Sari la conținut
bbh_blocked_dnftl
  • GTC-banner-728.jpg.5cc46ba09a7dd8e0286229917ccf417d.jpg

  • GTC-banner-300.jpg.0de16ddb1a65d423b7281e32d9bd2e76.jpg

ITP in RO la masinile inmatriculate in alte tari membre UE


RA4Gklasse

Postări Recomandate

Am inteles ca de prin vara, prin luna iulie s-a dat o lege cum ca se poate face verificare intr-adevar numai la RAR dar la orice masina inmatriculata in comunitatea UE. Este adevarat, si-a facut cineva? As avea niste intrebari la care sa imi raspunda cineva care a facut sau incercat sa faca in conditiile urmatoare:

Se poate face si la o masina de UK, se poate face la o masina radiata pt reinmatriculare dintr-o alta tzara, exista o baza de date comuna in care iti verifica masina respectiva, si inca o intrebare: Pana anul trecut am avut un BMW 320i cu numere de Spania la care ii faceam asigurare pe o luna in vederea inmatriculari, pe seria de sasiu, tot asa a ramas ca nu se mai fac asigurari pe numere straine aici sau s-a schimbat sa se poata face? Si eventual cam care sunt costurile la o asigurare si tariful pt numere straine la verificare.

Daca ma poate lamuri cineva i-as multumi foarte mult, si as da o bere cand ne-om intalnii la ceva eveniment offroad :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: ITP in RO la masinile inmatriculate in alte tari membre UE

 

Am inteles ca de prin vara, prin luna iulie s-a dat o lege cum ca se poate face verificare intr-adevar numai la RAR dar la orice masina inmatriculata in comunitatea UE. Este adevarat, si-a facut cineva? As avea niste intrebari la care sa imi raspunda cineva care a facut sau incercat sa faca in conditiile urmatoare:

Se poate face si la o masina de UK, se poate face la o masina radiata pt reinmatriculare dintr-o alta tzara, exista o baza de date comuna in care iti verifica masina respectiva, si inca o intrebare: Pana anul trecut am avut un BMW 320i cu numere de Spania la care ii faceam asigurare pe o luna in vederea inmatriculari, pe seria de sasiu, tot asa a ramas ca nu se mai fac asigurari pe numere straine aici sau s-a schimbat sa se poata face? Si eventual cam care sunt costurile la o asigurare si tariful pt numere straine la verificare.

Daca ma poate lamuri cineva i-as multumi foarte mult, si as da o bere cand ne-om intalnii la ceva eveniment offroad :D

 

Am informatia de mai jos dar nu sunt sigura de ea,poate te ajuta pt o masina adusa din Anglia.

Daca ai V5 al masinii si numele tau este trecut la New keeper iti mai trebuie un contract vanzare cumparare care sa ateste ca tu esti proprietarul ,contractul il faci tu pe calculator,apoi il traduci.In UK nu se fac contracte de vanzare -cumparare,se completeaza o sectiune in V5 si se trimite la DVLA si nu ai nici o chitanta dupa ce ai vandut-o/instrainat-o. Organele compatibile din Romania stiu asta dar tot o sa iti faca probleme.Ai 60 de zile timp sa o inregistrezi in Romania.

 

Cu V5 si cu contractul si traducerea te duci la politie pt numere rosii si la RAR.

Bafta,sper sa iti foloseasca.

Editat de Cleo
Sunt roman si ca roman ma socot buricul pamantului.Ca daca n-as fi roman n-as fi nimic.Nu ma pot imagina francez, englez,german,adica nu pot extrapola substanta spiritului meu la alt neam.Sunt roman prin vocatie,ca altfel nu pot sa ies.
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: ITP in RO la masinile inmatriculate in alte tari membre UE

 

Ms de info, totusi in principiu m-ar interesa daca se poate face itp la noi la o masina inscrisa altundeva in ue pe numele meu sau al altcuiva si daca da ce presupune in ambele situatii, adica daca e inscrisa pe altcineva mai tre ceva procura sau numai mergi direct si faci itp la masina, si cum se face mai nou cu asigurarile la numere straine, se poate tot pe serie de sasiu sau s-a mai schimbat ceva?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: ITP in RO la masinile inmatriculate in alte tari membre UE

 

Salut si eu as fi interesat daca pot face revizia in RO la o masina adusa din Austria,vreau sa-mi aduc o masina pe care sa o las in Ro. o tin inmatriculata pe austria ptr. ca aici am voie sa folosec aceleasi nr.la 3 vehicule si platesc impozit si asigurare numai ptr. cea cu cei mai multi cai putere,asa pot veni cu avionu si cu numerele in sacosa problema ar fi ca in austria se face revizia anual si daca a expirat revizia mai ai dreptul sa circuli 3 sau 4 luni pana tre. sa faci noua revizie

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: ITP in RO la masinile inmatriculate in alte tari membre UE

 

eu am facut itp la o masina inmatriculata in strainatate inmatriculata pe altcineva...am avut nevoie de actele masinii in original(talon + carte identitate) si buletinul de identitate.a costat 250 de ron si am primit itp-ul pe doi ani.legat de asigurari,eu stiu ca la noi nu se fac polite de asigurare pt masini inmatriculate in strainatate.daca cineva stie alceva, rog sa ma corecteze.

 

am uitat sa specific,ca itp-ul se face doar la statiile r.a.r.-ului . statiile partenere nu fac itp-ul la masini cu nr straine.

Land Rover Discovery 2 TD5 , Manual an 2000
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: ITP in RO la masinile inmatriculate in alte tari membre UE

 

eu am facut itp la o masina inmatriculata in strainatate inmatriculata pe altcineva...am avut nevoie de actele masinii in original(talon + carte identitate) si buletinul de identitate.a costat 250 de ron si am primit itp-ul pe doi ani.legat de asigurari,eu stiu ca la noi nu se fac polite de asigurare pt masini inmatriculate in strainatate.daca cineva stie alceva, rog sa ma corecteze.

 

am uitat sa specific,ca itp-ul se face doar la statiile r.a.r.-ului . statiile partenere nu fac itp-ul la masini cu nr straine.

 

cartea de identitate nu este buletinu?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: ITP in RO la masinile inmatriculate in alte tari membre UE

 

Salut,

 

si pe mine ma intereseaza ITP-ul in Ro la o masina de afara! Am inteles ca nu se poate dar vad ca Dragoslav a facut asa ceva.....deci se poate!!!

 

Am vazut masini la vanzare aici in Irlanda care cica aveau "ITP" de Spania sau Portugalia....deci ceva este adevarat iar legea permite asa ceva.

Nissan Patrol Y61 3.0 auto *gamedog*

"A journey of a thousand miles begins with a broken fan belt and a flat tire." :dr2

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: ITP in RO la masinile inmatriculate in alte tari membre UE

 

cartea de identitate nu este buletinu?

 

Carte de Identitate Vehicul

Eu cred ca o tara care incearca sa prospere prin stabilirea de taxe mari este ca un om care, stand intr-o galeata, incearca sa se ridice tragind de miner.

(Winston Churchill)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: ITP in RO la masinile inmatriculate in alte tari membre UE

 

ITP-ul se face numai la statii omologate RAR (Registrul auto ROMAN), iar acele abtzibilduri cu seria efectuarii inspectiei se elibereaza numai dupa ce e introdus in programul RAR seria CIV (Cartea de Identitate Vehicul) si evident, validata efectuarea testarii masinii.

 

Daca masina este inmatriculata in alta tara, cu o carte de identitate ce RAR-ul nu o recunoaste,nu poti obtine acceptul RAR, ca ...nu-i e treaba lui.

 

Daca doresti totusi sa te convingi, acceseaza http://www.rarom.ro, acolo e o rubrica de verificare a valabilitatii ITP in care trebuie sa introduci seria CIV. Introdu seria CIV-ului dumitale.

 

Uite , te ajut cu linkul respectiv

 

http://prog.rarom.ro/rarpol/rarpol.asp

ing. Luigi PIRSU

www.nissan4x4.ro

service si tunning NISSAN

Facebook PAGE: NISSAN4x4 SERVICE

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: ITP in RO la masinile inmatriculate in alte tari membre UE

 

la RAR Grivita bucuresti,am efectuat itp la utilitara de bulgaria,au fost necesare cartea de identitate ,talon si asigurare, in comparatie cu itp bulgaria acela este valabil doar 6 luni ptr utilitare la noi este valabil 2 ani in schimb mi s a precizat este valabil doar pe teritoriul romaniei,cost aproximativ 300 lei

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: ITP in RO la masinile inmatriculate in alte tari membre UE

 

Am vorbit la RAR , informatia se confirma, se poate face ITP la masini inmatriculate in afara tarii.

 

 

Cred ca presupune sa ai si o asigurare valabila la masina in cauza!!!!

Nissan Patrol Y61 3.0 auto *gamedog*

"A journey of a thousand miles begins with a broken fan belt and a flat tire." :dr2

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: ITP in RO la masinile inmatriculate in alte tari membre UE

 

pai de cativa ani buni de zile la orice ITP trebuie sa ai RCA valabil .... ca or mai fi si ingineri care sunteaza aceasta cerinta e adevarat, dar cel putin teoretic ITP-ul se trece doar cu RCA valabil

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am vorbit la RAR , informatia se confirma, se poate face ITP la masini inmatriculate in afara tarii.

 

Multumesc frumos! acum stiu cu certitudine ca se poate

 

si daca eu am asigurarea pe austria trebuie sa-mi fac una si in romania? in austria se plateste si asigurarea si impozitul pe masina impreuna si nu se pot plati separat

Editat de Astral
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: ITP in RO la masinile inmatriculate in alte tari membre UE

 

Ce are "sula cu prefectura"......?

 

 

Didone a mentionat ca a avut nevoie si de asigurare!!!!!

Nissan Patrol Y61 3.0 auto *gamedog*

"A journey of a thousand miles begins with a broken fan belt and a flat tire." :dr2

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: ITP in RO la masinile inmatriculate in alte tari membre UE

 

Se poate face ITP la RAR in Romania la masina cu numere satraine. Trebuie ca masina sa corespunda tehnic, sa aiba Carte Verde valabila si cam atat.

ITP-ul este valabil 2 ani si numai pe teritoriul Romaniei.

Noi am facut la Jeep in Galati, luna trecuta.

"Sunt mai multi cei care capituleaza, decit cei care esueaza." Henry Ford
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: ITP in RO la masinile inmatriculate in alte tari membre UE

 

Nu prea sunt adeptul teoriei conspiratiei, dar mi se pare evident faptul ca se incearca in acest fel o tinere a evidentei masinilor inmatriculate in alte tari dar care circula de fapt in Ro. Sunt curios ce urmeaza dpdv legislativ.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: ITP in RO la masinile inmatriculate in alte tari membre UE

 

acum o luna am facut itp-ul pe 2 ani la o bulgaroaica a lui socru-meu si nimeni nu a pomenit de asigurare si am intrebat acolo un inginer si a zis ca face itp la orice rasa de masina din orice stat ...au ei in cap ceva:wink: prea multa transparenta,sigur e pe drum o lege,dar nu in favoarea noastra...

 

Taxa a fost de 260 lei cu chitanta parca:h5

Land Niva Luci

WWOC-VALCEA

X-TREME OLANESTI

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 săptămâni mai târziu...

Re: ITP in RO la masinile inmatriculate in alte tari membre UE

 

Se poate face ITP la RAR in Romania la masina cu numere satraine. Trebuie ca masina sa corespunda tehnic, sa aiba Carte Verde valabila si cam atat.

ITP-ul este valabil 2 ani si numai pe teritoriul Romaniei.

Noi am facut la Jeep in Galati, luna trecuta.

 

Deci sa inteleg ca, daca am masina de Anglia sa zicem si fac ITP la noi, nu mai pot iesi cu ea prin Ungaria de ex sa merg in Franta mai ales daca acolo ma mut definitiv si vreau sa refac ITP-ul la ei cum era si normal??! .....mi se pare o aberatie mai ales daca tot suntem cica membrii UE......ma intreb ca spunea cineva mai sus de masini inscrise in Irlanda cu ITP-uri din Spania si Franta, acelea nu mai pot merge in alta tzara din comunitate?!!

Daca asa este legea numai pt noi, romanii atunci practic RAR-ul nu este recunoscut in UE!!! Nu mi se pare logic deloc, pt ca, masina respectiva numai daca ar are nr de Ro i se recunoaste ITP-ul in intreaga UE si nunumai, astfel logic mi se pare sa nu fie nici o diferenta intre daca masina are nr de Ro sau de UK sau Fr....

Editat de RA4Gklasse
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: ITP in RO la masinile inmatriculate in alte tari membre UE

 

eu am facut itp la o masina inmatriculata in strainatate inmatriculata pe altcineva...am avut nevoie de actele masinii in original(talon + carte identitate) si buletinul de identitate.a costat 250 de ron si am primit itp-ul pe doi ani.legat de asigurari,eu stiu ca la noi nu se fac polite de asigurare pt masini inmatriculate in strainatate.daca cineva stie alceva, rog sa ma corecteze.

 

am uitat sa specific,ca itp-ul se face doar la statiile r.a.r.-ului . statiile partenere nu fac itp-ul la masini cu nr straine.

 

OK, si scrie undeva ca e valabil in TOATA UE sau doar in Ro? .....sau implicit are aceeasi valoare ca si cum ar avea nr de Ro cum este si logic?

Editat de RA4Gklasse
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: ITP in RO la masinile inmatriculate in alte tari membre UE

 

Ar trebui sa fie valabil in UE, nu cred ca se specifica undeva pe "ITP" ca e doar ptr Romania!

 

Dar daca esti plecat in concediu sau in excursie si iti expira verificarea tehnica prin alta tara, ce faci?

 

Faci ITP in romania si nu mai iesi cu ea din tara :banana deoarece nu esti legal.....:grin:

Nissan Patrol Y61 3.0 auto *gamedog*

"A journey of a thousand miles begins with a broken fan belt and a flat tire." :dr2

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: ITP in RO la masinile inmatriculate in alte tari membre UE

 

Ar trebui sa fie valabil in UE, nu cred ca se specifica undeva pe "ITP" ca e doar ptr Romania!

 

Dar daca esti plecat in concediu sau in excursie si iti expira verificarea tehnica prin alta tara, ce faci?

 

Faci ITP in romania si nu mai iesi cu ea din tara :banana deoarece nu esti legal.....:grin:

 

cred ca lucrurile trebuie privite putin altfel, in sensul ca fiecare tara din UE are propria legislatie privitoare la conditiile pe care un autovehicul trebuie sa le indeplineasca pentru a putea circula. Atata timp cat vehiculul este inmatriculat sub drapel sa spunem UK, teoretic ar trebui sa indeplineasca standardele UK. Deci, daca un vehicul circula legal in tara de origine va fi acceptat sa circule si in alte tari. Similar cu cetatenia, suntem noi toti europeni dar unii sunt mai egali decat altii...

 

iar daca pleci in concediu ar trebui sa te asiguri la plecare ca ai inspectia tehnica valabila pentru perioada respectiva, similar cum te asiguri ca actele de identitate personale sunt in termen.

 

nu faceti confuzii, Europa nu e chiar o tara mare in care totul e la fel peste tot...

Editat de u2_2
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: ITP in RO la masinile inmatriculate in alte tari membre UE

 

OK, si scrie undeva ca e valabil in TOATA UE sau doar in Ro? .....sau implicit are aceeasi valoare ca si cum ar avea nr de Ro cum este si logic?

 

e valabil doar pe teritoriul Romaniei.

Land Rover Discovery 2 TD5 , Manual an 2000
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Accesul pe Forum Club4x4 este conditionat de respectarea Regulamentului - Termeni de Utilizare