Sari la conținut
bbh_blocked_dnftl
  • GTC-banner-728.jpg.5cc46ba09a7dd8e0286229917ccf417d.jpg

  • GTC-banner-300.jpg.0de16ddb1a65d423b7281e32d9bd2e76.jpg

Noua mea masina


mushudog

Postări Recomandate

Dragii mei, va prezint noua mea masina :banana

 

Patrol LWB, 3l, 7 locuri, piele, navi etc - din 2006 . E stock, fara modificari (lucru care imi convine).

Probleme:

- parbrizul e fisurat

-nu are tetierele din spate

- bordul e cu bulbuci

-turbina a fost schimbata in Ro

 

Am gasit-o prin mecanicul la care am fost azi si in care am incredere- el a schimbat turbina si a zis ca imi garanteaza ca nu are alte probleme la motor Nu am reusit sa merg in proba pe strada cu ea pt ca nu are numere, motorul merge frumos si singurul lucru ce mi-a recomandat e o revizie la frane. Pt ca nu a apucat sa fie samsarita - kilometrajul e 270000.

 

Luni marti sper sa scot numerele rosii. Bordul il imbraca in piele proprietarul saptamana viitoare.

8500 euro.

 

Multumesc de sfaturi..si rabdare. O sa deschid un topic separat pt masina...

IMG_1115.thumb.jpg.bc745e5edd3b10c70d774fcae019a929.jpgb53254e0-3d8f-4c2e-8422-547b7a82402b.thumb.jpg.cba56107d140057daac0dbaef57f07ba.jpgIMG_1113.thumb.jpg.5aa8935f8ec289d12b3b37f5448e1513.jpg07b31ee9-ad07-4b17-bf25-aeab22278fff.thumb.jpg.13772a47c2fbe95ddfde357814d64e29.jpgIMG_1118.thumb.jpg.78633fbd01a2be6345e2f8fd98e3338d.jpgIMG_1111.thumb.jpg.e534e315400a867e6e8026901ed98a0a.jpgIMG_1110.thumb.jpg.a7e523bf435f10f90a19ba47ded6dc06.jpg7c31328b-71c4-473b-856a-a5205424f952.thumb.jpg.f0df8c6b7561a3916909c1dcf00b2625.jpg

Editat de mushudog
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 67
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

Top autori în acest subiect

Imagini postate

Re: Noua mea masina

 

`Ai de capu' meu :), da cine e patrolist acuma ! Foarte frumoasa masina. Sa o folosesti sanatos . Cand trec prin Cluj poate ne intalnim. Si eu visez la una asa... da chestia e ca mi-i foarte frag Panzer IV inca si asa ca nu ma lasa inima sa fac pasul :grin:.

Ce mai , iti doresc noroc la ea si sa iti aduca satisfactii !

Editat de Astral

Nissan Terrano R20 Panzer II BFG MT

Nissan Patrol Y61 Panzer IV BFG MT

Natura si aventura

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Noua mea masina

 

Superba, felicitari si sa o folosesti sanatos, sper sa gasesc si eu ceva asemanatoar lunile viitoare cand incep cautarile

Mercedes G Wolf 461 300GD

Nissan Terrano II R20 2.7 TDi

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Noua mea masina

 

Nice rig, cum ar zice baietii "from down under".

S-o stapanesti sanatos!

Cînd te-ai nascut, tu ai plîns, iar altii s-au bucurat. Traieste-ti viata astfel încît, cînd vei muri, toti sa plînga, iar tu sa zîmbesti.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Noua mea masina

 

@Mushudog: felicitari pentru masinuta !

 

O foarte buna achizitie.

 

Foarte bun pretul, delirant de mic pentru un 2006 - daca imi permiti remarca. Nu am vazut pe anunturi masina asta :wink:

 

Cum e ? Alte impresii ?

Te rog sa lasi cateva randuri in topic si referitor la imbracarea in piele a bordului - s-ar putea sa ma intereseze subiectul in viitorul apropiat...:grin:

 

Hai cu numerele rosii si impresii de pe strada si offroad. Mor de curiozitate sa citesc impresiile tale. Saltul de la Vitara la "autobuz" e urias...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Noua mea masina

 

Multumesc de urari! :grin:

 

Azi am primit scaunele din spate (locul 6/7) . Sunt noi noute, nu cred ca au fost folosite deloc.

Veste buna- Kilometrii sunt reali- impreuna cu actele era si TUV-ul din februarie 2016 - atunci avea 252.000 km.

Vestea mai putin buna - masina e din 2005 nu 2006 (de fapt pe acte scrie Nov 2014). Nu e bai mare, ca as fi luat-o oricum.

 

Maine primesc numerele rosii. Revin cu detalii.

Pana atunci...citesc despre suspensii, cauciucuri si jenti...Apoi troliu si apoi probabil powerbox.

 

Bordul - manopera 100 eur+materialul (care nu stiu cat costa). Sper sa se rezolve saptamana asta...ca e foarte urat asa cum e.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Noua mea masina

 

Asa e si The Grey: an 2004, model 2005, bord bubacios.

Mi se pare suspect de mic pretul de 100 Eur manopera pt. bord, atata timp cat de imbracat un volan sub 250-300 lei nu gasesti.

Fa-i bordul, dar lasa-l dreaq de powerbox.

Daca vrei mai multa putere ai multe altele de facut inainte, astfel incat ZD30-ul sa fie safe.

@Norian, se mai gasesc, extrem de rar ce-i drept, masini extraordinare la pret "delirant de mic", stiu eu una:dr2

Cînd te-ai nascut, tu ai plîns, iar altii s-au bucurat. Traieste-ti viata astfel încît, cînd vei muri, toti sa plînga, iar tu sa zîmbesti.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Noua mea masina

 

Asa e si The Grey: an 2004, model 2005, bord bubacios.

 

@Norian, se mai gasesc, extrem de rar ce-i drept, masini extraordinare la pret "delirant de mic", stiu eu una:dr2

 

Si eu stiu unu' mic si simpatic tare care sigur inca mai are carne pe raftul de sus din frigider.....si altu' cu urme permanente de zgarieturi .....

PS: inca nu m-am apucat de biletele alea la loto....da' muncesc si sunt incapatanat :ha:

 

Frumoasa masina.

Dacă de întelepţi o povaţă este apreciată, de proşti e ca o jignire considerată.

Dream It, Do It, Live It....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Noua mea masina

 

@mushudog: dupa cum spuneam, sa te bucuri de ea :wink:

 

@giorgel: mda. Am pierdut si eu ieri 5 ore ca sa vad una identica cu a colegului mushudog, cica din 2007, care era inmatriculata in 2006 si care era fabricata in 2005 :banana

Go figure it out...

 

Daca stii vreuna "stock", chiar te incurajez calduros sa-mi dai un pont :wink:

 

Greu de gasit si an recent si km putini si ingrijite, un fel de MobyDick Y61-le asta :grin:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Noua mea masina

 

Si eu zic ca powerboxul mai poate astepta. Eu zic sa pregatesti motorul prima data ca sa fie safe. Sa te dai cu masina ca sa o cunosti si apoi mai vezi tu ce iti mai trebuie.

Nissan Terrano R20 Panzer II BFG MT

Nissan Patrol Y61 Panzer IV BFG MT

Natura si aventura

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Noua mea masina

 

 

Greu de gasit si an recent si km putini si ingrijite, un fel de MobyDick Y61-le asta :grin:

 

Pai suntem pe subforumul de Patrol . Daca vrei masini la kilogram , sunt x5, frelander , xtrail si altele de astea cate vrei.

Nissan Terrano R20 Panzer II BFG MT

Nissan Patrol Y61 Panzer IV BFG MT

Natura si aventura

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Noua mea masina

 

@Irod: nu cred ca m-ai inteles sau nu ai vrut sa intelegi.

 

Ce legatura are X5-ul si masinile enumerate de tine cu ce am spus eu ? Ai citit cu atentie ce am spus>? Ma refeream la faptul ca este foarte greu sa gasesti una intr-o stare buna, sa aiba si an cat mai recent raportat la productia lui Y61 si sa fie putin rulata. Tot nu inteleg care e legatura cu ce ai spus tu, poate reusesti sa ma lamuresti. Sau era doar sarcasm ? Am observat ca ai ceva de obiectat la fiecare post al meu - daca ai ceva de spus ma poti contacta in privat si sa rezolvam ce consideri tu ca e de rezolvat.

Cred ca e mai productiv asa...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Noua mea masina

 

Si eu zic ca powerboxul mai poate astepta. Eu zic sa pregatesti motorul prima data ca sa fie safe. Sa te dai cu masina ca sa o cunosti si apoi mai vezi tu ce iti mai trebuie.

 

Prin safe...te referi la montat NADS? Am inteles ca generatia anterioara era cu grenada...so ca pe asta au remediat problema. Sau..am inteles gresit?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Noua mea masina

 

blocheaza EGR-ul

demonteaza si curata admisia de calamina

ar fi buna si o inspectie pe distributie ( sa vezi cat de intins o fi lantul )

 

Dupa RAR o sa fac asta.

Azi am pus numerele. Motorul trage mai bine decat m-am asteptat.

Suspensia musai trebuie schimbata...se leagana ca o barca.

 

Am dat o tura in padurea de langa...Am nimerit int-o zona cu noroi sub frunze...abia am iesit cu cauciucurile astea (opinci de fapt - pe fata sunt uzate rau de tot).

Merge si blocantul :)

 

Pt suspensie - mi-a fost recomandat kit-ul +5 de la OME. Maine primesc oferta.

 

P.S. Am pus scaunele 6 si 7 in spate. Cele doua fete sunt in extaz !

IMG_1309.thumb.jpg.43411449d8aeba145fdcbeeb52d8f2d0.jpg

660041203_IMG_13112.thumb.jpg.2374a0d05c7afa5b7f297aec63ca302c.jpg

Editat de mushudog
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Noua mea masina

 

@mushudog: inainte sa pui suspensia, ai verificat toata partea de articulatii existente pe masina ?

In ideea in care e posibil sa fie barca nu neaparat din arcuri/amortizoare, iar daca le schimbi ai riscul sa nu rezolvi integral problema.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Noua mea masina

 

S-a verificat tot, suspensia e de vina...

La rece e ok...dar daca mergi un pic cu ea si se incalzesc amortizoarele balangane tare.

 

Maine pun un kit OME+5 cu tot ce trebuie...si vedem apoi ce mai apare.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Noua mea masina

 

Pot sa te rog sa pui 2-3 poze de comparatie before & after OME + 5 ?

 

In ideea de a fi cu gumele stock pe care le ai acum, vreau sa-mi dau seama cam cat impacteaza asieta.

 

mersi fain

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Noua mea masina

 

Uite poze- inainte si dupa.

Ideal ar fi fost sa le fac in acelasi loc - cu acelasi punct de referinta...

NU am putut (doar cainele e omniprezent).

Sper ca iti dai seama. In dreapta e variata cu +5.

 

Trebuie puse niste cauciucuri mai mari...ca e ca un cangur.

 

P.S. NU mai e barca- sta pe drum foarte bine.

rfata.thumb.jpg.3f3ff553658040dc438c3a55bef5c716.jpg

rspate.thumb.jpg.891b5f13a9f1967cac706d98738a4a7b.jpg

fata.thumb.jpg.5f162fe8de9e31531d463b8e9aa931b4.jpg

lateral.thumb.jpg.9411f8290889f061b155af3e199c9ceb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 săptămâni mai târziu...

Re: Noua mea masina

 

Fain acaret

Parca-parca se vede diferenta cu noua suspensie

O sa arate muuuuult mai bine dupa ce ii pui ceva gume corespunzatoare.Ai ceva idei ce vrei sa-i pui?

Nu ne-ai spus nimic de sasiu,caroserie.Cum sta cu rugina pe dedesupt?

Urasc gropile ca mi se varsa berea. :be
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Noua mea masina

 

Ma tine de 10 zile cu bordul...e la imbracat in piele.

Maine ar trebui sa fie gata...sper.

 

Tot maine merg sa iau si rotile astea...

 

Revizuit punte fata/frane (care s-au tot amanat).

Rugina nu are , sasiul e ok - doar puncte de suprafata superficiale normale- in toamna o sa ii aplic ceva tratament pt protectie.

Caut troliu - oferta e prea variata si preturile intre 300 eur si 2500 eur pt 12000lbs. Si parerile foarte impartite...:tk1

 

IMG_1715.thumb.jpg.fe4e9f623d80ac9d284ed885a93a39a4.jpg

bafff0b7-efed-49ea-8777-b8e2541749c0.thumb.jpg.d0eb6a1a6d829aa296c4da63d964ed9a.jpg

Editat de mushudog
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Noua mea masina

 

Pune linistit troliul ala de 300 de euro,si ele isi fac treaba cum trebuie,nu are rost sa dai mii de euro ca nu cred ca ai sa bagi masina asta faina frecvent prin coclauri extreme.

Daca nu o sa fii multumit de el il schimbi cu altul de renume,parerea mea

Urasc gropile ca mi se varsa berea. :be
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri


×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Accesul pe Forum Club4x4 este conditionat de respectarea Regulamentului - Termeni de Utilizare