Sari la conținut
bbh_blocked_dnftl
  • GTC-banner-728.jpg.5cc46ba09a7dd8e0286229917ccf417d.jpg

  • GTC-banner-300.jpg.0de16ddb1a65d423b7281e32d9bd2e76.jpg

Bertone Freeclimber, Daihatsu deghizat. Noua jucarie


dcosmin

Postări Recomandate

Nu m-am putut abtine si mi-am facut cadou frumusetea asta.

Bertone Freeclimber 2, an 1994, motor 1.6 Bmw. Las pozele sa vorbeasca. Este intacta la sasiu, zero rugina. Exterior excelent.

Dotarile de pe Feroza plus un lsd in puntea spate si aer conditionat.

 

 

http://i66.tinypic.com/2yy5hc9.jpg

 

http://i65.tinypic.com/2zxwby8.jpg

 

http://i63.tinypic.com/2c0m08.jpg

 

http://i67.tinypic.com/xc2etj.jpg

 

http://i63.tinypic.com/302b211.jpg

 

http://i66.tinypic.com/mwzdi9.jpg

 

http://i65.tinypic.com/280vcjq.jpg

 

http://i64.tinypic.com/34ga7n5.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 73
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

Top autori în acest subiect

Imagini postate

Re: Bertone Freeclimber, Daihatsu deghizat. Noua jucarie

 

Felicitări, am bălit mult cand am vazut masina aia la vanzare.Vesti bune pentru tine, este foarte proba il sa ai 1.8 de fapt pe masina(verifica seriamotorului), iar vestea si mai bună este ca acel motor poate fii schimbat cu motorul 1,8is de la bmw e30/e36 140cp extrem de fiabil cu transmisie pe lanț (ai acelasi bloc si prinderea pe cutie e similară).Sa o stăpânești sănătos !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Bertone Freeclimber, Daihatsu deghizat. Noua jucarie

 

Felicitări, am bălit mult cand am vazut masina aia la vanzare.Vesti bune pentru tine, este foarte proba il sa ai 1.8 de fapt pe masina(verifica seriamotorului), iar vestea si mai bună este ca acel motor poate fii schimbat cu motorul 1,8is de la bmw e30/e36 140cp extrem de fiabil cu transmisie pe lanț (ai acelasi bloc si prinderea pe cutie e similară).Sa o stăpânești sănătos !

 

Mersi! Ai mesaj privat!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Bertone Freeclimber, Daihatsu deghizat. Noua jucarie

 

Felicitari, frumoasa...!!!

Mi se pare mie sau are ecartamentul mai mare decat o feroza normala, sau are flanse??

"If you see someone repairing a Daihatsu, call 112. Daihatsu don't have problems "
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Bertone Freeclimber, Daihatsu deghizat. Noua jucarie

 

Si mie mi s-a parut ca e mai lata decat Feroza. Si intr-adevar are ecartament mai mare.

Nu are flanse. Are 215 75 15. O sa o incalt cu ceva 235 75 15, se mai si inalta putin si merg la fix.

Doar sa gasesc ceva convenabil.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Bertone Freeclimber, Daihatsu deghizat. Noua jucarie

 

Astazi am schimbat curele servo si alternator, refacut niste garnituri la evacuare si schimbat vascocuplaj ca era blocat pe direct. Maine schimbam ulei si filtre.

Si i-ar trebui niste 235 75 15, insa mai caut poate gasesc ceva rezonabil.

Editat de dcosmin
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Bertone Freeclimber, Daihatsu deghizat. Noua jucarie

 

Schimbat filtre ulei, aer, benzina si ulei Liqui moly 5w40. Motorul merge foarte frumos.

Am o scurgere la caseta, m-as duce la Trami la Targoviste.

Aveti alte idei mai bune? La nea Traian am fost acum 5 ani si m-a rezolvat cu o caseta de turism.

Insa nu stiu daca se pricep sa o si demonteze sau sa o duc eu demontata? Ceva sfaturi? mersi

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Bertone Freeclimber, Daihatsu deghizat. Noua jucarie

 

Schimbat filtre ulei, aer, benzina si ulei Liqui moly 5w40. Motorul merge foarte frumos.

Am o scurgere la caseta, m-as duce la Trami la Targoviste.

Aveti alte idei mai bune? La nea Traian am fost acum 5 ani si m-a rezolvat cu o caseta de turism.

Insa nu stiu daca se pricep sa o si demonteze sau sa o duc eu demontata? Ceva sfaturi? mersi

 

E alegerea cea mai buna !

Eu l-as lasa pe el s-o puna la loc pentru ca daca se strica ceva la demontat, se repara, dar important este ca atunci cand e pusa la loc sa fie totul ok.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Bertone Freeclimber, Daihatsu deghizat. Noua jucarie

 

E alegerea cea mai buna !

Eu l-as lasa pe el s-o puna la loc pentru ca daca se strica ceva la demontat, se repara, dar important este ca atunci cand e pusa la loc sa fie totul ok.

 

Atunci inseamna ca sa merg cu masina si sa il las pe el sa o si demonteze, nu?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Bertone Freeclimber, Daihatsu deghizat. Noua jucarie

 

Atunci inseamna ca sa merg cu masina si sa il las pe el sa o si demonteze, nu?

 

Vorbeste cu el la telefon inainte sa te pui pe drum. Nu cred ca are timp sa demonteze/monteza caseta.

 

O sa-ti ceara sa ii aduci caseta de pe masina. Eu asa am facut.

 

Spor!

Toyota LJ 70

Transsylvania Off Road Club

www.helpdani.eu

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Bertone Freeclimber, Daihatsu deghizat. Noua jucarie

 

Superba masinuta, are și AC bravo, felicitări, sa îmi spui pe unde o repari eu nu mai am încredere în Costel...Trebuie sa o vad mai bine sa sa faci niste poze mai de aproape cu motorul si cu tamponul motor.

Editat de Caphonne

Dacia Duster 4x4

Daihatsu Feroza ''Facocerul gurmand'' 1.6 16V.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Bertone Freeclimber, Daihatsu deghizat. Noua jucarie

 

Ce provenienta are masina?

Am vazut unu in Italia la fel fara pic de rugina in zonele critice, nu-mi venea sa cred era ca de fabrica cu toate ca nu era reconditionata.

 

bert.thumb.JPG.9ad9cc8b056e89bc5888a16c3d5243e9.JPGbert2.thumb.JPG.5f34575139d9bdf36fbb4de33bbf91e0.JPGbert3.thumb.JPG.ef57096d85629a3c05b813a84c851c6f.JPG

Editat de Ignis
:cl Ignis 4x4
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Bertone Freeclimber, Daihatsu deghizat. Noua jucarie

 

Din Belgia provine. O sa ii dau pe dedesubt preventiv cu ceva spray special pe care il folosesc unii prin Germania. Postez cand primesc informatii.

Astazi am reparat caseta de directie la Trami serv. Ca de obicei, domnul Traian e de nota zece.

Mi-a demontat-o, curatat-o dupa ce s-a chinuit sa scoata axul pt ca era stramb (probabil un soc ceva), dupa care i-a schimbat simeringul de sus unde intra coloana de directie.

I-a schimbat si rulmentii si bilele pt ca avea si un joc. Cu montat la loc si geometria rotilor, am plecat la ora 6 seara de la ei, ajuns de la 8 dimineata.

Omul este de nota zece, va recomand cu toata caldura. Acum masina are directia brici, totul teapan.

Am si incaltat-o cu niste jante Enkei et 0 si 235 75 15 Bf goodrich at.

Maine o sa pun poze pt ca de abia am ajuns si abia asteptam sa sar sa fac baie.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Bertone Freeclimber, Daihatsu deghizat. Noua jucarie

 

Sa o stapanesti sanatos!

Ceara in cavitati, recomand Ixell si curatat degresat tot si dat cu ceva de protectie, te pot ajuta si aici daca e vorbim in privat. La noi e jale iarna. Eu care am grija dau cu solutii, o spal sa nu stea sarea....si tot a ruginit in unele zone de nu-mi venea sa cred si in alte tari am prieteni care le spala la 6 luni si arata perfect... Nu stiu cu ce dau astia iarna la noi pe strazi.

:cl Ignis 4x4
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Bertone Freeclimber, Daihatsu deghizat. Noua jucarie

 

pai mersi. TRebuie sa vorbim in privat sa ma ajuti sa vedem ce pot sa ii fac sa o protejez ca e pacat de ea.

Ca tot veni vorba, am in plan sa ii schimb tot ce inseamna bucsi, sa fie toate noi. Adica bucsi bara stab, busci bascule, bucsi arcuri spate. Si nu prea stiu unde sa caut. Daca aveti vreo sursa, nu ezitati sa imi spuneti.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Bertone Freeclimber, Daihatsu deghizat. Noua jucarie

 

Milner? Daca vrei ceva de la ei ne combinam ca mai aveam si eu nevoie de 2-3 chestii mici pentru care nu merita transportul.

:cl Ignis 4x4
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Bertone Freeclimber, Daihatsu deghizat. Noua jucarie

 

Milner? Daca vrei ceva de la ei ne combinam ca mai aveam si eu nevoie de 2-3 chestii mici pentru care nu merita transportul.

 

Nu stiu daca au. Mai am o problema, nu stiu daca masina pe dedesubt e Feroza sau Rocky. Pe overfendere scrie Feroza America.

Daca au Milner tot ce tine de bucsi ( dar sa stiu ce imi trebuie intai), ne combinam la o comanda.

As vrea sa schimb si bucsile alea de la arcuri, dar depinde cat costa. Ca daca e prea scump mai bine mai strang bani si iau tot kitul de arcuri, ca stiu ca vine cu tot cu bucsi si bride.

Vad ca de Feroza au tot ce tine de bucsi. Au kitul de bucsi de la bara stab, au bucsi de la bratele din fata. Vad ca s-a mai ieftinit kitul de arcuri, care vine cu tot cu bucsi si bride. Este 104 lire setul stanga dreapta.

Astia de la Millner sunt de calitate? Adica sunt mai de calitate decat ce am gasi noi prin Romania la importatorii de piese?

Editat de dcosmin
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Bertone Freeclimber, Daihatsu deghizat. Noua jucarie

 

Poze si email catre ei. Le spui ce vrei si cred ca te ajuta. Eu am mai vorbit chestii tehnice pe email cu ei si m-au ajuat.

:cl Ignis 4x4
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Bertone Freeclimber, Daihatsu deghizat. Noua jucarie

 

Am fost si la RAR. De azi are si carte de identitate. A costat 1100 de lei, asta pentru ca a necesitat omologare individuala.

Este prima Bertone Freeclimber 2 la RAR Bucuresti.

In carte mi-a trecut-o fix asa, Bertone Freeclimber 2. La caroserie scrie cabriolet.

Bonus, mi-a trecut in carte rotile 235 75 r15. :))

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Bertone Freeclimber, Daihatsu deghizat. Noua jucarie

 

Ce-mi plac mie chestiile astea in care mai iau ei niste bani fara sa faca nimic...pentru o hartie. Adevaru e ca vroiam si eu una da am asteptat sa-ti iei tu ca sa ma coste mai putin :P

:cl Ignis 4x4
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Bertone Freeclimber, Daihatsu deghizat. Noua jucarie

 

Ce-mi plac mie chestiile astea in care mai iau ei niste bani fara sa faca nimic...pentru o hartie. Adevaru e ca vroiam si eu una da am asteptat sa-ti iei tu ca sa ma coste mai putin :P

 

haha. :)) Da pai iti baga mana in buzunar ca hotii, ca oricum n-ai ce sa faci, trebuie sa platesti.

Am si numere definitive, gata.

Acum trebuie sa ii schimb distributia. Nu stiu ce sa iau contitech, gates, ina. Care e mai buna?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri


×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Accesul pe Forum Club4x4 este conditionat de respectarea Regulamentului - Termeni de Utilizare