=OffRoad

Editat de emanoeladrian
RAV 4 Model Luxury 2018.
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Modificare autoutilitara

 

Yonutz, cat platesti pentru HDJ-ul tau la bulgari?

mai este "cumva", "vreodata" necesara vre-o vizita le bulgari - itp, alte inspectii ...?

 

cu stima,

Mircea

 

ITP-ul se poate face in Romania la orice RAR din tara si este valabil 2 ani.

Cartea verde ti-o poate face oricine are drum in Bulgaria si are la el o copie dupa CIV-ul bulgaresc al masinii, si in acelasi timp iti poate plati si impozitul. Nu este obligatoriu sa te prezinti personal. Sunt persoane care intermediaza aceste operatiuni.

"Sunt mai multi cei care capituleaza, decit cei care esueaza." Henry Ford
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Accesul pe Forum Club4x4 este conditionat de respectarea Regulamentului - Termeni de Utilizare