Sari la conținut
bbh_blocked_dnftl
  • GTC-banner-728.jpg.5cc46ba09a7dd8e0286229917ccf417d.jpg

  • GTC-banner-300.jpg.0de16ddb1a65d423b7281e32d9bd2e76.jpg

Samurai cu elicoidale sau lamelare?


revo

Postări Recomandate

Re: Samurai cu elicoidale sau lamelare?

 

ce simpla mi se pare acum suspensia fata...coilovere...oare de la bilstein s-or gasi asa ceva???

am o rugaminte: poti face ceva poze si cu suspensia spate? asa, pentru inspiracion! gracias

Offroad Racing Romania - the ORIGINAL since 2006

Membru Club T44

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Samurai cu elicoidale sau lamelare?

 

Semacule ai inceput sa vezi numai coilovere ... chiar si acolo unde nu's!:grin:

FJ40 '77(vandut), HZJ74 01 HZJ80 '94, HDJ100 '98 (vandut), 120 '06 (vandut) UZJ100 03, Celica SupraMK2 82, Suzuki SJ500 88 ... si lista ramane deschisa
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Samurai cu elicoidale sau lamelare?

 

ce simpla mi se pare acum suspensia fata...coilovere...oare de la bilstein s-or gasi asa ceva???

am o rugaminte: poti face ceva poze si cu suspensia spate? asa, pentru inspiracion! gracias

In sfarsit ai gasit raspunsul. Ce rapid ai fost....:ha:
Unde esti tu Tepes Doamne...???
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Samurai cu elicoidale sau lamelare?

 

Daca vrei s-o folosesti 90% in teren eu zic lamelare.

N-au moarte, dai in ele cat poti si nu se deterioreaza.

Intr-adevar elicoidalele sunt mult mai confortabile insa daca iei samuraiu ca sa-l noroiesti asa cum iti place, eu as perge pe lamelare.

Plus ca sunt mai ieftin de intretinut si de upgradat.

Aici ai dat drept cu batul in balta....si te-ai cam noroit. Ia deschide matale un topic despre subiectul asta si ai sa vezi ce sar baietii cu arcuri date peste cap si rupte....
Unde esti tu Tepes Doamne...???
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Samurai cu elicoidale sau lamelare?

 

Din cate stiu Samurai-ul pe elicoidale are aceleasi punti cu Jimny, putin mai subtirele, poate gresesc.

Este o trecere spre Jimny.

Este in schimb mult mai confortabil comparativ cu cel pe lamelare.

Sa ai noroc cu el !

Bogdan,

Facebook: Suzuki Restore

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Samurai cu elicoidale sau lamelare?

 

Sa-l stapanesti sanatos! Off-road extrem sa fie! 100% Suzuki! Sper sa fie dezinformare in legatura cu vanzarea!

Off-road in Dobrogea!

Off-road: Toyota KZJ70 3.0TD 94, Suzuki Jimny modified UK, Suzuki Jimny 06,

On-road: Renault Laguna 02,

ATV: Suzuki KingQuad 700 4x4 07, Yamaha Grizzly 700 4x4 08!

Multumesc Asfalttango!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Samurai cu elicoidale sau lamelare?

 

Aveti dreptate samu pe elicoidale e o masina excelenta se comporta bine pe sosea iar in teren nu te scutura asa tare.Al meu este din 97 modelul VX sj 080 si tot pe elicoidale, o masina super:br

ignorance is blessing
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Samurai cu elicoidale sau lamelare?

 

Ca sa nu raspund fara sa stiu, azi miam luat si eu unul cu arcuri elicoidale din fabrica ,an 97 si clar e alta masina, o sa scot celalalt samurai la vanzare cat de curand.

Samurai metis Pajero 2.8 scurt KQ Spider CAN_AM Discovery 3
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Samurai cu elicoidale sau lamelare?

 

SJ-ul 80 este un hibrid,i se mai zice si Jimny 1,nu e nici Samurai si nici Jimny :grin:

 

Puntile sunt late cat alea de Sam(alea de Jimny sunt mai late) dar au planetare de Jimny(adica de alea nasoale,mai subtiri)

Fuzetele sunt intalnite doar la acest model,diferea si fata de Samy,seamana cu alea de Jimny dar nu sunt la fel!!

Diferentialul in schimb e de Jimny.

Suspensia pe fata difera de cea de Jimny,are amortizorul prin arc,amortizorul in partea de jos are taler pentru arc dar in partea superioara talerul e pe sasiu,deci nu e coilover!!

 

Si datorita faptului ca e asa speciala suspensia nici nu gasesti vre-un kit de inaltare,noi am gasit in Austrailia la un singur producator si ne-a costat transportul cat suspensia :ha:

 

Am facut doua astfel de 80-uri,le gasiti in topicurile mai vechi de pe forum:

 

-Dedicatie pentru Ghita

-Gandalf un proiect frumos.

 

Cu respect :wink:

Offroad Racing Romania-THE ORIGINAL since 2006

KAMIKAZE TEAM

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Samurai cu elicoidale sau lamelare?

 

Eu lam cumparat deja inaltat cu un set de arcuri si amortizoare, nu stiu ce firma dar revin cu detalii. Inaltarea mi se pare suficienta pt ca ii pastreaza stabilitatea pe asfalt si sigur poate participa la open. Mai mult de atat vor aparea probleme la cardane.

Samurai metis Pajero 2.8 scurt KQ Spider CAN_AM Discovery 3
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Accesul pe Forum Club4x4 este conditionat de respectarea Regulamentului - Termeni de Utilizare