Sari la conținut
bbh_blocked_dnftl
  • GTC-banner-728.jpg.5cc46ba09a7dd8e0286229917ccf417d.jpg

  • GTC-banner-300.jpg.0de16ddb1a65d423b7281e32d9bd2e76.jpg

Inaltare Ford Ranger 2005 pentru anvelope mai mari?


ssmy

Postări Recomandate

:hlAm un Ford Ranger din 2005,si momentan am pe el anvelope de 265/70/15 si doresc sa pun anvelope de 33/12,5/15,care nu merg daca nu fac modificari la masina.Am nevoie de sfaturi de idei de la cei cu experinta cum se poate face aceasta.

NU stiu cu body lift de 50 mm(5 CM) cat se ridica si daca se poate ridica fara alte modificari(furtune cabluri,etc).

Astept ajutor si fiecare sfat este binevenit:tk

 

 

 

P1070818.thumb.jpg.5c44da3dabdd22cbf4de2597b5efe246.jpg

Editat de Astral
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Ajutor !!! Cum pot inalta Ford Ranger pentru a pune cauciucuri mai mari?

 

Fiind aceeasi masina cu Mazda B2500, mai multe discutii pe tema asta gasesti la "Mazda" :

http://forum.club4x4.ro/showthread.php?48247-body-lift

http://forum.club4x4.ro/showthread.php?40550-cum-se-ridica-de-fata-MAZDA-B2500

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Ajutor !!! Cum pot inalta Ford Ranger pentru a pune cauciucuri mai mari?

 

Merci Astral! Oare bodylift pentru L2oo merge la Ford Ranger,se potriveste? Am gasit sa cumpar de L200.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Cum pot inalta Ford Ranger pentru a pune cauciucuri mai mari?

 

:hl nu ma lasati!!! cine imi spune si mie ce sa fac! nu ma oricep deloc!:plcine stie sa-mi spuna si mie:tk

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Cum pot inalta Ford Ranger pentru a pune cauciucuri mai mari?

 

Pe link-urile pe care ti le-am indicat sunt deja raspunsurile pe care le cauti......nu mi-e f clar ce anume mai vrei sa afli.......ai citit postarile #9 si #10 din topicul de pe la primul link ?

 

Incearca sa iei legatura cu Maurizio......masina din topicul asta pt overfendere tot el a inaltat-o........

http://forum.club4x4.ro/showthread.php?53844-overfender-la-pick-up

Editat de Astral
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 luni mai târziu...
  • 6 luni mai târziu...

Re: Cum pot inalta Ford Ranger pentru a pune cauciucuri mai mari?

 

Ute asa arata masina acum....cu cateva imbunatatiri..dar pt ca student si care circul mai mult in oras nu prea mai pot sa o tin asa ca vreau sa o vand....numai ca nu am destule posturi sa o pun aici la mica publicitate..:wink:

P1100173.jpg.beb75c8b8a95c462d7b8900a13f525cf.jpg

P1100170.jpg.39241ef579b71e604b817cc24bae3599.jpg

P1100177.jpg.777e7f06276a38ff424d61dedd179470.jpg

P1070362.jpg.be28ad15858ad1594a928a38bdab304e.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Cum pot inalta Ford Ranger pentru a pune cauciucuri mai mari?

 

cum sta cu inmatricularea ?

 

de inmatriculat costa max 600 euro,daca e vreo indoiala si va intereseaza in vederea cumpararii, pentru acesti bani platesc eu taxa si o inmatriculez.

Editat de Astral
VREUN / VREO ....FARA CRATIMA ! http://forum.club4x4.ro/showthread.php?50746-Dictionar&p=822865&viewfull=1#post822865
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 6 ani mai târziu...

Re: Cum pot inalta Ford Ranger pentru a pune cauciucuri mai mari?

 

Salut, Vad ca e un topic ff vechi, dar citeam printre postari si am vazut cum arata masina ta SSMY sau arata, daca ai vandut-o, si chiar a iesit bine. Dar nu am vazut pana la urma ce varianta ai ales sa o inalti asa? si poti sa imi spui daca mai tii minte cumva ce marime aveai la rotile acelea . In ideea ca asa ceva am si eu si vreau sa stiu daca se potrivesc si ce marime sa caut. Mersi anticipat.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Cum pot inalta Ford Ranger pentru a pune cauciucuri mai mari?

 

Salut, Vad ca e un topic ff vechi, dar citeam printre postari si am vazut cum arata masina ta SSMY sau arata, daca ai vandut-o, si chiar a iesit bine. Dar nu am vazut pana la urma ce varianta ai ales sa o inalti asa? si poti sa imi spui daca mai tii minte cumva ce marime aveai la rotile acelea . In ideea ca asa ceva am si eu si vreau sa stiu daca se potrivesc si ce marime sa caut. Mersi anticipat.

 

Putin probabil sa iti mai raspunda:

Ultima Activitate 20th December 2016 00:00

Too much of a good thing can be wonderful.
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Cum pot inalta Ford Ranger pentru a pune cauciucuri mai mari?

 

Buna replica asta :)

Ideea e urmatoarea: mai are cineva ford ranger-uri/b 2500 modele vechi pana in 2006 pe aici oare? Care sa le fi inaltzat sau sa fi schimbat rotile la ele cu unele pe 16 ? As avea nevoie de niste informatii suplimentare fata de ce sunt in acest thread. Mersi.

Zi faina.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Cum pot inalta Ford Ranger pentru a pune cauciucuri mai mari?

 

Problema nu consta in....gaura rotii - asta inseamna de fapt 15" sau 16" -, ci in marimea anvelopei pe care vrei sa o pui pe janta cu gaura respectiva.

Concret, fara nicio inaltare - dupa cum a decurs discutia cred ca inaltarea pe care a facut-o colegul de mai sus a fost un body-lift, care inaltare nu e tocmai o inaltare propriu-zisa pt ca n-a marit la sol a masinii, ci doar a inaltat caroseria - nu cred ca-ti vor intra anvelope mai mari de 31" fara sa-ti atinga in colturile contra-aripilor.

 

Deci, daca vrei sa faci o treaba buna, ii faci o inaltare din suspensie, adica alte arcuri si alte amortizoare.

Restul variantelor nu vor fi decat niste compromisuri ieftine, bani cheltuiti relativ aiurea pentru ca, in final, vei ajunge singur la concluzia ca mai bine ii schimbai din prima suspensia.....

 

 

PS - Dupa ce ti-am cele de mai sus am vazut ca ai pus anunt pentru anvelope 235/85/16, iar astea sunt cam 32" si stiu ca mie pe Mazda BT50 imi atingeau in coltul extern al contra-aripii pe bracaj strans sau pe flexari si acolo a trebuit sa tai din colturile alea.

Pe de alta parte, BT50 parca avea spatiul pentru roata ceva mai generos decat la B2500....

Calculatorul pe care l-am folosit l-am accesat de aici :

https://forum.club4x4.ro/showthread.php?54160-Calculator-comparator-pentru-anvelope-si-jante

http://www.dakota-truck.net/TIRECALC/tirecalc.html

 

1602447458_Capturedsfd.JPG.f19925aa8f9353a73145711b05326738.JPG

Editat de Astral
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Inaltare Ford Ranger 2005 pentru anvelope mai mari?

 

Salut, da chiar citisem pe un alt post pt ford unde chiar tu scriai ca ai pus pe ea anvelopele de genu 235/85/16 si ca freaca putin. Nu ma pricep asa bine sa stiu excat si sa inteleg care e locu in care freaca(adica a frecat inaltimea anvelopei a fost de vina sau latimea ei? ca am vazut pe calculatorul respectiv ca diferenta intre marimea de 31 si 32 de inchi influenteaza cifra de inaltime a anvelopei, nu cea de latime(235-ul)), dar ma gandeam ca daca a intrta la tine, fara a ridica caroseria poate intra si la mine. Oricum am programato la ridicat de caroserie putin peste cateva luni si de aia as vrea sa incerc rotile astea care ziceai tu ca si daca ating putin , totusi o ridica ceva si cand voi ridica putin si caroseria(2, 3cm) nu va mai freca. Sau nu am inteles eu bine, tu ai pus rotile respective de 235/85/16 si aveai si bodylift ?

Mentionez ca nu vreau nimic extrem sa o inalt, dar am nevoie de garpa mai sus decat e acuma, mai ales in fata. si ma gandeam ca rotile ar fi primul lucru pt ca ridica putin si dupa putin de bodylift fara sa stresez capetii de bara prea mult si cam atat.

ma gandeam sa iau ceva mai inalt pe jantele de 15"ce le are masina dar nu am gasit ceva care sa fie de 85 nu de 75% cum e acuma ca sa faca o diferenta ceva la inaltare. probabil nu se fac, nu stiu.

 

PS: Am uitat sa te intreb, tu pana la urma ai ramas pe rotile de 16 cu anvelopele acela de 235/85/16 sau leai schimbat cu altceva? ca marime ma refer. Si daca zici ca acest 235/85 ar face probleme, atunci ce anvelopa s-ar preta ca marime pe o janta de 16 care sa o ridice totusi putinul ala de 1 inch?

Editat de Dirtbones
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Inaltare Ford Ranger 2005 pentru anvelope mai mari?

 

#Astral poti te rog sa imi spui daca crezi ca rotile si deci marimea gumelor din postul asta ar intra fara probleme la mine ?

 

https://forum.club4x4.ro/showthread.php?96563-4-buc-Insa-Turbo-profil-Simex-265-75x16-jAntE-tabla

 

sau ar fi mai sigure ceva de genu 265/70/16 ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Inaltare Ford Ranger 2005 pentru anvelope mai mari?

 

Treaba e in felul urmator : te uiti in actele masinii si vezi ce marime au anvelopele date de producator, apoi folosesti unul din calculatoarele indicate mai sus si, nu in ultimul rand, iei la rasfoit cu rabdare sectiunile Ford si Mazda si sigur vei gasi pe undeva scris ce anvelope intra pe masina ta fara inaltare si fara sa frece pe nicaieri.

Concret, bagi in calculator marimea data de producator si marimea care te intereseaza si vezi care e diferenta dintre ele. Daca e mai mare de 10-15%, sigur iti vor freca pe undeva.....

 

Pe de alta parte, ai putintica rabdare ca avem un coleg (nu doar unul...!) foarte priceput si care are si o Mazda B2500 si are pseudonimul "cos" si poate ai noroc sa se uite pe aici si-ti spune sigur ce marime intra pe masina ta. :wink:

 

 

PS - Uite, ti-am gasit la repezeala o parere :

https://forum.club4x4.ro/showthread.php?39923-Anvelope-pt-MAZDA-BT-50&p=546606&viewfull=1#post546606

 

Desi, acolo e vorba despre Mazda BT50, colegul are in profil o Mazda B2500......:wink:

Editat de Astral
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Inaltare Ford Ranger 2005 pentru anvelope mai mari?

 

Ok, mersi de link, acum stiu ca sunt cel putin 2 marimi care sunt la limita, dar e posibil sa mearga, tinand cont ca urmeaza sa o ridic putin si sa-i pun alta bara fata ar trebui sa mearga oricare din ele. Legat de calculatorul ala, am tot comparat dimensiuni si am vazut; dar nu m-am prins exact la care din cele 4 din tabel te refereai sa nu depaseasca 10, 15% ?

Dar azi am avut norocul cand am mers pe la piata in Flavia sa vad un L200 mai vechiut, parcat langa statia de tramvai, pe care erau montate exact ce vroiam si eu si ce ai avut si tu adica 235/85/16 pe niste jante de alu normale si cu profil MT Simex uzat la un 30, 40% si am masurat cat de cat cam cat e roata de mare fata de ce am eu in diametru. Si e destul de sesizabil cum spuneai si tu. Dar va intra la limita nemodificata frecand putin, probabil, dar cand le voi monta pe ea cand o duc la modificat atunci vor sta zic eu ok. As fi vrut sa il cunosc pe om sa-i pun mai multe intrebari dar de cate ori am vazut masina acolo parcata niciodata nu am vazut pe nimeni in apropiere. Poate e si el logat prin club4x4 si pot da de el. Nu am retinut numarul de inmatriculare dar e veshnic acolo parcat, in caz ca vede careva din Timi postul asta si il cunoaste pe om. :-) Sau as putea sa scriu un anuntz undeva pe forum daca il stie cineva pe tip sa dau cumva de el? este ceva sectiune de genu? Te intreb pe tine ca stii mai bine fiind moderator, daca pot scrie asa anunt pe undeva la l200 sau pe undeva.

Oricum multam de ajutor pana acuma, si daca mai sunt idei sau pareri despre asa ceva feel free si spuneti-mi , orice parere e binevenita.

Dau un vin sau o bere , dupa preferinte cand treci pe aici. :)

Editat de Astral
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Inaltare Ford Ranger 2005 pentru anvelope mai mari?

 

In link-ul de mai sus sunt mai multe calculatoare, nu mai stiu exact care dintre ele arata diferenta de marime....incearca-le si tu pe rand sau poti incerca sa gasesti alte calculatoare cu google.

 

PS - Asta de mai jos mi se pare cel mai complet :

https://www.carbibles.com/tyre-size-calculator/

Editat de Astral
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Inaltare Ford Ranger 2005 pentru anvelope mai mari?

 

235/85/16 vor atinge daca masina nu e inaltata din suspensie ( bare de torsiune mai stranse pe fata si cercei mai lungi pe spate - cel mai ieftin ... si de aici fara limita - suspensie dedicata cu arcuri lamelare pe spate , bare de torsiune pe fata ... etc ... ) .

 

... .... dar , un mare DAR vine tocmai din marimea inaltarii . Peste 4 cm ridicare din suspensie masina devine greu controlabila din cauza geometriei la suspensia si directia fata . Se poate regla convergenta ceva mai stransa de fata dar asta va uza anvelopele si sistemul de directie . Pana la 4 cm inca mai e acceptabil , planetarele nu vor face zgomot prematur pentru ca bratele fata nu vor avea un unghi exagerat .

 

In rest masina duce fara probleme chiar si roti de 31 inch ( motorul se limiteaza la turatie si nu la putere , poate ca va consuma si ceva mai mult , eu n-am tinut socoteala cat si cand consuma , stiu doar ca daca o fugaresti consuma mai mult decat atunci cand e cocosata de greutate ) .

 

Insa tot ce inseamna roti mai mari de 30 inch ( indiferent de janta , ca-i pe 15 sau pe 22 inch , la roti conteaza doar diametrul total , latimea si ET-ul ) va atinge in aripa , in prag si in coltul de la bara fata . Pe spate nu sunt probleme , altele decat franele cu tamburi conceptie 1960 ...

 

 

Masina merge prea bine asa cum e stock , nu e logic s-o incapacitezi cu o inaltare nejustificata tehnic numai pentru a inghesui roti mai mari . Nu e o caroserie de exceptie , nu e o transmisie nemaipomenita sau o suspensie prea inteligenta , nu va arata super mega wow cu roti de 32 , pentru care va trebui sa tai destul = sa cheltui destul - pentru moment , pana se descopera ca nu mai franeaza bine , nu mai accelereaza ca inainte si bate volanul ....

  • Like 1

... sa fim corecti pana la capat !

Nu cere nimeni sa fii impecabil si un fel de varf de gama , doar corect e destul !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Inaltare Ford Ranger 2005 pentru anvelope mai mari?

 

Salut. Mersii mult pt toate info-urile. cu cat mai multe cu atat mai bine. Ca sa stiu ce aleg.

Am mentionat si mai sus ca nu vreau sa o inaltz exagerat si nici decum sa arate bine sau sa inghesui roti mari :) motivul pt care vreau sa o inalt e pt ca botul e mult prea jos pt locurile in care ma bag cu ea si am nevoie neaprat sa fie mai inalta decat stoc, care acest stoc iese din discutie la modelul asta fiind chiar mic . De aceea acea inaltare prin schimbare de roti as fi vrut sa imi dea un minim de 2cm nu mai mult si inca 2, maxim 3 as fi inaltzat prin ridicarea caroseriei. deci cum ziceai si tu, nu depasesc 4 cm din inaltarea de suspensie(cea din bari +cercei) si mai adaug 2 din roti. Asta ar fi solutia sa nu stresez zic eu nimic prea tare. Crezi ca adunate cele 2 ar crea problemele ce mi le-ai spus? tinand cont ca nici una nu e dusa la extrem?

Eu ma gandeam la marimea aceea de roti 235/85/16 (fata de actualul 235/75/15)doar in ideea de a o inalta din roti fara a mari latimea doar diamterul final. Dar , te rog, daca sti vre-o alta marime de roata care sa se apropie de o inaltare asemanatoare te rog da-mi un pont. ca am tot calculat o gramada de dimensiuni dar unele se gasesc ff greu pe la noi. Si tot nu ma lamurisem daca sa raman pe jante de 15 sau sa trec pe 16 pt a ajuta la diametrul total?

Am citit ce ziceai : ""Pe spate nu sunt probleme , altele decat franele cu tamburi conceptie 1960 ... "" poti sa-mi spui mai multe putin? Ca nu ma pricep ata de bine si sa nu inteleg gresit. Daca as pune roti mai mari voi avea probleme la franare pe puntea spate? faza cu consumul si aceleratia o inteleg; de asta nu stiam :-?

Oricum am nevoie de o solutie ,si ma bucur ca vad atatea sfaturi si pareri; de asta mai zic odata nu vreau si nu tin mortish pe marimea aceea aleasa de mine, nu-s fixist si nu vreau un monster truck :-) nici sa arate cat un tanc, doar ca sunt nevoit sa o inaltz cat mai mult fara ai face rau pe alte parti din cauza locului pe unde ma bag cu ea :/ Altfel nu o pot folosi pt ce am luat-o defapt :-)

Mersii .

 

PS, azi m-am inatalnit ca un prieten din alta localitate care are o bazda B2500 tot de prin 2001 si el avea montate 31x10.5x15(adica un 265/75/15 cam asta ar fi echivalentul) dar avea si caroseria inaltzata putin si puses si flanse de 30. Nu stiu daca flansele erau puse pt ca altfel frecau(janta neavand un ET prea mare) sau doar pt ca ai placea mai mult cu rotile scoase. Masina lui aratand cu o garda mult mai buna la sol ,in partea din fata, fata de a mea. Crezi ca ar merita sa merg si eu pe aceasi marime?

Editat de Dirtbones
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Inaltare Ford Ranger 2005 pentru anvelope mai mari?

 

... eu nu iti pot indica alte marimi de roti , va trebui sa experimentezi singur . Dupa ce am incercat cateva eu m-am oprit la roti cu doar doi cm mai mari - inaltare cu doar 1 cm din roata - si numai atat . La roti de aproape 31 inch transmisia era intre viteze , treptele mici erau supraturate iar in treptele mari se infunda tractiunea ( motorul tinde sa piarda cuplul , comparatia fiind facuta

cu 235/75/16 ) . Cum masina merge mult pe asfalt si am tinut sa ramana fasneata dar stabila si buna la consum am ramas la modificari minime . Cum transmisia coboara mult si penalizeaza garda la sol n-am mai tras mata de coada si am zis ca unde nu e tehnica poate ma scot cu arta condusului . Uneori mi-a mers ( astea unde ai trecut nu se pun , n-au fost destul de serioase ... umbla vorba ... ) , alteori m-am troliat cu sufe infasurate pe rotile fata ( LSD-ul de pe puntea spate e cam jalnic de inutil pe suspendari desi are uleiul si tot ce trebuie ) .

 

Rotile cu flanse sau ET negativ arata ele cool dar vor uza prematur sistemul de directie ( nu foarte solid dar foarte ieftin de intretinut ... daca asta ar fi un criteriu de apreciere ... nu forta iesirea rotii din sant ca se lungesc bieletele si se zapaceste semicaseta in ritm de o scoatere = un set de directie ) .

 

Franele cu tambur pe spate sunt exact acelasi sistem primitiv , mentinut de toti fabricantii doar pentru frana de mana - chiar si la Duster ... in curand cred ca fac o conversie la discuri pe spate la Duster ca la franele pe spate sunt cel putin ridicole la tot - timonerie ineficienta , sistemul de autoreglare inutil si foarte fragil , cilindrul de frana spate tip ATV in toate sensurile ... si asta la bani multi . Daca la astea noi iti iau ochii cu lemn din plastic si touchscreen cat mai fatos si mai falos , cele pentru santier ca la Ford/Mazda astea de care vorbim inca mai sunt cu mai mult fier dar intr-o idee ( prea ) conservatoare si la care trebuie sa intervii pentru curatare/reglare/inlocuire la fiecare schimb de ulei . Daca schimbul de face la 12 000 km atunci masina a fost exploatata moderat si asta se regaseste la orice element al masinii ... daca schimbul de ulei se face la 6000 km asta inseamna ca a avut o expoatare mai grea si asta se regaseste si la frane/directie/suspensie ... masina nu se foloseste in nestire si nu se repara numai atunci cand te lasa in drum .

 

Directia , suspensia fata si franele la masina asta trebuie intretinute periodic , asemenea motorului . Si neaparat ar trebui relocat intercoolerul ca in pozitia initiala e prea jos si prea expus in teren .

... sa fim corecti pana la capat !

Nu cere nimeni sa fii impecabil si un fel de varf de gama , doar corect e destul !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Accesul pe Forum Club4x4 este conditionat de respectarea Regulamentului - Termeni de Utilizare