Sari la conținut
bbh_blocked_dnftl
  • GTC-banner-728.jpg.5cc46ba09a7dd8e0286229917ccf417d.jpg

  • GTC-banner-300.jpg.0de16ddb1a65d423b7281e32d9bd2e76.jpg

inaltare niva


Maresalul

Postări Recomandate

Re: inaltare niva

 

Nu este obligatorie carcasa de otel pentru grupul fata ca sa il poti cobori. Exista si suport pentru grupul original, care permite coborirea lui (http://ladapower.com/index.php?option=com_virtuemart&view=productdetails&virtuemart_product_id=1242&virtuemart_category_id=148)

cind o sa fiu mare.....o sa-mi iau tot niva
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 93
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

Top autori în acest subiect

Imagini postate

Re: inaltare niva

 

coboratul grupului fata se poate face doar cu carcasa de metal, pentru ca se detaseaza de cele 3 prinderi de motor. si chiar si asa cam cu maxim 2cm se poate cobora pentru ca va bate planetara in surubul bratului inferior.

Operatiunea nu se justifica daca nu ridici si caroseria de pe cele doua punti, pentru a pune roti macar de 31, chiar 33 sau 35

 

...cea mai faina metoda de inaltat sunt pastrarea jantelor pe 16, un maxim de 205 pentru MT, daca e mai agresiv trebuie mai ingust, sa nu atinga f mult, si cat mai usurata pe "metoda Karol" (asa e niva mea alba, si e la fel de inalta ca si cea neagra unde am incercat o groaza de smecherii, dar pe care am intradevar 31" :grin:)

 

Eu vreau sa inalt masina doar ca sa nu-mi mai atinga anvelopele in aripi. Asta se intampla pt. ca am jantele de aliaj cu et negativ si anvelopele sunt destul de late,adica 215/65/16 de strada. De taiat nu se pune problema din cauza overfenderelor.Masina nu o sa faca offroad. Am deja kit-ul cu tampoane de la CJ,dar cred ca s-a mai lasat in 5 ani.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: inaltare niva

 

Nu este obligatorie carcasa de otel pentru grupul fata ca sa il poti cobori. Exista si suport pentru grupul original, care permite coborirea lui (http://ladapower.com/index.php?option=com_virtuemart&view=productdetails&virtuemart_product_id=1242&virtuemart_category_id=148)

 

...am asa ceva pe niva alba, dar pus ca su suplimentare in prindere, carcasa de Al a grupului e foarte pacatoasa si nu cred ca tine in offroad numai in prinderile alea

...cine are manualul ala de piese cu niva, poate vedea ca aceste prinderi nu au fost inventate pentru a cobora grupul, ci pentru a diminua vibratiile la grupurile de pe motorizarile diesel facute pentru Germania. Sistemul a fost pus din fabrica ca si prinderi suplimentare pentru motoarele diesel

Editat de dan chiperi
:lr blackhttp://forum.club4x4.ro/showthread.php?61857-LADA-NIVA-IASI-quot-Natasha-quot/page15&highlight=iesire+iasi :lr whitehttp://forum.club4x4.ro/showthread.php?65728-Lada-Niva-1-7-i-multipunct/page52&highlight=lada+niva
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: inaltare niva

 

Eu vreau sa inalt masina doar ca sa nu-mi mai atinga anvelopele in aripi. Asta se intampla pt. ca am jantele de aliaj cu et negativ si anvelopele sunt destul de late,adica 215/65/16 de strada. De taiat nu se pune problema din cauza overfenderelor.Masina nu o sa faca offroad. Am deja kit-ul cu tampoane de la CJ,dar cred ca s-a mai lasat in 5 ani.

 

Asa!!?? si de ce dr nu schimbi jantele? :ha:

VIATA-I GREA DAR TRECE !!!:ypu
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: inaltare niva

 

Asa!!?? si de ce dr nu schimbi jantele? :ha:

 

In primul rand imi plac cum arata pe masina,in al 2-lea daca as pune altele cu et 0, ar arata ca un cazan pe roti si nu vreau asta. Stiu ca si cu sufletu in rai si cu branza in pod nu merge, de aceea incerc o solutie de compromis.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: inaltare niva

 

...dar tu ce guma ai? poate mai poti jongla din dimensiune de cauciuc

:lr blackhttp://forum.club4x4.ro/showthread.php?61857-LADA-NIVA-IASI-quot-Natasha-quot/page15&highlight=iesire+iasi :lr whitehttp://forum.club4x4.ro/showthread.php?65728-Lada-Niva-1-7-i-multipunct/page52&highlight=lada+niva
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: inaltare niva

 

...dar tu ce guma ai? poate mai poti jongla din dimensiune de cauciuc

 

Gumele sunt noi si am luat Nexen 215/65/16 cu un profil mixt,mai mult de iarna... Peste 65 nu-mi permite,din cauza et-ului jantei. De atins, atige doar in viraj maxim sau pe denivelari cu roata virata.Daca o aveam inaltata cu 4 cm nu mai aveam probleme.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: inaltare niva

 

Gumele sunt noi si am luat Nexen 215/65/16 cu un profil mixt,mai mult de iarna... Peste 65 nu-mi permite,din cauza et-ului jantei. De atins, atige doar in viraj maxim sau pe denivelari cu roata virata.Daca o aveam inaltata cu 4 cm nu mai aveam probleme.

 

pai cred ca poti ajunge la un 205cu 80, si te mai inalta un pic. La tine atinge din cauza latimii, nu a inaltimii

Editat de dan chiperi
:lr blackhttp://forum.club4x4.ro/showthread.php?61857-LADA-NIVA-IASI-quot-Natasha-quot/page15&highlight=iesire+iasi :lr whitehttp://forum.club4x4.ro/showthread.php?65728-Lada-Niva-1-7-i-multipunct/page52&highlight=lada+niva
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: inaltare niva

 

pai cred ca poti ajunge la un 205cu 80, si te mai inalta un pic. La tine atinge din cauza latimii, nu a inaltimii

 

Pe jantele mele,orice dimensiune as pune, atinge in aripi/overfendere. E ca si cum as intoarce jantele originale de niva.

Cum am pus greutate pe spate si dau de o groapa,mi se desprinde overfenderul. E probata treaba. D-aia ti-am spus ca mi-ar trebui tampoanele alea intre spirele arcului cum ai tu pe neagra.

 

L.E.- la intalnirea nivelor,am venit cu 4 ornamente si am plecat cu 3:grin:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: inaltare niva

 

eu pe niva neagra am jante de 8.5j cu un mare et negativ(cam 10cm fata de roti originale), si cu roti de 31" si ating f putin. Cat despre acele distantiere ti-am spus de atunci ca iti cumpar si-ti pun pe curier daca vrei, sau daca vine cineva cunoscut la etapa de la Slanic Moldova i le dau lui sa ti le transmita

:lr blackhttp://forum.club4x4.ro/showthread.php?61857-LADA-NIVA-IASI-quot-Natasha-quot/page15&highlight=iesire+iasi :lr whitehttp://forum.club4x4.ro/showthread.php?65728-Lada-Niva-1-7-i-multipunct/page52&highlight=lada+niva
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: inaltare niva

 

eu pe niva neagra am jante de 8.5j cu un mare et negativ(cam 10cm fata de roti originale), si cu roti de 31" si ating f putin. Cat despre acele distantiere ti-am spus de atunci ca iti cumpar si-ti pun pe curier daca vrei, sau daca vine cineva cunoscut la etapa de la Slanic Moldova i le dau lui sa ti le transmita

 

Lasa-mi nr tau de tel pe PM! :tk

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 săptămâni mai târziu...
  • 5 luni mai târziu...

Re: inaltare niva

 

eu pe niva neagra am jante de 8.5j cu un mare et negativ(cam 10cm fata de roti originale), si cu roti de 31" si ating f putin. Cat despre acele distantiere ti-am spus de atunci ca iti cumpar si-ti pun pe curier daca vrei, sau daca vine cineva cunoscut la etapa de la Slanic Moldova i le dau lui sa ti le transmita

 

Salut baieti, m-am lamurit ca am nevoie si eu de ceva inaltatoare la Niva si vroiam sa va cer sfatul care credeti ca ar fi cele mai potrivite pentru mine. As dori sa o inalt cu vreo 3-4 cm atat pe fata cat si pe spate si nu stiu daca acele bucse pentru arcuri ar fi suficiente sau imi trebuie kit din acela care are inaltatoare la pivoti si bascula. Eu am jante de vara de Vitara su et negativ si am luat un set de INSA TURBO Dakar ca in imagine. Am taiat foarte putin la aripi in partea de jos si am si suspensia stock. Pe sosea nu atinge, dar atunci cand mai merg si pe drumuri neasfaltate (sau anumite hopuri/limitatoare) incepe sa atinga in fata dar si si in spate chiar daca distanta pana la aripa e destul de mare.

 

Va rog daca aveti idee despre inaltatoare si ma puteti sfatui de unde sa iau as fi recunoscator (de la Fiodor ma cam feresc ca am impresia ca totul e foarte prost calitativ - un singur lucru am luat bun de la el pana acum, o galerie de fonta la 100 lei). 20160305_112242.thumb.jpg.9a42ca4da19d42479dcb71eb5ceb36b5.jpg20160305_172831.thumb.jpg.e99cb3e4fae2aeaeefb8f5151e93904d.jpg20160305_174405.thumb.jpg.7ccd7c02f554cdb096dfad826aa11fc9.jpg20160305_174415.thumb.jpg.80e9b766b3b089b29b489ede7f2317a5.jpg

 

Multumesc

You can go fast but I can go ANYWHERE!
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: inaltare niva

 

Salut,

 

Intre timp am gasit la Cluj inaltatoarele de arcuri:

[ATTACH=CONFIG]271566[/ATTACH]

Vad ca 2 sunt mai mari si 2 mai mici. Cele mici vin cumva pe fata? e nevoie sa oare sa aduag si acel inaltator la pivoti daca folosesc acest model?

Ar mai fi chiar si nishte cauciucuri care se pun cred intre spirele arcului:

379113150_cauciucarc.jpg.a7cc0261b832687c090589f37de66831.jpg

Ma gandeam sa pun si aceste cauciucuri pentru spate. Merg oare si pe fata? Ajunge un cauciuc/arc sau sa pun 2 cauciucuri/arc?

 

Multumesc,

505877654_inaltatorarc.jpg.7d43c1b927a35eb30eaa861293487fec.jpg

You can go fast but I can go ANYWHERE!
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: inaltare niva

 

Salut,

 

Intre timp am gasit la Cluj inaltatoarele de arcuri:

[ATTACH=CONFIG]271566[/ATTACH]

Vad ca 2 sunt mai mari si 2 mai mici. Cele mici vin cumva pe fata? e nevoie sa oare sa aduag si acel inaltator la pivoti daca folosesc acest model?

Ar mai fi chiar si nishte cauciucuri care se pun cred intre spirele arcului:

[ATTACH=CONFIG]271567[/ATTACH]

Ma gandeam sa pun si aceste cauciucuri pentru spate. Merg oare si pe fata? Ajunge un cauciuc/arc sau sa pun 2 cauciucuri/arc?

 

Multumesc,

 

Salut!

 

Inaltatoarele inguste sunt pentru fata iar celelalte pentru spate. Le am si eu montate pe masina. As recomanda ca tampoanele de cauciuc sa fie confectionate din teflon, pentru ca astea de cauciuc se mai lasa in timp. Referitor la tampoanele alea mici, vin montate numai in spate si pereche. Eu am optat pentru modelul rotund,mult mai fiabil,care mi l-a donat @danchiperi,caruia ii multumesc. Daca montezi si kit-ul de inaltare si tampoanele dintre spire, trebuie obligatoriu sa montezi niste bride la amortizoare,in partea inferioara. Un alt aspect ce trebuie luat in calcul, este tinuta de drum a masinii,care va "topai" mai mult daca nu are greutate. Inaltatorul de la pivot,eu il am cumparat, dar nu l-am montat inca,deci merge si fara.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: inaltare niva

 

ia uite ca mai modifica lumea nivele :) am crezut ca toata lumea le-a vandut:)

recomandare mea e sa te joco si la overfenderele de la aripi :) sa mai tai din ele putin :) iar pe interior suruburile de la centura spate sa le tai, ca la flexari iti vor freca in cauciucuri:) si ramai fara gumee:)

eu am avut inaltatoarele de cauciuc si le recomand pe astea de cauciuc nu de tehlon, poliamida sau alte material dure, pentru ca iti mai amortizeaza ceva in plus nu transmite tot socul direct in carcasa:)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: inaltare niva

 

Multumesc frumos pentru sfaturi. O sa incerc aceste inaltatoare de la cluj. Centurile din spate le-am scos din prima saptamana de cand am luat masina pentru ca oricum nu le-as fi folosit in spate si mi se parea ca incurca atunci cand cand rabatam canapeaua. Si la mine problema sunt jantele cu ET negatig care aduc anvelopa pana la marginea aripii si la flexari roata nu apuca sa intre in oala pentru ca se loveste in marginea aripii spate.

 

Distantiere intre spirele arcului spate momentan nu o sa pun. sa vedem care e situatia dupa ce montez inaltatoarele.

 

Revin cu detalii dupa modificare.

 

Multumesc

You can go fast but I can go ANYWHERE!
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: inaltare niva

 

eu am avut inaltatoarele de cauciuc si le recomand pe astea de cauciuc nu de tehlon, poliamida sau alte material dure, pentru ca iti mai amortizeaza ceva in plus nu transmite tot socul direct in carcasa:)

 

Alea de cauciuc se lasa in timp si o sa ajunga ca alea de fabrica si nu ai facut nimic.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: inaltare niva

 

Doar cu inaltatoare de cauciuc se inalta doar putin si in detrimentul cursei arcului.

(se comprima aproape de limita, nu mai are destul spatiu intre spire sa mai flexeze. si pentru a nu atinge in aripi e prea putin. am aceleasi roti si aceleasi overfendere am avut)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 săptămâni mai târziu...

Re: inaltare niva

 

@Ubu,rotile alea din poze cred ca erau pe 15'',cum cred ca sunt si celelalte de Suzuki ale colegului. La mine jantele sunt pe 16

si cred ca ma voi pune cu flexul pe masina ca nu mai tine...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri


×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Accesul pe Forum Club4x4 este conditionat de respectarea Regulamentului - Termeni de Utilizare