Sari la conținut
bbh_blocked_dnftl
  • GTC-banner-728.jpg.5cc46ba09a7dd8e0286229917ccf417d.jpg

  • GTC-banner-300.jpg.0de16ddb1a65d423b7281e32d9bd2e76.jpg

Babele, Sambata...


ocserver

Postări Recomandate

Cum nu-i frumos sa stai la poala lui si sa-l lasi in pace, ne-am hotarat sa dam si noi cu geana pe sus, mai ales ca de jos parea senin. Asa a si fost, ne-a lasat sa urcam fara nici un fel de problema pe langa Cuibul Dorului, pe Dichiu in sus, pe langa Piatra Arsa (ce sa zic, urcau oamenii si cu Golfuri, Loganele si alte mijloace motorizate) si dincolo de avertismentul de o sa-l vedeti... Minunata vremea, in asa fel incat, la intoarcere, am tras si noi pe coasta muntelui in sus -desigur, la iesirea din zona cu pricina- si ne-am asezat crestineste pe facut gratare si degustat de tuici -nu de alta dar era cam frig, totusi...
Mitsubishi Pajero Sport 2.5 TD "Portzelanul" (care s-a dus de cativa ani buni...) :)
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Babele, Sambata...

 

e parc natural... e nesimtire.

 

Bai Andrei, tu esti mai catolic decat Papa. :grin:

 

Ce strica o plimbare in zona , pe un drum care e evident ca e circulat dupa cum e amenajat?

Eu numesc altceva nesimtire. tonele de gunoaie de prin vai, spalatul masinilor in parau, urlatul manelelor, etc...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Babele, Sambata...

 

Strica pe langa altele la imaginea 4x4.

Pt ca este zona cea mai populata de pantofari in vacante. Si multi sunt bucuresteni.

Ce in general sunt deranjati de masini in general. Si fug cica la munte in weekend sa se simta liberi.

Aici sunt 2 variante.

Ori se enerveaza si fac spume.. ce dauneazain timp pt cei cu 4x4..

Sau varianta 2-a.. se poate?.. Vin si eu cu masina.

Si iarasi dauneaza. Acum ca pantofari sunt si ei la randu lori mai daunatori decat poate fi o masina.. asta e alta discutie.

... undeva, candva, altundeva...
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Babele, Sambata...

 

Eu cred ca nu e ok sa intri cu masina in zonele destinate turistilor. Vrei off-road ai paduri si coclauri cat cuprinde. Dar sa lasi brazde cu MT-urile pe platou de la Babele sau din oricare zona turistica mi se pare ....... bravada , mai asteptam primul brav offroad-er sa puna roata pe sfinx, sa incruciseze frumos puntile pe vre-un monument turistic sa arate e face masina lui sau pur si simplu ca el e smecher si ii e len sa faca traseul pietonal pe jos. Daca pentru unii as cataloga-o tzaranie pentru altii bravada, uni o fac din nesimtire, altii din prostie, din orice motiv o fac, nu mi se pare ok.

 

Parerea mea.

 

PS. Dar atata timp cat exista un drum acolo si te tii de el e in regula, problemele apar cand iesi din drum in zonele protejate..

"Sunt mai multi cei care capituleaza, decit cei care esueaza." Henry Ford
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Babele, Sambata...

 

De cand nu ati mai fost in zona?

Era o intrebare pt a vedea daca nu cumva vorbiti din spatele tastaturilor si sunteti ca si popa.

Zona este intens circulata, inclusiv de camioane grele care cara la greu materiale, drumul este rupt pe alocuri de viiturile din primavara, asa ca este c-am greu sa-l trici cu MT-urile, poate doar cu ceva ulei de la baie sau resturi din masini.

La Babele , lateral dreapta este chiar drum, chiar langa monument nu poti ajunge, si daca am fost, fi fara grije ca poate sticle si pungile le-am pus inapoi in masina, pe cand "ecologistii cu plasa, le lasau pe unde le cadeau din bunul simt al tastaturii".

Lasati-o mai usor cu catalogarile, ca a da din gura nu este echivalent cu bunul simt sau intentia intradevar ceva.

Uita te mai bine mai bine pana unde s-a ajuns cu constructiile , chiar si la Babele construiesc vilute unii "smecheri ".

Fliper -KDJ 90 cu peste 200 de caluti:old
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Babele, Sambata...

 

@atar : multumesc frumos, dar.. frumoase locurile, mult mai frumoase decat pozele...:)

si da, din pacate e deprimanta interventia omului... lasa ca mai-mai sa nu mai recunosc locul, dar construiesc omuletii pe acolo, au ingradit niste babe, ei stiu ce vor sa faca, sticle, pet-uri, saci de ciment intariti, lemne, am spus mai devreme, deprimant.

Mitsubishi Pajero Sport 2.5 TD "Portzelanul" (care s-a dus de cativa ani buni...) :)
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 luni mai târziu...
Vizitator mohaoliver

Re: Babele, Sambata...

 

Am fost si eu prin Noiembrie pe acolo si am strans si eu (din bun simt civic) multe pet-urri ce zaceau.

Cred ca mulyi merg acolo la gratare ca am vazut multe locuri unde s-au facut focuri.

 

Asa ca..... asta e treaba in Romania .... facem fiecare cate putin si speram ca va fi mai "ecologica" toata teaba din zona

 

Succes si bafta

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Accesul pe Forum Club4x4 este conditionat de respectarea Regulamentului - Termeni de Utilizare