Sari la conținut
bbh_blocked_dnftl
  • GTC-banner-728.jpg.5cc46ba09a7dd8e0286229917ccf417d.jpg

  • GTC-banner-300.jpg.0de16ddb1a65d423b7281e32d9bd2e76.jpg

Iesire pe platou in Bucegi undeva intre 30 dec si 2ian !!!


worldscape

Postări Recomandate

Vizitator conashu

Re: Iesire pe platou in Bucegi undeva intre 30 dec si 2ian !!!

 

Pe 2 ianuarie, urc si eu impreuna cu conjudetenii mei off-roaderi ( cu M-uri, Nissan-uri si Range Rover ), la Zanoaga si apoi incercam si mai sus spre platou, cat vom putea urca. Depinde cata zapada va fi pe traseu. Speram sa depasim limita atinsa anul trecut.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 57
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

Vizitator conashu

Re: Iesire pe platou in Bucegi undeva intre 30 dec si 2ian !!!

 

Am urcat...

Din pacate, mai putin ca anul trecut.

Nu stiu daca zapada a fost mai mare decat data trecuta, sau precautia a fost mai mare.

Nu am vrut sa riscam... si bine am facut, pentru ca ajungeam in locuri in care nu mai puteam nici urca si nu mai puteam nici sa intoarcem masinile.

Am descoperit ca niciun sistem de tractiune modern nu este mai performant decat cel autohton. Clasic... Poate, testat de multi, dar nerecunoscut, ca atare. Nu se numeste nici X-Drive, nici Quadra-Drive, nici Terrain-Response, etc. Dar, se potriveste la orice marca de masina. Poate, acest sistem l-au testat multi, dar nu au realizat cat de performant este...

Sistemul de tractiune cel mai performant din lume se numeste "CAMARAZII". Ei sunt cei care pot sa urneasca din loc o masina de 2.5 to ( nu conteaza cata zapada a fost dislocata cu lopata ). Ei sunt cei care pot sa intoarca la 180 de grade aceeasi masina ( nu conteaza cu ce efort ). Ei sunt cei care nu se defecteaza subit si nici nu te lasa la nevoie ( alimentare acestui sistem poate fi numai o simpla strangere de mana ).

Prin urmare, este foarte important cu ce masini mergi in teren, dar cel mai important, este cu ce oameni mergi acolo...

Urmeaza si foto...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator conashu

Re: Iesire pe platou in Bucegi undeva intre 30 dec si 2ian !!!

 

Buna @conashu!V-am vazut masinile astazi la Cab Bolboci da' nu stiam cine sunteti :sr .Oricum va salut, macar pe aceasta cale!!

Am avut norocul sa fiu insotit si eu de prieteni care au mai dat la lopata atunci cand a fost cazul :x

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Iesire pe platou in Bucegi undeva intre 30 dec si 2ian !!!

 

Sal, v-am admirat si noi IMS-ul care la-ti lasat la intrarea in traseu azi pe la 12.

 

am incercat si noi aseara sa intram pe acelasi drum, dar nu am riscat decat o masina si doar vreo 2 km, fara trolii era riscant, dar in schimb am prins un apus de soare pe cinste. Am incercat putin mai sus, pe unde a trecut un ATV, dar ne-am impotmolit cand am spart malul si cum se facuse deja noapte am renuntat si am virat-o pe un foc afara si ceva fripturi.

 

oricum vremea a fost super.

 

O sa bag poze dupa 14 cand ma intorc in tara ca in seara asta am de facut bagaje, asta daca nu intra Octav si le posteaza el.

Jeep Wrangler YJ - 1989 - 2.5" Lift

Jeep Wrangler TJ - Sahara Limited Edition 2001 - 4" Lift

Jeep Wrangler TJ - Rubicon Express - Custom Made 1997 - 6" Lift

 

 

http://www.ClubJeepRomania.ro

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Iesire pe platou in Bucegi undeva intre 30 dec si 2ian !!!

 

Urcarea pe 'drumeagul' spre Pestera Ialomitei.................Din pacate nu am reusit din prima asa ca a trebuit sa bag deal-vale, deal-vale de vreo 5 ori sa dau cat de cat zapada la o parte.Pacat ca nu am avut o lama in fata :ha:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator conashu

Re: Iesire pe platou in Bucegi undeva intre 30 dec si 2ian !!!

 

Buna @conashu!V-am vazut masinile astazi la Cab Bolboci da' nu stiam cine sunteti :sr .Oricum va salut, macar pe aceasta cale!!

Am avut norocul sa fiu insotit si eu de prieteni care au mai dat la lopata atunci cand a fost cazul :x

Va salut si eu, si regret ca am fost in zona cu totii, fara sa putem sa luam legatura.

Ar fi fost ideal sa urcam impreuna pe drumurile inzapezite ale muntilor Bucegi.

Data viitoare, gratie pozelor postate pe acest forum, ne vom recunoaste masinile. Deci, tot este un pas inainte...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri


×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Accesul pe Forum Club4x4 este conditionat de respectarea Regulamentului - Termeni de Utilizare