Sari la conținut
bbh_blocked_dnftl
  • GTC-banner-728.jpg.5cc46ba09a7dd8e0286229917ccf417d.jpg

  • GTC-banner-300.jpg.0de16ddb1a65d423b7281e32d9bd2e76.jpg

Suspension lift+ body lift


knupz

Postări Recomandate

Re: Suspension lift+ body lift

 

Multumesc pentru raspuns.

 

 

Pentru suspensie as opta pentru inaltarea saracului cu distantiere insa am dubii foarte mari referitor la cele pentru amortizoare,din ce am vazut nu par de incredere,cu cat surubul ala e mai lung cu atat posibilitatea sa se rupa e mai mare.S-au confectionat cumva si altfel?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Suspension lift+ body lift

 

:grin: aham, in varianta OMG -- OME sau celebrul Iron Nene....

 

cu parere de rau dar ieftin si bun nu exista. restul este folclor si fiecare cioara isi lauda puradelu'.

NU pune Body .......la rugina aia inclusa in pret la vitare ii dai decisiva carcasei.

 

pune bani pe bani si ia ceva dedicat.chiar daca este in decembrie la anul, vei aprecia mai mult, altfel exista mrsul cu trenul si trekkingul, sunt mai sigure si ar trebui luate serios in calcul ...

Dacă de întelepţi o povaţă este apreciată, de proşti e ca o jignire considerată.

Dream It, Do It, Live It....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Suspension lift+ body lift

 

Daca vrei sa te joci sa arate masina mai inalta folosesi prelungitoare de amortizoare si arcuri , daca vrei sa faci ceva profesional sa te tina fara griji si sa flexeze asa cum trebuie folosesti arcuri si amortizoare mai lungi .

Oricum inaltarea nu se rezuma numai la arcuri si amortizoare , ai nevoie de camber bolts , distantiere la roti , diferentialul fata trebuie coborit , cardanul spate prelungit , bascula spate ridicata .

Daca vrei sa faci o treba ok sub 1500 euro nu iesi , asta fara roti care mai sunt si alea 500 euro.

Bara metal fata si spate , scut cutie si motor inca 800 euro .

Cam asta ar fi nota de plata numai pt suspension lift.

Oricum cei recomandati mai sus stiu mai bine , ia legatura cu ei si vezi cum stau lucrurile.

Cine nu stie, si nu stie ca nu stie, e adormit, trezeste-l.

Cine nu stie, si stie ca nu stie, e invatacel, ajuta-l.

Cine stie, si stie ca stie, e invatat, insoteste-l.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Suspension lift+ body lift

 

Va multumesc pentru raspunsuri.

 

 

Clar nu voi face off-road insa in acelasi timp as vrea sa fac o treaba buna nu sa stau cu frica la fiecare viraj,viteza,samd

 

Si sa inteleg ca daca optez pentru lift cu distantiere(amortizoare+ arcuri),obligat voi fi sa modific si restul ? (diferentialul fata trebuie coborit , cardanul spate prelungit , bascula spate ridicata)

 

Suspensia stock arata foarte bine si nu as vrea cel putin momentan sa o inlocuiesc.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Suspension lift+ body lift

 

Oricum trebuie sa faci modificarile :

Arcuri mai lungi + amortizoare mai lungi schimba pozitia rotii pentru a reveni la pozitia corecta se fac celelalte modificari .

Altfel vai rupe planetare , vei toci rapid cauciucuri sau te vei rasturna daca nu ai flanse la roti ( prin ridicare se modifica pozitia centrului de greutate ).

Daca nu iesi in teren grav , atunci niste anvelope 225/70r15 AT si un scut la motor rezolva toate problemele .

Flanse la roti as pune totusi din prima zi masina capata o stabilitate suplimentara in viraje.

Cine nu stie, si nu stie ca nu stie, e adormit, trezeste-l.

Cine nu stie, si stie ca nu stie, e invatacel, ajuta-l.

Cine stie, si stie ca stie, e invatat, insoteste-l.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Suspension lift+ body lift

 

Clar nu voi face off-road insa in acelasi timp as vrea sa fac o treaba buna nu sa stau cu frica la fiecare viraj,viteza,samd

 

Si sa inteleg ca daca optez pentru lift cu distantiere(amortizoare+ arcuri),obligat voi fi sa modific si restul ? (diferentialul fata trebuie coborit , cardanul spate prelungit , bascula spate ridicata)

 

 

Daca bugetul e mic si nu faci offroad extrem, un SL de 5 cm (distantiere la arcuri si prelungiri la amortizoare) sunt suficiente.

N-ai grija nu se rup. si poti pune cuciucuri sensibil mai mari (215/80R15)

 

Daca te duci la offroad extrem doar cu atat... poti sa rupi planetare fata, carcasa grup (daca e de aluminiu)... si altele.

Suzuki Grand Vitara 2.0 16valve 1998

0745-009633

cristianhaulica@yahoo.com

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Suspension lift+ body lift

 

Am vazut undeva niste distantiere pentru amortizoare de genul celor din poza,sau doar pentru fata sunt asa,?

 

 

Pentru body lift,mai trebuie facut si altceva?

Multumesc

1586003978_Montagekitlift_10(1).JPG.9427c83b7d306918685a15dfdf7f0897.JPG

Editat de knupz
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Suspension lift+ body lift

 

Din cate stiu eu astea sunt doar pt fata.

 

La BL se prelungesc manetele de la schimbatoare, si poate si coloana de directie (nu stiu sigur).

Probabil mai e nevoie sa ajustezi pozitia si a altor chestii care trec de pe caroserie pe sasiu (conducte/furtune/cabluri...)... si cam toate astea trebuie deconectate ca sa pui distantierele (chiar daca distantierul e mic, tre sa ridici caroseria destul de mult sa-l pui)

Suzuki Grand Vitara 2.0 16valve 1998

0745-009633

cristianhaulica@yahoo.com

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Suspension lift+ body lift

 

Distantierele alea fac parte dintr-un kit de la francezi care costa 640 euro si vine cu tot ce trebuie pentru a inalta vitara 10cm (http://vitarasud.com/?fr_le-kit-pour-lift-10,32)

 

M-am hotarat,o sa ma axez pe un asemanea kit,nu are rost sa ma complic cu improvizatii.

 

 

Multumesc tuturor pentru sfaturi.

37543097_01KITPOURLIFT_10cm.jpg.9422585c694abf2999a9ac3e02799c47.jpg

  • Like 1
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Suspension lift+ body lift

 

:old inteleapta decizie.

Cum suntem romani ,banii sunt asa cum sunt si vad ca esti receptiv si selectiv la idei, imi permit inca un sfat.

Incearca local, cheltuie la fel. Bonus discutii si cunostinte pasionate,intotdeauna vei avea de invatat ceva....daca nu cumva esti cel mai invatat :grin:

 

Dupa ce te informezi si stii exact ce vrei si ce este mai bine pt tine ,probabil ca undeva la mai putini E decat in linkul tau (nu cu mult) vei putea sa o rezolvi local,facand acelasi lucru. Cu bonusul ca cineva a mai facut-o, stie pasii si mai are si experienta acumulata din spate...

 

Daca vrei sa bati din palme si gata,ia un chit cum este cel din link.... vei invata pe banii, timpul si nervii tai.

 

Mai sapa pe forum.

Dacă de întelepţi o povaţă este apreciată, de proşti e ca o jignire considerată.

Dream It, Do It, Live It....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Suspension lift+ body lift

 

In momentul in care acestei investitii ii va veni randul voi conspecta piata locala dupa un asemenea kit,banui ce vrei sa imi spui.Ideea topicului era sa inteleg cu ce se mananca un kit de inaltare budget cat si unul profi,mai am multe de invatat dar cel putin mi-am facut o idee.

 

 

Multumesc

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Suspension lift+ body lift

 

vorbeste cu Soso de la muresIesi mult mai ieftin

 

Daca nu mai face nebunia aia cu prelungirea cuiului amortizorului, poate da, altfel ii recomand colegului sa-si ia ceva profi, nu mantocareli periculoase......

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Suspension lift+ body lift

 

Am vazut in cealalta postare ca vrei sa iti iei anvelope, pai mai bine vezi dimensiunea maxima care intra fara prea mult deranj si te inalti 2-3 cm din anvelope, sfat care deja l-ai primit observ, suspensia poate sa fie stock dar noua, vezi ce poate masina ce vrei de la ea dupa care ''investesti'' in suspensii scumpe.

Dacia Duster 4x4

Daihatsu Feroza ''Facocerul gurmand'' 1.6 16V.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Suspension lift+ body lift

 

Daca nu mai face nebunia aia cu prelungirea cuiului amortizorului, poate da, altfel ii recomand colegului sa-si ia ceva profi, nu mantocareli periculoase......

 

 

Eu mi-am luat kit de inaltare cu telescoape mai lungi si flanse sub arcuri.La 10 CM cu siguranta se inlocuiesc telescoapele cu altele mai lungi,flansa la bascula,cardan si cutie

Editat de CatalinU
Ever tried.Ever failed.Try again.Fail again.Fail better
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Suspension lift+ body lift

 

la vitara pentru fata eu nu am gasit telescoape mai lungi...doar unele foarte scumpe, dobinsons parca.

In prezent: Suzuki Escudo LWB 1.6 16v 101 cp, 1993, RHD

In trecut: Vitara SWB 1.6 8v 80 cp, 1993, cabrio, injectie - stock

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Suspension lift+ body lift

 

Da,la vitara are forma mai ciudata.Sa vb cu soso si sa vada daca e multumit de ceea ce ii ofera.La veverita mea,de la el am kitul si cu tot cu arcuri m-a costat 1300 lei.Un kit OME sau ironman ajunge aproape de 1000

Ever tried.Ever failed.Try again.Fail again.Fail better
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 săptămâni mai târziu...

Re: Suspension lift+ body lift

 

Vezi ca prelungitoarele alea de amortizoare sunt ceva fin de tot... M-am chinuit eu la o veverita sa-i bag tija de la telescop inapoi in prelungitor si s-o infiletez la loc... Asta sus pe Baiului, cu sculelte de sub scaun... ca omului de la 2 gropi, i-a sarit prostia aia si ii dormea roata pe langa masina. E misto cand ai rapa de 200m in dreapta, unde stii ca au mai murit oameni, sa-ti sara sara roata din oala...

Eu realmente, la siguranta nu fac niciun fel de compromis. Mai bine merg cu ea pe burta si ma milogesc la trolii si sufe, decat sa umblu cu inventii si inovatii made pe vaporas in Herastrau. Kit complet Ironman FTW!!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Suspension lift+ body lift

 

Nu stiu despre ceprelungitoare vorbesti.Eu am schimbat telescopul cu totul.Nu o sa dau pe o suspensie mai mult decat pe masina,aia e sigur.Am luat OME pe cealalta masina.Dar pe Jimny daca pun Ironman,ii dublez valoarea instant

Editat de CatalinU
Ever tried.Ever failed.Try again.Fail again.Fail better
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Suspension lift+ body lift

 

Prelungitoarele la amortizoare nu ar terbui sa se desfaca, daca sunt montate cum trebuie. (Cu pasta de blocare, sau un punct de sudura)

Eu asa am avut pe Vitara, si am pe Grand Vitara acum... fara probleme.

 

PS. De regula pe spate se gasesc amortizoare mai lungi de la alte masini. Pe fata... nu prea, si se ajunge la prelungit, .. vrand-nevrand.

Editat de cristianhaulica

Suzuki Grand Vitara 2.0 16valve 1998

0745-009633

cristianhaulica@yahoo.com

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Accesul pe Forum Club4x4 este conditionat de respectarea Regulamentului - Termeni de Utilizare