Sari la conținut
bbh_blocked_dnftl
  • GTC-banner-728.jpg.5cc46ba09a7dd8e0286229917ccf417d.jpg

  • GTC-banner-300.jpg.0de16ddb1a65d423b7281e32d9bd2e76.jpg

Uaz


suzuker

Postări Recomandate

  • 2 luni mai târziu...

Re: Uaz

 

Salut. Eu am Uaz 469 varianta militaradin 1982, cu punti portal, motor 2400 de 70cp. In teren e super. I-am pus anvelope simex 235/75/15 fiindca ale ei erau rascoapte. Din cate am vazut nu trebuie sa cuplezi nimic de afara. Cred ca planetarele fata sunt cuplate tot timpul. Merge bine, dat fiind ca are doar 12 000 km. O am de la 4 000. Am avut probleme cu membrana de la poma de benzina dar am gasit la un moldovean una care s-a potrivit. De asemenea franele pierd lichid pe la toate garniturile de la pistonase. Nu am gasit la noi nic sa mearga. Aprinderea facea figuri. Cam uda bujiile la inceput. Acum i-am pus aprindere electronica, alte bujii, fise noi si o bobina mai tare. Merge mult mai bine. M-am uitat in manual si am vazut ca are raport de compresie 7 : 1 .Ma gandesc sa-i mai iau din chiulasa sa maresc raportul spre 9 : 1. Ar trebui sa mearga si mai bine si mai tare. Dar inainte de asta as vrea sa stiu unde pot gasi o alta chiulasa, in caz treaba nu iese bine.Intentionez sa merg la fratii de peste Prut sa imi fac un stoc de piese care ar putea ceda in timp. Voi cum va descurcati cu piesele ?

4x4 -rile mele: Mitsubishi L200, Dacia papuc4x4, Bmw X3 2.0i, Bmw X3 3.0sd, si cea mai 4x4: KTM 450exc
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Uaz

 

Salutari.UAZ 469 am si eu.E pe benzina luat de la armata romana de la o unitate din Rasnov,asa cum spunea un coleg aici pe forum mai devreme.Masina asta poate sa mearga prin apa datorita sistemului de etansare de la delcou,fise si bujii,e foarte ingenios facuta.O sa revin cu mai multe poze.375346940_UAZ452B004.thumb.jpg.34085f705bf0879b930f627262eab259.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Uaz

 

Faceti si voi o prezentare mai detaliata a masini poate vrem sa stim si noi mai multe.Vali rfo a zis ca are ca face ca drege dar atat nici macar o poza cu masina.

Dacia Duster 4x4

Daihatsu Feroza ''Facocerul gurmand'' 1.6 16V.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Uaz

 

A mea am luat-o acum vreo 4 ani. A costat 7000 lei, iar ca restaurare am vopsit-o si am rezolvat problemele de aprindere. Nu a fost mare cheltuiala. Dupa cum am mai spus, vara asta ii pun rollcage interior si troliu. O sa incerc sa-i iau un pic chiulasa pt a mari raportul de comprimare. Ar trebui sa mearga un pic mai tare.

4x4 -rile mele: Mitsubishi L200, Dacia papuc4x4, Bmw X3 2.0i, Bmw X3 3.0sd, si cea mai 4x4: KTM 450exc
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 7 luni mai târziu...

Re: Uaz

 

Bineinteles ca voi face prezentarile, dar astept sa vina intai masina. Scuze pentru exprimarea mea, dar chiar nu stiu foarte bine toti termenii 4x4. Vroiam doar sa stiu daca la cuplajul puntii fara, vor trage toate rotile in acelasi timp, chiar daca una ramane suspendata, Sunt curios sa aflu de ce acest UAZ nu are amortizoare normale, ci acel sistem "destept" pe care nu l-am mai vazut pana acum. Multumesc

 

 

Acest sistem este unul destul de rudimentar si in ziua de azi se mai foloseste din cunostinta mea doar la remorci ( un pic diferit0

Dezavantaje: cursa mica la punte , rigida se rup pivotii din capat

Avantaj : se poate incarca foarte tare

 

 

Si la Uaz se poate monta blocant 100% blocabil si pe fata si pe spate

Recomandabil schimbarea lui pe amortizoare

 

Nu sunt sigur pozele nu sunt clare dar nu cumva ai nuimerit un Uaz cu portale?

0747967945

kiss.zoltan@offroadmania.ro

Nebun de masini , off-road, natura, noroi, putere, aer proaspat

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Uaz

 

MRLuri manuale merita doar daca vrei sa mergi (mai mult) pe asfalt, drumuri lungi, etc. Pr offroad flansele fixe sunt cele mai bune, stii ca nu se poate defecta.

Daca diferentiale erau blocabile ar fi avut vreun sistem de actionare pe carcasa dif. care putea fi identificat, dar nu e cazul. Si da, daca ramane masina suspendata pe diagonala, nu mai inainteaza, dar nu e ceva nemaiintalnit si nemaivazut, de obicei e bine sa iti alegi traiectoria ca sa eviti situatia asta :grin:

Referitor la puntile tale, si eu am avut impresia ca si Unimog ca ar fi portale, de aia intrebam daca nu ai o poza de ansamblu cu una din punti.

Editat de tudop
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Uaz

 

In anumite tari cu traditie de offroad puntile de Uaz portale sunt "vanate" pentru constructia de masini proto ele fiind mai masive decat cele de Volvo insa mult mai usoare decat cele de Unimog 406 . Referitor la blocante tu nu le ai deci nu le poti cupla doar daca vei monta la ele unele . a nu se confunda actionare 4x4 HI sau Lo( ele fiind o actionare 4x4 deschisa adica se invarte pe o punte totdeauna roata care intampina rezistenta mai mica) cu blocantele ( unde rotile sunt fortate sa se mista concomitent pe axa indiferent de aderenta)

0747967945

kiss.zoltan@offroadmania.ro

Nebun de masini , off-road, natura, noroi, putere, aer proaspat

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 luni mai târziu...

Re: Uaz

 

Stie cineva daca pe UAZ s-a pus din fabrica punte spate cu blocant? Am un amic care aur un UAZ 469 B cu motor diesel de Mercedes si ar avea nevoie de un blocant spate, daca se poate ieftin. Pun si doua poze:

P3210999.thumb.jpg.b16663853cb6af2c0cc23bd9bef74919.jpg

P3210957.thumb.jpg.5f599e8832d5ab12f943bf463a346ce4.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 lună mai târziu...

Re: Uaz

 

Eu prsonal nu stiu. Am pus pe masina 235 75 15, profil simex la 400 ron/buc. Sunt un pic mai mici in diametru decat cele originale (cam 2 cm ), dar sunt ok. Au fost cele mai mari in diametru anvelope de 15 resapate pe care le-am gasit.

4x4 -rile mele: Mitsubishi L200, Dacia papuc4x4, Bmw X3 2.0i, Bmw X3 3.0sd, si cea mai 4x4: KTM 450exc
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Accesul pe Forum Club4x4 este conditionat de respectarea Regulamentului - Termeni de Utilizare