Sari la conținut
bbh_blocked_dnftl
  • GTC-banner-728.jpg.5cc46ba09a7dd8e0286229917ccf417d.jpg

  • GTC-banner-300.jpg.0de16ddb1a65d423b7281e32d9bd2e76.jpg

Tire fitment guide Discovery...


Mugur

Postări Recomandate

Re: Tire fitment guide Discovery...

 

245/75/16.....:grin:

 

daca masina nu are nici un upgrade s-ar putea sa-ti fie mari (freaca in tiranti la bracaj maxim).

si atunci tre sa-i pui flanse sau jante cu off set negativ.

si dupa, la incrucisari de punti vei mai ciufuli cate o aripa spate - nu mult, doar cat sa te convinga sa o tai nitel.

si vei vrea si suspensie sia multe altele :$

mai multe detalii despre toate aceste minunatii gasesti pe http://www.lroc.ro - doar LR :wink:

 

 

daca nu vrei sa modifici nimic la masina, din cele 2 dimensiuni de care intrebi, 205 ul se va comporta mai bine in noroi.

Editat de KYK

DEFENDER 110 Pickup

http://www.lroc.ro

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 9 luni mai târziu...
  • Răspunsuri 66
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

Top autori în acest subiect

Re: Tire fitment guide Discovery...

 

Buna tuturor, luminati-ma va rog...

La un Disco 1 cu liftkit terrafirma de 2'' ce gume pot sa pun fara sa afecteze performantele si alta intrebare ar fi : ce ati alege intre Cooper discoverer stt si BF Godrich AT ? si de unde le comandati voi?

Scuze daca am intrebat aiureli, va rog sa ma corectati...

Multumesc

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Tire fitment guide Discovery...

 

Buna tuturor, luminati-ma va rog...

La un Disco 1 cu liftkit terrafirma de 2'' ce gume pot sa pun fara sa afecteze performantele si alta intrebare ar fi : ce ati alege intre Cooper discoverer stt si BF Godrich AT ? si de unde le comandati voi?

Scuze daca am intrebat aiureli, va rog sa ma corectati...

Multumesc

 

 

Cooper Discoverer STT sunt profil Mud-Terrain (MT), deci comparatia cu BFG ALL-Terrain (AT) e ca si cum ai compara mere cu pere.....In functie de cat rulezi pe asfalt si cat in off-road iti alegi profilul potrivit.

 

De cumparat, eu mi-am cumparat Cooper Discover STT de la ARINOVIS :

http://forum.club4x4.ro/showthread.php?77478-Anvelope-noi-off-road-COOPER&p=903928&viewfull=1#post903928

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Tire fitment guide Discovery...

 

Astral my friend ;) (prietenii stiu de ce!) multumesc pt raspuns.

Pt ca vad ca te pricepi muuuult mai bine decat inteleg eu chestiile astea, te rog sa imi dai un sfat :

- ce gume (firma/dimensiuni) sa iau pt disco 1 avand in vedere ca o voi folosi mai mult pt expeditii, adica un 70% asfalt, 30% offroad.daca se poate sa fie si M+S, all season.

Ms anticipat

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Tire fitment guide Discovery...

 

Astral my friend ;) (prietenii stiu de ce!) multumesc pt raspuns.

Pt ca vad ca te pricepi muuuult mai bine decat inteleg eu chestiile astea, te rog sa imi dai un sfat :

- ce gume (firma/dimensiuni) sa iau pt disco 1 avand in vedere ca o voi folosi mai mult pt expeditii, adica un 70% asfalt, 30% offroad.daca se poate sa fie si M+S, all season.

Ms anticipat

 

In privinta profilului, ti-as recomanda AT-uri (bune pe sosea uscata/uda, inclusiv pe zapada se descurca onorabil), iar pentru marime vezi ce scrie aici :

http://forum.club4x4.ro/showthread.php?38388-Tire-fitment-guide-Discovery

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 ani mai târziu...

Re: Tire fitment guide Discovery...

 

Va Salut Stiamti Domni.

 

O intrebare, Primit cadou 4 buc Anvelope Silverstone mt sport 285/75/16 , vreau sa le pun pe dico 1, stiu , sunt cam mari poate prea mari pentru disco, dar cu timpu ma gandesc la cateva modificari, (planetare hd, rapoarte schimbate . etc) , Precizez ca masina are kit terrafirma +5cm si flanse teflon + 3cm , totat 8 cm lift, Credeti ca trebuie taiat mult din aripi?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 an mai târziu...

Re: Tire fitment guide Discovery...

 

Salutare tuturor!

Trebuie sa schimb anvelopele la Disco 3. Ma uit de vreo 2 luni deja si nu ma pot decide...

Ca idee...nu fac off-road aproape deloc (off-road pur). 90% sosea / 10% off-road usor (dealuri eventual usor desfundate - masina am luat ptr cele 7 locuri i special).

Totusi...merg mult, inclusiv iarna.

Anvelopele actuale sunt GY Wrangler HP 255/60R18 - iarna m-au cam dezamagit (e adevarat erau deja uzate cand am luat masina).

Inclin sa merg pe General Grabber - vad ca au scos AT3 dar reviewurile sunt mixte. Nu-mi displac nici Cooper Discoverer AT3, nici Pirelli Scorpion ATR.

 

Ce ma doare pe mine...sa ma pot baza pe ele iarna (in conditii de zapada in oras - mi-e clar ca nu pot cere de la all season chiar si ATR sa fie la fel de bune ca unele dedicate de iarna, chiar si multa zapada), sa fie OK pe carosabil umed si foarte ok pe uscat.

Sugestii?

 

Multumesc anticipat!

Alin

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Tire fitment guide Discovery...

 

din proprie experienta: General Grabber am avut si nu recomand, Cooper Discoverer AT3 am acum pe masina si sunt mult mai bune. Mai am un set de roti pe care am Dunlop grandtrek AT3 uzate si pentru astea am cumparat ca experiment pe propria-mi piele Nexen Roadian AT, nu le-am incercat inca dar imi plac mult cum arata si ca sunt usoare, imi inspira incredere indiferent ca sunt facute in Corea... la pretul lor nu cred sa ma dezamegeasca

NU RASPUND USERILOR CU PROFIL INCOMPLET LA MASINA(model, an, motor, transmisie), NU RASPUND PE PM LA PROBLEME TEHNICE SAU DE INTERES GENERAL

 

Discovery Td5 ES , "00. manual, ECU tunat, intercooler marit...merge de rupe 🙂

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Tire fitment guide Discovery...

 

Eu am BFGoodrich AT KO2. Au avut pana acum aderenta buna pe orice suprafata, chiar si zapada afanata sau gheata poate nu chiar pana la nivelul unei anvelope bune de iarna, dar mi-ar fi greu sa zic ca am simtit diferenta.

Pe umed si uscat sunt perfecte.

 

Pe de alta parte sunt FOARTE grele, zgomotoase si etern dezechilibrate oricat te chinui sa le echilibrezi. Deci confortul la drum lung scade mult. De aceea am un set separat de roti pentru drumuri lungi de vara pe asfalt.

Editat de SkanderV
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Tire fitment guide Discovery...

 

Eu am AT2-urile de la General Grabber pe un Tucson si sunt multumit de ele, profilul utilizarii este cam 80% sosea restul off road usor, preponderent la vanatoare si/sau pescuit. Nu m-au lasat nici in namol prin balta Brailei, nici pe zapada - dar CU BUN SIMT, ca masina nu e pt off road, e doar un SUV.

Intreaba-l pe Leo de la 44Africa ce au avut pe LC-ul cu care au facut jumatate de Africa (gasesti topicul la expeditii), profilul a fost ceva de genul sosea/macadam 2/3-1/3 parca.

Sanatate.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 an mai târziu...
  • 4 luni mai târziu...

Salutare tuturor Am un LR Discovery 3 și vreau să cumpăr cauciucuri de iarna Ce producător recomandați ptr unu posesor începător și care merge doar pe asfalt Deocamdată Până reușesc să mă împrietenesc cu baby Acum am 255/55 r19

mulțumesc

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 an mai târziu...
Salut, am un discovery 2 cu 2 inch ome lift si as vrea sa-i aleg jante si cauciucuri. Ma gandeam sa-i pastrez jantele originale si sa-i pun 235/85 r16 sau mai degraba sa-i cumpar niste jante noi de otel cu 265/75 r16 (adica 32"). Din ce am sapat eu ar trebui sa scap fara sa tai din caroserie sau sa fac altte modificari majore...Ma puteti ajuta cu sfaturi, va rog? Ce jante imi recomandati? Sau cum ati face voi in locul meu? Multumesc frumos.
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut, citeste postarile 2 si 4 aici https://www.club4x4.ro/forum4x4/foru...si-recomandari si ce scrie cu rosu in semnatura pentru alte raspunsuri

NU RASPUND USERILOR CU PROFIL INCOMPLET LA MASINA(model, an, motor, transmisie), NU RASPUND PE PM LA PROBLEME TEHNICE SAU DE INTERES GENERAL

 

Discovery Td5 ES , "00. manual, ECU tunat, intercooler marit...merge de rupe 🙂

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc, mi-am facut o idee. Ce parere aveti de Terrafirma Dakar Alloy Wheel Black - Discovery 2 ? As vrea sa aleg niste jante de aluminiu si astea mi se par cele mai aratoase...

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Asta e chestie exclusiva de gust nu comentez, vor face exact acelas lucru ca oricare altele din aluminiu

NU RASPUND USERILOR CU PROFIL INCOMPLET LA MASINA(model, an, motor, transmisie), NU RASPUND PE PM LA PROBLEME TEHNICE SAU DE INTERES GENERAL

 

Discovery Td5 ES , "00. manual, ECU tunat, intercooler marit...merge de rupe 🙂

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 lună mai târziu...
Salut, eu am jantele de tabla de la paddockspares. Anvelope BFG KM3 265/75R16, suspensie OME

 

Si crezi ca esti in regula daca esti tare in suspensie cu 9.5 % in plus fata de dimensiunile pentru care a fost c ia zi, ai pirometru ? , daca nu te sfatuiesc sa montezi unul ASAP. si dupa aia mai vorbim, am obosit sa tot explic ce efecte secundare au niste roti mai mari ca standardul. bafta

  • Like 1

NU RASPUND USERILOR CU PROFIL INCOMPLET LA MASINA(model, an, motor, transmisie), NU RASPUND PE PM LA PROBLEME TEHNICE SAU DE INTERES GENERAL

 

Discovery Td5 ES , "00. manual, ECU tunat, intercooler marit...merge de rupe 🙂

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri


×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Accesul pe Forum Club4x4 este conditionat de respectarea Regulamentului - Termeni de Utilizare