Sari la conținut
bbh_blocked_dnftl
  • GTC-banner-728.jpg.5cc46ba09a7dd8e0286229917ccf417d.jpg

  • GTC-banner-300.jpg.0de16ddb1a65d423b7281e32d9bd2e76.jpg

Placa anulat EGR ZD30Di y61


CristianG88

Postări Recomandate

Salut,

 

Nici nu stiu unde sa postez asta , rascolesc tot google si nu gasesc o placa de anulat EGR , decat din Australia sau ebay unde pretul de transport este de nu stiu cate ori mai mare decat placa in sine care e intre cam 5$-10$ dolari.

 

Ma poate ajuta cineva? Are cineva asa ceva sau stie un site sau magazin in Romania care aduc sau au asa ceva?

 

Multumesc anticipat!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Placa anulat EGR ZD30Di y61

 

Este din 2005, 2000-2007 au aceeasi teava de egr care se uneste cu galeria cu motoru 30DI. Ma gandeam si la optiunea de a confectiona una , dar nu stiu din ce metal de unde sa iau si cati mm grosime etc. de acee as lua ceva gata facut , nici nu am scule sa tai cum trebe o tabla. Daca are cineva facut sau stie sa faca la un pret ok platesc.

Editat de CristianG88
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Placa anulat EGR ZD30Di y61

 

2005? hmm , poate fi cu pompa de injectie electromecanica sau common rail .

- pt masina pana in 2005 cu pompa electromencanica , iti pot confectiona si trimite placa de obturare , fara probleme

- pt masina dupa 2005 , cu injectie commonrail lucrurile sunt un pic mai complicate , ECU va "simtit" ca l-ai pacalit si va aprinde check engine si intra in limp mode . Pt asemenea modele de y61 trebuie si o interfata electronica ce simuleaza functionarea corecta a EGR .

Daca nu stii ce fel de injectie ai pe masina, te rog fie sa postezi o poza cu motorul aici fie sa o trimiti pe whatsup la nr 0724.64.77.26

ing. Luigi PIRSU

www.nissan4x4.ro

service si tunning NISSAN

Facebook PAGE: NISSAN4x4 SERVICE

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Placa anulat EGR ZD30Di y61

 

Cred ca cel mai indicat este sa fie obturat la iesirea din evacuare....asa nu mai exista riscul sa apara depuneri in egr....

Nissan patrol Y61, ZD30 DDTI !

 

Sa auzim de bine !!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Placa anulat EGR ZD30Di y61

 

Australienii si toate placutele de pe net au forma aia rombica facute pentru imbinarea egr cu galerie...daca se obtureaza teava de unde trage egr poate da eroare egrului sau ceva de genu , e o speculatie nu ma pricep .

Editat de CristianG88
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Placa anulat EGR ZD30Di y61

 

Eu am obturat sus la galeria de admisie, din mai multe considerente tehnico-personale.

 

Am confectionat placuta dintr-o...gletiera, cumparata special pentru asta.

Placuta poate fi pusa la admisie sau la iesirea din egr, e totuna.

Nu-ti trebuie schema de pe net.

Oricum va trebui sa demontezi teava dintre egr si admisie si hopa, ai sablon.

Cînd te-ai nascut, tu ai plîns, iar altii s-au bucurat. Traieste-ti viata astfel încît, cînd vei muri, toti sa plînga, iar tu sa zîmbesti.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Placa anulat EGR ZD30Di y61

 

Asa cum zic si colegii mai sus ...ia o bucata de tabla traseazo si tai-o ...nu merita sa o cumperi de pe ebay.

Editat de Astral

consiliere - diagnoza - evaluare - recovery

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 săptămâni mai târziu...

Re: Placa anulat EGR ZD30Di y61

 

Am eu o plăcută Egr, o putem multiplica la confectii metalice dacă mai este nevoie..

 

Eu încă nu am montat-o, ma bate gândul după mai multe sfaturi primite ,sa scot Egr-ul cu totul.. cică e mai profi asa..

La Zd30 2004, mai trebuie ceva, da vreo eroare după montaj??

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Placa anulat EGR ZD30Di y61

 

Am eu o plăcută Egr, o putem multiplica la confectii metalice dacă mai este nevoie..

 

Eu încă nu am montat-o, ma bate gândul după mai multe sfaturi primite ,sa scot Egr-ul cu totul.. cică e mai profi asa..

La Zd30 2004, mai trebuie ceva, da vreo eroare după montaj??

 

E mai mult de muncit pentru a scoate EGR cu totul.

 

Conform baietilor "from down under", ale caror instructiuni le-am urmat atunci, dupa obturare creste voltajul MAF la idle, si s-ar putea sa apara limp-mode, daca nu se umbla la surubelul VNT-ului.

 

Nu mai stiu nici eu foarte bine, am facut asta la SWB acum 9 ani si de atunci merge brici.

 

La LWB n-am umblat inca, imi tot propun, da' iaca au trecut 3 ani si 30000 km de cand o am si n-am reusit:grin

Cînd te-ai nascut, tu ai plîns, iar altii s-au bucurat. Traieste-ti viata astfel încît, cînd vei muri, toti sa plînga, iar tu sa zîmbesti.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 lună mai târziu...

Re: Placa anulat EGR ZD30Di y61

 

la common rail daca se obtureaza EGR nu apar si probleme la DPF ? in ideea in care se infunda mai des ?

 

kitul de blocare EGR la commonrail e o interfata electronica ce permite deschiderere EGR numai in situatia autocuratirii DPF. Daca te mananca sa ii bagi placa de blindare in bot... imediat aprinde check-ul !

ing. Luigi PIRSU

www.nissan4x4.ro

service si tunning NISSAN

Facebook PAGE: NISSAN4x4 SERVICE

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Placa anulat EGR ZD30Di y61

 

kitul de blocare EGR la commonrail e o interfata electronica ce permite deschiderere EGR numai in situatia autocuratirii DPF. Daca te mananca sa ii bagi placa de blindare in bot... imediat aprinde check-ul !

 

ma gandeam la varianta in care ii pui placa si faci EGR off din soft .... ar trebui implicit anulat si DPF ....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Placa anulat EGR ZD30Di y61

 

Cele CRD, 2008-2010 nu sunt Euro 4 ?

 

Tailpipe CO2 emissions for this used NISSAN Patrol suv are 288 g/km and it has obtained Euro Standard 4 for air quality.

Editat de Norian
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Placa anulat EGR ZD30Di y61

 

Poate in alte tari au fost cu euro 4 dar cu dpf sigur nu au fost in Europa.Unul din motivele pentru care nu s-au mai importat in europa a fost norma de poluare.A mea e 2009 si parca in carte scrie euro 3 (masina luata de noua de la badsi).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Placa anulat EGR ZD30Di y61

 

Foarte ciudata povestea asta cu emisiile. Cumva, o sa devina de actualitate si la noi in universul de 6 luni, din pacate, la ce "se aude" dinspre aia de ne conduc.

 

Am observat ca emisiile sunt date la 288g/km inca de prin 2006, de cand se punea ZD30 non CRD. Iar in unele tari a fost omologat ca Eur4, cu toate ca nu avea DPF. Iar...daca RAR a omologat 2009CRD ca Eur3, suntem foarte tari. E destul de sarac "netul" in literatura de genul asta. Din ce am gasit eu, motivul pentru care s-a discontinuat in Europa in 2010 a fost imposibilitatea aprobarii in Eur5 pentru motorul de 3.0, chiar si CRD fiind. In Australia s-a discontinuat in 2017, pentru ca ei au trecut abia in 2018 la Eur5.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Accesul pe Forum Club4x4 este conditionat de respectarea Regulamentului - Termeni de Utilizare