Sari la conținut
bbh_blocked_dnftl
  • GTC-banner-728.jpg.5cc46ba09a7dd8e0286229917ccf417d.jpg

  • GTC-banner-300.jpg.0de16ddb1a65d423b7281e32d9bd2e76.jpg

ANVELOPE care se pot inscrie in cartea de identitate.


miniatureclassic

Postări Recomandate

Buna,

 

Am o intrebare in legatura cu cauciucurile care se pot monta pe Patrolul meu, momentan, pe masina cauciucuri resapate (in stare destul de proasta) de marimea 255/75/r15 si evident un set de jate de tabla de R15. A-si dori sa-mi cumpar un set de cauciucuri cu care nu trebuie sa modofic masina, presupun latimea maxim pana la 265. Problema este ca in cartea de identitate a vehicolului imi scrie doar 205/ r16 104q (fara inaltime). Am inteles ca numai acuma recent au inceput sa treaca toate cauciucurile compatibile pe C.I. . Va trebui sa fac cateva drumuri si pe nationale cu masina, deci cu siguranta va trebui sa inscriu cauciucurile in C.I. Nu vreau sa ajung in situatia, ca imi cumpar un set de cauciucuri scumpe de teren, si cei de la RAR sa-mi spuna, ca nu sunt compatibile cu masina, si sa-mi pun de 205 si cand ajung pe camp sa le schimb :))

Am intrebat si la Nissan, insa ei nu au vrut sa ma ajute (sunt obligati sa acorde suport tehnic timp de 20 de ani pe orice masina, patrolul acuma avand 24, deci nu erau interesati).

 

Intrebarea mea ar fi, ce cauciucuri aveti inscrise in C.I.? Si ce se poate pune pe masina mea?

 

Multumesc anticipat!

Editat de Astral
ISI...IMI...ITI .....NU SE SCRIU NICIODATA CU CRATIMA !
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Cauciucuri care se pot inscrie in cartea de identitate.

 

cel mai sigur si simplu e sa mergi pana la RAR cu CI, ei sunt cel mai in masura sa te lamureasca , de altfel cei de la RAR cluj sunt f amabili si cooperanti in treburi de astea

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Cauciucuri care se pot inscrie in cartea de identitate.

 

Azi am vorbit si la RAR Cluj, primul domn mi-a zis sa pun cauciucurile scrise in C.I. cele de 205, si cand ajunc la camp, sa-mi pun ce vreau. Al doilea a fost mai amabil, mi a spus, ca mai sunt masini inregistrate cu urmatoarele marimi:

215/75 R16 107Q

245/70 R16 107Q

(pentru astea am nevoie de jante de 16)

sau

225/70/ R15 100S : http://nexxon.ro/anvelope-cauciucuri/anvelope-all-season-maxxis-at-771/10932/

 

Am mai vazut un set de vanzare pe jante de nissan patrol cu cauciucuri 265/70 R16 112 Q insa astea nu stiu cum se pot omologa.

 

Deocamdata o sa optez la cauciucurile 225/70/R15 din link-ul de mai sus, insa nu stiu daca le pot mondta pe jantele de 15 pe care acuma am cauciucurile de 255. Janta este de 225 latime, dar cred ca ar trebui sa fie mai ingusta sa pot monta un cauciuc de 225 pe ea. :| Sunt si presat de timp, este o problema destul de dificila.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Cauciucuri care se pot inscrie in cartea de identitate.

 

Salut,

 

anvelopele de care spui ca le-ai vazut la vanzare dimens 265/70R16 sunt pe una din dimensiunile standard pentru Y61, si se monteaza pe jante de 16 cu J8 (latime)

 

Fara probleme ar trebui sa iti poata trece in cartea masinii dimensiunile cu care a venit masina echipata de producator in diversele variante de echipare. Pentru asta insa RAR trebuie sa aiba comunicare de la reprezentanta :D pentru dimensiunile de care ei (RAR) nu stiu inca

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Cauciucuri care se pot inscrie in cartea de identitate.

 

Mai sunt multe alte masini care au in CI alte ( multe ) dimensiuni , dar ideea principala e daca iti trece tie in CIV alte anvelope ... Daca cumva reusesti sa le lipesti ajutandu-te de istoricul unor alte CIV ale unor masini similare , e de bine ...

265/70/16 ar fi OK ( similar cu 31/10,5/15 daca ai dori sa pastrezi jantele pe care le ai acum ) .

... sa fim corecti pana la capat !

Nu cere nimeni sa fii impecabil si un fel de varf de gama , doar corect e destul !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Cauciucuri care se pot inscrie in cartea de identitate.

 

Eu nu am patrol, dar mi-am pus cauciucuri mai inalte, respectiv Insa Turbo 195/80/15 resapate.

Inginerul de la RAR Bucuresti-Voluntari a verificat in calculatorul sau si mi-a spus ca fabrica a omologat masina cu 195/65/15.

S-a facut o inspectie vizuala cu ocazia eliberarii certificatului de autenticitate, a verificat sa nu atinga in caroserie.

Mi-a inscris o mentiune pe CIV privind cauciucurile, respectiv 195/15, fara a specifica inaltimea.:grin:

Am achitat 12 ron taxa de mentiune pe CIV si de atunci nu am probleme la ITP.

In septembrie 2011 se intampla asta, nu stiu acum ce o mai fi.

Editat de vercingetorix
Nascut-crescut in IMS-eu si Tv-eu !
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Cauciucuri care se pot inscrie in cartea de identitate.

 

Oh , Doamne ... ce binemirositoare roscata inalta si cu sani mari si ochi fermacatori si talie mica si bronzata , perfecta , tre' sa fii tu ...

 

Deduc asta din cauza ca la mine n-a mers sa-mi treaca doar anvelopele echivalentele , si eram in blugi si tricou , adibabasi ... Poate ar trebui sa incerc fara tricou . Si poate cu ochelarii ...

  • Like 1

... sa fim corecti pana la capat !

Nu cere nimeni sa fii impecabil si un fel de varf de gama , doar corect e destul !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Cauciucuri care se pot inscrie in cartea de identitate.

 

Oh , Doamne ... ce binemirositoare roscata inalta si cu sani mari si ochi fermacatori si talie mica si bronzata , perfecta , tre' sa fii tu ...

Deduc asta din cauza ca la mine n-a mers sa-mi treaca doar anvelopele echivalentele , si eram in blugi si tricou , adibabasi ... Poate ar trebui sa incerc fara tricou . Si poate cu ochelarii ...

 

Prietene, imi pare bine sa te dezamagesc din punctul asta de vedere...:ha:

Ca un sfat, inainte sa te duci la RAR, suna un prieten cu ceva relatii pe acolo...

Si scapi si de topless.

Poza de mai sus este elocventa.

Editat de vercingetorix
Nascut-crescut in IMS-eu si Tv-eu !
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Cauciucuri care se pot inscrie in cartea de identitate.

 

No ase , hai dezamagiti-ma , ca nu mai poate omu sa spere ...ca ti-ar fi fost rau daca nu ma dezamageai , nu ? ...

 

... printre altele , acelasi sfat il am si eu ...

... sa fim corecti pana la capat !

Nu cere nimeni sa fii impecabil si un fel de varf de gama , doar corect e destul !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Cauciucuri care se pot inscrie in cartea de identitate.

 

Am si eu o intrebare la initiatorul topicului. De ce nu pui tu ce cauciucuri vrei si gata. Ce rost mai are se le treci in CIV? Asta nu mai inteleg.

Nissan Terrano R20 Panzer II BFG MT

Nissan Patrol Y61 Panzer IV BFG MT

Natura si aventura

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Cauciucuri care se pot inscrie in cartea de identitate.

 

Am si eu o intrebare la initiatorul topicului. De ce nu pui tu ce cauciucuri vrei si gata. Ce rost mai are se le treci in CIV? Asta nu mai inteleg.

 

O sa umblu cu ele si pe drumuri publice, nu numai pe teren, si nu vreau sa am probleme daca ma opreste un control, sau sa am probleme la ITP.

 

Am incercat sa pun cauciucuri de 225/70/r15 dar nu erau compatibile cu jentile de 15 pe care acum am cauciucuri de 255.

 

Cred ca o sa optezi ori la marimea ce am momentan pe ea 255/75/r15 ori pe 265/70/16, insa pentru acesta va trebui sa cumpar si jante de 16.

O sa incerc sa-mi inscriu o mentiune la RAR, dar daca nu reusesc, la ITP va trebui sa gasesc un set compatibil de imprumut.

 

As mai avea o intrebare, fiecare cauciuc de teren care am vazut pana acuma, este de vara. Oare o sa am probleme iarna, ca nu mi-am pus cauciucuri de iarna, desi astea au un profil destul de mare. Sau aceasta regula nu se aplica la cauciucuri de teren?

Editat de Astral
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: ANVELOPE care se pot inscrie in cartea de identitate.

 

Sunt destule si M+S ...adica cam toate ale mele sunt ... si am cateva seturi de roti ... Pana la urma un al doilea rand de anvelope cu jante pe 16 poate fi o rezerva utila , in ideea ca nu exista anvelopa perfecta si cel mai multi ti-ar recomanda sa ai roti dedicate pentru asfalt si altele pentru tavaleala . Si , in acest mod ( oarecum incomod dar de foarte multi practicat ) chiar le lungesti viata anvelopelor si mergi cu ce cauciuc e potrivit ( inguste si ridicole pe asfalt si MT-uri in offroad ) .

... sa fim corecti pana la capat !

Nu cere nimeni sa fii impecabil si un fel de varf de gama , doar corect e destul !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 săptămâni mai târziu...

Re: ANVELOPE care se pot inscrie in cartea de identitate.

 

Daca circuli pe drumuri publice sau nu......NU vei avea probleme pt ca nu ai trecute dimensiunile in Certificat.Pe K160 pe care l-am avut candva demult am avut 33x12,5x15 si 31x10,5x15.....care erau trecute in carte. Daca este autoutilitara,te costa 800lei,se face o reomologre si-ti trec anvelopele in CIV,cu conditia ca dimensiunea anvelopelor sa fie acceptate de Nissan

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 luni mai târziu...

Re: ANVELOPE care se pot inscrie in cartea de identitate.

 

Buna,

 

Am o intrebare in legatura cu cauciucurile care se pot monta pe Patrolul meu, momentan, pe masina cauciucuri resapate (in stare destul de proasta) de marimea 255/75/r15 si evident un set de jate de tabla de R15. A-si dori ...

 

dacă nu vă e cu supărare, unde pot găsi astfel de cauciucuri reșapate și eu? că nu reușesc cu Gogu...

:2dr

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Accesul pe Forum Club4x4 este conditionat de respectarea Regulamentului - Termeni de Utilizare