Sari la conținut
bbh_blocked_dnftl
  • GTC-banner-728.jpg.5cc46ba09a7dd8e0286229917ccf417d.jpg

  • GTC-banner-300.jpg.0de16ddb1a65d423b7281e32d9bd2e76.jpg

Topor


Postări Recomandate

Re: Topor

 

Poate fi o baza exelenta pentru un produs final bunicel , mai trebuie doar ceva sudoare pe frunte si un pic de vointa .

... sa fim corecti pana la capat !

Nu cere nimeni sa fii impecabil si un fel de varf de gama , doar corect e destul !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 ani mai târziu...
  • Răspunsuri 118
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

Top autori în acest subiect

Imagini postate

Re: Topor

 

O mica comparatie intr-e topoarele Fiskars si alte topoare

 

 

Care-i adevărul referitor la Fiskars?!? Cei ce folosiți mai de mult, care-i experiența voastră cu ele?

 

[video=youtube;3cq1xMnh2-k]

Ești deștept dacă nu crezi decât jumătate din ce auzi. Ești înțelept dacă știi care jumătate...
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Topor

 

Pana la alte revelatii si relevatii mi-am gasit un X10 la 130 lei nou in magazin si n-am putut rezista astfel ca am inlocuit scula Yato de 25 lei din masina ... la ce-mi trebuie mie e numai buna si a fost oportunitate de puturos ce sunt ca mi-a economisit o zi de munca in care aveam de gand sa stelitez una din vechile scule ... cam la acelasi pret operatia plus ca are coada din compozit ...

 

Nu-l pot repara in drum ca pe cele clasice dar na ... oricum va sta mult si bine la culcus si nu cred ca-l avariez asa niciodata .

... sa fim corecti pana la capat !

Nu cere nimeni sa fii impecabil si un fel de varf de gama , doar corect e destul !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Topor

 

Care-i adevărul referitor la Fiskars?!? Cei ce folosiți mai de mult, care-i experiența voastră cu ele?

Eu am un X15, si din fericire nu am avut nevoie de el de prea multe ori, de fapt doar de 2 ori l-am folosit "adevarat" si si-a facut treaba foarte bine. Taie foarte bine, am curatat un "toiag" cu el, de zici ca e cutit.

Pana la urma, nimic nu este indestructibil...

  • Like 1
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Topor

 

Pana la alte revelatii si relevatii mi-am gasit un X10 la 130 lei nou in magazin si n-am putut rezista astfel ca am inlocuit scula Yato de 25 lei din masina ... la ce-mi trebuie mie e numai buna si a fost oportunitate de puturos ce sunt ca mi-a economisit o zi de munca in care aveam de gand sa stelitez una din vechile scule ... cam la acelasi pret operatia plus ca are coada din compozit ...

 

Nu-l pot repara in drum ca pe cele clasice dar na ... oricum va sta mult si bine la culcus si nu cred ca-l avariez asa niciodata .

 

Pai ce sa zic maestre, daca nu ai vrut sa il iei de Black friday la juma de pret :). Am avut noroc anul trecut (am si dat de veste la momentul respectiv), si l-am luat la 60 si ceva de lei de la Dedeman. Acu e si acolo 130.

Too much of a good thing can be wonderful.
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Topor

 

Chiar n-am avut de gand sa-l iau , prefer lucrurile pe care le stiu sigure din propria experienta insa timpul nu mai e la fel de indurator .De pret n-am stiut , nu urmaresc vinerile si pisicile negre si nici ofertele ... sa-mi fie mie de bine cu pierderea numai sanatos sa fiu !

 

 

Stiu ca e relativ moale in gura dar ai de ales intre a se ciobirea casanta sau ecruisarea ductila . La un topor nu are ce cauta ciobirea sau fisurarea , cu dezavantajul ascutirii frecvente .

 

Daca ma chinuie voi face ce am vacut si pana acum - incarcarea dura pe tais , am pe stoc electrozi inalt aliati care se folosesc la incarcatea dura pentru fiarele de plug si pana acum am aplicat procedeul cu rezultate foarte bune .

 

 

 

P.S. Fiscars face si fiare de plug , bune si prea scumpe .

Editat de cos

... sa fim corecti pana la capat !

Nu cere nimeni sa fii impecabil si un fel de varf de gama , doar corect e destul !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Topor

 

Nu am o parere buna deloc, din 3 bucati de X7, 2 s-au rupt in primele 2 saptamani ... de fapt la prima lor iesire la " munca" ... al 3-lea a mai rezistat cateva luni. La toate s-a 'rupt" , spart coada ...

"Viata e facuta din amanunte, ce e drept ca-s mici si multe."
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Topor

 

Am tinut in mana cateva ( am prins si reducerile de la Hornbach ) dar tot nu am cumparat vreunul. Am o foarfeca telescopica de la Fiskars , calitativa , de care sunt multumit , dar topoarele nu-mi plac . Nu conteaza cum arata in filme de prezentare , sunt prea usoare. Un lemn ales , cu fibra dreapta , si de esenta potrivita il despici si cu forfecuta un unchii daca te pricepi putin . As vrea sa vad un topor usor intr-o tulpina plina de noduri si cu fibra in toate directiile . Daca nu ai greutate sa ca dai inertie mare , dai cu toporul pana iesi la pensie . :wink:

Nu vei fi judecat niciodată de un om mai bun ca tine. Cei care judecă îşi urăsc, de fapt, propriile greşeli şi neputinţe.
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Topor

 

Eu am in masina tot un topor de la Fiskars,si ma declar multumit de el.Intr-adevar, lama nu este atat de dura pe cat m-as fi asteptat,dar odata cu toporul, am cumparat si un ascutitor,tot de la fiskars,care se poate folosi si la ascutitul cutitelor.

Dezavantajul ascutitorului,este ca mi l-a luat sotia si-l tine in bucatarie pentru cutite si uit sa-l iau cand plec la munte.:grin:

Topoare vechi,de pe vremea lu' bunicu',am vreo 2,numai ca nu gasesc cozi uscate pentru ele.Am cumparat vreo 2 si n-am reusit sa sparg jumate de masina de lemne.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Topor

 

La Hornbach , la raionul de scule electrice , burghie , surubelnite , etc , gasesti toate marimile , cozi bune de frasin. Uscate si rezistente , de diferite lungimi si diametre . Am cumparat una pentru o toporisca care avea o coada din fibla si care s-a rupt . Toporu in sine avea gaura foarte ingusta si a trebuit sa iau zdravan din coada de frasin ca sa imi intre. Nu credeam sa tina mult pentru ca ramasese subtire in carne dar , minune , tine si in ziua de azi , este in stare foarte buna si toporul a fost pus la treaba frecvent .

Nu vei fi judecat niciodată de un om mai bun ca tine. Cei care judecă îşi urăsc, de fapt, propriile greşeli şi neputinţe.
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Topor

 

Folosesc de ceva timp topor,doua toporisti si o barda din otel de arc forjat,facute la Faur...au un raport calitate-pret imbatabil.

Barda o folosesc la taiat oase...a muncit la mine,am imprumutat-o unui prieten...a spart oase de vita,porc,mistret,curcani si alte oratanii comestibile si nu are nici o urma pe tais...cine a spart un femur de vita poate face o comparatie cu orice lemn.

A costat 80 de lei.

Am si un Fiskars pe care il tin de poze in masina...e bun doar pentru nuiele de lemn verde si pentru cei ce au ca hobby frecatul pe piatra de ascutit.:ha:

Barda:

IMG_20160130_082054.thumb.jpg.5612b111e4e4dac8986b3467694cd2c3.jpg

Editat de sean70
  • Like 2

Discovery 4 2010

Discovery 2 2000

Defender 90 1997

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Topor

 

Pai da ... din vremea cand cromul si manganul ... in mod straniu ... se gaseau intre Carpati ...

 

Am si eu una pripasita pe la mine , mi-e mila s-o pun la treaba si o tin de odor s-o arat la stra-satra - stra -stra nepoti sa stie si ei ca taietoarele cu plasma nu sunt dintodeauna ustensile de bucatarie ...

... sa fim corecti pana la capat !

Nu cere nimeni sa fii impecabil si un fel de varf de gama , doar corect e destul !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Topor

 

Vechime vreo' 30 de ani, facut de tata la Vulcan, regasit la tara ingropat in pamant, trimis la un mester si reconditionat, pus coada.

topor.thumb.jpg.2023923efb5a3e3d0e4357107c018f40.jpg

Dacia Duster 4x4

Daihatsu Feroza ''Facocerul gurmand'' 1.6 16V.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Topor

 

Folosesc cosor-ul de la Fiskars de 6 ani la toate nebuniile posibile. De la taiat stuf si liane la busteni. Am dat cu el in noduri si lemne de toate esentele din lipsa de alternativa.

Sunt foarte multumit, in afara de coating care s-a cam dus si bineinteles taisul, restul e perfect. Nici o fisura pe coada, nimic.

 

In promotia de la MOL, am luat si o toporisca Fiskars. Nu are multe utilizari la activ, dar pana acum sunt foarte multumit si de ea.

 

Cred ca diferentele de temperatura au un mare impact asupra materialului. Daca il tii o zi afara dupa care il bagi inauntru, sau de mai multe ori pe zi sa ii induci astfel de socuri termice, ele provoaca microfisuri in materialul cozii si cu timpul in timpul unei utilizari mai insistente, crapa/se rupe.

Oricare si oricat de bun este materialul sintetic al cozii, nu are elasticitatea lemnului. Dar atat timp cat nu il expui la extreme in intervale de timp scurte, ar trebui sa fie ok.

Nemo me impune lacessit !
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Topor

 

Dupa mai multe scule incercate la care le-am rupt gura ...mi-am luat un topor turbo diesel pe benzina, acu' i-am pus gepeleu ca aveam consumul mare...Poulan se numeste... cu ajutorul unor pretini l-am reconditionat si acu pleaca la sfert ... cade copacu de frica ... cand il vede...sau daca e cazut ...se ridica instant ...la verticala ...:ha:

Editat de Yonutz

consiliere - diagnoza - evaluare - recovery

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri


×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Accesul pe Forum Club4x4 este conditionat de respectarea Regulamentului - Termeni de Utilizare