Sari la conținut
bbh_blocked_dnftl
  • GTC-banner-728.jpg.5cc46ba09a7dd8e0286229917ccf417d.jpg

  • GTC-banner-300.jpg.0de16ddb1a65d423b7281e32d9bd2e76.jpg

conversie motor asincron trifazic in generator de curent


hnicu

Postări Recomandate

Re: conversie motor asincron trifazic in generator de curent

 

daca o sa-l rotesti cu o viteza mai mare decat cea de sincronism, o sa genereze curent.

TOYOTA HDJ 80 4.2 SUZUKI SJ 413

cei ce pot fac, cei ce nu.....dau sfaturi.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: conversie motor asincron trifazic in generator de curent

 

Nu se poate fara modificari . Oricum iti trebuie unul cu rotor bobinat si cu perii colectoare. Pe perii aplici tensiunea de excitatie, de la bornele statorului culegi tensiunea generata trifazica. Mai ramane sa rezolvi turati/frecventa si stabilitatea tensiunii generate functie de sarcina generatorului.

Pe cel cu rotor colivie poti sa-l invartesti pana ii vine rau :ha:

Editat de bratu romeo
Land ROver Freelander 2002 Td4 2,0
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: conversie motor asincron trifazic in generator de curent

 

dupa cate am mai citit pe net poti modifica rotorul atasand magneti permanenti

alti zica ca daca il invarti peste rotatia de sicronizare (adica daca ii motorul de 1500 tu il invarti la 1550) si ii dai pe borne o excitatie de cateva secunde ar genera curent.

Acum nu stiu ce sa mai cred ?:hl

Editat de hnicu
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: conversie motor asincron trifazic in generator de curent

 

Salut,

 

Ca sa produci tensiune iti trebuie un camp magnetic in care sa rotesti niste spire.

campul magnetic il produci cu niste magneti permanenti , cazul dinamului de la bicicleta, care are statorul din magneti permanenti si rotorul bobinat in care se induce tensiune.

Acelasi camp magnetic il poti obtine alimentatnd o bobina cu o tensiune..( excitatie)

daca tu ai loc sa pui magneti permanenti intr-un motor trifazic, mai precis , pe rotor si sa faci un fel de dinam trifazic eu iti urez succes dar cred ca nu o sa reusesti.

Sa invarti un motor trifazic cu rotor in scurt, colivie si sa produci si tensiune cu el este posibil numai daca rotorul are o magnetizare remanenta sau reusesti tu sa il magentizezi tinandu-l intr-un camp magentic puternic ( similar cum magnetizezi o surubelinta tinand-o pe un magnet permanent)

 

Cum am spus in postul anterior, iti trebuie un motor cu rotor bobinat si cu perii pe care sa aplici tensiunea de excitatie

Land ROver Freelander 2002 Td4 2,0
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: conversie motor asincron trifazic in generator de curent

 

Am rezolvat problema.

Rezolvare:

 

Stator: Deocamdata lasat la fel

Rotor: Se bobineaza cu 2 bobine si acestea se leaga intre ele cu 2 diode, apoi pe capetele rotorului se pun 2 magneti.

Valorile inca nu le am dar o sa mi le aduca cineva saptamana viitoare.

Asa sunt facute generatoarele din comert.

 

Mai am totusi o intrebare: cum fac un motor auto sa ramana la aceiasi turatie in fuctie de sarcina (sa se tureze singur cand are nevoie astfel incat turatia sa nu scada)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: conversie motor asincron trifazic in generator de curent

 

Mai am totusi o intrebare: cum fac un motor auto sa ramana la aceiasi turatie in fuctie de sarcina (sa se tureze singur cand are nevoie astfel incat turatia sa nu scada)

 

diesel? injectie mecanica sau gestionata electronic?

 

benzina? carburator sau injectie?

 

GPL?

Cînd te-ai nascut, tu ai plîns, iar altii s-au bucurat. Traieste-ti viata astfel încît, cînd vei muri, toti sa plînga, iar tu sa zîmbesti.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: conversie motor asincron trifazic in generator de curent

 

Deocamdata motorul ii benzina carburator, platini, acceleratie cablu,

pe viitor ....

eu ma gandeam la un sistem de genul

 

un ""turometru electronic"" care sa masoare turatia

un motor pas cu pas care sa accelereze cand este necesar.

 

bun dar cum pot face chestia asta?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: conversie motor asincron trifazic in generator de curent

 

Am rezolvat problema.

Rezolvare:

 

Stator: Deocamdata lasat la fel

Rotor: Se bobineaza cu 2 bobine si acestea se leaga intre ele cu 2 diode, apoi pe capetele rotorului se pun 2 magneti.

Valorile inca nu le am dar o sa mi le aduca cineva saptamana viitoare.

Asa sunt facute generatoarele din comert.

 

Mai am totusi o intrebare: cum fac un motor auto sa ramana la aceiasi turatie in fuctie de sarcina (sa se tureze singur cand are nevoie astfel incat turatia sa nu scada)

 

Depinde cati poli are "generatorul" tau

 

In functie de numarul de poli se calculeaza turatia motorului pentru a obtine o frecventa de 50 Hz

Turatia respectiva o stabilesti din acceleratia motorului,

daca e diesel iti trebuie o pompa de injectie cu regulator mecanic de turatie.

 

La unul pe benzina, ii pui pe langa calculator si injectie si un "cruise" control"

 

In felul asta obtii o turatie constanta pentru frecventa de 50 HZ dar cum o sa obtii o tensiune constanta in functie de sarcina , fara excitatie, doar cu excitatia data de cei doi magneti, pe care nu o poti controla, asta nu mai stiu

Editat de bratu romeo
Land ROver Freelander 2002 Td4 2,0
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: conversie motor asincron trifazic in generator de curent

 

am un prieten mecanic dare a desfacut mai multe generatoare din comert

El mi-a explicat principiu de functionare mai in amanunt.

 

cei doi magneti generaza energia de inceput apoi prin autoexcitare se creaza energie in rotor care cu ajutorl celor 2 diode va funtiona ca si cc

 

Dar ceva de genu asta dar explicatia (exprimarea tehnica ) lasa de dorit :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: conversie motor asincron trifazic in generator de curent

 

eu cred ca vei iesi mult mai ieftin si cu mai putina bataie de cap daca iti cumperi un generator conform nevoilor...sincer...

Cînd te-ai nascut, tu ai plîns, iar altii s-au bucurat. Traieste-ti viata astfel încît, cînd vei muri, toti sa plînga, iar tu sa zîmbesti.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: conversie motor asincron trifazic in generator de curent

 

http://www.educypedia.be/electronics/generatorasync.htm

aici se gasesc explicatii si metode de calcul pentru generatoare electrice din motoare asincrone, e destul de simplu de realizat.

Am folosit asa ceva, il am inca, motorul termic e de 1,2l de vw ,amestecul aer gaz e reglat de un servomotor care e comandat de un montaj electronic ce analizeaza gazele de evacuare prin intermediul unei sonde lambda, clapeta de acceleratie e comandata tot de un servomotor dar care urmareste tensiunea de pe generator.

Acest sistem e alimentat cu gaz din lemn de la un generator de gaz sistem Imbert si consuma cca 5Kg de lemn pe ora la o putere electrica de 7Kw.

Editat de dany1eo
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 ani mai târziu...

Re: conversie motor asincron trifazic in generator de curent

 

http://www.educypedia.be/electronics/generatorasync.htm

aici se gasesc explicatii si metode de calcul pentru generatoare electrice din motoare asincrone, e destul de simplu de realizat.......................

Acest sistem e alimentat cu gaz din lemn de la un generator de gaz sistem Imbert si consuma cca 5Kg de lemn pe ora la o putere electrica de 7Kw.

 

 

WOW cat a trecut de-atunci !

Nici linkul nu mai merge...

 

Ma intreb oare daca domnul "dany1eo" mai este activ pe acest forum ?!

As fi vrut sa-l intreb multe lucrui despre gazeificatorul acela al dumnealui, intrucat la randul meu intentionez in scurt timp sa incep un astfel de proiect.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 luni mai târziu...
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Accesul pe Forum Club4x4 este conditionat de respectarea Regulamentului - Termeni de Utilizare