Sari la conținut
bbh_blocked_dnftl
  • GTC-banner-728.jpg.5cc46ba09a7dd8e0286229917ccf417d.jpg

  • GTC-banner-300.jpg.0de16ddb1a65d423b7281e32d9bd2e76.jpg

Retezat- Cazanele Dunarii


suvi

Postări Recomandate

Si noi facem o excursie cu vreo trei masini de teren (y60,G,Hilux) in Retezat si de acolo mergem la cazanele dunarii si ne intoarcem pe transfagarasan. Vrem sa vizitam castelul Corvinestilor, biserica Densus, Sarmisegetusa, Zimbri-Hateg de acolo la Poiana Pelegii apoi pe jos in Retezat si apoi spre Cazane apoi Manastirea curtea de Arges,Corbeni transfagarasan.

Intrebarile sunt :

- se poate ajunge la poiana Pelegii cu masina?

- e loc de campare acolo ? (cort, masina)

-este si alt drum din poiana pelegii spre Orsova sau trebuie sa ne intoarcem pe la Rau de Mori si Caransebes?

-mai e ceva de vizitat in afara de cele de mai sus enumerate ?

Multumesc anticipat pt. raspunsuri.

Nissan Patrol y60 LWB,Mercedes C combi

Honda Dominator nx 650 , 1993

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Retezat- Cazanele Dunarii

 

Se poate ajunge lejer in Poiana Pelegii si se poate campa acolo.

Cand ai zis Sarmisegetusa cred ca te-ai gandit la Sarmisegetusa Regia din Muntii Orastie (din localitatea Orastie o iei spre Costesti) (acolo sunt si cetatile Blidaru, Costesti). Multi se gandesc la localitatea omonima aflat pe drumul dintre Hateg si Caransebes unde nu prea ai ce vedea.

PS: Daca aveti timp merita Baile Herculane si Valea Cernei

Jimnyholic inside :j

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Retezat- Cazanele Dunarii

 

Aveti grija cand va alegeti data de plecare. Transfagarasanul este inchis pana in jurul datei de 30 iunie. Acum este zapada mare sus la tunel, si portile sunt inchise si blocate cu zapada.

Off-Road in Waldland

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Retezat- Cazanele Dunarii

 

Zona aia din CS merita vizitata ... Privelistea este unica. Plus ca ai nenumarate posibilitati de cazare acolo.

 

De asemenea o alta zona fascinanta este zona Motru.

 

Ca un traseu daca vii dintre Tg Jiu: se poate merge Targu Jiu - Motru - Drobeta pe sosea (drumul este foarte bun si putin circulat). Drumul Drobeta - Svinita prin Orsova este de asemenea foarte bun cu exceptia a 2 km unde nu mai este asfalt ... in rest este un drum "usor de digerat".

 

Se mai pot vedea atat statuia lui Decebal (unicat) scluptura in munte si cateva schituri, izvoare, monumente ....

 

Mie de cate ori trec pe acolo imi place sa zic ca merg in "No Man's Land"

Iti pun cateva poze din zona (pozele sunt din Iablanita, Eselnita, Svinita) :

1985753078_DSC04789(Large).thumb.JPG.c9dd4e254dfe4a38fdd674bc9161034d.JPG

712736419_DSC04775(Large).thumb.JPG.9e1ae7901d7687bb2e2294131f85c678.JPG

810108734_DSC04755(Large).thumb.JPG.d1d5ac85566c153943a27e5549e3a857.JPG

1713127384_DSC04768(Large).thumb.JPG.ce99cb452856d905793bb8ade18ad509.JPG

1790502638_DSC04759(Large).thumb.JPG.9f634607a31efeefd3a731d0c63dbeee.JPG

408304483_DSC04793(Large).thumb.JPG.9a5025d8bc0ab58c9612b723469ff3e2.JPG

1003417912_DSC04788(Large).thumb.JPG.ada1db0abee792a5d06bb84cec7c5d4e.JPG

2050081173_DSC04814(Large).thumb.JPG.5f817e100a4ad12e1bbc55fefdd4768d.JPG

consiliere - diagnoza - evaluare - recovery

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Retezat- Cazanele Dunarii

 

In 23.06 plecam si ajungem pe transfagarasan in 27.06 sper pana atunci sa se deschida, eventual poate umbla cineva pe atunci in zona, oricum multumesc de sfaturi sunt chiar utile, am crezut ca sarmisegetusa e acolo unde e si satul, merci.

Nissan Patrol y60 LWB,Mercedes C combi

Honda Dominator nx 650 , 1993

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Retezat- Cazanele Dunarii

 

Pai si eu cred ca se va deschide, normal, cand e inchis, ai voie sa mergi, dar pe propria raspundere.:wink:

Off-Road in Waldland

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Retezat- Cazanele Dunarii

 

pai de ce nu incluzi intre Cazane si Curtea de Arges ...Transalpina?Urci din Petrosani si cobori la Voineasa.Valea Oltului...te intorci catre Sibiu-Brasov si urci dinspre nord pe Transfagarasan...Sau poate tot traseul invers facut sa ajungi in Baia Mare inapoi mai lejer:grin:

Editat de zolameister

NISSAN PATROL 4.2-BIG WHITE

SUZUKI SAMURAI-REAL BLUE

HYUNDAY SANTA FEE-BUSINESS

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Retezat- Cazanele Dunarii

 

In Poiana Pelegii se poate ajunge cu orice masina, se poate campa, dar intoarcere numai inapoi spre Hateg.

De la Hateg spre Orsova cel mai frumos drum pe care-l stiu e Petrosani - Valea Jiului de Vest (recomand cu caldura Cabana Cheilie Butii), apoi pe la Izvoarele Cernei - Barajul Iovanu - Herculane.

Reality bites! :shrk
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Retezat- Cazanele Dunarii

 

Foarte buna idea, poti sa-mi zice ceva localitati pt. orientare ?

Hateg-Petrosani-.............? merci

Nissan Patrol y60 LWB,Mercedes C combi

Honda Dominator nx 650 , 1993

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Retezat- Cazanele Dunarii

 

Am facut o schita folosindu-ma de Google earth :

Hateg-Petrosani-Lupeni--Uricani-Valea de brazi-Campu lui Neag-inaite de cabana Cheile Butii la stanga- cheile Scocului-Campusel-Izv. Cernei-Baraj Iovanu (Cerna)-Cerna sat-Herculane-Orsova.

Poate cineva sa confirme daca e bun traseul? eventual ceva sfaturi ? indicii? Multumesc.

Nissan Patrol y60 LWB,Mercedes C combi

Honda Dominator nx 650 , 1993

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Retezat- Cazanele Dunarii

 

Am facut o schita folosindu-ma de Google earth :

Hateg-Petrosani-Lupeni--Uricani-Valea de brazi-Campu lui Neag-inaite de cabana Cheile Butii la stanga- cheile Scocului-Campusel-Izv. Cernei-Baraj Iovanu (Cerna)-Cerna sat-Herculane-Orsova.

Poate cineva sa confirme daca e bun traseul? eventual ceva sfaturi ? indicii? Multumesc.

 

E bun traseul si foarte frumos. Intrebati localnici cum e la surpatura (lacul Valea lui Iovan se ocoleste pe partea dreapta sensul vostru de mers - adica sa aveti lacul pe stanga, si pe undeva este o portiune care poate fi mai dificila. Daca trec localnici pe acolo puteti trece si voi.)

Pana in Cerna Sat o sa aveti pe stanga Cheile Corcoaia. Scurte si spectaculoase.

Jimnyholic inside :j

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Retezat- Cazanele Dunarii

 

E bun traseul si foarte frumos. Intrebati localnici cum e la surpatura (lacul Valea lui Iovan se ocoleste pe partea dreapta sensul vostru de mers - adica sa aveti lacul pe stanga, si pe undeva este o portiune care poate fi mai dificila. Daca trec localnici pe acolo puteti trece si voi.)

Pana in Cerna Sat o sa aveti pe stanga Cheile Corcoaia. Scurte si spectaculoase.

 

traseu se poate parcurge si cu masina mica fara nici o problema..........

... Bonjour de France... www.info4x4.com ...
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Retezat- Cazanele Dunarii

 

Sunt multe variante de trasee in zona, toate merita facute.

Din Valea de Brazi (cabana s-a desfiintat) se iese in Cheile Sohodolului care iar sunt de vazut (acolo s-a filmat DRUMUL OASELOR), dar ratezi Cheile Corcoaiei si Iovanu.

Surparea de la Iovanu era rezolvata anul trecut. Daca s-a surpat iar, drumul de ocolire nu cred capune probleme la vreo masina (in 2008 era ok).

 

L.E.: Traseul facut de tine e cel corect, fara abateri prin zona.

Editat de mergioricrapa
Reality bites! :shrk
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Retezat- Cazanele Dunarii

 

Stie cineva transfagarasanul e deschis? sau pe 27.06 va fi? multumesc.

Nissan Patrol y60 LWB,Mercedes C combi

Honda Dominator nx 650 , 1993

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Retezat- Cazanele Dunarii

 

In privinta Dunarii la Cazane despre care s-a pomenit in discutia asta.

Un obiectiv extraordinar, dar care nu poate fi vazut din masina pentru ca soseaua il ocoleste. Am facut eu un ocol de la Moldova Noua la Orsova si n-am vazut nimic.

Dar la Dubova sunt o gramada de pensiuni cu pontoane si barci.

Cred ca o tura cu barca pe Dunare prin Cazane e inegalabila, sau daca sunteti amatori de treking puteti vedea peisajul de sus.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Retezat- Cazanele Dunarii

 

Da in Dubova vom fi cazati, totusi cred ca am sa fortez trecerea pe Transfagarasan in 27.06 seara sau 28.06 dimineata.

Nissan Patrol y60 LWB,Mercedes C combi

Honda Dominator nx 650 , 1993

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Retezat- Cazanele Dunarii

 

De pe apa cu barca de la pensiunile din zona (ex Melba sau Septembrie) poti face iesiri spre cazane unde poti vizita pesterile Ponicova (ia lanterna si ghidul local de la Melba) si Veteranilor. Ponicova este extraordinara si mai usor accesibila dinspre Dunare. In zona Baia de Arama se poate ajunge peste deal de la cazane mai precis prin platoul Mehedinti unde poti admira geoparcul cu minunile lui (geoparcul mehedinti). Dupa ce termini cu Geoparcul asta o ieie spre Podul lui Dzeu si peste deal spre lacul Zaton. Pestera de la Pod si cele de mai sus iti vor imbogati lista si privirea cu niste locuri tare faine.

Nu pierde Cheile Corcoaiei!

Drumul de la Cerna sat in sus este ok insa mai sunt surpari.

Drum si vreme buna sa aveti.

Ionut

2009 JKU, 2.8 CRD, NSG370, Rapoarte 3:73, Blocant Spate, Fox 2.0 & JKS 2.5", ARB Deluxe, Warn M8000, ASFIR 4x4, 9X17 MickeyThomson II, GY Duractrac

http://www.jeepromania.ro

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Retezat- Cazanele Dunarii

 

multam fain, o sa vin invers de la izv. cernei spre dubova, apoi de la dubova la ranca, lacul vidra, Ramnicu Valcea , Curtea de Arges , Capra...........Baia Mare.

Nissan Patrol y60 LWB,Mercedes C combi

Honda Dominator nx 650 , 1993

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 lună mai târziu...

Re: Retezat- Cazanele Dunarii

 

Ceva impresii despre cum a fost?

Voi incerca si eu in saptamina 15-20 august traseul de la Petrosani la Herculane, si m-ar interesa cum se circula.

Traseul va fi mai lung dar include si portiunea asta.

- Ciungetu - Lacul Petrimanu - Curmatura Oltetului - Polovraci;

- Novaci - (pe cursul Gilortului) - Rinca - Obirsia Lotrului

- Petrosani - Uricani - Cimpul lui Neag - Cimpusel - Sat Cerna - Herculane.

 

Daca aveti ceva date si despre celelalte trasee, ramin dator.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Retezat- Cazanele Dunarii

 

Ceva impresii despre cum a fost?

Voi incerca si eu in saptamina 15-20 august traseul de la Petrosani la Herculane, si m-ar interesa cum se circula.

Traseul va fi mai lung dar include si portiunea asta.

- Ciungetu - Lacul Petrimanu - Curmatura Oltetului - Polovraci;

- Novaci - (pe cursul Gilortului) - Rinca - Obirsia Lotrului

- Petrosani - Uricani - Cimpul lui Neag - Cimpusel - Sat Cerna - Herculane.

 

Daca aveti ceva date si despre celelalte trasee, ramin dator.

 

1. Petrosani - Cerna sat se face fara probleme( am fost acum vreo 2 saptamani pe acolo)

2. Ciungetu - Polovragi de asemenea este traseu foarte usor, mai mult forestier; sunt locuri de camapre foarte multe in Cheile Oltetului sau daca vreti foarte multa liniste puteti merge la coada lacului Petrimanu sau Galbenu(inca nu sunt sigur care e numele, dar e primul lac de pe Latorita; al doilea lac de acumulare e cel din dreptul cabanei Petrimanu, o cabana de doi lei din prisma proprietarului care aduce mai mult cu un smenar decat cu un cabanier). Este o poiana mare ce se vede de pe drum. E liniste acolo deoarece pentru a ajunge in poiana trebuie trecut prin Latorita si nu prea se baga lumea.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Retezat- Cazanele Dunarii

 

Sincer imi pare rau ca am mers pe "drumul lui Base" de la Petrosani la Herculane pe la Campu lui Neag unde in afara de Cheile Butii nu prea e ce vedea, eventual lacul Iovanu si in rest numai tufe tufe si iar tufe pe marginea drumului, mai bine mergeam pe la Petrosani-Ranca-Orsova.

Nissan Patrol y60 LWB,Mercedes C combi

Honda Dominator nx 650 , 1993

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Retezat- Cazanele Dunarii

 

Multumesc de raspuns. Poate o fi nitel mai interesant urcusul pe Gilort pina la Rinca. Oricum, nu-mi trebuia ceva prea greu ca sint cu o singura masina si pe deasupra-mi plimb si doamna.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Accesul pe Forum Club4x4 este conditionat de respectarea Regulamentului - Termeni de Utilizare