Sari la conținut
bbh_blocked_dnftl
  • GTC-banner-728.jpg.5cc46ba09a7dd8e0286229917ccf417d.jpg

  • GTC-banner-300.jpg.0de16ddb1a65d423b7281e32d9bd2e76.jpg

Cine zicea ca Pinin-ul nu se poate inalta?


matteo_tgv

Postări Recomandate

Bagati un ochi, aici, dati click dreapta in pagina si apoi click pe "Translate to English": http://mmcpajero.ru/pajero-io-junior-mini-f20/pajero-io-lift-4-235-85-16-t4799.html

 

Dati naibii rusii astia. Nu am stat sa citesc tot dar sunt convins ca acolo s-au schimbat si conductele de frana pt ca cele stock sunt prea scurte pt asa ceva.

 

Dar al naibii de interesant. Nu vreau sa fac asa ceva dar poate e careva pe aici care arde sa incerce :)

 

Siiii, la fel de interesanta este povestea cu modificarea cutiei de transfer cu pinioane de Delica, ridica (virgula) coeficientul de demultiplicare/reductie de la 1.5 la 1.9..... Uuuu!!! Asta, da, tare ma tenteaza...

 

Cele bune,

Matteo

Editat de matteo_tgv
Importator oficial Toyota Land Cruiser Seria 70 actuala, Euro 6, inmatriculabila. Detalii pe https://www.landcruiser70.ro
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Cine zicea ca Pinin-ul nu se poate inalta?

 

Din acelasi registru: http://mmcpajero.ru/pajero-io-junior-mini-f20/pajero-io-t1987-10.html

Importator oficial Toyota Land Cruiser Seria 70 actuala, Euro 6, inmatriculabila. Detalii pe https://www.landcruiser70.ro
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 săptămâni mai târziu...

Re: Cine zicea ca Pinin-ul nu se poate inalta?

 

Hmmm, nu cred ca e greu. Da-i pe forumul ala click dreapta si "Translate to English", fa-ti cont, intreaba, afla :) Preventiv, scrie intai in Google Translate ce vrei sa-i intrebi si da-le-o pe limba lor: extrem de putini rusi stiu engleza chiar daca ai putea crede altceva. Vorbesc din experienta...

Sa ne zici si noua ce ai aflat.

Cele bune!

Importator oficial Toyota Land Cruiser Seria 70 actuala, Euro 6, inmatriculabila. Detalii pe https://www.landcruiser70.ro
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Cine zicea ca Pinin-ul nu se poate inalta?

 

Salutare, pai asta am sa si fac, o sa ii intreb.

Pana atunci mai am de citit si grupat o gramade de iNfo despre GDI, chestii gasite pe forumuri de prin japonia, uk si alte tari.

Editat de Astral
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Cine zicea ca Pinin-ul nu se poate inalta?

 

Tot ce e legat de GDI este foarte interesant pentru noi, pininistii!

 

Te rog, dupa ce vei sedimenta informatiile, da-ne si noua de stire ce a reiesit mai important/interesant.

 

Cele bune,

Matteo

Importator oficial Toyota Land Cruiser Seria 70 actuala, Euro 6, inmatriculabila. Detalii pe https://www.landcruiser70.ro
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 ani mai târziu...

Re: Cine zicea ca Pinin-ul nu se poate inalta?

 

Din ce am citit pe net pentru fata ar merge telescoape spate de la X-trail (2005 cel putin) cu arcurile de la Pinin.

Ar avea cineva posibilitatea sa verifice si cele de Duster fata? Distanta de jos pana la oala este de circa 300 la ext. si 270 langa corpul telescopului , dar nu am reusit sa verific si celelalte dimensiuni

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Cine zicea ca Pinin-ul nu se poate inalta?

 

orice troaca se poate inalta, pana si carutza lui tatamare, ideea e sa obtii si ceva in plus fara se te versi la primul viraj sau sa iti iasa rinichii prin gura la prima groapa. Nu mai mentionez ceea ce inseamna "sistem de suspensie" pt ale caror valori unitare companiile producatoare de accesorii 4x4 cheltuiesc milioane de dolari ca sa le armonizeze cu masina...

ing. Luigi PIRSU

www.nissan4x4.ro

service si tunning NISSAN

Facebook PAGE: NISSAN4x4 SERVICE

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Cine zicea ca Pinin-ul nu se poate inalta?

 

Din ce am citit pe net pentru fata ar merge telescoape spate de la X-trail (2005 cel putin) cu arcurile de la Pinin.

Ar avea cineva posibilitatea sa verifice si cele de Duster fata? Distanta de jos pana la oala este de circa 300 la ext. si 270 langa corpul telescopului , dar nu am reusit sa verific si celelalte dimensiuni

 

S-a mai discutat treaba asta cu amortizoarele de nissan xtrail si nu e foarte viabila. Asa cum a zis si @nissan4x4 e vorba de siguranta pe sosea, in curbe si chiar si in offroad, pentru ca sunt dedicate unei masini mai grele cu aprox. 200kg. E clar ca vor lucra diferit pe o masina mai usoara, nu vor incarca la capacitate maxima si vor scutura mai tare la gropi si in offroad. Nu vreau sa ma gandesc ce se poate intampla in curba la viteza mai mare si cat de bine va mentine masina pe sosea.

 

Un lucru e clar: Eu las pe altii sa faca experimentele inainte de a-mi modifica acaretul. :h5

~ Silence is a gift ~

~ Learn to value its essence ~

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Cine zicea ca Pinin-ul nu se poate inalta?

 

Am terminat spatamana trecuta inaltarea pe fata cu arcuri de X-Trail.

E ceva de munca dar se poate. Se potriveste diametrul arcului si au aceeasi distanta intre gaurile de prindere pe portfuzeta. In schimb trebuie modificata tija sus la rulment, trebuie un suport nou de furtun de frana si senzor ABS, trebuiesc distantiere la portfuzeta (atat pe diamteru cat si pe latime) si suruburi noi (mai lungi) la portfuzeta.

Se ridica 3-4cm si creste cursa descendenta a suspensiei pana la limita pivotului. Avand talerul de arc mai sus, incap 225/75R16, dupa masuratori. Inca n-am pus anvelope noi.

 

N-am avut ocazia sa o scot din curte din motive birocratice (=nu e inmatriculata).

Nu stiu cat de sigura e solutia. Despre cum sta pe drum, n-am cu ce sa compar ca amortizoarele originale erau distruse oricum.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Cine zicea ca Pinin-ul nu se poate inalta?

 

Apreciez efortul tau. Verifica te rog:

- unghiurile geometriei directiei (convergenta e oricum compromisa dar se poate regla) ,mai ales perpendicularitatea pe asfalt...asta nu se prea regleaza ci se deplaseaza pivotii in bascula

- alungirea planetarei ...sa nu iasa tripoda la primu viraj in shpan

Te urmaresc cu interes ! Spor la treaba!

Editat de nissan4x4

ing. Luigi PIRSU

www.nissan4x4.ro

service si tunning NISSAN

Facebook PAGE: NISSAN4x4 SERVICE

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Cine zicea ca Pinin-ul nu se poate inalta?

 

Buna treaba silvones . Asteptam si niste poze , alea sunt cele mai concludente .

 

Nu am prea multe poze din timpul constructiei.

- Diametrul axului redus la 15mm pe lungime de 22mm:

269756123_aIMG_0266.thumb.JPG.cd3f40c04afbde0231c1d940f28fede3.JPG

1307564271_aIMG_0289.thumb.JPG.63f3195a451f1fe88a9c8bf203e723f5.JPG

 

- Suportul nou pt furtun:

1358702081_aIMG_0311.thumb.JPG.6af6462b2622bdc06887a0cbfe23a250.JPG

620885836_aIMG_0308.thumb.JPG.84d489765c212513f3506375f965f056.JPG

1053370934_aIMG_0309.thumb.JPG.fef1d35bcd386fe9d31a25425225b2fc.JPG

372393459_aIMG_0310.thumb.JPG.a45c6f18a62104cdd423ae354f8fa494.JPG

 

- Singura problema depistata: la viraj maxim si dezbatere maxima, bieleta de directie atinge (tangential) tirantul la roata de pe exterior. Asta cu amortizorul de Nissan "scurtat" cu 22mm. Cu el la dimensiunea originala situatia era mai grava.

812706944_aIMG_0312.thumb.JPG.20db9fc746f548dc853c03c25d5606b7.JPG

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Cine zicea ca Pinin-ul nu se poate inalta?

 

Ultima poza e cu masina lasata pe roti ?

Sunt foarte curios daca iti intra 225/75R16 MT .

Bafta !

Nu, era ridicata. Nu am facut inca poze cu rotile montate.

Cu anvelopele standard 215/65R16 si cu modifcarile facute are 24mm intre anvelopa si amortizor si 45mm intre anvelopa si talerul inferior de arc. 225/75 au raza cu 29mm mai mare decat anv. standard, deci mai raman 16mm de rezerva. Poate caut ceva 225/70, sa intre sigur.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Cine zicea ca Pinin-ul nu se poate inalta?

 

Diametrul axului redus la 15mm pe lungime de 22mm:

 

in loc sa polizezi amortizorul, nu era mai simplu sa modifici flansa amortizorului?

in felul asta manipulai dupa dorinta cursa.

3x Suzuki Jimny

1x Suzuki Samurai

Dacia DoubleCab 4x4

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Cine zicea ca Pinin-ul nu se poate inalta?

 

Nu, era ridicata. Nu am facut inca poze cu rotile montate.

Poate mă înșel , dar se poate că după ce mașina sta pe roti să nu mai ai probleme cu bieleta . Is foarte curios ce valori o să iasă la geometrie .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Cine zicea ca Pinin-ul nu se poate inalta?

 

Chinuiala, ca si chinuiala, .... Dar rezultatul este incert, nu are nici o predictibilitate, in afara de acea pseudo-inaltare, ..., in schimb riscuri majore de a te "varsa" cu atelajul, ..., ma rog, riscuri pe care ti le "asumi", justificand ca este jucaria ta si faci ce vrei cu ea, ..., Dddaaaar riscurile la care-i expui pe celalti parteneri de trafic, ca asa vrei tu? Este oare normal? Daca din aceste "savante" modificari, ti se blocheaza putinel de tot directia, ... la o mica groapa..., daca jucaria valseaza putin de tot, ..., asa numai cat sa intri putin pe contrasens, ..., cat sa nenorocesti niste oameni aflati intr-un "supozitor" gen Smart, a caror singura vina este ca au fost la locul nepotrivit, la momentul nepotrivit, ...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Cine zicea ca Pinin-ul nu se poate inalta?

 

in loc sa polizezi amortizorul, nu era mai simplu sa modifici flansa amortizorului?

in felul asta manipulai dupa dorinta cursa.

 

Nu prea inteleg cum. Cand zici flansa banuiesc ca te referi la talerul superior. Sau la rulment? Acu am facut-o asa dar tare as fi apreciat o alta solutie ca am pierdut 4 ore cu polizatul.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Cine zicea ca Pinin-ul nu se poate inalta?

 

Chinuiala, ca si chinuiala, .... Dar rezultatul este incert, nu are nici o predictibilitate, in afara de acea pseudo-inaltare, ..., in schimb riscuri majore de a te "varsa" cu atelajul, ..., ma rog, riscuri pe care ti le "asumi", justificand ca este jucaria ta si faci ce vrei cu ea, ..., Dddaaaar riscurile la care-i expui pe celalti parteneri de trafic, ca asa vrei tu? Este oare normal? Daca din aceste "savante" modificari, ti se blocheaza putinel de tot directia, ... la o mica groapa..., daca jucaria valseaza putin de tot, ..., asa numai cat sa intri putin pe contrasens, ..., cat sa nenorocesti niste oameni aflati intr-un "supozitor" gen Smart, a caror singura vina este ca au fost la locul nepotrivit, la momentul nepotrivit, ...

 

Banuiesc ca modificarile aduse jucariei nu vor fi considerate factori agravanti in accident in masura in care jucaria in forma finala obtine omologare individuala... N-ar fi un caz particular la Pinin.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Accesul pe Forum Club4x4 este conditionat de respectarea Regulamentului - Termeni de Utilizare