Sari la conținut
bbh_blocked_dnftl
  • GTC-banner-728.jpg.5cc46ba09a7dd8e0286229917ccf417d.jpg

  • GTC-banner-300.jpg.0de16ddb1a65d423b7281e32d9bd2e76.jpg

Inaltare Honda CR-V III (RE5)


rdk84

Postări Recomandate

Salut,

 

Cum mi se pare ca la CR-V-ul meu arcurile spate par un pic mai lasate si cum ma pregatesc de montare carlig (20-22kg cel putin in plus), ma gandeam ca ar fi bine sa schimb si arcurile spate.

 

Acum, daca tot schimb arcurile, ar fi bine sa o si ridic un pic, maxim 3 cm. Nu fac off-road cu ea, dar ma ajuta iarna prin troienele de zapada. Pana in iarna, o sa primeasca (sper) si un scut de fier/aluminiu.

 

Am gasit la englezi un kit care inalta (asa zic ei) cu 2.5cm fata si 3cm spatele: http://www.eibachshop.co.uk/eibach-prokit-lift-spring-kit-25mm-front-30mm-rear-e30400120122_p31224098.htm#.WSgpQ9z-uUk

 

A folosit cineva asa ceva? Presupun ca daca schimb arcurile, trebuie sa schimb si telescoapele? Trebuie si alte lucruri schimbate? Oare se schimba prea rau comportamentul pe autostrada?

 

Multumesc,

Radu

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 săptămâni mai târziu...

Re: Inaltare Honda CR-V III (RE5)

 

inaltarea de 2,5-3 cm e una de bun simt. Dar socoteala ia de baza inaltimea masinii noi, deci dupa montaj , avand in vedere ca de-a lungul timpului masina s-a mai lasat pe arcuri ... ridicarea o sa fie ceva mai consistenta.

Vad ca kitul nu include si amortizoarele aferente, inseamna ca vei merge pe cele vechi ...desi pt a evita sa le bubuie la cap de cursa pe deschis, ar trebui sa cauti unele cu cursa ceva mai mare. Poti face asta si in etapa 2, dupa ce vei vedea daca intampini probleme.Alte modificari nu ar trebui sa fie ..

 

PS: ce carlig de 20 kg montezi ???

 

uite niste australieni ce vand kit de CRV cu tot cu amortizoare

 

http://www.ebay.com.au%2Fitm%2FHONDA-CRV-97-01-RD1-SUSPENSION-LIFT-KIT-%2F171721612209&psig=AFQjCNGEhlPUhe9UJcuKrdV8V2-mw2Tr1Q&ust=1496948391571995

ing. Luigi PIRSU

www.nissan4x4.ro

service si tunning NISSAN

Facebook PAGE: NISSAN4x4 SERVICE

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Inaltare Honda CR-V III (RE5)

 

Depinde de ce instalatie electrica ma apropii, teoretic si Bosal si Westfalia au instalatie electrica direct cu mufe specific pentru masina mea. As prefera Westfalia pentru carlig, deoarece nu se decupeaza nimic din bara spate, la Bosal se decupeaza din bara spate. Si cred ca este mai usor cu 2kg daca retin bine.

 

Treaba cu carligul cred ca o aman pana in primavara, in schimb as dori sa rezolv suspensia + scut/scuturi metalice pana in iarna.

 

Referitor la kitul de inaltare, vad ca este de la RD1 (primul model de CR-V), al meu este RE5 (model 3 din 2007-2009) si nu cred ca sunt compatibile.

Editat de rdk84
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 5 luni mai târziu...

Re: Inaltare Honda CR-V III (RE5)

 

Dupa mai multe incercari de a cumpara kitul de suspensie E30-40-012-01-22, nu am reusit. Eibach nu-l mai produce, in catalogul din 2017 nici nu mai apare (decat E30-40-012-02-22 pentru motoarele 2.2 diesel). Nici o alta varianta cu kit speciala pentru modelul asta nu am gasit. Asa ca momentan singura varianta de inaltare ramasa este utilizarea de flanse. Probabil voi face intai pentru spate (de 2-3cm) si in functie de rezultat mai vedem. In curand urmeaza sa-i montez si scutul de otel pentru motor, sa vedem cum o sa arate dupa. Si apoi asteptam iarna sa vedem cum se comporta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 luni mai târziu...

Re: Inaltare Honda CR-V III (RE5)

 

Eu l-am inaltat de spate cu inele facute pe strung, montate sub flansa de la amortizor, sunt mai ieftine si mai sigure.

Mai exact cate doua inele la fiecare amortizor, flansa se da jos de pe amortizor, se monteaza inelul care ridica flansa dupa care se pune inelul care scoate jocul dintre flansa si amortizor (amortizorul este mai ingust in partea de sus). Daca faci flansa, trebuie sa-l faci dupa profilul de asezare a arcului care este inclinat.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Accesul pe Forum Club4x4 este conditionat de respectarea Regulamentului - Termeni de Utilizare