Sari la conținut
bbh_blocked_dnftl
  • GTC-banner-728.jpg.5cc46ba09a7dd8e0286229917ccf417d.jpg

  • GTC-banner-300.jpg.0de16ddb1a65d423b7281e32d9bd2e76.jpg

youtube ....and stuff


Lipoveanu

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 4,1k
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

Top autori în acest subiect

Imagini postate

Re: youtube ....and stuff

 

Nu stiu daca e de ras sau de plans dar exact in acelasi loc am patit si eu cam acelasi lucru acum cativa ani. Norocul meu ca am avut troliu si recuperarea a fost relativ usoara fara politie pompieri si televiziune. Aveam ceva mai putina experienta si ma gandeam ca nu are cum sa ma ia apa cu o masina de 2.5 tone...gresit, m-a dus la vale cativa metri pe lateral dar am reusit sa ies cu fata pe mal. Partea buna e ca am spalat masina interior exterior si de atunci am ceva mai multa grija cand traversez rauri de munte. La ultima traversare am trecut intai pe jos si apoi cu masina. Am ceva poze dar nu stiu pe unde sunt pentru ca aventura e de prin 2011.

"Majoritatea oamenilor se tem atat de mult sa piarda ceva

incat toata viata au grija sa nu aiba ce sa piarda."

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: youtube ....and stuff

 

Eu cred ca-i de ras. Nu te bagi niciodata in apa pana nu verifici vadul.

 

E complicat sa verifici "inot" chiar toate vadurile pe care ar trebui sa le traversezi cu masina. Parca Max a scris la un moment dat un articol foarte util despre traversarea vadurilor. Mie unu mi-au ajuns, cel putin in urma expeditiei pe Valea Vaserului in care timp de doua zile am mers doar prin apa si am indoit dovleac diferential fata, am adus rugina in troliu si multe alte locuri nebanuite pana atunci. Eu unu prefer sa le evit daca am posibilitatea. Dar na... e funny sa mai traversezi si cate un rausor din cand in cand :wink:

Va salut !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: youtube ....and stuff

 

Eu cred ca-i de ras. Nu te bagi niciodata in apa pana nu verifici vadul.

 

Nu prea este de ras.

Anul trecut am fost pe creasta Baiului si la intoarcere am campat pe valea Doftanei in aval de baraj traversand paraul pe malul opus drumului, apa fiind mica.

Dupa campare am pus berea la rece si in timp ce ma jucam cu Rex in apa aceasta a crescut brusc la aproape 50cm si cu putere incat Rex fusese luat de apa si deabea l-am prins.

Am observat apoi ca cei de la baraj au ore fixe in care deverseaza mai multa apa, timp de cca 1 ora dimineata si o ora seara.

Daca initial am crezut ca voi ramane blocat fara sa mai pot traversa, m-am linistit cand am vazut apa scazand iar.

Aceest lucru este posibil sa se fi intamplat si cu acea masina prinsa probabil de apa eliberata de baraj.

Asadar e bine sa verifici dar daca te prinde o astfel de deversare...

Editat de Pleampa
S. Maugham: „Psihologia proletarului este următoarea: cu cei mari este slugarnic, celor mici li se pişă în cap.“
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 lună mai târziu...
  • 2 săptămâni mai târziu...
  • 2 săptămâni mai târziu...

Re: youtube ....and stuff

 

Eu as fi adaugat si o explozie nucleara!

Sunt curios, cine cumpara ghidat de o asemenea reclama?

Sa cunosti, sa vrei - vei putea face !
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: youtube ....and stuff

 

Despre diferentiale LSD, Torsen, simplu, blocabil, etc.

"A detailed explanation and comparison of limited slip differentials, Torsen differentials, selectable lockers, Detroit lockers and spools"

 

S. Maugham: „Psihologia proletarului este următoarea: cu cei mari este slugarnic, celor mici li se pişă în cap.“
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: youtube ....and stuff

 

Despre diferentiale LSD, Torsen, simplu, blocabil, etc.

"A detailed explanation and comparison of limited slip differentials, Torsen differentials, selectable lockers, Detroit lockers and spools"

 

 

Foarte frumos explicat.

Va salut !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri


×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Accesul pe Forum Club4x4 este conditionat de respectarea Regulamentului - Termeni de Utilizare