Sari la conținut
bbh_blocked_dnftl
  • GTC-banner-728.jpg.5cc46ba09a7dd8e0286229917ccf417d.jpg

  • GTC-banner-300.jpg.0de16ddb1a65d423b7281e32d9bd2e76.jpg

Reconditionat caseta directie


RZV

Postări Recomandate

Stie cineva/recomanda un atelier ? care sa ofere garantie,sa nu fie nici foarte departe de Bucuresti si sa faca si super treaba?

Am gasit pe cineva la Sighisoara,omul ofera garantie si nici nu-i extraordinar de scump,telefonic a spus ca in functie de ce se mai gaseste la interior nu sare de 400 lei,dar este la Sighisoara-foarte departe- si nu poate taranul sa vada ce se intimpla pe acolo:ha:

Deci?

Dacă de întelepţi o povaţă este apreciată, de proşti e ca o jignire considerată.

Dream It, Do It, Live It....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Reconditionat caseta directie

 

Tirgoviste suna mai prietenos...cunosti pe cineva sau doar stii ca repara?Adik recomanzi cu inima deschisa sau te trec la acatist :ha: la "prieteni"?

Gasesti numarul,te rog?

Dacă de întelepţi o povaţă este apreciată, de proşti e ca o jignire considerată.

Dream It, Do It, Live It....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Reconditionat caseta directie

 

Ar mai fi un atelier pe langa foisorul de foc (eu am cautat pe cineva care sa reconditioneze o pompa de servo si i-am gasit pe net: http://www.casetedirectie.wgz.ro/). Nu am fost inca acolo insa vreau sa ma duc saptamana asta, pentru o constatare (oamenii mi-au spus ca, daca am schimbat pompa si face la fel, s-ar putea sa nu fie noua pompa de vina, ci altceva).

Nu-i cunosc, nu am referinte, insa sunt singurii pe care i-am gasit in Bucuresti.

“E mult mai usoara dezintegrarea unui atom decat a unei prejudecati” - Albert Einstein
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Reconditionat caseta directie

 

Off : Si eu am schimbat o pompa si face la fel,la mine problema este de la o cruce de pe coloana de directie , este gripata.

On :iti port recomanda un mecanic dar spune-mi ce are caseta ta , trebuiesc doar schimbate garnituri sau este ceva mai complex?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Reconditionat caseta directie

 

Habar nu am cit de complex este...curge prin partea de jos-una din ele, iar cealalta curge si pe jos si pe sus:grin:

Dacă de întelepţi o povaţă este apreciată, de proşti e ca o jignire considerată.

Dream It, Do It, Live It....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Reconditionat caseta directie

 

Aaa trebuiesc schimbate garniturile,pe ;la ora 15 eu merg la el daca poti vin-o si tu,la mine a schimbat kitul de garnituri si acum este ok.iti trimit un PM

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Reconditionat caseta directie

 

:ha::ha: Am sunat la Trami la Tirgoviste......devastator....oamenii au cerut 1400 lei :ha: la 450 E e o aduc noua.....si la 150 E refacuta in Franta,cu caseta mea la schimb.....deci....romani....

Dacă de întelepţi o povaţă este apreciată, de proşti e ca o jignire considerată.

Dream It, Do It, Live It....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Reconditionat caseta directie

 

Si mie cam tot atit mi-au cerut la Trami. Pina la urma am gasit un mecanic bagacios care a facut treaba repede si bine (300 lei spaga inclusa). Kit-ul de garnituri si simering il luasem eu original (40 lei) .Am dus masina la ora 8 si pe la 10 am trecut sa vad ce face acolo si intrebind daca atunci s-a apucat el mi-a raspuns ca deja a testat caseta si acum stringea definitiv coloana de directie.

'89 Terrano 3.0L V6 VG30I
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Reconditionat caseta directie

 

Eu nu inteleg cum de nu-mi pica din cer o caseta de directie buna :ha::ha::ha::ha:

 

Cum drek de va mirati toti pe topicul asta dar numeni nu vine cu raspunsul la obiect......

Dacă de întelepţi o povaţă este apreciată, de proşti e ca o jignire considerată.

Dream It, Do It, Live It....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Reconditionat caseta directie

 

Si cum ar fi un raspuns la obiect? ai mai multe variante.Alege una.

 

sau iti mai dau o varianta:(asa voi face luni) da jos caseta, ia semeringurile, du-le la Laromet si cumpara/fa-ti altele

 

E bine ahasaaaaaaaaaaa?

"Do nothing, be nothing, say nothing ...and you will avoid criticism"

Disco 2, TD5 HSE, 02

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Reconditionat caseta directie

 

Si cum ar fi un raspuns la obiect? ai mai multe variante.Alege una.

 

sau iti mai dau o varianta:(asa voi face luni) da jos caseta, ia semeringurile, du-le la Laromet si cumpara/fa-ti altele

 

E bine ahasaaaaaaaaaaa?

 

In afara de simeringuri mai sunt si alte garnituri acolo(oringuri).Nici eu nu am pus garnituri originale toyota , mi le-am adus din Sua dar... sunt foarte ok,nu curge nimic pe nicaieri.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Reconditionat caseta directie

 

la 500 lire iei o masina completa din anglia .... daca are caseta buna pastrezi de la a ta doar carcasa ... este simetrica ...

 

la caseta ta de pe masina mai mult ca sigur ca este axul uzat in dreptul simeringului ..... deci degeaba schimbi simeringul caci va curge in continuare .....

iar daca are joc mare este din dintii axului si a melcului .... astea nu ti le face nimeni ...

 

vezi cine dezmembreaza patrol 160/260 si dai 100 € pe o caseta care sa nu curga ....

cumpar oblon patrol 260 la 2 usi ...!!!!
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Reconditionat caseta directie

 

Kit-ul original de la magazinul de pe Stefan cel Mare.

Reparatia executata la un service Peugeot in timpul programului.

Partea de spaga a fost 50 lei pt. mozoleala excesiva si completare ulei servo fara sa-l puna pe deviz. Totul a fost platit cind am ridicat masina si m-am declarat multumit de serviciu.

Sa mananca si gura lui:h5.

Axul era in perfecta stare dar simeringul era batrin si isi pierduse total elasticitatea. De aceea altii au evaluat reparatia la de 5 ori pretul platit, pt. ca din start calculau rectificarea axului si unii chiar vindea gogosi ca ei pun o presetupa in loc de simering ca e mai bine.

'89 Terrano 3.0L V6 VG30I
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Reconditionat caseta directie

 

Spuneti-mi si mie de unde sa fac rost de un set de garnituri/simeringuri pt caseta de Cherokee XJ `87 ca si a mea curge de o ia `reacu si nici nu mai tine presiunea ca iar balangane rotile la denivelari si deja e a doua schimbata.

Orice lucru bun in viata e ilegal,imoral sau ingrasa
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Reconditionat caseta directie

 

Spuneti-mi si mie de unde sa fac rost de un set de garnituri/simeringuri pt caseta de Cherokee XJ `87 ca si a mea curge de o ia `reacu si nici nu mai tine presiunea ca iar balangane rotile la denivelari si deja e a doua schimbata.

http://www.discountjeepparts.com/product_info.php/cPath/459_2103/products_id/10169

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Reconditionat caseta directie

 

.Merci mult,vad ca aia au di tati pt jeep-uri dar, cum fac sa le cumpar daca nu am cont?

Eu am in Sua pe cineva care imi poate trimite orice de acolo.Imi dai linkul cu ceea ce iti trebuie , eu il dau mai departe dupa care primesc pretul in care este inclus costul produsului dorit,comisionul celui din Sua cat si transportul cu toate taxele incluse pana in Bucuresti.Daca pretul iti convine platesti un avans de 30% iar in 21 de zile vine marfa.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Reconditionat caseta directie

 

Eu am in Sua pe cineva care imi poate trimite orice de acolo.Imi dai linkul cu ceea ce iti trebuie , eu il dau mai departe dupa care primesc pretul in care este inclus costul produsului dorit,comisionul celui din Sua cat si transportul cu toate taxele incluse pana in Bucuresti.Daca pretul iti convine platesti un avans de 30% iar in 21 de zile vine marfa.

Ok ,azi caut exact ce-mi trebuie cu cod cu tot ,ti le transmit aici si tinem legatura,merci mult,o zi faina! Am gasit o caseta de directie manuala si poate e mai bine decat sa ma complic cu chitu de reparat,ori imi iese ori ba ..., vezi aici detalii,pret acolo si daca e la un pret accesibil facem asa cum ai spus,o:http://www.jeep4x4center.com/product-information.asp?number=52000089,

Editat de gimax
Orice lucru bun in viata e ilegal,imoral sau ingrasa
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 săptămâni mai târziu...

Re: Reconditionat caseta directie

 

Stie cineva/recomanda un atelier ? care sa ofere garantie,sa nu fie nici foarte departe de Bucuresti si sa faca si super treaba?

Am gasit pe cineva la Sighisoara,omul ofera garantie si nici nu-i extraordinar de scump,telefonic a spus ca in functie de ce se mai gaseste la interior nu sare de 400 lei,dar este la Sighisoara-foarte departe- si nu poate taranul sa vada ce se intimpla pe acolo:ha:

Deci?

 

Desi cred ca pina la ora asta ai remediat problema mai adaug pe lista trei locatii din pacate departate de capitala :roman(laudati de prieteni dar nu am apelat la ei)bacau(am sunat doar dar au dat un scor mare aprox 1200 ron)si iasi unde surprinzator mi-am rezolvat problema cu 300 ron(demontat,reparat caseta,montat)la mine nefiind probleme cu scurgerile ci cu troncanelile.

In ceea ce priveste casete reconditionate in afara singurii ok si mai aproape de noi mi s-au parut nemtii de la spidan gfk cu preturi super bune.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Reconditionat caseta directie

 

Multam fain ,nu am rezolvat nimik..masina merge si asa,pierde 100g la 1000km,inca mai astept ,poate gasesc ceva sh....

Am oferta la 100e la Sighisoara sau 150 in Franta,la euro4x4

Dacă de întelepţi o povaţă este apreciată, de proşti e ca o jignire considerată.

Dream It, Do It, Live It....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 6 luni mai târziu...

Re: Reconditionat caseta directie

 

Am "dezgropat" topicul asta inspirat de patania unui coleg de al nostru din Craiova (salutari domnu Marian si scuze ca nu am fost prea prompt la telefon)) si dupa multe alte telefoane primite de la diversi ca sa aduc niste lamuriri in ceea ce priveste reconditionatul casetelor de directie in Iasi.

 

1.Nu este afacerea mea, eu l-am descoperit pe respectivul meserias(are service agreat Rar) din pura intimplare dupa ce vreo 2 luni am cautat prin toata tara si am zis sa nu tin numai pt mine informatia.

2.Nu e neam cu mine:ha::ha: asa ca desi mie mi-a facut treaba ok de mai multe ori la diverse masini poate oricind (cred) sa o "dea in fasole" fara ca eu sa fiu raspunzator(asta e pt colegii care doreau sa garantez pt el).

3.Casetele care au joc in melc si care dupa ce ati incercat sa le mai reglati un pic tot bat sunt gata si nici popa nu le mai poate face nimic pt ca nu se risca nimeni sa toarne si sa cementeze fierotaniile(afirmatia meseriasului)

3a.In afara de jocul mare in melc omul poate rezolva absolut orice problema(tot afirmatia meseriasului)

4.Nu aruncati caruta de bani pe la cei care cer sume mai mari sa zicem de maxim 200 euro ca e japca pe fata(atit cel din iasi cit si domnul din Sighisoara daca nu ma insel nu ajung nici macar la suma asta).

5.Nu cumparati casete de directie sh decit daca le puteti testa pe masina urgent, ca stiti cum suntem noi romanii, toate lucrurile noastre vechi care le vindem sunt "aproape noi" si perfecte:ha::ha::ha:.

6.Oricind va ajut cum pot daca vreti sa va faceti caseta in Iasi,nr meu de tel e pe undeva prin toate discutiile astea.

7.Tot dupa cautarile aprige pe care le-am facut atunci cind aveam probleme cu,caseta am ajuns la concluzia ca singurul loc de unde as lua sh ar fi nemtii de la Spidan gfk care au preturi ok.In Ro am vazut ca,singurii care lucreaza cu Spidanul(eu atit am descoperit poate or fi si altii) sunt cei de la bardi auto.

Editat de grandvitara
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Accesul pe Forum Club4x4 este conditionat de respectarea Regulamentului - Termeni de Utilizare