Sari la conținut
bbh_blocked_dnftl
  • GTC-banner-728.jpg.5cc46ba09a7dd8e0286229917ccf417d.jpg

  • GTC-banner-300.jpg.0de16ddb1a65d423b7281e32d9bd2e76.jpg

cortul de portbagaj ... autocortul


Postări Recomandate

Re: cortul de portbagaj ... autocortul

 

Imi vine sa mor de ciuda...Am vazut postul tau cu ikamperul si am si deschis filmuletul. NU mi-am dat seama ca e lat..ca il luam instant... Era tarziu si eram rupt...

Deci...vand cort Smittybilt Overlander XL folosit de 2 ori !

 

La anul probabil intentionez sa iau Ikamperul asta.

 

Pfuu...ce ciuda imi e...si era pe stoc.

 

Stiu dragutule, si eu tot la trib de 4 ma raportez...

Din pacate, la banii si greutatea aia maiam nevoie si de Patrol.....

 

In alta ordine de idei. Cauta prin UE sa putem compara preturi.Romanii nostri sunt acri...am incercat o discutie dar nici macar simpatici nu au fost. Au cort la Harghita. este sigilat, nu, nu poti sa-l pipai....

 

parca as cumpara fara tva avand in vedere muraturile...

Dacă de întelepţi o povaţă este apreciată, de proşti e ca o jignire considerată.

Dream It, Do It, Live It....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 212
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

Top autori în acest subiect

Imagini postate

Re: cortul de portbagaj ... autocortul

 

Eu am vorbit cu un tip polon in Irlanda care a fost in expeditie 450 zile in sud america cu un cort chinezesc de cca 1000 euro.

 

Dupa expeditie tipul a facut cateva modificari fata de cele originale , modificari care el zice ca le a simtit nevoia in folosinta cortului!

 

A trimis modelul lui de cort cu modoficarile aferenta in China la un producator de corturi si a facut la comanda mai multe bucati (cred ca vreo 15-20 buc)

 

El zice ca si un cort chinezesc isi face treaba daca nu esti pretentios si ca a rezistat cortul la ploi,vant, frig etc! Cica nimic nu sa rupt.

 

Am sa merg sa vad cum arata live ai poate cumpar unul!

 

Cortul lui seamana exact cu cel Ironman si cica contra valoarei de 25 dolari il si imprimau cu logo personal!

 

Acum cat de adevarat este....nu stiu! Dar vreau un cort ca si moft sa l folosesc 1-2 ori pe an si nu cred ca se justifica un cort de 2-3000 euro!

Nissan Patrol Y61 3.0 auto *gamedog*

"A journey of a thousand miles begins with a broken fan belt and a flat tire." :dr2

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 săptămâni mai târziu...

Re: cortul de portbagaj ... autocortul

 

Sper sa nu se supere lumea pe mine pentru ca am sa fiu usor offtopic. Despre ce este vorba : am in plan ca in viitorul apropiat/ indepartat sa cumpar si eu un cort de acoperis pentru Panzer IV ( patrolul meu lwb) . Ideea este ca eu as avea nevoie si de un roofrack. Nu neaparat numai pentru cort ci si pentru a putea cara uneori pe masina chestii care nu incap inauntru. Acum vine intrebarea: am vazut ca sunt roof rack-uri perfect plane , altele au ca un gardut doar in partea din fata si altele sunt incercuite complet de un astfel de gardut. Toate sunt compatibile cu cortul de acoperis sau nu ?

Sigur ca pt transport cele care au acele margini inalte sunt mai potrivite , dar cand vine treaba de cort cum stau lucurile ?

Nissan Terrano R20 Panzer II BFG MT

Nissan Patrol Y61 Panzer IV BFG MT

Natura si aventura

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: cortul de portbagaj ... autocortul

 

Sper sa nu se supere lumea pe mine pentru ca am sa fiu usor offtopic. Despre ce este vorba : am in plan ca in viitorul apropiat/ indepartat sa cumpar si eu un cort de acoperis pentru Panzer IV ( patrolul meu lwb) . Ideea este ca eu as avea nevoie si de un roofrack. Nu neaparat numai pentru cort ci si pentru a putea cara uneori pe masina chestii care nu incap inauntru. Acum vine intrebarea: am vazut ca sunt roof rack-uri perfect plane , altele au ca un gardut doar in partea din fata si altele sunt incercuite complet de un astfel de gardut. Toate sunt compatibile cu cortul de acoperis sau nu ?

Sigur ca pt transport cele care au acele margini inalte sunt mai potrivite , dar cand vine treaba de cort cum stau lucurile ?

 

Vad ca au trecut zile si nici un raspuns ... asa ca aduc din nou pe ordinea de zi intrebarea din Quote. Daca ma poate cineva ajuta cu info, va multumesc.

Nissan Terrano R20 Panzer II BFG MT

Nissan Patrol Y61 Panzer IV BFG MT

Natura si aventura

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: cortul de portbagaj ... autocortul

 

In primul rand trebuie sa-l vezi / pipai ca sa iti dai seama daca va rezista la 100kg in mers + 300kg in stationare, apoi te uiti la forma si la cum poti prinde cortul de el, vezi si ce prindere are cortul reapectiv, nu toate corturile au acelasi fel de prindere.

Recomand un roofrack gen "roll cage" pe care vei prinde 3 bare transversale (daca nu vine cu ele deja) pe care vei fixa cortul.

 

In concluzie pana nu specifici modelul de roofrack si prinderile cortului lumea nu are ce sa-ti raspunda...

still not black enough
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: cortul de portbagaj ... autocortul

 

In primul rand trebuie sa-l vezi / pipai ca sa iti dai seama daca va rezista la 100kg in mers + 300kg in stationare, apoi te uiti la forma si la cum poti prinde cortul de el, vezi si ce prindere are cortul reapectiv, nu toate corturile au acelasi fel de prindere.

Recomand un roofrack gen "roll cage" pe care vei prinde 3 bare transversale (daca nu vine cu ele deja) pe care vei fixa cortul.

 

In concluzie pana nu specifici modelul de roofrack si prinderile cortului lumea nu are ce sa-ti raspunda...

 

Sincer eu vreau sa merg pe solutia oferita de Ironman atat ca si roofrack cat si cortul. Tocmai aici ii baiul. Ironman are 2 tipuri de roofrack , unul cu acel "gardut" care mi-ar fi mai favorabil pt transport diverse si unul care e decupat si are specificatia ca e special pt cort , doar ca cu acesta unele chestii care le cari trebuie amarate muuult mai bine. De aceia intreb ca nu stiu daca pe prima varianta se poate monta cortul.

Nissan Terrano R20 Panzer II BFG MT

Nissan Patrol Y61 Panzer IV BFG MT

Natura si aventura

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: cortul de portbagaj ... autocortul

 

Am facut prima tura cu cortul - revin cu impresii la cald , poate ajuta pe cei indecisi legat de ...autocort:

Background:

- 2 adulti si 2 copii de 5 ani.

- 8 zile, 1600 km parcursi (majoritaea pe asfalt - scopul turei era sa atingem anumite puncte din tara - am ajuns pana la urma in Bulgaria ca pe litoralul nostru era jale)

-Smittybilt Overlander XL 230x190 pe un Y61 lung.

 

Cele bune:

- Spontaneitate - de pe la 6 pm incepeam sa cautam un loc frumos de campare- si incepeau discutiile aferente : nu e drept, miroase ceva , se aude soseaua, e prea salbatic, e prea aproape de sat etc. In general placute dar si cu un oarecare nivel de "stres" pozitiv.

- Deconectarea mult mai rapida - de job, telefon, email etc. Mai ales cand ajungi in zonele fara semnal...e oarecum fortata.

- Comunicare si interconectare mult mai de calitate cu copiii. Intrucat nimeni nu mai e distras de... "cotidian". Am avut cateva momente frumoase. Multe, multe intrebari...

- Natura - interesant sa dormi pe malul marii in zgomotul valurilor. Serile ...prilej de poveste sub stele. In concediile "normale" de obicei era cina, o plimbarica scurta si inapoi in camera.

-Flexibilitate- am putut alege zone care nu erau accesibile altfel (am cochetat la un moment dat cu ideea unei rulote) ; am si carat tot felul de provizii dupa noi - puteam supravietui si o luna daca era cazul. Frigiderul pe gaz s-a dovedit a fi o alegere buna.

 

Cele mai putin bune:

 

- faptul ca e fixat de masina devine un impediment cand...vrei sa stai mai mult timp intrun loc si ai nevoie de ceva...(gen apa). Sau daca se accidenteaza un copil si trebuie sa pleci imediat. Pe ceas, cortul meu se strange in 14 minute fara graba.

 

- cea mai mare problema la mersul cu cortul e cea legata de igiena - Aici fiecare are "nivelul" individual de rezistenta diferit, pt. noi se pare ca dupa doua zile fara dus, lucrurile devin ...neplacute. Desi am avut o canistra cu 20L de apa , la decathlon nu am mai gasit dus de camping. Aici am gresit eu ca nu m-am documentat mai bine- exista solutii chiar ok ...pt data viitoare.

 

- e obositor - probabil si pt ca nu am stat intr-un loc (decat la mare 2 nopti) sau pt ca somnul e...altfel.

 

- natura...pate deveni si o problema: intr-o noapte ne-am trezit cu o broscuta de copac in cort pe la 1 am (nu stiu cum /cand a intrat). Insa sa te trezesti cu ceva umed si lipicios pe mana...care misca nu e tocmai placut. In alta noapte au fost doua animale care s-au batut in apropiere de masina -banuiesc ca erau porci mistreti. In zona Brasov nu am avut curaj sa dormim in cort din cauza ursilor - asa ca am luat o pensiune (am cautat si ceva camping dar ce am gasit era langa calea ferata pe o parte si DN1 pe cealalta).

 

 

Desi mai aveam cateva zile libere am scurtat traseul (vroiam sa ajungem si in Delta). Am lasat-o pe data viitoare.

O aventura faina. La anul vor fi mai multi in grupul meu cu corturi de masina si va fi altfel.

 

P.S. Am primit un compliment dimineata la pensiune de la sotie: "e mai confortabila salteaua din cort "

 

IMG_3783.thumb.jpg.67c17620a97385e77ecca092a998d689.jpg

Editat de mushudog
  • Like 1
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: cortul de portbagaj ... autocortul

 

......

P.S. Am primit un compliment dimineata la pensiune de la sotie: "e mai confortabila salteaua din cort "

 

 

Sotia ta "a pus punctul pe i" !

Iar daca o sotie a stiut sa aprecieze macar acest aspect al unui cort de plafon, restul chiar nu mai conteaza ! :h5

 

PS - Multumiri pentru evaluarea corecta si reala !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 săptămâni mai târziu...

Re: cortul de portbagaj ... autocortul

 

Am demotat cortul- declar sezonul inchis.

Cateva lucruri ce le-am invatat vara asta legat de mersul cu cortul pe masina (poate nu se potrivesc la toata lumea):

 

- nu mai campez chiar langa raulet. Desi e fain susurul apei, noaptea nu e tocmai cool sa te dai jos sa cauti boscheti. Copiii toata noaptea se trezeau cu senzatie de treaba mica.

 

- toamna - nu campat sub stejari (sau alti pomi din are cad seminte mari- nuci etc). In linistea noptii ...ghinzile care cad pe cort sau pe capota te trezesc de nenumarate ori.

 

- nu campat in mijlocul padurii- cautat o poienita sau cel mai bine in buza ei. Verificat daca nu sunt cuiburi in copacii din apropiere. Am campat o noapte sub copac unde avea cuib o bufnita. NU am inchis un ochi...urla de disperata.Plus ca e sinistru tipatul ei.

 

- inclinatia - desi e evident ca trebuie sa fie loc drept...nu e tocmai usor sail gasesti pe munte. Cred ca la anul imi montez un inclinometru ... Masina "parea" dreapta asa la ochi - cand am desfacut cortul n-eam dat seama ca era ok stanga/dreapta dar inclinata de bot . Ne-am "scurs" putin noaptea aia.

 

- Daca e pe mai multe zile - Apa, multa apa. Am mers cu 20 de L dar nu e de ajuns. Am mai luat doua "bidoane" din alea ce se aduna de la decathlon de 15 l. Pt la anu' o sa cumpar un rezervor ce se pune la picioare in spate. A...e important sa fie inchis la culoare. Am avut unul alb si s-a facut apa verde in el dupa 2 zile. Dusul -am luat dar nu l-am testat.

 

Ar mai fi de scris despre frigider (am luat unul ce merge si pe gaz...) si baterie suplimentara....pana la anu' ma mai documentez.

 

wtan022.7.jpg.f8f2756f70f1e9581c422853660159d3.jpg

  • Like 1
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: cortul de portbagaj ... autocortul

 

Pentru rezervoarele de apa, va rog discutati in topicul de mai jos sau in alte topicuri dedicate :

https://forum.club4x4.ro/showthread.php?88432-Recipiente-pentru-APA

 

Va multumesc pentru intelegere !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: cortul de portbagaj ... autocortul

 

Probleme cu inclinatia am avut o si eu , am dormit o noapte incordat sa nu "curg" din cort :grin:

 

Am vazut ca exista ceva distantiere/rampe de pus sub roti pentru a pune masina dreapta special pentru dormitul in cort!!

Eu am folosit cateva bucati de scandura gasite pe drum dar vreau ceva "profi" pe viitor!

Nissan Patrol Y61 3.0 auto *gamedog*

"A journey of a thousand miles begins with a broken fan belt and a flat tire." :dr2

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: cortul de portbagaj ... autocortul

 

Eu cand pun cortul ( de pamant ) , prima data ma pun pe jos sa vad cum e locul. Numai daca trece testul ma apuc de montat. Ma gandesc ca si in cazul autocortului se poate face la fel. Il deschizi , apoi intri in el , vezi cum stai si daca e bine asa ramane , de nu , mai muti masina ...

Editat de Astral
De unde naiba tot scoateti doi de i ...?!?

Nissan Terrano R20 Panzer II BFG MT

Nissan Patrol Y61 Panzer IV BFG MT

Natura si aventura

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 10 luni mai târziu...

Dragilor, ca tot este mort topicul si il mai reanimam in fiecare an cate un pic.....noutati.

Dupa sesiunea de cumparaturi de vara, colegul Mushudog are Ikamper 2.0 si a pus vechiul cort pe OLX. La pret minim, deci doritorii pot suna repede cat tine oferta.Eu zic ca putin,ca-i la pret mai mult decat decent.

 

Eu astept sa se livreze Ikamperul meu modelul 2019..... pana una alta, pregatesc locatiile pt iesit,ca unghii nu mai am ... am avut ce roadecat timp am urmarit trackingul cortului......

 

Dacă de întelepţi o povaţă este apreciată, de proşti e ca o jignire considerată.

Dream It, Do It, Live It....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca poți...pune un link...eu nu am gasit...

multumesc

vitara - an 1995 - motor1.6L - 16V cutie automata - de padure

toyoya rav 4 - an 2005 - motor d4d - cutie manuala - de strada

SE FURA IN DRACI....DAR NIMIC NU LIPSESTE...TOTUL SE FACE REPEDE...DAR NIMIC NU-I GATA

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dacă de întelepţi o povaţă este apreciată, de proşti e ca o jignire considerată.

Dream It, Do It, Live It....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 9 luni mai târziu...

Ma roade un gand de up-grade pentru cortul meu Columbus : o trapa ca la rulote !

 

Motivatia principala ar fi ventilatia interioara mult imbunatatita atat ziua, dar mai ales noaptea cand toate ferestrele sunt inchise sau aproape total inchise.

Trapa fiind in partea superioara se asigura si eliminarea condensului, tot datorita unei ventilatii mai bune.

 

Cam asa au facut altii, nu-mi dau seama daca acest cort asa a fost facut din fabrica sau a fost dotat ulterior cu trapa :

 

1248140021_cortculuminator3.JPG.57974a2fcf34eed678e7d10657101ecd.JPG1690353392_cortculuminator1.JPG.212ec9d603460c2c0b81f0bd9ecaaa6b.JPG2068965271_cortculuminator2.JPG.abfda3f36e149f0287e11f03a1a2a5ea.JPG

 

 

1504306599_cortculuminator4.JPG.27b21ca762d08f8def53a31564efd781.JPG

 

As prefera sa discutam aspecte practice, utile, nu negativisme "gen" : e inutil ca e cald afara, o sa-ti ploua inauntru, e pacat sa strici cortul de 1000 euro, etc !

 

Sunt constient ca sunt ceva probleme pentru montarea unei astfel de trape, cum ar fi :

- trapele de rulota sunt facute pentru a fi montate intr-un tavan cu grosimea de 3-5cm;

- izolatia contra infiltrarilor apei - cei care vand astfel de trape ofera si un chit/mastic special pentru izolare, dar habar n-am de care poate fi si banuiesc ca nu e chiar un banal silicon;

- pozitia pe un cort este cumva alta decat pe o rulota si nu stiu cum face fata dpdv aerodinamic, pe romaneste, sa nu fie smulsa de pe cort in timpul deplasarii.

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Probabil poti sa te uiti la pravaliile ce vand materiale pentru yahturi, au acolo ferestre/trape ce pot fi montate si pe perete subtire.

Nu stiu unde folosesti cortul, dar ma gandesc ca ar fi util sa te gandesti la o plasa contra mustelor/tantarilor, probabil usor de pus cu arici pe rama

pentru izolare exista un lipici ce vine tot in tuburi ca siliconul, transparent, care ramane elastic. o sa iti trimit fabricantul cand ajung acasa

Editat de gusteru
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Probabil poti sa te uiti la pravaliile ce vand materiale pentru yahturi, au acolo ferestre/trape ce pot fi montate si pe perete subtire.

Nu stiu unde folosesti cortul, dar ma gandesc ca ar fi util sa te gandesti la o plasa contra mustelor/tantarilor, probabil usor de pus cu arici pe rama

pentru izolare exista un lipici ce vine tot in tuburi ca siliconul, transparent, care ramane elastic. o sa iti trimit fabricantul cand ajung acasa

 

Am dat un ochi pe net....preturile trapelor pentru barci/yahturi sunt in jur de 2000-3000 lei, deci e mult peste ce-mi trebuie mie !

 

dtyrftugjyhbknj.JPG.9a6db8c6d073218a5c3670a1b019d5cc.JPG

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 săptămâni mai târziu...

Ce portbagaj, solutie de prindere recomandati ptr a monta un cort de cca 55kg pe un Suzuki Jimny?

Barele longitudinale au niste capete de plastic care nu rezista la sarcina.

Ele sunt prinse de 4x2 suruburi ce ies din caroserie.

Eventual ceva confectionat la comanda?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ce portbagaj, solutie de prindere recomandati ptr a monta un cort de cca 55kg pe un Suzuki Jimny?

Barele longitudinale au niste capete de plastic care nu rezista la sarcina.

Ele sunt prinse de 4x2 suruburi ce ies din caroserie.

Eventual ceva confectionat la comanda?

 

Bare Thule dedicate masinii tale.

Vei iesi mai ieftin si vor fi mai fiabile decat orice roof-rack custom....

 

I`ve been there, trust me ! :h5

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri


×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Accesul pe Forum Club4x4 este conditionat de respectarea Regulamentului - Termeni de Utilizare