Sari la conținut
bbh_blocked_dnftl
  • GTC-banner-728.jpg.5cc46ba09a7dd8e0286229917ccf417d.jpg

  • GTC-banner-300.jpg.0de16ddb1a65d423b7281e32d9bd2e76.jpg

Metode inaltare Vitara


dan03

Postări Recomandate

Studiind problema, am constata ca exista mai multe metode de a inalta masina

 

care ar fi avantajele si dezavantajele intre a adauga un "inaltator" la amortizor si arc fata de a pune un amortizor si arc mai lungi?

 

din cate am inteles eu un amortizor mai lung ar mari cursa:

 

1. tine roata pe sol mai mult timp

2. avand o excursie mai lunga (la o suspensie independenta) da voie rotii sa se ridice fara a ridica si masina (grup fata)

 

 

care ar fi varianta cea mai potrivita de inaltare pentru off-road?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Metode inaltare Vitara

 

O vizita sau macar o discutie la Suzuki Dojo ar trebui sa te lamureasca:

 

http://suzukidojo.blogspot.com/2008/06/pimp-my-ride.html

Off-road in Dobrogea!

Off-road: Toyota KZJ70 3.0TD 94, Suzuki Jimny modified UK, Suzuki Jimny 06,

On-road: Renault Laguna 02,

ATV: Suzuki KingQuad 700 4x4 07, Yamaha Grizzly 700 4x4 08!

Multumesc Asfalttango!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Metode inaltare Vitara

 

foloseste functia ce cautare si gasesti N topicuri pe aceasta tema,si nu numai

 

am folosit search ... am citit tot ...

 

dar nu am gasit raspunsul

 

 

daca l-ai gasit tu ... da-mi o mana de ajutor, te rog ...

 

arcuri mai lungi sau distantiere?

 

 

multumesc

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Metode inaltare Vitara

 

daca vrei sa iesi la pret cat mai redus atunci opteaza pentru distantiere

daca dispui de suma de bani necesara sa schimbi arcurile si amortizoarele cu unele mai lungi cu 50 mm atunci este bine

eu ma dau cu masina de 2 ani in teren in fiecare saptamana si am distantiere si merge foarte bine nu am avut probleme de nici un fel

suzuki vitara 1.6

yo5PKM

0763630114

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Metode inaltare Vitara

 

problema pe care am ridicat-o este, pe scurt

 

ma avantajeaza sau nu o cursa mai lunga a rotii fata (asta este diferenta intre distantiere si un arc mai lung, nu?)? avand in vedere ca pe fata nu este punte rigida

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Metode inaltare Vitara

 

normal ca e mult mai bine sa ai arcuri si amortizoare mai lungi decat sa ai distantiere. in off-road te avantajeaza o cursa mai lunga la amortizor..... dar e o diferenta enorma la bani . asa ca alegem distantierele pentru un buget mai mic:grin:.

suzuki vitara 1.6

suzuki kingquad 750

nissan patrol gr y61 3.0

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Metode inaltare Vitara

 

Dan03, raspunsul la intrebarea ta este foarte simplu:

DA este mai bine sa ai arcuri si amortizoare mai lungi vs distantiere.

Cu cat flexeaza mai mult vs distantiere este foarte discutabil, DAR un arc si un amortizor mai lung din start iti ofera un confort mai bun si o amortizare mult mai eficienta si mai buna.

Pentru spate problema flexarii nu e mare branza, dar fata ramane o problema datorita suspensiei independente, unde pentru o flexare buna ori inlaturi bara stabilizatoare ori trebuie puse niste distantiere si la bieletetele de la bara stabilizatoare, lucru pe care il analizez momentan:wink:

In orice caz, daca dispui de sumele aferente nu sta pe ganduri cumpara un kit "de marca" cu arcuri, amortizoare si tot tacamul.

In schimb solutia "low-budget" cu distantiere este eficienta si foarte fiabila, mai ales daca materialele folosite sunt de calitate superioara.

By the way, nu mai stiu pe unde am citit ca cineva din norvegia sau suedia, a facut un suspension lift foarte reusit folosind arcuri si amortizoare provenite de la audi 80 si mercedes w124.

0763651150 / suzukivitararo@yahoo.com

http://www.suzuki-vitara.ro / http://www.market4x4.ro

Kituri Suspensie Si BodyLift

Suzuki Vitara, Jimny, Daihatsu Feroza, Mitsubishi Pajero, L200, Opel Frontera

Scuturi Protectie

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Metode inaltare Vitara

 

Nu stiu dimensiunile suspensiei de la Vitara, dar sunt sigur ca daca o demontezi, masori, apoi mergi la dezmembrari si cauti un kit complet de suspensie de la o masina cu o greutate cu putin mai mare decat a Vitarei si mai lungi cu 5-7cm, maxim 10cm ... rezolvi problema! Sper sa nu creezi alte probleme! Si aceasta este o solutie ieftina!

 

Il provoc pe Undercover sa gaseasca solutia ... am vazut la el in curte ... 10 masini dezmembrate ... oare nu poti pune suspensia de la una din ele?! Opel, Renault erau renumite pentru suspensia moale!

Off-road in Dobrogea!

Off-road: Toyota KZJ70 3.0TD 94, Suzuki Jimny modified UK, Suzuki Jimny 06,

On-road: Renault Laguna 02,

ATV: Suzuki KingQuad 700 4x4 07, Yamaha Grizzly 700 4x4 08!

Multumesc Asfalttango!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Metode inaltare Vitara

 

Daca pe fata ridici cu mai mult de 5-5,5 cm(arcul si mortizoarele mai lungi cu 3,5-4 cm) trebuie neaparat sa cobori diferentialul fata si sa faci ceva cu unghiul cardanului, la fel si in spate. Asa ca,,, grija mare! Maximum, maximorum 4 fata(corespunde 5,5 in realitate) si 5-5,5 spate.

0763651150 / suzukivitararo@yahoo.com

http://www.suzuki-vitara.ro / http://www.market4x4.ro

Kituri Suspensie Si BodyLift

Suzuki Vitara, Jimny, Daihatsu Feroza, Mitsubishi Pajero, L200, Opel Frontera

Scuturi Protectie

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Metode inaltare Vitara

 

Ar fi super daca cineva ar demonta de pe Vitara arcurile si telescoapele fata si spate si ar merge cu ele la dezmembrari sa vada axact cu ce s-ar putea inlocui. La Samurai elicoidal am studiat eu putin problema si se pare ca se potrivesc pe spate arcurile de la Lada Samara Combi si telescoapele de pe BMW E34 care sunt mai lungi cu 5 cm.La Sami pe fata nu merge 1 la 1 nimic deoarece telescopul trece prin arc si e mult de adaptat.

Atentie la grosimea spirei arcurilor care trebuie sa aiba aprox aceeasi grosime ca cele originale, daca-s mai groase devine beton de rigida masina.:x.

VITARA 16V-MODIFICAT
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Metode inaltare Vitara

 

Nu stiu dimensiunile suspensiei de la Vitara, dar sunt sigur ca daca o demontezi, masori, apoi mergi la dezmembrari si cauti un kit complet de suspensie de la o masina cu o greutate cu putin mai mare decat a Vitarei si mai lungi cu 5-7cm, maxim 10cm ... rezolvi problema! Sper sa nu creezi alte probleme! Si aceasta este o solutie ieftina!

 

Il provoc pe Undercover sa gaseasca solutia ... am vazut la el in curte ... 10 masini dezmembrate ... oare nu poti pune suspensia de la una din ele?! Opel, Renault erau renumite pentru suspensia moale!

 

exact asta aveam in minte ... sa caut la dezmembrari arcuri si telescoape +5 ... ma gandeam daca a mai facut cineva asta

 

si daca e o varianta mai buna decat distantierele

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Metode inaltare Vitara

 

Daca pe fata ridici cu mai mult de 5-5,5 cm(arcul si mortizoarele mai lungi cu 3,5-4 cm) trebuie neaparat sa cobori diferentialul fata si sa faci ceva cu unghiul cardanului, la fel si in spate. Asa ca,,, grija mare! Maximum, maximorum 4 fata(corespunde 5,5 in realitate) si 5-5,5 spate.

 

pentru aceste probleme se gasesc flanse cardanice si cu ele se rezolva problema

daca te uiti bine chiar si tu ai nevoie de asa ceva,si multi altii care au facut suspension lift

iar pentru coborarea difului fata sant brate gata facute si gandite de meseriasi ca sa nu iti dea dureri de cap unghiul planetarelor

suzuki vitara 1.6

yo5PKM

0763630114

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Metode inaltare Vitara

 

.. sant brate gata facute si gandite de meseriasi ca sa nu iti dea dureri de cap unghiul planetarelor

se gasesc bratele alea gata facute? are cineva idee unde se pot gasi? :hl

suzuki vitara 1.6

suzuki kingquad 750

nissan patrol gr y61 3.0

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Metode inaltare Vitara

 

adam eu nu am nevoie de nici o flansa de cardan, la mine totul este in stare super ok, dac ar fi fost nevoie puneam de mult orice trebuia, mai ales ca suzy primeste cele mai bune piese, consumabile si subansamble care exista pe piata.

Nu ma zgarcesc

Pentru suspensionul de 3,5 fata(ceea ce corespunde undeva la un 4,9 real) nu este nevoie sa cobori diferentialul fata, nici macar cu cauciucurile standard.

Iar cu cat cauciucurile cresc in inaltime cu atat planetarele o sa stea mai drepte, o sa atasez o poza cu pozitia planetarelor la mine la vitara cu '31. Stau aproape orizontal deci fara tensiuni.

Din pacate unii vorbesc vrute si ne vrute, fara sa stie din propria sau experianta altora. Aud si ei una alta si hop, gata. Cu atat mai putini sunt cei ce se documenteaza cu adevarat, sau care sa ia legatura oficial cu producatori consacrati sa vada care si cum este situatia.

Un exemplu elocvent, cu cauciucurile pe '31, foarte multi, isi dadeau cu

parerea(nu o spun nici eu cu rautate si sunt sigur ca nici ei nu o faceau cu rautate) ca o sa distrug diferentialul, ca masina n o sa mai traga, ca o sa consume de o sa rupa, ca o sa smulg planetarele la fiecare iesire s.a.m.d

Am "riscat" si ce s a intamplat? NU s au rupt planetare, NU s a rupt diferentialul, de urcat urca la fel in in high si in low, consuma mai PUTIN si multe altele.

Deci stati linistiti la suspension de 5 nu trebuie modificata pozitia diferentialului

0763651150 / suzukivitararo@yahoo.com

http://www.suzuki-vitara.ro / http://www.market4x4.ro

Kituri Suspensie Si BodyLift

Suzuki Vitara, Jimny, Daihatsu Feroza, Mitsubishi Pajero, L200, Opel Frontera

Scuturi Protectie

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Metode inaltare Vitara

 

Pentru suspensionul de 3,5 fata(ceea ce corespunde undeva la un 4,9 real) nu este nevoie sa cobori diferentialul fata, nici macar cu cauciucurile standard.

Iar cu cat cauciucurile cresc in inaltime cu atat planetarele o sa stea mai drepte, o sa atasez o poza cu pozitia planetarelor la mine la vitara cu '31. Stau aproape orizontal deci fara tensiuni.

 

Ce legatura este intre diametrul anvelopelor si pozitia planetarelor? Inteleg legatura intre anvelope mai late, jante cu et negativ sau flanse si pozitia planetarelor!

Off-road in Dobrogea!

Off-road: Toyota KZJ70 3.0TD 94, Suzuki Jimny modified UK, Suzuki Jimny 06,

On-road: Renault Laguna 02,

ATV: Suzuki KingQuad 700 4x4 07, Yamaha Grizzly 700 4x4 08!

Multumesc Asfalttango!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Metode inaltare Vitara

 

Foarte pertinenta intrebare Forte.

Daca de exemplu ai anvelopa originala 205/75/R15 vs cunoscutul 215/80/R15, ai o raza de 344,17mm vs 362,45 mm, adica o diferenta de 18,28mm, daca compari cele 2 cu '31 393.19mm o sa ai o diferenta de 48.74 mm fata de original si 30.74 fata de 215. Diferenta asta de 3 cm inseamna ca mijlocul rotii se ridica 3 cm fata de celalalt, ridicand cupa sine si planetara, unghiul devenind mai. Se poate observa clar si in poze.

:wink:

  • Like 1

0763651150 / suzukivitararo@yahoo.com

http://www.suzuki-vitara.ro / http://www.market4x4.ro

Kituri Suspensie Si BodyLift

Suzuki Vitara, Jimny, Daihatsu Feroza, Mitsubishi Pajero, L200, Opel Frontera

Scuturi Protectie

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Metode inaltare Vitara

 

Nu sunt intr-totul de acord cu explicatia lui @roly, care lasa impresia ca este o relatie directa intre diametrul rotii si unghiurile planetarei.

 

Personal nu cred ca este o legatura puternica intre diametrul rotii si unghiul planetarei in cazul static (masina stationara), dar nu am experienta lui @roly.

 

Greutatea masinii (mai putin a rotilor) se transmite prin arcuri pina la roata. O roata mai mare nu influenteaza greutatea pe suspensii, deci nu ar afecta unghiul rotii, respectiv al planetarei.

 

Pe de alta parte o roata mai mare poate aduce un moment al fortei (cuplu) mai mare datorita bratului mai mare al fortei. Nu cred ca are o influenta mare si inca nici nu mi-e clar daca are o influenta pozitiva sau negativa asupra unghiurilor.

 

Nu am o experienta in domeniul inaltarii Vitarelor, dar la Grand Vitara nu am sesizat nici o modificare a unghiurilor planetarelor dupa ce am pus niste cauciucuri cu un diametru cu aproximativ 8 cm mai mare.

Oliver

Suzuki Samurai 413 1994 TNT - Priceless

Toyota LandCruiser HDJ 80

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Metode inaltare Vitara

 

:dr3urmaresc de ceva vreme topikurile tehnice si observ ca unii oameni abereaza rau de tot.

macar daca nu va pricepeti nu mai aruncati cu afirmatii venite din neant:y

induceti in eroare pe cei COMPLECT nestiutori

 

Criticile sunt binevenite, dar mult mai binevenite sunt niste explicatii tehnice bune. In cazul tau este o critica inoportuna si prea putin constructiva, ca sa nu zic destructiva.

Oliver

Suzuki Samurai 413 1994 TNT - Priceless

Toyota LandCruiser HDJ 80

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Accesul pe Forum Club4x4 este conditionat de respectarea Regulamentului - Termeni de Utilizare