Sari la conținut
bbh_blocked_dnftl
  • GTC-banner-728.jpg.5cc46ba09a7dd8e0286229917ccf417d.jpg

  • GTC-banner-300.jpg.0de16ddb1a65d423b7281e32d9bd2e76.jpg

Invertor


Postări Recomandate

Re: Invertor

 

Citind tot topicul asa din curiozitate, mi a venit o idee... In viitor vreau sa-mi fac o cabana la munte. Inca nu stiu care viitor:grin:. Am studiat tot felu de variante pentru aasigura energia electrica minima, adica cateva becuri pe led, FARA TV, eventual un frigider mic: panouri fotovoltaice mi le fura, eoliana la fel, ceva hidro nu am apa, generator nu as vrea ca face galagie. Acuma daca iau un invertor 12-230 v, o baterie cu gel pe masina, mi-ar face fata? In cat timp ar descarca bateria? Sau sa aleg frigiderul gen rulota pe 12v, tot de la bateria masinii trebuie legat. Frigiderul este optional. Ma pot si lipsi de el daca nu face fata sistemul. Inca nu stiu pe ce varianta sa merg

 

Iti iei o baterie sau doua de neam prost si niste panouri flexibile. nu le lasi acolo, le iei cu tine. la cabana faci doar un cadru pe care sa le montezi rapid. cel mai misto ar fi un cadru pe un picior care se poate roti si inclina de asa natura incat sa poti roti panourile de cateva ori pe zi sa fie in plin soare. poti folosi asa ceva pentru calcul rapid de consumuri: https://www.rapidtables.com/calc/electric/Watt_to_Amp_Calculator.html

eu imi fac in masina cu o baterie si 2 panouri.

Nissan Patrol GR Y61 3.0 turbo diesel intercooler 2000
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 100
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

Top autori în acest subiect

Imagini postate

Re: Invertor

 

Asa ca discutie, cat ai de gand sa stai la cabana? Ca daca vrei sa o arzi pe natrural, cat mai simplu, iti iei toate accesoriile pe acumulatori, le incarci de acasa, si aia e, nu te mai complici cu panouri fotovoltaice, etc. O punga de acumulatori incarcati si aia e!

Poti sa iei si iluminat cu gaz lampant, etc.

Eu am de rezerva, in casa niste lampite luate de la IKEA, le aprind in caz de de ia curentul.

Consumatorii pe 220V nu sunt optimizati pe economie, asa ca nu sunt cea mai buna alegere sa pui 12V-> invertor 240V~ si apoi consumator 240V.

Editat de dizzy
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri


×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Accesul pe Forum Club4x4 este conditionat de respectarea Regulamentului - Termeni de Utilizare