Sari la conținut
bbh_blocked_dnftl
  • GTC-banner-728.jpg.5cc46ba09a7dd8e0286229917ccf417d.jpg

  • GTC-banner-300.jpg.0de16ddb1a65d423b7281e32d9bd2e76.jpg

BucsE si bolturi prindere etrier


bogdan.sb

Postări Recomandate

Salut, la Feroza al meu, care are un zanganit pe dedesupt, am depistat sursa: etrierii fata joaca in suporti. Din cate am inteles, etrierii sunt prinsi de suportii ficsi cu cate 2 bolturi si 2 bucsi. Deci am nevoie de 4 bucsi si 4 bolturi. Le-am gasir de noi, dar sunt 400 lei toate 8, ceea ce mi se pare cam mult pentru cateva bucati de metal si putin cauciuc.

Ceva idei de remediere a situatiei fara sa cumpar piese noi?

Orice sfat tehnic este binevenit: de la modul de demontare, pana la montat inapoi.

Multumesc mult.

O seara placuta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Bucsi si bolturi prindere etrier

 

cauta pe Ebay...poate gasesti acolo la un pret mai bun

 

daca ai joc in culisantele etrierilor e bine sa pui altele noi....reparate...nu prea merg datorita uzurii acelor bucsi de cauciuc

 

nu stiu la masina ta cum sunt...dar la mine se scot bolturile cu imbus...dupa care cu un patent trag bucsile de cauciuc afara.....curat locul...il ung putin....intoduc bucsile de cauciuc....veific sa fie in pozitia corecta...dupa care asez etrierul pe port etrier si-l fixez cu acele bolturi....curatate...si slab unse

Editat de Marius C alias Turagmes
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Bucsi si bolturi prindere etrier

 

Un strungar te rezolva cu bolturile , fara mari probleme ( doar ca te poate injura si taxa corespunzator pentru ca l-ai pus sa strunjeascasi sa fileteze din suruburi de 10.9 ) - oricum ar fi nu se ajunge la banii aia ... , nici la jumatate ...

Bucsele se gasesc incluse intr-un kit de reparatie - cred ca e destul de ieftin ( care contine si garnitura de piston de la etrier si burduful de protectie aferent pe langa bucsele de culisante si capacelele de aerisitor - daca s-a ajuns la starea mentionata de tine inseamna ca o revizie la etrieri e binevenita . Nu stiu daca ai pistoanele de etrier din platina , dar , daca nu sunt , atunci e posibil sa fie oarece deranj si cu pistoanele de etrier - in caz ca nu sunt protejate de burduful de protectie suprafata pistonului corodeaza si pistonul devine irecuperabil ... caz in care tot strungarul ala bun te poate rezolva cu pistoane din inox - care sunt garantate la coroziune , criza , razboi , etc ... ) .

 

 

 

P.S. ... am pus alea de l-am scris in paranteze ... ca sa para o chestie mica si neimportanta ...

... sa fim corecti pana la capat !

Nu cere nimeni sa fii impecabil si un fel de varf de gama , doar corect e destul !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Bucsi si bolturi prindere etrier

 

Le-am demontat. Au joc, dar nu cred ca mai mult decat trebuie. Boltul din dreapta era putin desfacut asa ca de-aia zanganea. O sa folosesc putina pasta antidesfacere si ii arat eu lui desfacut :ha:

M-am gandit sa caut vre-o solutie (daca exista) carte sa reduca putin jocul intre surub si bucse chear daca este mic. Ceva gen vaselina, dar mai vascoasa. Exista asa ceva oare?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Bucsi si bolturi prindere etrier

 

Am vorbit la Loctite si ar avea un produs "PlasticLube' care cica ar reduce jocul in bucsi. Deocamdata am montat la loc si o sa incerc. Macar ca experienta.

O alta intrebare: cum desfac garniturile de la pistoane? este exterioara, un inel de metal si interioara. De fapt, cele 2 garnituri par a fi un asingura, prinse cu acel inel. Sau nu?

Si alta: placutele de frana nu ar trebui sa aiva niste cleme care sa le tina oarecum fixe in suport? Ale mele nu au.... Dupa ce am dat jos etrierul, placutele ies fara probleme ...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Bucsi si bolturi prindere etrier

 

Pana la urma a fost boltul. Am aplicat niste solutie antidesfacere (are filetul putin slabit) l-am strans, am pus vaselina normala (nu am mai luat PlasticLube) si e ok.

DAR nu am sigurantele de la placutele de frana.

Le-am gasit cu 120 lei / set ceea ce mi se pare extrem de mult pentru 8 bucatele de table indoita.

Pana la urma, care este rolul lor exact?

Placutele oricum sunt tinute de etrier ...:grin:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Bucsi si bolturi prindere etrier

 

Principalul lor scop este de a face autoreglarea placute/disc in functie de uzura - pe masura ce placuta se subtiaza , trebuie sa ramana pe pozitie , cu un interstitiu piston/placuta/disc minim pentru o franare cu minim de cursa a pistonului .

De asemenea , in lipsa lor placutele sunt libere sa atinga in continuare discul de frana dupa ce pistonul nu mai actioneaza .

Si , sunt libere sa clantane toate alea ...

  • Like 1

... sa fim corecti pana la capat !

Nu cere nimeni sa fii impecabil si un fel de varf de gama , doar corect e destul !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 săptămâni mai târziu...

Re: Bucsi si bolturi prindere etrier

 

Am luat tot ce trebuie pentru reparatia etrierilor, DAR nu stiu cum se monteaza clemele pentru fixarea placutelor.

Cele de sus/ stanga (din foto) este clar, dar cele in chenar rosu, parca nu se potrivesc nicaieri ...

Aveti ceva idei???

 

[ATTACH=CONFIG]189362[/ATTACH]

 

pozaprodus.jpg.2adcaaa21938ee80be1209670ceed382.jpg

clema.JPG.1d6c34b589e13d43a556493901aea4da.JPG

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 ani mai târziu...

Re: BucsE si bolturi prindere etrier

 

@Seaman eu nu stiu, @Bogdan eu tocmai am facut franele pe fata, nu trebuie schimbat nimic, etrierul se prinde in una bucata surub cu filet care se strange ca orice surub si care nu vad de ce sa fie uzat (poate doar capul daca cineva l-a strans ''bine'') si una bucata bolt care la un capat are filet, filetul se puna cu portetrierul iar boltul dupa ce se unge bine cu vaselina intra in lacasul din etrier si trebuie sa se miste un pic exact cum au spus si colegii. Blocarea acestui bolt din cauza lipsei ungerii si a temperaturii inalte plus altele, apa din balti spre exemplu duce la franare necorespunzatoare cu pierdere de traiectorie :).Kitul de sigurante din poze este bun, trebuie sa il iau si eu, atentie la aerisire, una bucata furtun, una bucata sticla de 0.5 litri, gauresti dopul, bagi furtunul in sticla, bagi furtunul pe aerisitor dai pedala pana cand nu mai vezi bule pe furtul plus realimentare cu lichid pe sus :D

 

Ai reusit sa desfaci ganitura de la etrier? Vezi ca este o operatiune chirurgicala, garnitura este tinuta de un unel subtire de metal care iese greu.Daca nu curge nu o scoate, incearca sa scori doar pistonasul, speli bine cu periuta si sapun dupa care cu ajutorul cuiva si a unor degete de ginecolg bagi inapoi pistonasul spalat si el curatat, pistonasul il scoti cu compresorul sau cu o pompa sau i; scoti cu pedala de frana cand este inca pe masina.

Editat de Caphonne

Dacia Duster 4x4

Daihatsu Feroza ''Facocerul gurmand'' 1.6 16V.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Accesul pe Forum Club4x4 este conditionat de respectarea Regulamentului - Termeni de Utilizare