Sari la conținut
bbh_blocked_dnftl
  • GTC-banner-728.jpg.5cc46ba09a7dd8e0286229917ccf417d.jpg

  • GTC-banner-300.jpg.0de16ddb1a65d423b7281e32d9bd2e76.jpg

Cartuse pentru vanatoare manufacturate acasa !?


bigdaddy

Postări Recomandate

As vrea sa-i intreb ceva pe membrii forumului care se ocupa si de vanatoare. Tatal meu a fost vanator (a murit acum 10 ani , Dumnezeu sa-l ierte) . Stiu ca pe vremuri isi facea singur cartuse acasa. Tuburi recuperate, capse si pulbere din comert iar alicele de la Bucuresti, de la un privat.

Intrebarea este --- isi mai face cineva acasa cartuse? Nu de alta, dar am gasit in atelier, o cutie cu cateva kg de alice. Are cineva nevoie de ele?

Nissan Terrano II SGX - 2.4i - 1994- SWB - Strajerul

NISSAN DRIVER

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Cartuse pentru vanatoare manufacturate acasa !?

 

As vrea sa-i intreb ceva pe membrii forumului care se ocupa si de vanatoare. Tatal meu a fost vanator (a murit acum 10 ani , Dumnezeu sa-l ierte) . Stiu ca pe vremuri isi facea singur cartuse acasa. Tuburi recuperate, capse si pulbere din comert iar alicele de la Bucuresti, de la un privat.

Intrebarea este --- isi mai face cineva acasa cartuse? Nu de alta, dar am gasit in atelier, o cutie cu cateva kg de alice. Are cineva nevoie de ele?

Eu sunt vanator ,dar indragesc mai mult glontul

Vis a vis de arma cu alice ,e buna si ea la vanatul mic si pasaret sincer la cat costa un cartus nu cred ca mai merita osteneala

Acum sunt pusti scumpe si nu merita sa strici o arma facand cartuse acasa ,se gasesc pe toate gardurile si pretul e accesibil intre cca 2 ron /buc

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Cartuse pentru vanatoare manufacturate acasa !?

 

cf legii e interzisa comercializarea prfului de pusca, cu toate aste se mai gaseste pe ici pe colo de vanzare. eu cred ca nu prea prezinta interes acum sa isi mai faca careva cartuse, dar asta nu e exclus, poate ca cel mai bine ar fi sa te duci la un magazin de arme si sa intrebi daca valoreaza ceva alicele alea sau daca sa le donezi la ceva pescari sa isi faca greutati din ele.

mai bine taci si lasi impresia ca esti prost decat sa vorbesti si sa elimini orice dubiu
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 săptămâni mai târziu...

Re: Cartuse pentru vanatoare manufacturate acasa !?

 

Am mai auzit de vanatori care isi fac singuri cartusele. Am fost in iarna la o vanatoare la Valcea si am intalnit acolo un om care isi facea cartusele singur si spunea ca asta pentru el reprezinta 50% din vanatoare. Nu cred ca doar din considerente financiare fac oamenii asta, e o placere a omului indemanatic.

Nissan Patrol K260
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Cartuse pentru vanatoare manufacturate acasa !?

 

Paul , in caz ca nu ai ce face cu kilogramele alea de alice si te incurca le-as vrea eu........am nevoie de plumb ca sa imi torn ......pt pescuit...:h5

Never stop exploring
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Cartuse pentru vanatoare manufacturate acasa !?

 

Am mai auzit de vanatori care isi fac singuri cartusele. Am fost in iarna la o vanatoare la Valcea si am intalnit acolo un om care isi facea cartusele singur si spunea ca asta pentru el reprezinta 50% din vanatoare. Nu cred ca doar din considerente financiare fac oamenii asta, e o placere a omului indemanatic.

Confectionatul cartuselor =50 % din vanatoare ,iti dai seama cat de pasionat era :ha:

Trebuia sa-l intrebi cate cartuse confectiona pe sezon si cate folosea ,asa iti dadeai seama de pasiune ,is curios ce arma avea si cat era de ruginita ,altfel nu cred ca era pasionat tare

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Cartuse pentru vanatoare manufacturate acasa !?

 

eu cumpar cartusele din comert , e mai simplu dar stiu persoane care le confectioneaza acasa..... nu le fac din cauza banilor ci pentru o calitate mai buna . se pot umple cu mai mult praf de pusca sau asezarea plumbilor diferit.

inainte se faceau cartuse denumite * trei la fund * acuma sunt interzise prin lege , deci confectionarea cartuselor duce la mai bune performante si nu strica arma cum cred uni . acuma sunt arme care rezista la cartuse super magnum care au un gramaj impresionant de praf de pusca.

si nu este interzis sa cumperi praf de pusca cum a spus cineva mai sus, pe permisu de arma scrie clar ca poti detine pana la 500 grame praf pusca .:x

suzuki vitara 1.6

suzuki kingquad 750

nissan patrol gr y61 3.0

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Cartuse pentru vanatoare manufacturate acasa !?

 

eu cumpar cartusele din comert , e mai simplu dar stiu persoane care le confectioneaza acasa..... nu le fac din cauza banilor ci pentru o calitate mai buna . se pot umple cu mai mult praf de pusca sau asezarea plumbilor diferit.

inainte se faceau cartuse denumite * trei la fund * acuma sunt interzise prin lege , deci confectionarea cartuselor duce la mai bune performante si nu strica arma cum cred uni . acuma sunt arme care rezista la cartuse super magnum care au un gramaj impresionant de praf de pusca.

si nu este interzis sa cumperi praf de pusca cum a spus cineva mai sus, pe permisu de arma scrie clar ca poti detine pana la 500 grame praf pusca .:x

Vorbesti din experienta ta sau din povestile altora??

Ca idee unul care pretinde ca un cartus facut de el e mai bun decat oricare altul cumparat din comert ,pune-l sa-ti demonstreze ,nici macar nu o sa stie cum ,nu mai vorbesc de explicatii tehnice, care cu siguranta-l depasesc.

Te asigur ,din experienta ca nu este asa ,sa te convingi citeste si parerile altora http://www.vinatorul.ro/public/forum/viewtopic.php?f=5&t=120&start=60

Continua sa cumperi din comert ,e o alegere buna ,iar daca cineva iti imprumuta un astfel de cartus si ai o arma buna nu-l folosi .

 

Catare plina!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Cartuse pentru vanatoare manufacturate acasa !?

 

mereu o sa le cumpar din comert ... e mai comod asa :grin: . ce am auzit sunt povestiri vanatoresti pe care le aud pe la partidele de vanatoare .:x

suzuki vitara 1.6

suzuki kingquad 750

nissan patrol gr y61 3.0

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 lună mai târziu...

Re: Cartuse pentru vanatoare manufacturate acasa !?

 

n-ati precizat ceva. cei ce isi fac singuri cartuse au un avantaj (teoretic ilegal) 3 la fund, 3 la roata, poste, 9 mm, sau cum le mai zice, care la unele specii au randament crescut fata de orice gasesti in comert.

 

p.s. n-am folosit in viata mea asa cv, dar am vazut 1 mistret impuscat cu glont, care avea pulpa din spate plina de puroi de la o bila d-aia de iti era si frica sa te uiti.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Cartuse pentru vanatoare manufacturate acasa !?

 

In primul rand e ilegal in Romania sa faci asa ceva.

In al doilea rand nu merita pentru ca oferta de cartuse de calitate la preturi bune e foarte mare.

Nu ai voie sa detii pulberi sau alice,gloante,capse - as vrea sa vad si eu permisul ala de arma cu 500 g de pulbere.

Cine face asa ceva incarca cu 3 la fund si e de 2 ori in ilegalitate - si e penal.

Si postele nu asigura nici un avantaj unui tragator bun fata de un glont sau proiectil unic.Daca nu vezi mai departe de 20 de metri sau nu nimeresti un camion de la 10 metri tragi cu poste.:bi

Vanatori batrani fara degete sunt o gramada de la incarcari facute acasa cu tot felul de nenorociri.

Sunt oricand disponibil pentru un test - cartuse de fabrica versus manufacturate.

Doneaza alicele unui pescar,e mai bine.

Discovery 4 2010

Discovery 2 2000

Defender 90 1997

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Cartuse pentru vanatoare manufacturate acasa !?

 

Alice nu prea isi fabrica vanatori acasa (cu diametru mic). In schimb cele de 9mm se fabrica in continuare pentru ca sunt interzise la vanatoare respectiv in comert si uni zic ca pun tapul si mistretul jos cu ele sau cel putin ii pun piedica si apoi trag cu glont(idee cu care eu nu sunt deacord)

Cartuse se fabrica dar cele mai des intalnite sunt cu proiectil ''IDEAL'' care nu se gaseste in comert si cica ar avea o traiectorie foarte buna fata de cele din comert care ar fi: BRENEKE, PALA GUALANDI, SLUG etc etc. Eu am tras odata cu un IDEAL si vreau sa spun ca la distanta de 100 de pasi a avut cadere mai mica decat cele din comert ceea ce ma face sa cred ca ar fi bune dar nu cunosc puterea de stopare a lui asa ca ma abtin.

Eu iti recomand sa le dai unui pescar care le poate folosi cu adevarat. SilenceDj parca le vroia asa ca mai bine i le dai lui.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Cartuse pentru vanatoare manufacturate acasa !?

 

Eu trag cu astea http://www.remington.com/products/ammunition/shotshells/slugs/premier-accutip-bonded-sabot-slug.aspx

sau cu astea http://www.hornady.com/store/12-ga-Slug-300-gr-FTX/

sau cu astea la desis (mai grele si mai puturoase) http://www.lightfieldslugs.com/Lightfield/Products/Detail/?c=91&p=366

Mi-e greu sa cred ca un Ideal merge mai bine decat Hornady care pleaca cu 610 m/s.:Hr

Discovery 4 2010

Discovery 2 2000

Defender 90 1997

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Cartuse pentru vanatoare manufacturate acasa !?

 

Din pacate Hornady mai am doar 4 buc si nici nu mai gasesc,dar am stoc de Remingtoane si Lightfield-uri.

Discovery 4 2010

Discovery 2 2000

Defender 90 1997

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Cartuse pentru vanatoare manufacturate acasa !?

 

Din pacate Hornady mai am doar 4 buc si nici nu mai gasesc,dar am stoc de Remingtoane si Lightfield-uri.

Sti ca Lighfield-urile se trag cu choke-uri speciale ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Cartuse pentru vanatoare manufacturate acasa !?

 

Toate se trag din tevi speciale (fully rifled) - au ghinturi pe toata lungimea.Sabotul de plastic ce imbraca proiectilul se muleaza pe aceste ghinturi si imprima miscare de rotatie - rezulta precizie si traiectorii apropiate de glont.La iesirea din teava sabotul se desprinde de proiectil.

Am o astfel de teava la Remingtonul meu 870 - pompa - ca a doua teava si am echipat-o cu un Eotech XPS,e belea combinatia si foarte precisa.

Tevile se schimba in 30 de secunde,oricum le am pe amandoua la mine de cate ori ies.:grin:

Discovery 4 2010

Discovery 2 2000

Defender 90 1997

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Cartuse pentru vanatoare manufacturate acasa !?

 

:oooin general majoritatea cartuselor cu alice au mult mai putina pulbere in ele decat ar fi normal!

sunt unele zone din tara unde vanatorii isi fabrica si acum cartusele sau le desfac si suplimenteaza incarcatura de pulbere alicele ramanand aceeleasi!

in topul cartuselor cu alice cap de serie sunt de le

RWS si pretul pe masura

NOBEL

BASCHERI

B&P

JK6

FIOCHHI

BORNAGHI

ARMUSA

si mai sunt cateva care nu au rost sa fie enumerate!

la cele cu proiectil unic

RWS

SAKO

NORMA

WINCHESTER

si dupa aceea urmeaza cartusele din clasa de jos cum ar fi

FIOCHHI,SELLIER&BELLOT si restul!

un cartus bun se cunoaste dupa pret,si la o adica poti sa tragi si cu cartuse ghidate prin laser:ha:daca esti prost si nu nimeresti degeaba!

exact cum este si vorba

i-ati echipament de 10,masina de 100,pusca luneta si caine de 1000 si cartuse de 10000!!!:ha::2dr

TOYOTA LC V8-4.5

TOYOTA COROLLA-TOYOTA AVENSIS

TOYOTA HILUX 3.0-TOYOTA LC 120

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Cartuse pentru vanatoare manufacturate acasa !?

 

Nu am tras alice cu teava asta.Ghinturile mi-e greu sa cred ca ar pati ceva de la alice de plumb dar snopul va fi haotic si imprastiat.O sa incerc cu cartuse cu paharut,astfel alicele nu mai au contact cu ghinturile.

Cat despre cartusele actuale,sunt sigur ca au exact atata pulbere cat trebuie pentru scopul lor.Pulberile actuale nu se compara cu cele de acum 30-40 de ani

si avertizarile de presiune maxima sigur sunt corecte.

Daca totusi te mananca sa mai bagi ceva suplimente in cartus si apoi sa-l tragi cu batrana flinta mostenita de la bunicu' o faci pe riscul tau - poti vana mult si bine pe vesnicele plaiuri ale vanatorii.

Vorbesc la modul general,nu despre meseriasii care stiu exact ce fac de peste ocean si cred ca pentru noi nu merita sa folosim asemenea cartuse facute mai mult sau mai putin dupa ureche.

Discovery 4 2010

Discovery 2 2000

Defender 90 1997

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 lună mai târziu...

Re: Cartuse pentru vanatoare manufacturate acasa !?

 

la vanatorii de peste ocean treaba sta altfel!

au set complet pentru facut cartuse si pentru IMBUNATATIT CARTUSE fie ele cu alice sau cu proiectil unic!

un asemenea set costa de la 700 de dolai in sus iarcei care le folosesc stiu exact ce trebuie sa faca si cum trebuie sa faca!

:grin:

TOYOTA LC V8-4.5

TOYOTA COROLLA-TOYOTA AVENSIS

TOYOTA HILUX 3.0-TOYOTA LC 120

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 luni mai târziu...
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Accesul pe Forum Club4x4 este conditionat de respectarea Regulamentului - Termeni de Utilizare